Téma: Tüskevár

liw603 2020 máj. 03. - 23:34:19
(83/123)
EMBEREK!!! Ez a történet az ötvenes évek végén két 13 éves fiú nyári kalandjáról szól. Nem 20 évesekről és nem a 2000-s évekről. Ettől függetlenül a készítők nem tudták eldönteni, hogy melyik idősíkban játszódjon a film. Bütyök leszáll az 1930 -as években gyártott vasúti kocsiból a gurulós bőröndjével stb.
Szóval agyrém az idősíkokon való ugrálás (is). Én rengetegszer elolvastam a Tüskevár könyvet és nagyon sokszor láttam a sorozatot is (és azzal sem voltam elégedett), de a sorozat szereplői közül senki nem volt hiteltelen. A mozifilm változat (2012) szereplőivel viszont nagyon nagy gondok vannak. Erről a témáról már szinte mindent megírtak előttem, de azért én is belevauzok egy kicsitl Kezdjük mindjárt az alfával és omegával ,vagyis az öreg Matula személyével: Lehetetlen pótolni Bánhidi Laci bácsit, ebben megegyezhetünk. Azért volt már a világtörténelemben amikor megpróbálkoztak a lehetetlennel és ez most nagyon nem sikerült. Igaz ,hogy az első megszólalásig sem hasonlított Kovács Lajos Matulára (az öreg nem volt szakállas, csak időnként borostás és ha most valaki azt mondja nem számít ,akkor lehetett volna a filmben szőke hosszú hajú is)amikor viszont megszólalt valóban legyűrt a Balogh Tibi feeling. Akkor mégis ki lehetne? Előkerült már Bodrogi és Reviczky de ezen én is csak derültem. Aki talán ma még (holnap vagy holnapután már nem biztos) meg tudna birkózni a feladattal az szerintem Konz Gábor. Ezt már Seregi Zoltánnak is javasolni akartam. (Ő az utolsó reményem a Tüskevár és a Téli berek Fekete Isvánhoz méltó megfilmesítésére). A két főhős személyére nem nagyon van ötletem, mivel nem ismerem mostanában a gyermekszínészeket, de semmi esetre sem huszonévesekkel játszatnám el a 13 éveseket. Huszonévesként már az ötvenes évek végén is csak nagyon keveseknek lehetett vonzó két hónap a lápvidéken. Talán ezért írta a történetet Fekete István 13 évesekre. Igazság szerint minden szereplőnek a leglényegesebb tulajdonsága az kellene legyen, hogy hitelesen el tudja játszani az adott szerepet és itt jön képbe a filmért a legnagyobb felelős , a rendező. (Azon kívül ,hogy hiába van a szereplőn tünde jelmez, nekem Ő már csak Smith ügynök marad.) Rengeteg filmet láttam már, ahol hiába voltak szuper sztárok a szereplők, a dilettáns rendezést ők sem tudták jóvá tenni.
Egy a lényeg, ez a film jobb lett volna ha nem készül el, de nézzünk a jövőbe.
Hajrá Seregi Zoltán!
8/10
Claude Leon 2020 febr. 25. - 11:36:44 8/10
(82/123)
Biztosan öregszem, de jó volt végignézni.
Nem pont az, ami a régi, de nem is lehetett volna jó, ha csak az "forgatják újra"
.. most van egy könnyebb annak, akinek a másik túl drámai
Ter Miki 2020 jan. 26. - 11:04:21
(81/123)
-Hé öcsi! Ez az én asztalom!
-Miva'a?!
Őrület! Hogy minden új filmbe bele kell tenni az otromba bunkó lumpenproli tempót, mert - szerintük - az trendi, erre "gerjed" a magyar! Undorító!
Ez csak egy kiemelt apró részlet, de az egész filmet - mint általában a közelmúlt magyar filmjeit - átitatja a az otromba bunkósítás, a dialógusok "fapadossá" tétele, "lefordítása" utcaproli nyelvre! :(
1/10
timko62 2020 jan. 25. - 18:32:32 1/10
(80/123)
Ez egy rettenet. Nem is bírtam csak 15 percet. Fekete István kigúnyolása. Az Eperjesen és a Haumann Péteren és Szacsvayn csodálkozom, hogy ebben szerepet vállaltak. A többi negyed osztályúnak mindegy, csak pénz legyen. A régit kellene többször adni, mert az remek.
