Téma: Twin Peaks

10/10
convar 2013 jan. 03. - 19:36:19 10/10
(249/369)
10/10
convar 2012 dec. 25. - 00:05:33 10/10
(248/369)
Ez volt már? :) "Sorozatepizódok zanzásítva, viccesen, akár gúnyosan." Tehát kéretik nem komolyan venni. Ez a piloté:

http://hogyvolt.blog.hu/2008/07/18/twin_peaks_1x00_1x01_pilot_northwest_passage

"Ekkor fut végre be legfõbb héroszunk, Kúperügynök, akirõl rögtön kiderül, hogy mániákus kényszercselekvõ. A legjelentéktelenebb dolgokat is diktafonba mondja: hol hajtott le a sztrádáról, hol zabbantott, mennyibe fájt a pite, hogy ízlett, milyen szépek a fák az út szélén, valakitõl meg kell tudakolni, hogy milyen fajták, csivit, csivit, csivit – a faszi toplistás lenne a Twitteren és a PLURK-ön."

:DDD
10/10
convar 2012 dec. 04. - 14:22:56 10/10 Előzmény Lord Keri
(247/369)
Tudom hogy milyen, mint mondtam nekem is megvan, csak feliratom nincs hozzá.

Az Inland Empire-t én már meg sem merem nézni :) (kronológikusan haladok Lynch filmjeivel és eddig a Mulholland Driveig jutottam)

Értékelem is! ;)
webulon 2012 nov. 29. - 21:55:25 Előzmény Lord Keri
(246/369)
Jóóóó írás tetszett :-)


de ami nem világos: miaz ,hogy bukás lett ,- hiszen egy korszak alkotó új mûfajt megteremtõ sorozat ....
hol lett bukás ?


http://www.youtube.com/watch?v=AZxD3IZUJU0
a fõcím is zseniális ,- ma sem igen látunk ennyi jól megkomponált zenét ..
10/10
seemur 2012 nov. 29. - 18:57:20 10/10
(245/369)
Úgy olvastam, hogy ez a gold edition tartalmazza az international és az original pilot-ot. Gondolom akkor az international az alternatív befejezésû. És az volna akkor a Senki Sem Ártatlan?
Lord Keri 2012 nov. 29. - 13:16:23
(244/369)
Amúgy ha érdekelnek a Twin Peaks-el kapcsolatos werkfilmek és hasonlóak, ajánlom figyelmedbe a 2007-ben megjelent "Twin Peaks Definitive Gold Edition The Full Story With Extra Disc" kiadványt!
Ennek igazából az utolsó extra lemeze az érdekes, kb 3 órányi werkfilmet tartalmaz, aminek csak egy töredékét ismertettem a fórumban! :)
Lord Keri 2012 nov. 29. - 13:11:57
(243/369)
Nyugodtan nézd meg a Senki Sem Ártatlan címû filmet, de nem sok újdonságot fog adni, nem sokkal hosszabb mint az eredeti Pilot! Egyszerûen csak kapott egy összecsapott véget! Nem nagyon akartam spoilerezni egyébként a korábbi írásomban, csak úgy gondoltam, hogy az egész estés változatot szinte már lehetetlen beszerezni, így inkább csak érdekesség az ezzel kapcsolatos infó.

Nekem egyébként a Mulholland Drive közelebb áll hangulatilag a Twin Peaks-hez, pedig a sztorinak semmi köze hozzá!

Ami nekem Lynch-tõl sok volt, az az Inland Empire volt, azt az alkotását nem tudom pozitívan értékelni! :)

Amúgy válaszoltam a privátra is!
10/10
convar 2012 nov. 29. - 12:52:14 10/10 Előzmény Lord Keri
(242/369)
Az elõzõ hsz term. neked ment.
10/10
convar 2012 nov. 29. - 12:51:34 10/10
(241/369)
"...de szerintem abszolút nem hozza a sorozat hangulatát, és még a magyar szinkronja is pocsék."

Ez mind tény, én jómagam így írtam róla a topikjában:

"A Tûz jöjj velem különben sztem jól sikerült. Remek kiegészítése a sorozatnak, egyfajta bónusznak is felfoghatjuk :) Igaz, nem is több ezeknél :) Nem adja azt a hangulatot, azt az atmoszférát mint a sorozat, jóval nyersebb az összbenyomás. Bár ez nyilván nem véletlenül van így. Szal azért összességében megérte, köszönjük David! :)"


"David Lynch jó rendezõ, de ha teljesen a saját szájíze szerint rendez, abból többnyire veszett szürrealista dolgok születnek, ami ez esetben nálam nem jött be."

