Téma: Szellemkutya

8/10
efes 2008 okt. 17. - 20:00:05 8/10
(38/118)
Abszolút lehet, mert nem kilóra mérik. Amit Tarkovszkij, Bergman és a többi zseniális hulla a saját szemszögébõl, azt Jarmusch egész más szemszögbõl nézi. Más kultúrából, más kultúrával és más eszközökkel, de ugyanazt: az embert. Nem összevethetõ mûvek és mûvészek ezek, mint ahogy nem lehet összevetni (vagy csak egy sokkolumnás értekezésben lehet) pl. Aba-Novákot és Nádlert, holott huszadik századi zseniális magyar festõ mindkettõ.
10/10
Dr.Genya 2008 okt. 17. - 19:19:43 10/10 Előzmény gkzsolt
(37/118)
A HAGAKURE bizony tele van alaptézisekkel.Az külön tetszik a filmben,hogy sokat idéznek belõle.
Vinogradov 2008 szept. 17. - 11:14:07 Előzmény Mákostonhal
(36/118)
Igen, elég komoly munka, gratulálok hozzá!

Meg megnéztem pár régebbi hozzászólásodat is, és azok is felkeltették a figyelmemet.

Egyébként nem csak bírom Jarmusch-t, hanem õ az egyike annak a ma élõ, kevés számú embernek, akinek a véleményére iszonyatosan nagy mértékben adok.
Egyszerûen nem lehet figyelmen kívül hagyni, vagy megkerülni, amit emberként és rendezõként az asztalra letett.
Minden egyes filmje hatalmas provokáció, de nem közhelyes, elcsépelt vagy vulgáris dolgok mellett agitál ezekkel a filmekkel, hanem éppenséggel rohadtul alapvetõ, de valamiért észre nem vett igazságokat jelent ki a látszólag cinikus és életunt, valójában bölcsességébe belefásult ember magabiztosságával, mindenfajta didaktikus célzat nélkül, egyszerûen, célratörõen, tömören.
Amit a filmnyelvi eszközökkel mûvel ezek alátámasztására, azt csak a legnagyobb ámulattal tudom figyelni.
És a színészekrõl még nem is beszéltem.

Például a Szellemkutyában mindenki abszolút a helyén van, és akár fõkarakterként, akár kis csavarként, de mind maximális erõbedobással szolgálja a MÛVET.
Ezt eddig csak a legnagyobbak tudták elérni (Tarkovszkij, Bergmann, Coppola stb.), és bizony õk sem mindig...
Vinogradov 2008 aug. 25. - 09:57:23 Előzmény gkzsolt
(35/118)
Hát igen, ez bizony zseniális!

Már én is gondoltam, hogy begépelek ide pár olyan szentenciát a filmbõl, ami rám is nagy hatással volt.

A második ezek közül nálam különösen elõkelõ helyen szerepel a mindig, minden körülmények között idézhetõ idézetek listáján...
gkzsolt 2008 aug. 24. - 10:03:16
(34/118)
"Hasznos dolog a világot álomnak tekinteni. Amikor rémálmok gyötörnek, egyszer csak felébredsz. Állítólag a világ, amelyben élünk, teljesen ugyanilyen."

"Kétségtelenül nem létezik egyéb, mint a jelen pillanat célja. Az ember élete a pillanatok sikerén múlik. Ha valaki megérti a jelen pillanatot, nincs más tennivaló és nincs mire törekedni."
10/10
Dr.Genya 2008 aug. 18. - 01:20:07 10/10
(33/118)
Nagyon jó benne Whitaker,Jarmusch nem okoz ezuttal se csalódást.
Ajánlott az inyenceknek(és másnak is).
8/10
Mákostonhal 2008 aug. 11. - 02:13:23 8/10
(32/118)
Bírod Jarmusch-t? Nem vagy egyedül. Nekem csak az a bajom, hogy mégcsak 3 filmjét láttam, és ez nagy kár. De próbálom a többit is az íriszeim elé importálni. Tudtomon kívül, de elkezdtem beteljesíteni egyik kívánságodat. Ha érdekel, menj a Florida a paradicsom fórumába, oda írtam már jó régen egy igen hosszú és részletes elemzést az adott film minden egyes mozzanatáról.
Vinogradov 2008 aug. 10. - 23:38:27 Előzmény Indigo
(31/118)
A galamb nem plágium, ezt nem érdemes taglalnom.
Teljesen egyértelmû...

Azt meg végképp csodálom, hogy még senki nem írta, pedig olyan egyértelmû:

Szellemkutya, azaz Whitaker addig nem nagyon mûvel semmit, amíg meg nem ölik a galambjait.
Utána viszont nagyon bedurvul.

KVÁZI A GALAMBJAIÉRT ÁLL BOSSZÚT!

