Téma: Vera Drake

vanka000 2008 júl. 10. - 21:01:18
(15/55)
Valaki meg tudná mondani nekem, mi lett a vége?
Noncsa 2008 júl. 10. - 19:29:42
(14/55)
Már régóta terveztem, hogy megnézem ezt a filmet, és tnap fenn is maradtam éjjel ( tipikusan éjjelre tesznek jó filmeket...), valóban megrendítõ, a fõszereplõnõ is nagyon jól alakított, de a végére nálam az a bizonyos határ át lett lépve, mikor a kihallgatáson meg sem tudott szólalni, a két tárgyaláson ugyanazok a tények újra el lettek mondva. Az arca sokat mondott nekem, de valahogy túlzásnak éreztem, hogy ennyire összezuhant, miután bekopogtak a rendõrök hozzájuk, hiszen már nagyon régóta segített a lányokon, tudta is mit csinál, igaz, jó szándékkal, de tudta, hogy törvényt szeg ( a rendõröket is úgy fogadta, hogy tudta miért jöttek). Szerintem ha vki sejti, hogy egyszer utoléri a törvény keze, jobban felkészülhet lelkileg. Bár gondolom a megrendülés inkább abból fakadt, hogy a családja elõtt is kiderül a tett.
De összességében tényleg szép munka, és elgondolkoztató téma...
Humpy 2008 júl. 10. - 12:07:26
(13/55)
1. A 'buta-liba' fogalmat olyan értelemben használtam, hogy Mike Leigh soha nem készítene filmet ilyen típusról. Láttam pár filmjét és nekem soha nem jutna eszembe ez egyik szereplõrõl sem. Persze egy filmes karakternek lehet ilyen véleménye egy másik szereplõrõl, de Leigh emberábrázolásától ez idegen.
2. Filmeket összehasonlítani miért ne lehetne? Én is megtettem itt, de az értékelésemben a két említett film teljesen egyenrangú, tehát további összehasonlításnak nem látom értelmét, a részemrõl.
3. Az aktuál politika is bejött ide valahogy. Ezt gyorsan le is zárnám azzal, hogy nyugodtan tarthatsz ezen a téren akár 'buta-libának' is. Teljesen lepereg rólam. Immunis vagyok, ja és meggyõzõdéses Bunuel rajongó.:)))
9/10
kgyuri0 2008 júl. 10. - 11:15:22 9/10
(12/55)
Kedves Humpy!
1. megjegyzésed köszönöm!
2.Megjegyzésedre:
” Nem érdemes emberi hülyeséget, buta-liba családtagokat kereseni ott, ahol a rendezõ tudatosan és nagyon következetesen ábrázol hétköznapi embereket”
Nem egészen értem, van-e ellentét közöttünk. Úgy vélem „buta-liba” egy létezõ objektív fogalom, föltételezem a „hétköznapi emberek” körében legalább annyira elõfordul, mint bármely más körben. Én nem „kerestem” buta-libákat, pusztán hangot adtam elsõdleges érzelmi reakciómnak, mely akkor lépett föl, amikor a fiú ellene fordul az anyjának, ill. amikor a sógornõ nem akart elmenni a karácsonyi partira.
3. Megjegyzésedre: Szerintem az égvilágon bármely két dolgot össze lehet hasonlítani, különösen mûvészi alkotásokat, azon belül még különösebben filmeket, azon belül, jó filmeket, azon belül egy alkotó jó filmjeit. Ha az ember összahasonlít kettõt, akkor meg kell, hogy vizsgálja õket (ez a „kritizálásnak” egy esete: nem a „bírálat” negatív értelmében)

Végül a „jórészt politikai megbízásokat végrehajtó igazságszolgáltatás” emlegetésével jó 20évet elcsúsztál, de ne politizáljunk, ez nem arra szolgáló fórum.
Humpy 2008 júl. 10. - 10:13:36
(11/55)
Milyen igazad van. Ilyen az emberi igazságszolgáltatás is kb. a római jogrendszer megalkotása óta: 'gyarló-esendõ'. A törvény minden betûjének számonkérése az állampolgártól, a méltányosságot alig-alig ismerõ ítélkezés, a bírák itélkezéshez való joga, és a tévedés lehetõségének gõgös elutasítása a joggyakorlók részérõl.