Nekem mondod? Utolsó munkáit, mint pl. a Lost Highway-t és a Mulholland Drive-t - közmegbecsülésük ellenére - én nem nézem semmibe, annyira értelmetlenek. De a Fire Walk with Me nekem még nem ez a kategória. Teljesen érthetõ, követhetõ, ez részben persze annak is köszönhetõ hogy elõzményfilm, így David bácsinak (hálistennek :) ) igencsak meg volt kötve a keze a forgatókönyvet illetõen, hogy a film illeszkedni tudjon a sorozathoz.


Más, 2 dolog még:

1. a Senki sem ártatlan kapcsán am kár hogy spoilereztél, pedig ki akartam venni tékából :S

2. küldtem privát üzenetet, légyszives olvasd el és válaszolj ;)
Lord Keri 2012 nov. 25. - 18:05:19 Előzmény convar
(240/369)
Örülök, hogy tetszett az írásom!

Az a változat amirõl kérdezel, ugye a PILOT rész egész estés változata, ami ugye azért tûnt el a semmibe, mert végülis elkészült a sorozat, így nem volt szükség egy befejezett filmre, valamint annak a vége egyáltalán nem egyeztethetõ össze a sorozat sztorijával.

Tudomásom szerint amerikában egyáltalán nem került TV képernyõre, európában viszont több országban is kiadták VHS-en ezt a változatot. Magyarországon "Twin Peaks - Senki sem ártatlan" címmel jelent meg, ezt még talán antikváriumokban fel lehet lelni. Sajnos én sem magyar, sem angol nyelvû digitális változattal nem találkoztam még, a legtöbben nem is ismerik ezt az alternatív befejezésû filmet. Sajnos nem fogok tudni segíteni neked felirat ügyben :\

A "Tûz Jöjj Velem"-rõl a saját véleményem, hogy bukás, nem tudom, hogy bevéltel szempontjából sikeres vagy bukta volt e a film, de szerintem abszolút nem hozza a sorozat hangulatát, és még a magyar szinkronja is pocsék.
David Lynch jó rendezõ, de ha teljesen a saját szájíze szerint rendez, abból többnyire veszett szürrealista dolgok születnek, ami ez esetben nálam nem jött be. A sorozatnál Mark Frost "tompította" David Lynch stílusát így pont annyira kapunk csak szürrális történeti és képivilágot amennyi még tökéletesen tud mûködni. De ez mind csak saját vélemény. Arról nem is beszélve, hogy emlékeim szerint elég sok logikai hiba is van a filmbem, de újra le kéne ülnöm megnézni, hogy mik nem passzoltak a sorozathoz.
10/10
convar 2012 nov. 20. - 15:33:30 10/10 Előzmény Lord Keri
(239/369)
"Az elõzõ írásomban nem ejtettem szót a Tûz Jöjj velem címû egész estés filmrõl, bár ezt én egy hatalmas kudarcnak mondanám,..."

Milyen szempontból? A pénztáraknál vagy nálad?
10/10
convar 2012 nov. 20. - 15:32:20 10/10 Előzmény Lord Keri
(238/369)
Én pedig köszönöm hogy megírtad és megosztottad velünk, bár eltartott egy darabig amíg elolvastam ;) De sok érdekes információt találtam benne.

Egyvmit külön kiemelnék:

"...így készült egy olyan alternatíva is ahol a félkarú mike lelövi bob-ot, de ez a befejezés soha nem került tv képernyõre."

Mióta vadászok erre a változatra... ill. megvan az anyag, csak ugye angol nyelvû és feliratom sincs hozzá. Esetleg tudnál ebben segíteni? Mehet privátban is.
Lord Keri 2012 nov. 16. - 18:13:37
(237/369)
Az elõzõ írásomból kifelejtettem megemlíteni a film zenei vonatkozását.

A film zenéjét a nagyszerû Angelo Badalamenti készítette aki Twin Peaks Theme-ért Grammy díjat is kapott.
Az õ zenéje nélkül elképzelhetetlen lenne ez a csodálatos sorozat.
Szintén érdemes megemlíteni a Julee Cruise-t aki a filmzenék vokáljáért volt felelõs.
Rengeteg Twin Peaks-ben hallható dal van, ami csak az énekesnõ "Floating Into The Night" albumán található meg!