1/10
Rojita 2020 jan. 25. - 17:58:21 1/10 Előzmény system
(79/123)
Ezt a 2012-es feldolgozást a Duna - csatorna évente 5-6-szor leadja (húsvétkor 2 x, augusztus 20. táján 2 x, januárban 2x). Az eredeti 1967-es sorozatot mikor vetítették utoljára? Érdemes a Tüskevár 1967 - port.hu topikot elolvasni, arról lehet következtetni.
Miért nem a sikeres, eredetit adják többször? Ezt a förmedvényt meg vigye haza a rendezője és nézegesse Ő négy fal között.
1/10
system 2020 jan. 25. - 16:26:21 1/10
(78/123)
Süljön le a pofájáról a bőr, aki ezt a filmet így elbarmolta! Minek egy ezerszer rosszabb filmet leforgatni, mint amilyen az eredeti volt! Hát muzsikálni nem lehet a különbséget EZ ANNYIVAL UNALMASABB, SZARABB!!!! Vontatott, bűn rossz színészi teljesítményekkel!
1/10
mandalay72 2019 aug. 30. - 21:06:14 1/10
(77/123)
Rettenet.
2/10
simkiki 2019 aug. 19. - 23:09:39 2/10
(76/123)
Siralmas
1/10
amaro mela 2019 aug. 19. - 17:59:46 1/10 Előzmény Rojita
(75/123)
Én is rákeresek az eredeti alkotásra, hogy elfelejtsem ezt a förtelmet... Nézhetetlen, dilettáns, borzalmas. Hogy engedték ezt bemutatni? Vagy egyáltalán egy fillért is adni a leforgatására. A rendező, a szinészek vajon eljutottak odáig, hogy elismerjék, ez veszettül nagy mellényúlás lett.
1/10
Rojita 2019 aug. 19. - 17:18:16 1/10
(74/123)
Gyorsan meg kellene nézni az 1967-es kiadásút. A YouTube-on sajnos nincs fent, csak ez a... remak
1/10
Loki a gonosz 2019 aug. 19. - 17:04:55 1/10
(73/123)
Borzamasan rossz film! Egyszer már elkezdtem nézni akkor 2 percig birtam. Most rászántam magam ismét. Kár volt! Kovács Lajost birom de ez a szerep nem neki való. A zene egy rémálom folyamatosan. A kunyhó is egy vicc, arra próbáltak ügyelni, hogy régi horgász iletve halász felszerelések legyenek, kivéve a horgász botot. Matula bácsi is csupa új ruhában nyomta. Szinészi játék 0. A természet bemutása az egyetlen értékelhető a filmben.
1/10
oncogito 2019 aug. 19. - 16:41:54 1/10
(72/123)
Egyszerűen érthetetlen számomra, jó és nagy sikerű filmet, ami élmény volt, miért kell újratermelni, huszadrangú színészekkel, harmincadrangú rendezésben.
Rettenetes ez a feldolgozás, sajnálom azokat a fiatalokat, akik nem ismerik az eredetit.
Az még a könyv elolvasása ellenére is nagyon jó volt.
Borzadályok ezek a klón-filmek. Mint ez is, meg a Meseautó, meg a többi.
Szép lassan kezdek leszokni a TV-ről.
2/10
Sweet-But-Psycho 2019 aug. 19. - 10:29:12 2/10 Előzmény olahmiki1959
(71/123)
És ha ez még nem volt elég, lesz Koltay Gábor-féle Sacra Corona is. Isten éltessen, (szegény) Magyarország!
olahmiki1959 2019 aug. 19. - 07:03:12
(70/123)
Én azt hittem, hogy ezt a rettenetet már régen elsüllyesztették a tenger fenekére - a szép természeti felvételeket gondosan kimentve belőle - erre azt látom, hogy augusztus 19-én a tévé megint műsorra tűzi!
Nóóóómális???