És ez az a fajta elképesztõ fordulat, amilyet produkálni, ilyen formában és filmes eszköztárral megtámogatva CSAK JARMUSCH TUD (Scott bácsi ehhez bizony, bármilyen jó filmjei és ötletei is vannak, kevés)!

A film egyébként zseniális, ez nem kérdés.
Jarmuschnak minden egyes filmje remekmû, egyet sem tudnék mondani, amelyik nem lenne az, és ez bizony ritka jelenség.
Ilyet csak a filmtörténet legnagyobbjai mondhatnak el magukról...

A film nem kritikát, külön tanulmányt, akár tanulmánykötetet érdemelne, ahogy a Mester többi alkotása is. Úgy, hogy én most nem fogok belemenni a részletes elemzésekbe, jelenetek, karakterek kidolgozása, a filmes eszköztár alkalmazása Jarmusch-i módszertanának bemutatásába.

Egyszerûen és gyorsan nyilvánítok véleményt:

10/10

Ez nem kérdés.
Remekmûvel van dolgunk.
8/10
efes 2008 júl. 25. - 12:10:41 8/10
(30/118)
Asszem Wu-Tang Clan néven eléggé neves rapper õ, egy másik CGA, WGD vagy hasonló nevû csávóval, játszanak a Kávé és cigarettában is. :)
leopard26 2008 júl. 25. - 04:32:47
(29/118)
Kötelezõ darab
leopard26 2008 jún. 18. - 10:53:22
(28/118)
Nem tudja valaki honnan lehet leszedni a film zenéit?
10/10
csincs 2008 jún. 17. - 23:38:11 10/10
(27/118)
Ez egy hihetetlenül jó film, amiben minden egyes pici mozzanatnak jelentõsége, jelentése van. Nézzétek meg, és majd mondjátok el a véleményeteket! :)
verdeleth 2008 máj. 28. - 14:04:27
(26/118)
Nekem elsõre is nagyon tetszett pedig Jarmusch filmjei nem ilyenek Szerencsére nemcsak a nagyon mély emberi történet került elõtérbe, sokszor a humor is, amit erõsített sok filmes motívum (Rakparton, Vihar kapujában) így nem vált didaktikussá. Szóval lenyûgözõ történet, szereplõk is nagyon ott vannak, egyedül a zene nem tetszett, de ez csak az én saját ízlésem
Indigo 2008 ápr. 20. - 03:29:59
(25/118)
A film amúgy tényleg zseniális. Többször kell megnézni ahhoz, hogy teljesen átérezd és megértsd a filmet. Két haveromnak is megmutattam, az egyik lazán lefikázta, nem látott még ekkora szemetet, a másik meg el volt ájulva, hogy mekkora film... :)
Indigo 2008 ápr. 20. - 03:27:04 Előzmény Yula
(24/118)
Miben nincs igazam? A filmek "jóságáról" nem foglaltam állást, a galamb téma pedig plágium kérdése kapcsán jött elõ. Nem értelek titeket, "write-only" üzemmódban fórumoztok?
10/10
kafater 2008 ápr. 18. - 22:16:24 10/10
(23/118)
Jó film. Egyszer láttam, de valami megfogott benne ja és a zenéje kurva jó. Ki csinálta a zenéjét?
szotske 2008 ápr. 17. - 19:52:55
(22/118)
Alapmû... Whitaker élete legjobb szerepe
leopard26 2008 jan. 13. - 15:53:20
(21/118)
Minden klappol benn!A zene meg....vaaaaaaaa
9/10
denyiro 2008 jan. 11. - 23:03:48 9/10 Előzmény shikaka
(20/118)
Megkövetlek. Szerintem is rendkívül mélyen szántó Szelemkutya és a fagyiárus kapcsolata. Nem értenek a másik nyelvén, mégis megérzik a másik gondolatait, szándékait. Ez az igazi barátság lényege.
Maga a film nekem nagyon bejött, semmi álomélet hanem a valóság ábrázolása. Remek zenei betétekkel és mindemellett szuper képi világ párosul hozzá. A maffiózók elég szép fricskát kapnak a filmben (pl. Mikor tõlük követelik a helyiségnek a bérleti díját, ahol székelnek, mert már tartoznak vele rég. Ez is azt mutatja változik a világ. Egyszer fent egyszer lent.). A kritikusok véléményére nem adok. Akármennyire szeretnének objektíven értékelni csak szubjektívek lesznek. Ahány ember annyi világ.
shikaka 2007 dec. 25. - 17:50:16
(19/118)
Egy haverom mondta, hogy Forest barátunk ebben a filmben olyan hiteles, mintha neki írták volna a szerepet.
Ami elképzelhetõ egyébként.


Nekem nagyon bejön a téma, leginkább Szellemkutya és a haiti fagyis barátsága ami megfogott. Szavak nélkül...

Nagyon jó film!