Hivatalosan az alábbi három zenei album köthetõ a Twin Peaks-hez:

Twin Peaks (Original Soundtrack)
Twin Peaks - Season Two Music And More
Julee Cruise - Floating Into The Night

Érdemes megemlíteni még:
Twin Peaks - Falling Remixes

A film fõcímdalának különbözõ újrakeveréseit tartalmazza. (Ez nem hivatalos kiadvány)


Az elõzõ írásomban nem ejtettem szót a Tûz Jöjj velem címû egész estés filmrõl, bár ezt én egy hatalmas kudarcnak mondanám, de a zenéje ettõl függetlenül teljesen vállalható.

Twin Peaks - Fire Walk With Me
Lord Keri 2012 nov. 16. - 17:41:54
(236/369)
Rengeteg félreértés kering a Twin Peaks-el kapcsolatban a neten, meg itt a port.hu-n is, mivel én évek óta nagy rajongója vagyok a filmnek gondoltam összerittyentek egy tömör kis irományt a sorozat történetérõl, biztos lesz olyan, akit érdekel. Bár törekedtem arra, hogy semmit ne lõjjek le, azért a SPOILER veszélyt fenn tartom!

Elõzmények:

A sorozat a két õsatyja David Lynch és Mark Frost 1986-ban ismerte meg egymást!
David Lynch ez idáig elvont rövid és egészestés filmjeirõl volt ismert (Kék Bársony, Elefántember, Radírfej, Dûne), Mark Frost viszont rutinos sorozatírónak számított.
A 80-as évek végén Amerikában három tv csatorna volt az egyik ilyen az ABC volt, ami a nézettségi lista legvégén kullogott. Ez a csatorna felkérte DL-et és MF-ot, hogy készítsenek valami rettentõen ütõs filmet, amivel növelhetnék a csatorna nézettségét.

Pilot:

DL és MF a megbeszélésre egy Northwesti kisváros ötletét vitte el ahol egy rejtélyes gyilkosság történik, a vezetõségnek tetszett az ötlet, úgyhogy a párost felkérték a forgatókönyv megírására.
A forgatókönyv munkacíme a Northwest Passage lett, a munkafolyamat során megrajzolták az elképzelt városka térképét, amelyen a kisvárost két hegy vette körbe, így kapta végülis a film a Twin Peaks címet. Az elkészült forgatókönyvet megmutatták az ABC vezetõségének, bár eszükbe nem jutott, hogy ebbõl valaha bármi is lesz, mert a történet egyáltalán nem passzolt az ABC akkori arculatába, ezért is volt meglepõ fordulat, hogy mégiscsak megrendelték a filmet.
Megkezdõdött a szereplõválogatás, amibõl egy röpke részletet kiemelnék.
Az egyik legviccesebb Sheryl Lee (Laura Palmer) meghallgatása volt, ahol nagyjából ez a párbeszéd zajlott le:

David Lynch: - Hogy éreznéd magad, ha jéghideg vízben lennél, utána betekernénk egy nylon zsákba órákra?
Sheryl Lee: - Jól
David Lynch: - Rendben, akkor ez lesz.

Ami még érdekesség, hogy Dale Cooper szerepére Mark Frost ajánlotta Kyle MacLachlan-t aki amúgy nem volt ismeretlen Lynch számára sem, hiszen korábban már dolgoztak együtt a Dûnében és a Kék Bársonyban is! A szereplõválogatás után a páros 3-4 napig Seattle környékét járta, hogy találjanak egy megfelelõ kisvárost, amit õk már gondolatban elképzeltek. Rengeteg várost körbejártak, de valahogy egyik sem passzolt abba a világba, amit kitaláltak, végül rátaláltak Snoqualmie-ra, ami viszont pont úgy nézett ki, mint amit megálmodtak.

1989 telén megkezdõdött a film forgatása. A párosnak volt egy olyan érzése, hogy a pilot epizód láttán úgyis megrendeli az ABC a sorozat leforgatását, így nyitott kérdéseket hagytak a film végén, bár gondolni kellett arra is, hogyha nincs igény a sorozatra, akkor önálló filmként kerül levetítésre így készült egy olyan alternatíva is ahol a félkarú mike lelövi bob-ot, de ez a befejezés soha nem került tv képernyõre. A Pilot tetszett az ABC-nek, úgyhogy megrendelték a sorozat elsõ évadját.

