Téma: Tenet

1/10
glomgold@freemail.hu 2020 szept. 01. - 17:43:30 1/10
(51/231)
Egyelőre még nem sikerült 100%-osan tisztázni a filmben látott események teljes érthetőségét magam számára, de azt hiszem jó úton vagyok. És hogy lehet ilyen furcsa logikájú, mégis konzisztens és működő világot bemutatni...? a kétkedők figyelmébe ajánlom a Braid nevű időmanipulációs játék 4. világ 7-es pályáján lévő csillag megszerzéséről készült videót ( és a játékot. meg úgy egyáltalán), benne "idők folynak "ide-oda, tárgyak információk áramlanak erre-arra térben és időben... érdemes megérteni... ( szándékosan hagytam ki olyan tudományos fogalmakat itt, hogy entrópia, valószínűségek, önkonzisztencia-elv...) https://www.youtube.com/watch?v=vvtnek-ezuM
T971 2020 szept. 01. - 17:17:08
(50/231)
Na látom itt aztán korrektűl hozzá lehet szólni, rögötön törlik azt ami negat0v kritika a filmről..!
pedig ami fos az fos ez van, gondolod ha leszeded a kommentem akkor több ember fog bemenni erre a viccre??
fck
10/10
offtopic
Hegyirabló 2020 szept. 01. - 14:40:36 10/10 Előzmény Yoctosecond
(49/231)
Az effélék mint te, ezt sosem fogják megérteni. De ez jól is van így.
tamaskazu 2020 szept. 01. - 11:27:29
(48/231)

Amikor magával harcol az oslo-i reptéren, ott miért sült el többször is a pisztoly? Ezt mivel tudjátok magyarázni? (az nekem nem elegendő, hihető, hogy a dulakodás közben 4x is sikerült meghúzni a ravaszt)


4/10
Yoctosecond 2020 szept. 01. - 03:33:13 4/10 Előzmény gmanarts
(47/231)
Nem tudtam, ez érdekes infó. Valószínűleg azért ért csalódás sok embert (köztük engem is), mert nem kémfilmre számítottunk. Ha egy John Wicket/James Bondot vagy egyéb mainstream akciófilmet várva ülök be a moziba és Tenetet kapok, akkor összecsapom a kezem, hogy nahát, ez jó volt. Csak az a baj, nem ezeket vártam.

Valóban, ebben a műfajban hozza a szintet, bár szerintem minden más műfajból bejött elem (dráma, thriller) aligha említhető innovatívnak, maximum jóindulattal. Egyszerűen túl gyors és zsúfolt volt a film ahhoz hogy bármilyen kapcsolati dráma kibontakozzon vagy egy thrillernél elvárható feszültség kiépüljön. Bunyó, keménykedés, robbanások - ezek töltötték ki a műsoridőt. Igazából nem értem, mi célja ennek a fajta újításnak Nolan részéről, a karakterek és a történet sekélyesítésével már nincs maradandó moziélmény, csak a pillanatnyi látvány. És ilyen típusú filmből éppen elég van a piacon.
gmanarts 2020 aug. 30. - 22:21:39 Előzmény Yoctosecond
(46/231)
Nem tudom mennyire működő magyarázat, vagy kifogás, de Nolan konkrét szándéka volt az egy dimenziós karakterezés. Ez a fajta formabontás már az egyel korábbi háborús akciófilmjében is megjelent. Persze ez itt nem kicsit más közeg, de a központi téma, jelesül a túlélésért való versenyfutás azonos. Meg aztán az emberi viszonyok is egy kémfilm szintjén mozognak, a műfaj révén némi b-kategóriás beütéssel körítve, nem egy családi dráma dús érzelemgazdagságában fürdőznek, mint például az Interstellarban. Saját zsáneréhez hű a film és az, hogy emellett elmerészkedik idegen terepre, átcsapva thrillerbe, majd háborús filmbe, sőt még egy sor decens párkapcsolati drámázást is levág, valahol a javára írható - már ha értékeljük a kísérleti jelleget.
4/10
Yoctosecond 2020 aug. 30. - 21:52:37 4/10
(45/231)
Hegyirabló hozzászólásaiból árad a pszeudo-műveltség, nem érdemes pár sornál többet szánni rá. Nagyon egyszerű és sztereotip gondolkodás, hogy a művelt emberek attól lesznek azok, hogy legkedveltebb elfoglaltságuk, hogy reneszánsz festményeket csodálnak egy pohár Batard-Montrachet-ban szüretelt bort kortyolgatva. Értelmiségi ember nem fogja a kritikáját oda juttatni, hogy felmászik az elefántcsont toronyba és leplebszezi a többieket.