1/10
pikigeri 2019 aug. 06. - 19:43:49 1/10
(69/123)
Ez minden szempontból borzalmas és nézhetetlen. Szentségtörés az eredeti sorozattal és a regénnyel szemben is. Eleve halott ötlet, hogy egy modernizált színes 1,5 órás mozifilmmel akarnak versenyezni a 8 epizódos (kb. 245 perc , tehát több, mint 4 óra játékidejű) művészi értékű fekete-fehér minden percében tökéletes alapmű és mestermű 1967-es Tüskevár sorozattal. Ez a film nemhogy versenyezni nem tud az eredeti sorozattal, de még a rajtrácsra sem tud felállni annyira rossz. Borzalmas rossz a szereposztás és bár van benne pár nagyon jó magyar színész (Haumann Péter, Pogány Judit, Molnár Piroska és Szacsvay László), de még ez a négy színész sincs még a kanyarban sem azokhoz a Kossuth-díjas színészlegendákhoz képest, akik az eredeti sorozatban ugyanazt a karaktert játsszák. Borzalmasan kapkod a film, mivel a 1,5 óra játékidő nem elég semmire, iszonyatosan rosszul vannak előadva a párbeszédek konkrétan a színészek sem veszik komolyan a szövegeiket csak úgy odamondják minden mindegy alapon és a ripacskodás is kifejezetten gyakori Eperjes Károly, Rékasi Károly és Péntek Bálint részéről (semmi súlya és humora nincs a párbeszédeknek, az eredetivel ellentétben). A zene sem sikerült jól, az eredeti sorozat zenéje viszont fantasztikusan jó. A szövegeket illetően vannak benne változtatások az eredeti sorozathoz képest, ami szintén nem jó, mert nem hű a könyvhöz, sőt vannak szövegek, amiket más mond el, mint az eredeti sorozatban és a könyvben. Szituációk is vannak, amik nem ott és nem úgy történnek meg, ahogy az eredeti sorozatban és a könyvben. A leskunyhó mesterségesen megépítve botrányos és röhejes. A képes íjászkodós történelmi visszatekintés teljesen felesleges és céltalan. Csúsztatnak is a filmben, mert a csónakhoz csak egy evező van az eredeti sorozatban, nem pedig kettő, mint a filmben. A szerelmi szál sincs gyakorlatilag sehogyan sem kibontva a filmben. 2 percig tart kb. összesen a románc szál. Szanyadi Katica egyszer csak jön a semmiből (a vezetékneve egyszer sincs megemlítve), de semmi előzmény vagy magyarázat, hogy hol ismerte meg Bütyök (tehát teljesen ki van hagyva az István bácsi által felügyelt gazdaságban mázsálóként besegítő Bütyök történetszál, ami magyarázat lenne arra, hogy hol és hogyan ismerte meg Katicát). Itt Katica nem hord vizet a dolgozóknak, hanem a Szentkirályi literes ásványvízes üveg kupakját lecsavarja az üvegről Bütyöknek. Borzalmasan gagyi! Gergő bácsi munkája sincs egyszer sem megemlítve, csak annyi a magyarázat mindig, hogy megemlíti, hogy neki el kell mennie egy időre. Tutajos nem a barna kányát lövi le válaszul a kis szárcsáért, hanem a réti héját. Miért? Minek kellenek ezek az ostoba és logikátlan változtatások?! Az iskolában mindenki ugyanolyan világoskék pólóban van, ami egy nagyon ócska próbálkozás az úttörők egyenruhájának utánzására. Bika is előkerül a végén a semmiből, hogy kötözködjön egy kicsit mindenféle korábbi szereplés nélkül. Annyira mű és gagyi az egész! Az a jelenet is nagyon hiányzik, amikor Tutajos apja otthon elismeri, hogy a fia gyakorlatilag a nyár alatt gyerekből felnőtt lett és elismeri, hogy István bácsi mégiscsak remek ember.
Szegény Fekete István forog a sírjában, de az eredeti sorozat teljes stábja is, aki, pedig még él azok jobb, ha nem látják ezt.
