Téma: Tréfa

trebics 2009 nov. 22. - 12:32:35
(57/137)
A Magdolna nõvéreket arra hoztam példaként, hogy annak a filmnek szerintem jó forgatókönyve volt, a Tréfának meg nem. A zárt, hierarchikus felépítésû (vallási vagy katonai, de akár sima iskolai) közösségek életét nem kell "marxista zugíróknak" befeketíteni, az esetek jelentõs részében elég feketék azok maguktól is.
dode 2009 nov. 22. - 11:58:30
(56/137)
Egyetlen pici apróság zavart: ha már Kosztolányi világa, hangulata,akkor nem utaltam volna "elefes"-sel egy másik, jól ismert, hasonló iskolára, regényre. Túlságosan kikacsintósra sikeredett, amolyan, "tudjátok, mind tudjuk, ott is...". Persze hogy eszünkbe jut, de ne rágják a szánkba!
9/10
kgyuri0 2009 nov. 22. - 08:50:28 9/10
(55/137)
mária3!

Elemzésed sztem csodálatos volt
S már világos is lett, miét idõszerû ez a film jelenleg, egészan döbbentesmértékben.
9/10
kgyuri0 2009 nov. 22. - 08:48:06 9/10
(54/137)
Persze nem TarSándor, hanem TarrBéla!
10/10
valkoinen 2009 nov. 22. - 08:08:43 10/10
(53/137)
Szerintem is nagyszerû film.
9/10
kgyuri0 2009 nov. 22. - 02:59:12 9/10
(52/137)
Egyébként SzászJános, TarSándor és esetleg SasTamás mellé Gárdos is feliratkozott a mostani zseniális magyar rendezõk sorába.