A filmről:
Nekem olyan érzésem volt, hogy a film a következő recept alapján készült: 1. vegyünk egy viszonylag gyorsan bevezethető, látványos koncepciót (idő-inverzió) 2. csavarjuk a végletekig, hozzuk ki a látványból a maximumot. Ennyi.
Azt az érzést akarja kelteni bennünk, hogy most valami nagyon újat, egyedit látunk. Valójában azonban, minden ami a filmben volt az időutazós klisékre hajaz, és mintha a film ezzel a kesze-kusza vonulataival ezt el akarná velünk felejtetni. Viszont kis elgondolkodás után rájövünk, hogy a film nem adja meg amit az Eredetben, Mementóban (és talán az Interstellarban) kapunk: történetet, ami kötődik hozzánk és azt a nyugtalanságot, ami a film alapját képzelő koncepció és a fordulatok keltenek bennünk. Ami miatt visszagondolunk rá és élményként marad meg. Helyette ez sima akció film, ami többnek hazudja magát. A karakterek nagyon egyszerűek, hiányzik belőlük a belső konfliktus és jellemfejlődés/romlás:

van a csúnya, gonosz, agresszív, önző orosz bácsi, az elnyomásból felszabaduló, áldozat nő; a mindent megoldó, magabiztos főszereplő, aki mindenkinek megmondja a frankót. Talán még Neil karakterében volt egy kis egyediség, de abban se sok.



Az egyszerű szereplőkre rájön még, hogy történet is végzetesen szimpla:

a csúnya orosz bácsi világvégét akar, ezt az erkölcsért kiálló, nőért küzdő főszereplő megakadályozza az időt átutazva, a végül a béklyóiból kiszabaduló anya segítségével, aki szabad nőként veti magát a vízbe. Hogy ne tűnjön az egész oly sekélyesnek, adjuk hozzá az "iszonyatosan" egyedi csavart, hogy a jövőben az emberek kihalás szélére sodorták magukat, és most ezt a múlt megváltoztatásával/feláldozásával akarják helyrehozni. A történet igazából ennyi.


Az összes többi azért van, hogy látványos jelenetekkel legyen tele a film, és azt hazudja magáról hogy most valami nagyon újat ad: a random tudományosnak tűnő beszólásokkal, amihez "fizika doktori" kell, elsietett dialógusokkal, cselekménnyel túltömött jelenetekkel.

És itt elértünk igazából a film egyedi erősségéhez, ami a látványvilága. Ebben mondhatjuk hogy újat hozott - két időszál párhuzamosan egy jelenben így még nem lett feldolgozva. És tényleg nagyon látványosan lett bemutatva, a párhuzamos időkben történő robbanások és bunyók is elég lebilincselőek. De sajnos az időinverzió egyedül a látványért került a filmbe, semmi mást nem adott a filmhez.

Van benne néhány csavar, de egyik sem ad valójában a sztorihoz.

Az, hogy a végén erős utalás van arra, hogy Kat fiából lesz Neil, ez is gyenge. A történethez keveset ad, nem ad gondolkodni valót, nem kavar fel, mint ahogy egy Nolan filmtől várnánk. Nem is kötődünk a karakterekhez, mert mind olyan egy dimenziós.


