10/10
yoz007 2012 máj. 20. - 11:15:47 10/10 Előzmény napraforgó
(95/135)
Egy ekkora filmet -természetesen- délben adnak, matinéban...
Viszont gondoltak azokra is akik nem érnek rá ilyenkor,
ezért hétfõn hajnali 4:15-kor megismétlik !!!
10/10
napraforgó 2012 febr. 22. - 09:47:44 10/10
(94/135)
A történet 1914-ben kezdõdik. Ez csaknem egy évszázada volt. Tudjuk, hogy Nagy-Britannia ahova betette a lábát, a saját kultúráját ráoktrojálta az ottani lakosságra.
Az elsõ világháború épp elkezdõdött.
A nõ ugyan dán volt, de abban a környezetben élt, amelyet a brittek felügyeltek.
SandCreek 2012 febr. 20. - 13:57:21
(93/135)
Valóban, a jó olcsó munkaerõ meghatározta az elmúlt 4-500 év történelmét. Ez ma már nem annyira szembetûnõ, mivel sokat emelkedtek a fizetések. A lényegen azonban ez mit sem változtat. A feketék nem próbálták meg a saját kultúrájukat megõrizni más kontinenseken, illetõleg azt átültetni az 'európai bennszülöttekre', ahogy erre itt utalt valaki. Legalább is eddig nem.
anbra 2012 febr. 20. - 12:04:37 Előzmény napraforgó
(92/135)
... SPOILER... tudjuk, hogy régen volt :-) azt is tudjuk, hogy a gyarmatosítók lényegében rabszolgaként ..... na, jó olykor cselédként alkalmazták az õslakosságot. Szerintem akit leigáznak, elveszik a földjét, elzavarják a lakóhelyérõl, nem túlzottan örül.
Persze azt is tudjuk, hogy voltak, vannak jelenleg is, akik az oktatás, egészségügy ottani fejlesztése, népszerûsítése miatt mentek, mennek világgá. De ez a film nem errõl szólt. Még akkor sem, ha a csaj a végén letérdelt, hogy ugyanmár, ne zavarják el a feketéket a saját területükrõl....... megjegyzem így is el kellett menniük onnan egy másik helyre....... nekem vihorásznom kellett a kandallók, fehér vasalt ruhák és teakészletek láttán. Ja, tényleg jó olcsó volt a munkaerõ... SPOILER VÉGE.
10/10
napraforgó 2012 febr. 19. - 15:06:33 10/10
(91/135)
Igazad van. De azok a feketék akkor sem éltek volna jobban, ha nincsenek ott a fehérek.
Itt inkább csak azt akarták bemutatni, hogy a különbözõ nemzetekbõl odavetõdött fehérek, diplomaták, üzletemberek, kalandorok, stb. megpróbáltak egy bizonyos fokig úgy élni, mint otthon, Európában. (Csak itt olcsóbb volt a kiszolgáló személyzet).

Vagyis nem õk akartak alkalmazkodni az ott primitív körülmények között, kunyhókban élõ, pásztorkodó törzsi népekhez, hanem a saját kultúrájukat megpróbálták valahogy megõrizni, illetõleg átültetni a bennszülöttekre. Ennek voltak jó és rossz oldalai. Pl. A férfiak klubja, ahová még fehér nõ sem tehette be a lábát, nemhogy bennszülött, vagy az ellenpélda: az iskola, vagy a gyógyítás.

Azért ne felejtsük el, hogy ez a történet épp 100 évvel ezelõtt játszódik....
anbra 2012 febr. 19. - 14:04:23
(90/135)
Jó film, klassz szereplõkkel. De nekem nem is a fõszereplõkrõl szólt a film, hanem a "mellékes" történelmi háttérrõl, azokról a szerencsétlen leigázottakról, akik éhbérért dolgoztak az úri kedvükben odakerült gazdagoknak, hogy még több pénzük lehessen. SPOILER... az nem fordul meg senki fejében, hogy ugyan ki gyújthatta fel a terménytárolót...... és miért nem akarta magával vinni a hûséges szolgálóit??..... kandalló, teázás, repülõzgetés, nyugágyban heverészés.... feketék dolgoztatása..... nem tudok nem tovább gondolkodni... SPOILER VÉGE...

Hát, igen, a film tényleg szuper.
10/10
offtopic
napraforgó 2012 febr. 19. - 09:33:25 10/10
(89/135)
OFF
Bocsánat, nem írtam, az Erkel Színházért adott mûsort néztem, ezért nem tudtam most végignézni. Az is nagyon fontos lenne...
10/10
napraforgó 2012 febr. 19. - 09:31:58 10/10
(88/135)
Sõt, a címválasztásnál, ha nagyon költõi akarok lenni, hát a "A világ végén, Afrikában", vagy "Afrikában, az Isten háta mögött" címeket is el tudnám képzelni.
10/10
napraforgó 2012 febr. 19. - 09:27:48 10/10
(87/135)
A mostani ismétlésnél csak bele-bele néztem a már többször látott filmbe.
Szerintem még most is, mindig nagyszerû alkotás. Számomra sok mindenrõl szól, eyg nõ meg nem alkuvó, a nehézségeket is vállaló életérõl. Tényleg nem álltak a fõhõsnõ mellett olyan férfiak, akik teljesen felvállalták volna, ezért érthetõ, hogy mindkettõt kirakta az életébõl.