Szinte remekmû ez a film.
9/10
kgyuri0 2009 nov. 22. - 02:00:26 9/10
(51/137)
Elképesztõ, hogy egy Kosztolányi-alapú mûvészfilmet sem lehet a sok mocskos náci hõbörgésétõl mentesen megnézni, s értékelni!
mandulavirág 2009 nov. 22. - 01:00:21
(50/137)
Bocsáss meg, ezt el sem hiszem. A kegyetlenséget, a démonikus torzultságot, a beteges gonoszságot hiányolod a szerzetesekbõl? Befeketítõ vádiratot vártál Kosztolányitól? Hálisten, hogy ennél egészségesebb és józanabb volt, nem pedig egy marxista zugíró. Nem akarnálak megsérteni, de a Magdolna nõvéreket ezen a filmen számon kérni....kissé perverz óhaj.
trebics 2009 nov. 22. - 00:32:05
(49/137)
Kosztolányitól függetlenül, válaszként: ebbõl a mûfajból ajánlom figyelmedbe a Magdolna nõvérek címû filmet.
trebics 2009 nov. 22. - 00:27:06
(48/137)
Nem lehet értelmezni azt, amit írsz. Dolgozz rajta még egy kicsit!
offtopic
mandulavirág 2009 nov. 22. - 00:08:06
(47/137)
Oké, megadom magam, biztosan igazad van. Én valóban sokkal kevésbé ismerem, így a véleményem nagyon szubjektív. De nem értem, mit hiányoltál a forgatókönyvbõl.
trebics 2009 nov. 21. - 23:59:33
(46/137)
Kosztolányi "felszínes"? "Mély lelki töprengéseket nem lehet tõle várni?" Húh, erre nagyon hosszan, vagy nagyon röviden tudok válaszolni. Az utóbbit választom: tévedsz! Gyakorlatilag mindent olvastam tõle, beleértve az újságokban megjelent riportjait is.
far vik 2009 nov. 21. - 23:34:41
(45/137)
Lehet, hogy csak elfogult vagyok? ;-) Lehet... Nekem ölég normális személyiségekhez volt szerencsém annak idején...
offtopic
mandulavirág 2009 nov. 21. - 23:27:44
(44/137)
(Az osztályfõnökömrõl nem is beszélve, aki permanensen vádaskodott, üvöltözött és káromkodott, nõ létére. Hol kéne meghúzni a beteg személyiség határát? Ugyan már.)
offtopic
mandulavirág 2009 nov. 21. - 23:24:27
(43/137)
Ne má'...szerintem normális átlagos emberek voltak. Ugyan milyennek kellett volna lenniük? Az én tesitanárom sokkal butább és visszataszítóbb volt, például.
Coleman 2009 nov. 21. - 23:21:38
(42/137)
Nagyon tetszett, hogy a filmrõl essék szó. Kosztolányi novellája beillene az unokatestvére életmûvébe is, bár a stílus rá jellemzõ. A gyerekek tetszettek, ez kulcskérdés volt, szépen megoldották, magyar filmhez képest feltûnõen természetesen és magabiztosan (egyébként a felnõtt színészek is). A fényképezés is tetszett, nagyon profi, csak ritkán éreztem tévé filmes szagot (eredetileg annak is készült), és Kosztolányi játékosságát ügyesen átültették. Viszont a vége felé tényleg veszít az erejébõl, nem elég feszült. Ezzel együtt ez egy nagyon kellemes meglepetés, néhol egészen bravúros, azonban tény, hogy részsikerei meggyõzõbbek, mint az egész. (És) még így is az elmúlt évek egyik legjobb magyar filmje!
offtopic
mandulavirág 2009 nov. 21. - 23:11:32 Előzmény trebics
(41/137)
Nekem Kosztolányi olvasása csalódás. Õ ilyen: impresszionista, felszínes, kissé üres; a futó benyomások mestere. Mély lelki töprengéseket nem lehet tõle várni, ha a forgatókönyvíró ilyen irányba vitte volna a sztorit, akkor az eredeti szerzõhöz lett volna hûtlen. Szerintem jól sikerült a forgatókönyv.
offtopic
mandulavirág 2009 nov. 21. - 23:04:19
(40/137)
Kíváncsi voltam, miféle keresztényellenesség van ebben a filmben. Hát semmi. Hacsak az nem, hogy a külsõségeken túl egyáltalán nem érzõdött benne vallásos hangulat, semmi komoly lelki utalás; ami néha elhangzott, az jelentéktelen, felszínes díszletnek tûnt. A gyerekszereplõk meglepõen jól játszottak, csak többségük fiatalkának tûnt ahhoz, hogy 17 évesnek tûnjön. Nem tudom, miért 13-14 évesek játszották el a hetedikesek szerepét. Elképedtem azon, hogy a latintanár eredetileg hentes - kitûnõ, remek volt. A leggyengébb éppenséggel a fõszereplõ ofõ lett, persze a szerepe szerint is elég nyomi, de talán kicsit karakánabbra is kihozhatta volna a figurát a színész. Olyan Mágenheim dokisra sikerült, ez nem dicséret.
Viszont a besúgás heroizálása perpill kifejezetten ízléstelen, sõt szalonképtelen.
far vik 2009 nov. 21. - 22:54:47
(39/137)
És a lényeg: jól felépített és rendkívül "dark" film, nagyszerû alakítások, csodálatosan fényképezett képek, tehetséges gyermek (bocsánat, - kamasz) szereplõk.
far vik 2009 nov. 21. - 22:47:54
(38/137)
Címszavakban:
A gyilkosság megindokolása, kidolgozása a filmen szerintem tökéletes volt és érthetõ, mint ahogyan a novellában is. A megértéséhez kell egy kis élettapasztalat és emberismeret. Tömeghisztéria, bizonyítási vágy, képtelenség a sikerélményrõl lemondani és feladni a gyõzelmet a dicsõség learatása nélkül, kamaszos "vérszomj", mindezt egy elfojtásokkal, tilalmakkal teli életkorban és élethelyzetben. A maga idejében részem volt hasonló helyen hasonló élményekben, nem kívánom senkinek. De aki volt katona, és úgymond "peremhelyzetben" a közösségében, és azt mondom "megkanalazás", az tudja mire gondolok. Nem is tudják a mai harmincnál fiatalabbak, mirõl "maradtak le". Persze, van helyette más, drog, tagek fújása stb...

Tényleg nem volt egy normális pap figura a filmben. Ez hiba. Torzít, és így hamis képet fest egy ilyen közösségrõl, amihez csak 30 éve volt közelképem, de gondolom 100 éve sem volt mindenki ennyire sérült vagy "furcsa".

Abban pedig sajnos van valami, hogy vannak olyan zsidó szellemiségû szerzõk, akik a keresztény vonallal kapcsolatban elsõsorban a negatív információt, tényvariánst erõsítik. Pl. az álztalam amúgy nagyra becsült Spiró: Fogság c. regényében Jézus alakjának ábrázolása, illetve a helyzet fatális tévedésnek történõ ábrázolása.