2/10
tomiguz 2020 aug. 30. - 21:34:48 2/10
(44/231)
Zavaros (a főhős, aki inkább meghalna mintsem, hogy elárulja a titkot, lazán odaadja a "cuccot" -mit is?- a főgonosznak, csak mert fenyegeti amaz a saját feleségét, akihez a főhőst még csak szerelmi szál sem fűzi), elcsépelt panelekből építkező, unalmas, kifejezetten fárasztó, natúr akciófilm. Nolan neve vitt be a moziba. Hogyan lehetett volna kivédeni ezt a malőrt? Nem tudom.
6/10
offtopic
Zxey9m 2020 aug. 30. - 14:58:45 6/10
(43/231)
Én azt írtam, hogy ez a film egy vizuálisan erős akciófilm, semmi több. Kicsit félrement a kommented, nem én húztam párhuzamot Nolan filmjei és Tarr Béla filmjei között.
Midnight67 2020 aug. 30. - 14:41:50
(42/231)
Lehet, hogy ezt a filmet nem is kell érteni, csak élvezni.
" Nolan megoldotta, hogy egy faék egyszerűségű történetet egy metafizikai ötlet által olyan komplexszé tegyen, hogy bárkit össze tudjon zavarni vele. "
https://nlc.hu/szabadido/20200826/tenet-kritika-christopher-nolan/
6/10
Zxey9m 2020 aug. 30. - 14:31:31 6/10
(41/231)
Maga a film szórakoztató volt, és bizonyos megoldásait tekintve valóban egyedi. De amit itt néhány ember lenyom (akár pozitív, akár negatív oldalról), az tényleg elkeserítő. Eleve nem értem, hogy Hegyirabló hogyan tudja egy reneszánsz festményhez hasonlítani ezt a filmet. Egy akciófilm egyszerűen, vizuálisan jópofa körítéssel, de nagyon híg és elcsépelt mondanivalóval. Biztosra veszem, hogy nem csak a filmet értők és nem értők két tábora van. Miért ne lenne lehetséges, hogy valaki totál érti az egészet, és nem jön be neki? A karakterekhez történő kötődést például már elvből nem is erőlteti a rendező, szándékosan rideg az egész -- és ezt érezni vagy kedvelni egyáltalán nem intellektus, értés kérdése, hanem szubjektív ízlésé.

Eleve Nolan filmjeiből nagyon gyakran árad egy fontoskodó, okoskodó hangulat, miközben nagyon ritkán tudnak többek lenni, mint amik: popcornfilmek, blockbuster-ök, utólag beleszuszakolt sziruppal. Miért lenne egyből hülye az, akinek nem tetszik egy időutazós (jó, időinvertálós) akciófilm? Miért lenne egyből okos és reneszánsz festményeket értékelő az, aki totál kitalált, jópofa sci-fi szabályok alapján megért egy papírvékony sztorit? Jó, hogy vannak ezek a filmek, félre ne értsetek, élvezem őket, szórakoztató kibogozni a pseudoscience dolgaikat, de sokat nem adnak, amint megérted őket (és ha esetleg már közben, első megtekintéskor átlátod az egészet, rengeteg plot point előre kitalálható, ami meg totál csorbítja az élményt). Mindenképp értékelendő a belefeccölt munka, érződik, hogy mennyi mindent CGI nélkül sikerült megvalósítani, szépek a képek, Göransson zenéje ott van a szeren, de ennyi. Jönni a plebsszel meg a Story Ötcsillaggal meg a Pintér Béla és Társulatával nagyon kapufa egy gondolatkísérlet szintjén megragadt akciófilm esetén.
10/10
Hegyirabló 2020 aug. 30. - 12:57:10 10/10 Előzmény Alfredo
(40/231)
Örülök, hogy írtál. Azt is értem, hogy miért szerkesztetted át kétszer a hozzászólásodat.

Azt, hogy mi a jó és mi a rossz, évszázadok óta a tanult, művelt réteg - aminek szerves része a művészvilág - határozza meg, nem pedig a plebsz. A plebsznek a Barátok közt a művészet csúcsa, és mondjuk egy Pintér Béla Társulata (csak egy példa, de bármelyik kőszínházat írhattam volna) előadáson pedig elalszik. Attól még, hogy ezek az alacsony intellektusú, alacsonyan iskolázott rétegek a Barátok köztöt tartják a világon a legjobbnak, nem lesz az. Tudod hány Jászai- és/vagy Kossuth-díjas művész van a találomra megemlített PBEST-ban? Sok. Tudod mennyi van a Barátok közt alap szereplőgárdájában? Nulla. De még is ez a legnézettebb fos a tévében. Azt meg azért nem lehet mondani, hogy az említett díjakat nem szakmai alapon ítélik oda, mert szakmabeliek, művészek szavazzák meg művész társaiknak. Az ilyen Barátok közt meg hasonló színvonalú "alkotások" "színészei" meg kapják a Story Ötcsillag, vagy mi a tököm díjakat. Na, azokat a plebsz ítéli oda, nem a szakma. Meg is látszik abból, hogy kik kapják.

Ami még meghatározza valamilyen szinten, hogy mi a jó és mi a szar, az a pénzben mérhető értéke. Mennyiért fogsz tudni eladni egy aukción egy túl komor, nem életvidám eredeti Whitman, Dickinson, Tennyson vagy Edgar Poe művet, és mennyiért fogod tudni eladni a Barátok közt szövegkönyvét?

