MissEarnshaw 2008 febr. 11. - 13:41:42
(75/275)
Szép képek, érdekes dramaturgiai megoldások, de az utolsó 10 perc nélkül egy borzasztó gyenge alaptörténetû film... A 110. percig gyötrõdtem, nem hittem el, hogy ott ülök, ahol, sajnáltam Briony-t, utáltam a szerelmeseket, pisilnem kellett, szenvedtem. Aztán az utolsó 10 perc gyönyörûen átírt mindent és én úgy jöttem ki a moziból, hogy megérte megnézni a filmet, Keira Knightly ellenére.
9/10
Chabesz 2008 febr. 10. - 16:28:53 9/10
(74/275)
Nagyon szép, erõs hangulati atmoszférát teremtõ film. Minden elismerést megérdemel a rendezõ, ahogy minden percben átélhetõ, hihetõ történetet varázsol és a szereplõk sem játszák túl a karaktereket. Nagyon jó mértékben tartalmazza a dráma érzékenységet és a valóság keménységét egyszerre.

Az film nagyon szép kerek egésszé olvad, de talán külön kiemelkedõt nyújt a zeneszerzõ. Erre a munkára nem is illene a szép jelzõ. Ahogy az írógépkattogás és mindenféle zajok beleszövõdnek a zenébe az már majdnem olyan, mint egy átúszással megoldott vágás. A filmmel együtt valami kiemelkedõ egységet formál meg, és talán ez teszi igazán hatásossá és emberközelivé az egész filmélményt.

És végül a film talán fõ erénye, hogy nyomot hagy az emberben. Ha mással nem is, már csak a cím megfejtésére is több magyarázat adható és lehet keregélni, ízlelgetni a mondanivalót. Ez egyben jellemzõ az egész alkotásra is. Minden hozzávalója olyan pontosan adagolt, ahogy éppen nem vált át giccses, felszínes drámába, de a felfokozott érzelmeket tökéletesen közvetíti. Itt jegyezném meg, hogy a szökõkutas jelent sztem zseniálisan sikerült! Pontosan azt az érzésvilágot adja át, amit 1 bimbódzó románc zavart fiatal szereplõi átélnek. Pont azokat a szavakat mondják, amit a vonzalmukat még meg nem értõ, illetve leplezni próbáló szerelmesek mondhatnak. Szép ellenpontja ez a könyvtári jelenetnek. És egyben a film elsõ fele a középsõ szakasznak. Ezek a gyönyörû képek és megoldások ilyen kontrasztban még inkább kiemelik az operatõri munka értékét.

Összességében egy jogosan elismert és nagyon szépen megkomponált filmet kap a nézõ, ami egész biztosan nyomot hagy benne, ha rászán egy kis idõt és megpróbálja megérteni, és ami még fontosabb, átérezni a sorsok és történések mögött álló emberek személyes drámáját. Semmiképp sem egy könnyû darab, azonban azt gondolom, az érzelmi világra fogékonyabbak számára kötelezõ.
editka 2008 febr. 07. - 12:49:12 Előzmény cherry baby
(73/275)
A fû zöld, az ég kék, de egy - normálisabb - film nem ilyen meg olyan meg amolyan, hanem az a lényege, hogy Terád hogy hat, Belõled mit vált ki. Úgyhogy szerintem ne hagyd magad az itt olvasottak által befolyásolni se pro, se kontra.:-)
cherry baby 2008 febr. 07. - 07:51:28
(72/275)
na akkor a hétvégi mozizás elmarad. meg akartam nézni, de majd ráér dvd-n.
4/10
criss81 2008 febr. 07. - 00:44:30 4/10
(71/275)
Egyetértek. Ez a film nem más mint elcsépelt, hatásvadász jelenetek nem tul izléses összefûzése. Én kimondottan szeretem a drámai romantikus filmeket, de ennek bizony egyetlen dijat nem adnék...
10/10
Zempy 2008 febr. 06. - 21:55:09 10/10
(70/275)
Nekem sem közben, csak utána ill. másodszorra. Ettõl eltekintve én is méltónak találom pár Oscarra, fõleg az érdemtelenül agyonjelölt Nem vénnek való vidék ellenében :S
editka 2008 febr. 06. - 21:47:52
(69/275)
Hát én láttam a Hideghegyet, a Titanic-ot és a Pearl Harbor-t is, de egyik sem jutott eszembe a film nézése közben. A barátommal voltunk, mindkettõnknek nagyon tetszett, és simán megszavaznánk a filmnek egy-két Oscar díjat. A képi világa lenyûgözõ volt, az írógépkopogásos zene, meg úgy egyáltalán.... például életemben nem éltem még át olyan csöndet moziban, mint ennek a filmnek a zárójeleneténél. Igazi élmény volt.
10/10
Zempy 2008 febr. 06. - 21:17:52 10/10
(68/275)
Pedig szerintem manapság fontos lenne az eredetiség. Ha már annyira agyondíjazzák, és áradoznak róla, nem ártana azt sem szem elõtt tartani, hogy mennyire nyújt újat. Jellemzõ, hogy egyre kevesebb az eredeti forgatókönyv, mindent már megírt novellák stb alapján képesek megalkotni az okos amerikai filmesek, lejáratva gyakran az eredetit.

