far vik 2011 szept. 13. - 23:15:13 Előzmény far vik
(17/77)
jó volt. már hiányzott, rég láttam. van ezeknek a régebbi filmeknek valami sajátos sugárzása, de lehet, hogy csak fiatalabb voltam... Udvaros meg jajdenagyonjónõ volt, és színésznek sem utolsó. sajnos az, hogy õneki is határozottan ez a véleménye magáról, kicsit nyomot hagy a személyiségén, ami már át-átsugárzik. de 25 éve még rajongtam érte. ha kicsit idõsebb lesz, remélem ismét kiváló és szerethetõ(bb) lesz. azért most is szeretem.
szevia 2011 szept. 13. - 23:14:39 Előzmény vénasszonyoknyara
(16/77)
Megnézve a filmet egyáltalán nem tudok egyetérteni; szerintem szó nincs itt elbagatellizálásról, feloldozásról, és végképp nem "viccelõdésrõl"; azt kell mondjam, nagyon felületesen nézi a filmet aki ezt így érzi. Nagyon is erõs
fájdalmat, megrázkódtatást, döbbenetet rejt magában, csak nem drámaként lobogtatja mindezt, mert a dráma az valami meleg és természetes, ésszel felfogható fájdalom, itt viszont egy sokkal kétségbeejtõbb látlelettel állunk szemben. A "könnyedség", a zenék, "poénok és stb. éppen mintegy kontrasztként mûködnek, egyfajta "ezt másképp nem lehet elviselni".. féle ízzel. Ahogy Kornél gesztusai is eleinte cinizmusnak tûntek, míg a mélységes mély, életben tartó, gúnyt meg nem találja az ember alatta, az élet melletti kiállást; de ez cseppet sem olyan könnyed dolog, ahogy ez felületesen látszana.. Nekem legalábbis "ez jött le a filmbõl", /ahogy szép magyarsággal mondani szoktuk..!