Ennyi.
9/10
Yanosh779O 2020 aug. 30. - 10:31:41 9/10
(39/231)
"Ha már tudjuk hogy az ön jelenét én már múltnak érzékelhetem, de az is lehet, ami önnek a jelen az nekem a jövő, és hogy az ön jelene éppen ugyanolyan érvényes mint az én jelenem, akkor kiderül hogy a múlt valóságos és a jövőnek is annak kell lennie, hiszen az ön jelene lehet. Ez annyit jelent hogy a múlt, a jelen, és a jövő, egyaránt valóságos. "
offtopic
Alfredo 2020 aug. 30. - 10:17:14
(38/231)
Egyébként tetszik ez az erőltetett menet, a "különböző" nickek-től. :-)
Minden Nolan és Star Wars filmnél meg lehet figyelni, vagy Csernobil c. mini sorozatnál is. :-)
offtopic
Alfredo 2020 aug. 30. - 10:12:52 Előzmény Findzs
(37/231)
És aki nem pontoz? :-)
9/10
Yanosh779O 2020 aug. 30. - 10:11:31 9/10
(36/231)
Beültem. Végignéztem. Tetszett a cselekmény, a látvány, néhol a színészi alakítás is jó . De, az elejétől a végéig egy kukkot sem értettem belőle ! Semmit. Csak bámultam mint borjú az új kapura. Christopher Nolan, ő biztosan vágja a sztorit. A múlton elgondolkozva, a jelent megtapasztalva, a jővőben biztosan lesz folytatása a filmnek. Már várom.
10/10
Hegyirabló 2020 aug. 30. - 09:01:22 10/10 Előzmény Alfredo
(35/231)
Na jó, csak tudod én azt gondolom, hogy nincsenek eltérő ízlések, csak jó ízlés van meg rossz. A jó ízlésű embernek tetszik egy reneszánsz akt festmény, míg a rossz ízlésűnek nem. De ettől még nem a festmény a rossz. Ha valakinek nem tetszik egy mesteri filmalkotás, amire az értők azt mondják, hogy mesteri filmalkotás (legyen az akár a Tenet, vagy akármi), attól még nem a film rossz, hanem az azt nem értő emberkének van gond a készülékével. Az intelligenciával meg biztosan azért jönnek néhányan, mert valóban szükség van egy mélyebb tartalmú dolog megértéséhez intelligenciára, legyen az film, könyv, színdarab, vers vagy akármi. Az intelligencia említése ha valakiből ellenérzést vált ki, nos, hát lehet gondolkodni rajta, hogy annak mi lehet az oka.
10/10
tammal 2020 aug. 30. - 01:46:45 10/10
(34/231)
Ez az a film, ahol két dolog derül ki a nézőjéről: 1. mennyire intelligens 2. mennyire lusta.
Aki intelligens és nem lusta az érti és szereti, aki intelligens de lusta az bár érteni véli de jön a genderszak dumával. Aki nem intelligens de szorgalmas, na ő ad 7 pontot a látvány miatt, aki meg nem intelligens és még lusta is, na ők a “mi ez a katyvasz”?.

Szerintem aki odafigyel, az a végére azért képes megérteni.

Öncélú? Igen.

De érdemes a werket megnézni, Nolanből olyan alázat jön (nincs green box, minden eredeti helyszínen van forgatva, a repülő is igazi, nincs kaszkadőr) ami manapság kevesekből. Az éttermes komment volt a legjobb lentebb, ez bizony egy olyan étel, amit még senki nem evett. Lehet nem a legfinomabb, de annyi munka van benne, hogy önmagában ez tiszteletet érdemel.

Engem nem zavar, ha valakinek nem tetszik, de az igen, ha valaki a mögötte álló munka mennyiségét sem ismeri el.

10/8
8/10
Findzs 2020 aug. 30. - 00:42:15 8/10
(33/231)
8/10
Aki érti annak tetszik aki nem érti az lepontozza.
Így működik kis hazánkban a filmek pontozása. Többnyire az egyszerű romantikus filmek kapnak jó pontokat :)
1/10
glomgold@freemail.hu 2020 aug. 29. - 20:45:06 1/10
(32/231)
Ha egy az időben visszafele haladó ember(legyen A) a közös jelenükben meglő egy időben előre fele haladó embert (legyen B), akkor az (B) a sérülését a visszafele haladó(A) szemszögéből annak érkezése irányából (ami A-nak múltja, B-nek jövője), vagy B azt A saját idejének jövője felé (ami meg B-nek múltja) hordozza majd?