Nekem tetszett az Atonement, de ennyire ordító koppintások és hasonlóságok mellett mégsem lehet elmenni. Csakis ezért írtam az elõzõ kommentet. És valóban tény, hogy ebben az alapsztorinak is része van, azt nem olvastam még, de gyanítom, hogy lehetett volna a kivitelezés kevésbé feltûnõen másolás...
7/10
Obránszky Ármin 2008 febr. 06. - 20:57:25 7/10
(67/275)
Lehetne, de különösebben nincs értelme. Ennyi erõvel kevés filmet lehet találni, amiben lehetetlenség felfedezni olyan elemeket, amelyek emlékeztetnek egy másik produkcióban látottakra. Ráadásul azt sem szabad elfelejteni, h a film egy regény feldolgozása, szóval, ha már párhuzamokat keresünk, akkor azt ne a filmek területén tegyük.
Az meg, h két szerelmest elszakít a háború olyan közhely, ami már több száz éve része az irodalomnak. Nem hiszem, h plágiumot kell kiáltani, ha ilyesmivel találkozunk.
Amúgy valóban nem egy kimagaslóan eredeti történetrõl van szó, ebben tökéletesen egyetértünk.
10/10
Zempy 2008 febr. 06. - 20:30:56 10/10
(66/275)
És ne feledjük, hogy rengeteg mozzanatot már láttunk, a közelmúltban (!):

az idõs Briony tiszta Titanic;
a két egymás számára is alig ismert szerelmes, akiket elszakít a háború többek között megegyezik Minghella mestermûvével, a Hidegheggyel (a legdurvább, hogy ott is szó szerint elhangzik: "Come back... come back to me...");
a három katona szövegelése és nehéz útjuk tökéletes Ryan közlegény feeling;
a kórházas jelenet és a sebesültek érkezése meg vészesen hasonlít a Pearl Harborra...


Szerintem még lehetne folytani...
Metfogamma 2008 febr. 06. - 18:55:34 Előzmény DANI119
(65/275)
Nem olyan erõs film, tényleg sablonos, a kislány jó benne egyedül.Szerintem gyenge.
DANI119 2008 febr. 04. - 17:48:44
(64/275)
Sokat gondolkoztam mit lehet a filmrõl írni. Mi a jó megfogalmazás. Végül arra jutottam hogy egészében tekintve nagyon jól sikerült.
Viszont ha arra kérnek, hogy az elsõ fél óra múlva mondjak elõzetes véleményt a filmrõl azt válaszolom, hogy a film nehézkes, kissé sablonos és a történet nem ragadja meg a fantáziámat. De szerencsére ez nem következett be és végignéztem és tetszett. Bár a vélemény írásához el kellett telnie egy kis idõnek, hogy feldolgozzam a cselekémnyt és végiggondoljam. Tehát egyértelmûen tudom ajánlani a filmet azoknak, akik szeretik a "komoly" filmeket amiben megjelenik a szerelem, az elszakadás, a jogtalan bûnhõdés, a háború és a megbánás, ami végigkiséri az ember életét. :)
Jó szórakozást mindenkinek.
Remélem kedvet csináltam a filmhez és nem rettentettem el tõle senkit. Nem ez volt a szándékom!
kokosdream 2008 febr. 02. - 23:33:29
(63/275)
Csupaszép film, tökéletes alakításokkal, szépséghibákkal, de mindent egybevéve, nem szokásom,de megnézném még nagyon-nagyon-nagyon sokszor...
Mindenkinek ajánlom, aki még nem látta.
2/10
veveve 2008 febr. 02. - 20:43:56 2/10
(62/275)
nekem is nagyon vontatott volt a közepe, de a vége tetszett.. ...
könnycseppek 2008 febr. 02. - 11:40:45
(61/275)
Nekem is elég vontatott volt, de a vége nagyot ütött...
A 'kis' Briony szenzációs!
10/10
Zempy 2008 febr. 01. - 13:49:55 10/10
(60/275)
Nem vágom, hogy egyesek milyen változatot láttak belõle, de én akárhogy nézem, ez nagyon nem 130 perc, csak 110, végefõcímmel is 118. persze ez már részletkérdés...
Dius 2008 febr. 01. - 10:13:00
(59/275)
Az egyik leggyönyörûbb film, amit láttam.
Csodálatos.
Hesztia 2008 jan. 30. - 12:00:59
(58/275)
Ez érdekes, mert a könyvnek pont ez a szakasza a leggyorsabban elolvasható. Mi a bánatot csináltak vele, hogy ennyire vontatott lett? Na jó, ne mondd el...majd megnézem.:)
7/10
Obránszky Ármin 2008 jan. 30. - 06:49:28 7/10
(57/275)
Persze, h lehetnek jók az ilyen grandiózus vállalkozások is, nem állítottam ennek ellenkezõjét, csak bátorkodtam megjegyezni, h nekem a másik típus talán jobban tetszik.
A háború ábrázolása természetesen elkerülhetetlen volt. Ennek ellenére úgy érzem továbbra is, h ekkor ült le a film. Számomra végtelenül hosszúnak tûntek azok a percek, amelyekben a fõhõs sorsát a csatatéren kellett nyomon követnünk.
Ez -mint ahogyan elõzõ megnyilvánulásaim is- csak magánvélemény.
hotyka 2008 jan. 30. - 00:29:34 Előzmény Obránszky Ármin
(56/275)
Nem értem,hogy csak a kisebb volumenû filmek lehetnek a jó filmek? Van jó kis és nagy volumenû film egyaránt. És szerintem ez jó volt.Persze hogy mivel a háború idején játszódik a film,elkerülhetetlen kihagyni a filmbõl. Nem is tudom,hogy tudtad volna te megoldani,hogy csinálsz egy filmet a háború idején háborús képek nélkül. Egyébként a hangsúly nem a háborún volt,nem azon volt a fõ mondanivaló. A háború az csak a szituáció beazonsoítására volt. Szóval nem tom,hogy ezt miért kifogásolod.....