Elsõ Évad:

A költségvetés viszonylag szûkebb lett így a belsõ helyszínek nagy részét San Fernando völgyben egy hatalmas raktárban forgattak le, ahol az eredeti helyszínek díszleteit megépítették. Érdekesség, hogy az egyes epizódokat különbözõ rendezõk forgatták le (pl: Tim Hunter, Duwayne Dunham, Tina Rathborne) és minden rendezõ hozzátehette a maga kreativitását, amellett, hogy DL és MF folyamatosan felügyelte a munkafolyamatokat.

1990. április 8.-án az ABC mûsorra tûzte a Twin Peaks elsõ epizódját, ami olyan hatalmas nézettséget produkált, amit a mai napig semmilyen más tévémûsor beleértve a Super Bowl-t se tudta túlszárnyalni. Egy csapásra váltak híressé a film szereplõi és amerikát hétrõl hétre az a kérdés foglalkoztatta, hogy „Ki Ölte Meg Laura Palmer-t?”.
Érdekesség, hogy akkora Twin Peaks láz tört ki és annyira féltették a készítõk a sztorit, hogy a szereplõk egy idõ után már csak részleges forgatókönyveket kaptak, hogy minél kevesebbet tudjanak összerakni a sztoriból. Maguk a szereplõk is beszámoltak arról, hogy sokszor utólag nézték õk is az epizódokat, hogy értsék, hogy mi, mihez kapcsolódik. Rengeteg elvarratlan szálat hagytak az elsõ évad végére, így nem is volt kétséges, hogy jön a folytatás.

Második Évad:

A második évadban még mindig az volt a kérdés ki Laura gyilkosa?
Ezt a készítõknek egyre nehezebb volt eltitkolnia így leforgattak három lehetséges kimenetelt, így maguk a színészek se tudták végülis melyikük lesz igazából a gyilkos.
Egy idõ után fel kellett fedni Laura gyilkosát, amitõl viszont hatalmasat esett a sorozatban addig lappangó feszültség.

A Twin Peaks bukásának okai:

Elsõ Ok:
A Laura ügy felgöngyölítésével egyfajta üresség lett a sorozatban, nem futott olyan mellék szál, ami a székhez szögezze az embereket. Ekkor rengeteg nézõt elvesztett a sorozat, késõbb a készítõk Windom Earl megjelenésével újra pörgõs cselekményt vittek a sztoriba, de akkor már késõ volt.

Második Ok:
Az ABC vezetése meglehetõsen maradi volt, hiába volt elsöprõ sikere a sorozatnak, nem igazán tudtak vele mit kezdeni, ezért folyamatosan váltogatták a film mûsorsávját ezzel megkavarva a nézõket is. Sok nézõ egyszerûen a végére azt sem tudta, mikor megy a film. A legnagyobbrészt ez járult hozzá a bukáshoz.

Harmadik Ok:
David Lynch és Mark Frost szívvel lélekkel ott volt az elsõ évad készítésénél, ez érezhetõ is a minõségen. Bár a legtöbb részt nem David forgatta, mégis felügyelte a forgatást.
A második évadban, egyszerûen több teret kaptak az egyes rendezõk, így mindenki a maga saját szájíze szerint kezdte alakítani a sorozatot. David Lynch ekkoriban nagyobb figyelmet szentelt a Veszett a Világ egész estét filmjének forgatására, valamint Mark Frost is el volt foglalva a Storyville címû film forgatásával. A két értelmi szerzõ egyszerûen levette a kontrollt a Twin Peaks feje felõl.

A végére DL és MF a sorozatra újra jobban odafigyeltek, így az kezdett felpörögni, de már nem volt akkora nézettsége, ami miatt új évad készülhetett volna belõle.
Itt szeretnék egy tévhitet eloszlatni, sokan azt hiszik, hogy azért olyan a vége a filmnek, mert úgy tûnt, hogy lesz folytatása, és simán csak nincs befejezve.
A készítõk valóban szerettek volna harmadik évadot, de az utolsó rész leforgatása elõtt már régen tudták, hogy vége a dalnak.
Ezért David Lynch, úgy ahogy volt eldobta az utolsó rész forgatókönyvét és valami hatalmas befejezést próbált alakítani, véleményem szerint ez sikerült is. Maguk a szereplõk is nyilatkoztak, hogy sok helyen improvizációk is voltak az utolsó részben. Sokak számára befejezetlennek tûnhet a vége, de ez azért eléggé Lynch stílusúra sikeredett.