Imelda Staunton felejthetetlenül szépen alakítja Vera-t. Az egyszerû asszonyt, aki a teljes összeomlás szélére kerül, mégsem homályosíthatja el a lelki tisztaságát senki emberfia.
Humpy 2008 júl. 10. - 09:50:28
(10/55)
Néhány megjegyzés a hsz-odra:
1. Az esküdtek az amerikai igazságszolgáltatás része. Az angol bíróságokon ilyen szakaszban már bíró ítélkezik, ha jól tudom.
2. Nem érdemes emberi hülyeséget, buta-liba családtagokat kereseni ott, ahol a rendezõ tudatosan és nagyon következetesen ábrázol hétköznapi embereket. Ha túl sokat méricskéljük, ki mennyire naiv vagy hülye, akkor az igazi dráma elsikkad.
3. Nem látom értelmét a 'Vera Drake' és a 'Titkok és hazogságok' összehasonlításának. Mind a két film elementáris erõvel hat a nézõre, de a dráma intenzitása nagyon eltér. Sztem két kimagasló alkotás, melyek a nézõ lelkére hatnak és együttérzést, megértést kérnek minden szereplõ számára.

Nem mennék bele most abba az összehasonlításba, hogy mit csinál egy alapvetõen az igazságszolgáltatás részeként mûködõ rendõrség és bíróság ill. hogyan mûködik egy jórészt politikai megbízásokat végrehajtó igazságszolgáltatás. (Már csak ezért sem, mert az utóbbi gyakorlatot a saját bõrömön is érzem.)
9/10
kgyuri0 2008 júl. 10. - 02:23:21 9/10
(9/55)
Szuper!
Végre egy film, amirõl szinte csak jót lehet írni.
A Titkok és hazugságok nagyságát valóban nem éri el, de szuper!