>A filmmel kapcsolatban a fõ ellenérzésem az volt, hogy valahogy feloldozta, elbagatellizálta az osztály alapon >elkövetett deportálásokat, ami sok idõs ember és gyerek esetében a megsemmisítéssel volt egyenlõ. Én nem vagyok >semmi rossznak az elrontója: lehet viccelni a kitelepítéssel, a holocausttal, a holodomorral, az örmények >kiirtásával, a tuszik lemészárlásával, de azt legalább szellemesen kellene tenni. Erõltetettnek éreztem a film >poénjait. nem tudott felvidítani Bezerédi látványa egy szál .aszban. Inkább eszembe juttatta, hogy a jelenet >valóságalapja a kirendelt õrszemélyzet által a kitelepített nõkön elkövetett erõszak volt (ez a szál benne volt pl. >"A ménesgazdában" is).
far vik 2011 szept. 13. - 20:34:28
(15/77)
télleg kevés a 12-es karika spoiler: a szacsvay-pörkölt se kutya, nemcsak bezerédypopsy
perry 2011 szept. 13. - 20:05:28
(14/77)
"Én nem vagyok semmi rossznak az elrontója: lehet viccelni a kitelepítéssel, a holocausttal, a holodomorral, az örmények kiirtásával, a tuszik lemészárlásával, de azt legalább szellemesen kellene tenni"
Szerintem a film nem vicc szintén kezeli a kitelepítést, az én olvasatomban nem lehet viccelni ha valaki etikusan és empátiásan gondolkodik, de tény ehhez a megállapítás szuverén jogod van.
Abban tökéletesen egyetértünk, hogy a Waters film gyilkos humora eminens - bár ezért egy lilahagyma nevû nõ már jól kiosztott - a párhuzam sajnos számomra nem igazán értelmezhetõ a Te rongyos életre vetítve, de ez már az én gondom.
vénasszonyoknyara 2011 szept. 13. - 19:55:30
(13/77)
Nem véleményt mondtam Udvaros Dorottyáról, hanem a saját szubjektív érzéseimrõl beszéltem vele kapcsolatban. Elismerem, hogy jó színésznõ és énekes (a Dés Lászlóval közös lemezét nagyon szerettem)mégis irritál benne valami. Nem hiszem, hogy ezt meg kell különösebben magyaráznom. Szimpátia és antipátia nem mindig az ésszerûség alapján kialakuló érzések.
A filmmel kapcsolatban a fõ ellenérzésem az volt, hogy valahogy feloldozta, elbagatellizálta az osztály alapon elkövetett deportálásokat, ami sok idõs ember és gyerek esetében a megsemmisítéssel volt egyenlõ. Én nem vagyok semmi rossznak az elrontója: lehet viccelni a kitelepítéssel, a holocausttal, a holodomorral, az örmények kiirtásával, a tuszik lemészárlásával, de azt legalább szellemesen kellene tenni. Erõltetettnek éreztem a film poénjait. nem tudott felvidítani Bezerédi látványa egy szál .aszban. Inkább eszembe juttatta, hogy a jelenet valóságalapja a kirendelt õrszemélyzet által a kitelepített nõkön elkövetett erõszak volt (ez a szál benne volt pl. "A ménesgazdában" is).
Szóval nem lett volna semmi bajom a filmmel, ha valami igazi gyilkos humora lett volna, mint mondjuk John Waters alkotása a "Titkos gyilkos mama"-nak. Én ehelyett csak olcsó poénkodást éreztem ki belõle és azt, hogy elõzékenyen és direkt módon elébe megy a nézõk elvárásainak.
perry 2011 szept. 13. - 18:43:02
(12/77)
vénasszonyoknyara részére ment volna.
perry 2011 szept. 13. - 18:42:10
(11/77)
Csak azt nem értem , hogy most már " Itt az idõ, most vagy soha!..." és mégis apátiában ülõ témákat fel sem hozó megvalósítást nem ismerõ emberek üldögélnek asztalaik mellett és nem mutatnak fel semmit a korból.
Persze megértelek "irritálónak" tartani Udvaros Dorottyát sokkal könnyebb mint tevékenyen részt venni azoknak a ki nem bontott és történelmileg újra nem értelmezett gondolatoknak értelmezésében.
Három mondatban elintézni embereket vagy alkotásokat merész dolog.
Azért talán el kellene gondolkozni a film kapcsán, hogy itt a kiszolgáltatottságról van szó, és bármilyen rendszer képes ezt megteremteni.
A karrier és a hatalom bizony olyan lehetõség ami nem biztos, hogy azonos idõben azonos egységben van jelen.
Kiszolgálni egy társadalmat vagy ellent mondani erkölcsi okokból bátorság és emberség kérdése, magam a filmet inkább tragikomédiának minõsíteném mint drámának de ez a port. magánügye.
Az erkölcsi integritás drámáját teljes vertikumában Szabó István: Mefisztójában láthatjuk,hogy miképpen válik egy tehetséges színházcsinálóból - aki csak megvalósítani akarja önmagát- az adott rendszer kiszolgálója.
A film véleményem szerint értelmiség szemszögbõl ábrázol legyen az mûvész vagy középvezetõ direktor vagy színész és meg merem kockáztatni Bacsó értelmiségi mivoltának talán "átélt" belõ emlékibõl.
Intrikák és karrierek pedig midig is lesznek a történelem pedig a hatalom birtokosainak szemszögébõl fog alakulni.
A valóság pedig nem más mint amit Bacsó Péter is mondd egy interjúban:
"– A film egy színésznõ története, egy kis énekes bretliszínésznõé, aki a történelemtõl teljesen izoláltan éli a maga színházi intrikákkal, beugrásokkal, karriergondokkal tarkított kis életét. És hirtelen belehull a történelem legmélyebb bugyraiba. Tulajdonképpen véletlenül, mert ebben az idõben ezek a véletlenek szükségszerûek voltak. S ez a történelemtõl, világtól elszigetelt kis nõcske hirtelen szembesül az akkori valósággal, a különbözõ osztályok, rétegek, hatalmi erõk harcával és arculatával.

– Mindennek a háttere a kitelepítés. Hogy kerül egy operettszínésznõ a kitelepítettek közé?