Hasonlítsuk csak össze a karakterekhez tartozó színészeket (több univerzumnyi a minőségi különbség az eredeti sorozat javára):
Matula bácsi - Bánhidy Laci bácsi (az eredeti sorozatban), Kovács Lajos (a mozifilmben)
Tutajos - Seregi Zoltán (az eredeti sorozatban), Nagy Marcell (a mozifilmben)
Bütyök - Barabás Tibor mh: Petrik József (az eredeti sorozatban), Péntek Bálint (a mozifilmben)
Tutajos anyja - Tábori Nóra Kossuth-díjas színésznő (az eredeti sorozatban), Nagy Enikő (a mozifilmben)
Tutajos apja - Kállai Ferenc Kossuth-díjas színész (az eredeti sorozatban), Hirtling István (a mozifilmben)
Tutajos nagymamája - Dajka Margit Kossuth-díjas színésznő (az eredeti sorozatban), Molnár Piroska (a mozifilmben)
István bácsi - Zenthe Ferenc Kossuth-díjas színész (az eredeti sorozatban), Eperjes Károly (a mozifilmben)
Náncsi néni - Kiss Manyi Kossuth-díjas színésznő (az eredeti sorozatban), Pogány Judit (a mozifilmben)
Kengyel, számtan tanár - Velenczey István (az eredeti sorozatban), Rékasi Károly (a mozifilmben)
Kengyelné (Barkóczi) Éva - Földi Teri (az eredeti sorozatban), Détár Enikő (a mozifilmben)
Lajos bácsi, az osztályfőnök - Pethes Sándor (az eredeti sorozatban), Haumann Péter (a mozifilmben)
Orvos - Zách János (az eredeti sorozatban), Szacsvay László (a mozifilmben)
Balázs bácsi, a kocsis - Molnár Tibor Kossuth-díjas színész (az eredeti sorozatban),
Semmi értelme nem volt elkészíteni ezt a valamit (filmnek nem nevezném). A magyar filmgyártás egyik legsötétebb műve. Katasztrófa. Egyedül elrettentő példának jó.
1/10
Ginoo 2019 ápr. 09. - 13:36:46 1/10
(68/123)
A szereposztást látva nem vártam sokat, de annál is nagyobb csalódás volt. Nem méltó Fekete István regényéhez. Ahogy az 1966-ban forgatott filmsorozathoz sem.
Nehéz eldönteni, hogy melyik a leggyengébb pontja a filmnek hiszen minden téren kritikán aluli. Pocsék színészi teljesítmények, rettenetes jelmez és díszlettervezés. A rendezés katasztrófális, a vágásról nem is beszélve. Az is felmerült bennem, hogy vajon hányan olvasták a regényt a film készítői közül!?! Mi alapján döntötték el, hogy milyen szövegeket tartanak meg autentikusan a regényből és melyeket írnak át a korszellemnek megfelelően? Egyáltalán mi volt a cél, a regényt mai környezetbe adaptálni és így filmre vinni, vagy megtartani az eredeti kornak megfelelően? Olyan mintha ezt a kérdést a film készítői nem tudták volna eldönteni. Kritizálhatnám tovább a művet de azt hiszem felesleges. Egyszerűen rettenetes. Kár érte.
1/10
bb 2019 febr. 10. - 12:34:03 1/10
(67/123)
Egyetértek az előttem szólókkal. Értékelés 0/10 egy kalap semmi.
maturad 2019 febr. 09. - 22:55:25
(66/123)
Elképesztő film, és NEM csupán a sorozathoz meg a regényhez képest! Ha egyikkel sem találkozom, akkor is elborzadok! És azt mondja meg valaki, ki volt az az agyalágyult, aki a Cadillac c. számot (melynek tanulsága: a lényeg az, hogy legyen lé..) a Tüskevár c. opusz méltó és stílszerű lezárásának választotta!
Barrakuda 2019 febr. 09. - 22:42:30
(65/123)
A magyar film legsötétebb korszakait idézi.
1/10
qajakos 2019 febr. 03. - 17:27:50 1/10
(64/123)
Hihetetlen hulladékká silányított gyerekkorom legnagyszerűbb regénye. Pedig lett volna mit tanulni a nagy elődtől aminek bája, hangulata, emberszerető varázsa, hitelessége volt.
Hiteltelen rendezés, tehetségtelen gyerekek katasztrofális játéka,mit játéka, nevetséges vergődése határozottan idegesítővé tették az egész újrahasznosítandó hulladékot.