Hogy azért valamit írjak is róla:
1.Egy dolog nem egészen világos nekem: az angolszász filmek bíróságábrázolásainak ismert panele az esküdtek, itt meg egy szál se volt. Nem ismerem igazán az esküdt bírósági rendszert, de lehet, hogy csak bizonyos esetekben vannak esküdtek? (ugye, azt szokták eldönteni,hogy a vádlott bûnös-e, itt erre nem volt szükség, a vádlott egyértelmûen bûnösnek nyilvánította magát)
2. Érdemes szót ejteni, miért nem érte el szerintem a Titkok és hazugságok szintjét: szvsz ez annál sokkal reménytelenebb, abban azért egy pozitív kicsengése volt a történetnek. Ez viszont az emberi hülyeségnek drámai és végtelenül humanista és bölcs ábrázolása, ez sajna a fõhõs határtalan naivitására is vonatkozik(dicsérendõ, hogy nem lépi át a bosszantóság igen kényes határát), de fokozottabban persze a család buta-liba tagjaira(sógornõ, fiú).
Megdöbbentõ a korabeli angol társadalom (pl. rendõrség, igazságszolgáltatás humánus permisszív volta(igazából kicsit ellentmond olyan tudomásnak, melyet ArthurKoestlertõl vehetünk, arról, hogy Angliában történelmileg a szadista bírói réteg évszázadokig élvezettel akaszttatta az embereket(1960-ban még fölakasztottak egy 19 éves fiút, a halálbüntetést csak 65-ben szüntették meg, angol az a rekord is, hogy 1708-ban fölakasztottak egy testvérpárt: egy 7éves fiút és egy 11éves lányt, lopásért). A filmben ábrázolt viszonyok viszont nem csak ehhez képest igen humánusak. Ha belegondolok, mit lehetne elmondani hazai viszonyainkról ezen a buziverõ szemétdombon! Ahol 6 évig tartott a randalírozók elsõfokú bírósági ügye(bezzeg VeraDrake ügyét letartóztatása utáni reggel már kezdték tárgyalni), összeszorul a szivem.
mead 2008 júl. 09. - 23:53:22 Előzmény kevinspéci
(8/55)
Jaja, de az idill Korfun maradt :)
Humpy 2008 júl. 09. - 22:24:16 Előzmény kevinspéci
(7/55)
Tessék? Hogy ki volt mi??
gtothistvan 2008 júl. 09. - 22:17:38
(6/55)
Mennyire gyarlók-esendõk vagyunk /nem csak vallási értelemben/ hiába szeretnénk jót cselekedni egymással, a törvényt mégis mi alkotjuk. Jó lenne többször is e témához nyúlni. M.Leigh-nek /kb. minden 4.filmje dijjal bír/ ez is sikerült. Imelda S.-nek jutalomjáték e film, a szeme, az ábrázata telitalálat.
10/10
offtopic
kevinspéci 2008 júl. 09. - 07:12:32 10/10
(5/55)
Ez a nõ volt Gerri Durrell muterja. :)
10/10
offtopic
kevinspéci 2008 júl. 09. - 07:10:56 10/10
(4/55)
Na, kár volt ezért az utolsó mondatért, a francba.
Humpy 2008 máj. 31. - 20:12:18
(3/55)
Talán itt az ideje, hogy beszéljünk egy rendezõrõl, Mike Leigh-rõl, aki a filmkészítés legõszintébb módját mûveli. Szinte kizárólag hétköznapi emberekrõl szólnak a filmjei. Rólunk, a mi életünkrõl és nem az emberiség parányi töredékét kitevõ zseniális vagy brutális egyedeirõl. Azt mondja, egyetlen ember küzdelme, szenvedése és megtisztulása a képernyõn többet ér mindennél, feltéve ha a nézõ ugyanúgy átéli azt. Nem kell hozzá több száz vagy több ezer ember tragédiája, hogy a nézõt katarzis érje. Vera Drake, egy halkszavú, tisztességes, minden tekintetben humánus, önzetlen segítségnyújtásra mindig kész lélek, aki végül egy szörnyû dráma akaratlagos fõszereplõje lesz. Amikor a családi összejövetel (gyakori jelenet Leigh filmjeiben) során megérkeznek a detektívek Vera-ért, a kamera hosszan elidõz a rettenetet átélõ asszony arcán, miközben a háttérben elmosódottan látszanak a mit sem sejtõ családtagok. "A fájdalmat a felszínre kell hozni, hogy kibeszélhessük, megértsük." - modja Leigh. Szinte midenegyik filmje errõl szól. Azok a nézõk, akik akarnak és meg tudnak nyílni, értik és érteni fogják a rendezõ filmjeit. Ehhez nem kell magasan képzett mûvésznek, tudósnak lennni, csak tisztességes hétköznapi embernek.
Zajac 2007 nov. 11. - 20:54:22 Előzmény perry
(2/55)
Kedvet kaptam megnézni :))
Remélem fent bírok maradni.
perry 2007 nov. 11. - 07:50:47
(1/55)
Kedves D.Sz. :)
Megint eljött a nap ,hogy ajánlanék egy filmet neked és más olyan film szeretõ embernek akik kedvelik a tartalmas mozit.
A Vera Drake a szeretetrõl szól és a segítségnyújtásról. Arról , hogy van -e embernek joga segíteni egy élet -legyen az csak egy parányi
"idegen test" is egy emberben- elvételében?
Az egyik oldalon az örök emberi szabályok, a biblia , társadalom, a tradíciók. A másik oldalon
a humánum a kisközösségben, családban való konfliktus helyzet kioltása. Jelesül, van- e joga az embernek a magzat életének elvételéhez?
A film rengeteg kérdést vet fel ezzel kapcsolatban , árnyaltan mutatva pro és kontra érveket. Az ítélkezést a nézõre hagyva.
Pontos és feszes dramaturgiával, valamint nagyon
jó színész választással. Imelda Stauton pestiesen szólva tutti színésznõ. Adj neki egy szerepet és nem gyõzöd visszatenni az álad.
Csak néhány film : 1993 Sok hûhó semmiért Margaretje aki csupa tûz szolgáló, 2003 Angolkák
az angol abszurd szikrázó tolmácsolója Mrs.Mead
vagy ,hogy csak az 1995s Értelem és érzelem cserfes Charlotte Power-t említsem.
Ahány szerep annyi arc , pontos karakter briliáns játék és fegyelmezett színész alázat.
A díj esõ egyenranguan jár a filmnek és a színésznõnek is. Mike Leigh olyan filmeket jegyez mint a Meztelenül vagy a Titkok és hazugságok mindkettõt rendesen leszólta a magyar
kritika bár ki tudja miért csak úgy elvitték az
Aranypálmát (:) ). Gyakorló színházi rendezõ, érzéke a Vera Drékben is hasznot hoz a számára, ezzel a tudással paradés színész jutalomjátékot biztosítva Imeldának is.
Csak ajánlani tudom.