– Mint a filmben is elhangzik, egy gróf felesége volt, s az akkori adminisztráció nem vette figyelembe, hogy már régóta elvált. Persze, aki ismeri az akkori idõket, tudja, hogy ennek olyan egyszerû oka is lehetett, hogy szükség volt a villára, az elegáns berendezéssel együtt. A fõszereplõnek volt egyébként valóságos modellje. Déry Sárira gondolok, az akkori idõk legszexisebb énekes színésznõjére, aki két évig vetkõzött óriási sikerrel az Új Isten Thébában címû darabban. A férje gróf volt, õt kitelepítették. A sorsa tragikusabban végzõdött, mint a film hõsnõjéé, mert egyszerû vakbélgyulladásban halt meg falun. A Te rongyos élet nem akart modellem története lenni. A valóságos mag az ötletet adta, hogy ezzel az ellentmondásos világgal foglalkozzam. Mindig erõsen vonzódtam az éles ellentétekben rejlõ lehetõségekhez. Itt adva volt az operettvilág és a kitelepítés, a kedves és érzelmes dalocskák felületessége és az emberi létnek a hallatlan mélysége között meglévõ ellentét."
A film szerintem nem dokumentum és nem tényközlõ mozi, így aztán elég nehéz követelni rajta azt, hogy legyen valósághû és dokumentarista "Végül is hálás vicctéma." mondod te , de én csak azt látom , hogy szánni való és fájó a kitelepítés még így is, tragikomikusan is.
Valamint igazad van, "Persze, ha igazán szellemes lett volna a film, nem zavart volna a kegyelet hiánya egy cseppet sem.", miben is?
Abban, hogy nem mítosz szintjén látjuk a filmen a kitelepítést?
Mert a kegyelet a holtak tisztelete, ezt megértem és azt is , hogy ennek hiányát amit szeretnél számon kérni.
Igazából csak annyit nem, hogy miért pont a Te rongyos élet filmen?
Mert mindig lesz kényszer, lesz elhallgatás, emberek jó és rossz döntése, ki nem mondott megalkuvás és társai, de kívánom neked, hogy ne kellessen átélned.
Ford Mustang 2011 szept. 13. - 17:25:09 Előzmény Diablo72
(10/77)
Azért ezt nem jelenteném ki, de hasonlóképp nagyszerû film ez is.
anybody 2011 szept. 13. - 12:37:52
(9/77)
Nos, azért annyit már tudunk (copyright Vámos György), hogy az egész jelenlegi garnitúrát egy tõrõl metszették. Akik kitelepítettek, és nem a kitelepítettek közül valók. Amúgy ahogy a becses magyar irodalom, úgy a még "becsesebb" "nagy" magyar filmmûvészet is adós eléggé sok mindennel. Anno is cikisek voltak a hatalomnak tett gesztusok, ma már meg egyenesen siralmas. De sebaj, fölös lenne példát venni a többi, Jalta után megszállt országról a múlthoz való normális viszonyban. Ismételgessük csak a lejárt lemezeket egészen addig, míg van egy falat ennivaló is a spájzban. Udvaros Dorottya meg tényleg jón színésznõ, csak.
vénasszonyoknyara 2011 szept. 13. - 08:22:50
(8/77)
Nagyon kedélyesen viszonyult a film a kitelepítésekhez. Végül is hálás vicctéma. Lenne még néhány ilyen vicces téma, aminek középpontjában a jogfosztottság és kiszolgáltatottság áll. Mindenkinek a fantáziájára bízom, hogy találjon ilyent a magyar történelemben. Bacsó mester elviccelõdhetett volna azon is.
Persze, ha igazán szellemes lett volna a film, nem zavart volna a kegyelet hiánya egy cseppet sem. Én sajnos inkább az elbagatellizálást éreztem ki a filmbõl. Amellett nagyon irritál Udvaros Dorottya.
tinodialfred 2011 szept. 13. - 08:00:51 Előzmény Diablo72
(7/77)
Persze, hogy magasan veri A tanút, mert ez egy film, A tanú meg egy szellemes gegfûzér, ami egyébként kiválóan mûködik. De a története szar, dramaturgiája pedig közepes. De ez egy korrekt sztori.
Diablo72 2011 szept. 12. - 20:19:34
(6/77)
Magasan veri A tanút.
ronixpajti 2010 nov. 30. - 11:06:10
(5/77)
A lelkes politikai betelefonálós _rémHÍRtv/Tachó tv_ banyekokat hallgatva mindig ez jut eszembe:


Én vagyok a traktoros lány
engem küldött hozzátok a PPÁRT!

:O)
euTanázia 2009 febr. 01. - 13:39:39
(4/77)
Pardon, nem válasznak, csupán közlésnek szántam.
euTanázia 2009 febr. 01. - 13:22:11 Előzmény Shaba
(3/77)
Forgatókönyvet és a rendezést is egy kézben tartva Bacsó Péter hozta szellemiségét, könnyed szatírával mélyebb gondolatokat ébreszteni, valamint szereposztásban egy vérbeli színész csapatot. Apró körben jelölve: kortalan élmény...
Shaba 2009 jan. 03. - 00:58:26
(2/77)
A sztori vonalvezetésének harmada simán érthetõ alapból, másik harmadához már kell némi ember- és történelemismeret, de még ennél is "jobb", ha valaki személyesen élte át a filmre vitt korszakot és annak nyomasztó humorát, maradék harmadához viszont legalábbis Bacsó Péternek kell lenni, de az sem leküzdhetetlen probléma, hiszen egyvalakinek már sikerült, úgyhogy: hajrá! Magánvélemény: frankón ütõs egy mozi.
10/10
direne 2009 jan. 02. - 21:51:43 10/10
(1/77)
Minden egyes kockája pazar, fantasztikus színészekkel, úgyhogy nálam 10/10!