A Twin Peaks rövid élethû, de annál ragyogóbb csillag volt a filmmûvészetben.
Rengeteg tehetséges színészt termelt ki, és rengeteg filmre, filmesre és nézõre volt, van és lesz hatással. Megváltoztatta a tv mûsorok arculatát elért valami olyat, amit az óta sem tudott egy sorozat sem megközelíteni.

Köszönöm mindenkinek aki elolvasta, eltartott egy darabig amíg megírtam! :)
10/10
convar 2012 nov. 06. - 13:53:44 10/10
(235/369)
Érdekes vélemény :)

Mondjuk a süti és a kávé tényleg kulcsfontosságú(nak tûnik) több jelenetben is (:D), viszont nem értem milyen lejtõrõl beszélsz. Én úgy vélem végig egyenletes a "színvonal", mármint "realisztikusság" terén. (Ne feledjük, a különbözõ szimbólumok már az elejétõl kezdve fontos szerepet játszottak a sorozatban.) Egyedül a legutolsó rész az ami valóban, átmegy egy olyan szintû szürrealizmusba, amilyenre még a Lynch korábbi munkáit jól ismerõ, így "edzettnek" mondható honpolgárok sem számíthattak :D

De ennek is megvolt az oka. És állítólag az, hogy Lynch igencsak bepipult hogy cancelt kapott a sorozata, és úgy volt vele hogy akkor nesze nektek :D (tényleg ezt olvastam vhol)
10/10
convar 2012 okt. 17. - 07:49:58 10/10
(234/369)
Itt aztán van minden, mint a búcsúban :)

http://www.intwinpeaks.com/2009/01/about.html
bourne 2012 szept. 10. - 09:08:06 Előzmény convar
(233/369)
tudom h a gugli a barátom, de hát ha az ember IQ negatív, akkor hiába ... ;))) ... de majd legközelebb megpróbálom nem elfelejteni használni a "timeline" kifejezést ... :D
10/10
convar 2012 szept. 08. - 14:36:10 10/10 Előzmény bourne
(232/369)
"csak egy kérdés, megmondod h te hol találtad meg ezt az infot ?"

Pedig nincs ez annyira eldugva :) Csak beírtam a gógliba hogy twin peaks timeline és az elsõ helyen ki is dobja.


"ad2 - most így ennek ismeretében is azt mondom, h nekem akkor is így tûnik, max. az okokat másban kell keresnem ... ;))"

Pl. David Lynchben, hiszen minden miatta olyan a TPben, amilyen :)
bourne 2012 szept. 07. - 11:25:11
(231/369)
... hát ha jót mosolyogtál rajta, akkor minden rendben ... ;)) ... valahol ez is a célok között szerepelt ... az idõtelenséggel kapcsolatban csak annyit, hogy ad1 - annak tényleg nem néztem utána, hogy pontosan mennyi idõ is száll tova a sorozat alatt ... / csak egy kérdés, megmondod h te hol találtad meg ezt az infot ? / ... ad2 - most így ennek ismeretében is azt mondom, h nekem akkor is így tûnik, max. az okokat másban kell keresnem ... ;))
10/10
convar 2012 szept. 07. - 10:54:41 10/10 Előzmény bourne
(230/369)
Tetszett az írás, nem errõl van szó, csak kicsit szokatlan volt a nyelvezet, legalábbis a TP kapcsán meg ahogy viszonyultál bizonyos dolgokhoz, pl. ezen a részen

"...mondjuk BOB arcát egyszer valahogy láttam, meg nem mondom pontosan hogyan, az megmaradt rendesen a retinámba égve, de tényként konstatáltam már akkor, hogy a szomszéd házban lakó házmester sokkal de sokkal félelmetesebb nála"

jót mosolyogtam :)


Viszont a végtelenített szalag, vagy ahogy te nevezted, a kimerevített kép érzéshez annyit, hogy én is pontosan ezt érzem a saját életem kapcsán, gondolok itt pl. "olybá tûnik, minden reggel ugyanaz a reggel"-re, ehhez meg

"sehol egy árulkodó változás - akár egy hajkorona átalakulása, neadjisten stílusbeli differenciálódás"

annyit, hogy a cselekmény 1989.02.24. és 1989.03.26. között játszódik, tehát egy hónap az egész, éshát az egy hónappal ezelõtti énemhez képest én sem változtam semmit ;D