DE, most nem ezen filóztam, hanem a magyar címen. Out of Africa - Távol Afrikától.
Szerintem ez nem jó cím. Én nem vagyok nagyon jó angolos, de szerintem az "out of" az azt jelenti, hogy valamin kívül. Ez a nõ nem Afrikán kívül volt, hanem éppen ott, Afrikában. Errõl szól a történet.
Szerintem ez a "kívül" a társadalmon, a high societyn kívüliséget jelzi.
Én biztos így fordítottam volna: "Távol, Afrikában".

Ott van pl. Ausztráliában az Outback-nak nevezett vidék - a feltáratlan, világon kívüli õsvadon, vagy pusztaság, akármi. Szóval szerintem az out itt is valami ilyesmit jelenthet.

A jó angolosoknak, vagy azoknak, akik éltek angol nyelvi környezetben vajon mi a véleményük errõl?
Feco007 2012 febr. 18. - 21:04:04
(86/135)
Remek a film és a színészek is. 10/10 Természetesen élükön Meryl Streep. Viszont a szinkron csapnivaló! Ami azért is szomorú mert ezt a filmet már láttam kiváló szinkronnal is, évekkel ezelõtt ha jól rémlik az MTV1-en.
dantonb 2012 febr. 18. - 20:24:59
(85/135)
Nincsenek szavak ,amelyek leírnák Meryl Streep tehetségének nagyságát .Egészen kíváló,a legjobb amerikai színésznõ,ha nem a világ legjobbja.
10/10
Fairy88 2011 dec. 27. - 20:43:47 10/10
(84/135)
nem tudom, írta-e valaki, hogy milyen gyönyörû a zenéje is... Ha lehetne, ez a film: 11/10 ;)
10/10
Fairy88 2011 nov. 04. - 17:52:05 10/10 Előzmény sofi 72
(83/135)
Mindennel egyetértek, amit Sofi72 írt, kivéve a hideg tejet ;)
Ezt a filmet huszonévesen láttam elõször moziban, széles vászon meg minden, beszippantott a film és hetekig járt a fejemben. Majd szinte évente újra néztem - amikor már volt videóm :) és tényleg mindig mást adott. Nõnek lenni nem volt egyszerû sosem, most sem az, Karen alakja tényleg irigylésre méltó bár a sorsát köszi, nem kérném, a bátorsága, kitartása és önmaga felvállalása példa értékû volt számomra, még ha ez csak egy film is... sokat kaptam tõle.
A kiadott dvd-n újra szinkronizálták, nagy kár volt érte, azóta csak eredetiben nézem ill nemrég sikerült megszereznem a régi szinkronost, helyrebillent a világ :)
Ráckevei Anna csodálatos hang Merylhez, mindkét színésznõ érzelem és inteligencia egyszerre.
4/10
sugar3 2011 ápr. 10. - 09:34:25 4/10
(82/135)
Csalódás ez a film. Nagyon hosszú volt, vontatott és az erkölcsi üzenete nulla, nincs benne egy normális férfi karakter: mindegyik a szabadság-vágynak álcázott önzést választja és hajszolja. Persze a fõszereplõ hölgy sok mindent kibírt és megtett egyedül, de ennyi. No és szép az afrikai táj.
mdzsonsz 2010 nov. 16. - 12:47:37
(81/135)
Ennek a filmnek a hatására szerettem bele Afrikába. A filmnek és Joy Adamson könyveinek hatására.
10/10
Ford Mustang 2010 nov. 11. - 21:16:19 10/10
(80/135)
Egyszerûen zseniális film, megérdemelte azt a sok díjat, amit kapott. 10/10
phoebe46 2010 nov. 10. - 13:09:10
(79/135)
Vagy az éjszakások, akik felkelnek miatta, és megnézik. :D
10/10
napraforgó 2010 nov. 10. - 08:58:58 10/10
(78/135)
Azért bosszantó, hogy egy hét múlva adják a második részt.Miért nem lehetett két egymást követõ napra tenni?
Egyébként nem emlékszem, hogy az elsõ részt megszakították volna reklámokkal, talán már nem elég jó a pelenka-reklámoknak?
10/10
Fairy88 2010 nov. 10. - 08:55:45 10/10
(77/135)
Igaza van mindenkinek, aki szidja a reklámokat de lehet ellene tenni némi anyagi ráfordítással. Én már évek óta nem nézek reklámot, csak felveszem a dvd-re és kivagdosom azokat. Manapság a legjobb beruházás egy dvd író-olvasó, ha nem akarunk agymosottak lenni. Itt tartunk. Persze a film végének levágása így is úgy is dühít. :(
Ez a film pedig a születése óta nagy kedvencem, egyszerûen minden tökéletes benne. Évente újra nézem és mindig kicsordul a könnyem.
Megvettem eredeti dvd is, ahol az eredeti szinkronszínészekkel újraszinkronizáltatták eltérõ szöveggel. Szóval nézhetetlen lett magyarul, hisz itt van a fülemben a régi 80-as évekbeli szöveg,- gondolom valami jogdíjas cucc miatt - de nagyon dühítõ!
10/10
napraforgó 2010 nov. 09. - 11:54:13 10/10
(76/135)
Tökéletesen igazad van. Én este 8 után már egyáltalán nem nézek TV-t. Az a sok szemét, amit akkor adnak, nem érdekel. Ma "szerencsém" van, itthon vagyok betegen, így láthatom újra.