Téma: Virtuózok

10/10
-greghouse- 2014 nov. 21. - 21:59:19 10/10
(44/104)
Az eszem áll, és ácsorog...
nem tudok mit mondani.
(Mi van??? hogy ikszf*cktor, meg ilyenek???..ne röhögtessenek..)
Zsenik.
Kész.
Tíz.
offtopic
anonem 2014 nov. 21. - 19:40:44 Előzmény Értetlenke
(43/104)
Nem ezt a csatornát nézi, vagy ekkora sznob, kedveském?
pneklara 2014 nov. 09. - 06:41:30
(42/104)
1965-ös az a vizsgálat, ez valóban elütés részemrõl:) Bocs.!
Túrin 2014 nov. 09. - 00:08:25
(41/104)
Két héttel ezelõtti hozzászólás egy ilyen fórumon egészen frissnek, szinte ropogósnak számít.

Az életkor kategóriákat meg kell húzni valahol, már 4 kategória is lehet, hogy túlzsúfolttá tette volna a mûsort, de nem lehet jól igazságot tenni. Valaki 11 évesen is motorikusan már egy 15 éves szintjén van, valaki meg 15 évesen egy 10 éves szintjén. Eleve egy 6 és egy 9 éves között is akkora különbségek vannak, hogy ennyi erõvel 3 évenként is lehetett volna kategóriákat alkotni, csak épp teljesen zûrzavarossá, dagályossá vált volna a mûsor.
offtopic
pneklara 2014 nov. 08. - 18:32:15
(40/104)
Nem számoltam utána - ilyen témában egyébként is görcsbe rándul az agyam - , aztán az is kérdés, mennyi egy szó, mert az is az, hogy tó, vagy az is, hogy körülményeskedés például. Gósy Mária írja a tanulmányában, hogy "Egy 1665-ös vizsgálat szerint 65 szót mondtunk percenként, legújabban pedig kilencven-százat." Biztos meg van erre egy kidolgozott mérési módszer, én csupán annyit jegyeztem meg, hogy gyorsult a beszédtempó. És ehhez nem is kell mérés, csak hallgatni a tv-ben a fiatal /politikusokat/, harcolnak az idõvel, amikor nyilatkoznak.
olahmiki1959 2014 nov. 08. - 18:08:09 Előzmény Túrin
(39/104)
"szerintem totális félreértés 6-15 éves gyerekeket versenyeztetni egymással"
Jaja, totális félreértés, csak a részedrõl, barátom. Ugyanis a 6 és 15 éves gyerek két külön kategóriában indul." - írtad te.

Néhány gondolat.
Elõször is, megtiszteltetés a számomra, hogy egy majdnem 2 héttel ezelõtti hozzászólásomra reagáltál, igaz, a "barátom" megszólításoddal ellentétben, némileg barátságtalanul és kioktatva engem, de ennyi belefér.
Abban is igazad van, hogy 2 évet tévedtem a kategóriák tekintetében, ugyanis amire én gondoltam, az a 6-13 éves gyerekek kategóriája volt, a 15 évesek valóban külön versenyeznek.

Viszont.

A mondanivalóm lényege nem változott, ugyanis fenntartom azt a véleményemet, hogy - miután kiskoromtól kezdve hosszú évekig én is zenét tanultam, elõször klasszikus hegedût, utána érettebb fejjel dzsesszgitárt, tehát némi rálátásom talán van a dologra, - hogy egy 6 éves és egy 13 éves gyerek érettségben, testi fejlettségben, a kezek munkabírásában nem összevethetõ!
Azt a talán már elcsépelt példát most nem hozom ide, hogy egy 6 éves kislány az még egy kisgyerek, egy 13 éves lány pedig a felnõttkor küszöbén álló, szinte már kész nõ, testi, szellemi fejlettségben össze sem hasonlíthatóak egymással...:)
Egy 6 éves gyerek mozgáskoordinációja - akármilyen tehetséges és szorgalmas, - még kialakulóban van, a kezei nem bírják úgy a minden nap hosszú órákig tartó gyakorlást, mint egy 12-13 éves gyerek kezei, és nem sorolom tovább.

Én a magam részérõl, - persze rajtam semmi sem múlik, és ennyire talán nem lehet felaprózni a korosztályokat, - 6-9, 10-14, stb. életkori kategóriákat tartanék szerencsésnek egy ilyen versenyben a gyerekek számára.:D
offtopic
mmBálint 2014 nov. 08. - 17:59:01 Előzmény pneklara
(38/104)
"Pl amíg 1870-es felmérés szerint 30 szótagot mondtunk ki egy perc alatt, ez ma 160." - azért ennek számolj utána... ;-) Nyilván vicc (vagy félreütés) - ez több mint ötszörös növekedés (lenne). Na meg 2 másodperc alatt egy szótagot?... (30/60 sec) Brutál lassú (lenne, ha igaz lenne). :-)
pneklara 2014 nov. 08. - 14:15:02
(37/104)
Azt mondták az okosok, hogy a tudományban kell, hogy legyen mûvészi szépség, de a mûvészetben is legyen tudományos rend, rendszer.Így bármelyiket választja, nyert a másikkal is. Magam a mérnökire orientálnám, mert kevés hangszeresnek adatik meg a kiteljesedés lehetõsége. Ahhoz más is kell, mint csak a tudás.Pláne hárfával. De ha szerencsés, akkor nem tesz majd szemrehányást magának a választása miatt.
pneklara 2014 nov. 08. - 14:07:06
(36/104)
Kérdés, hogy a korabeli hangszereken tudtak-e ilyen tempóban játszani? A Bach h-moll szvit Badinerie tételéhez a fuvolamûvész csillivilli aranyfuvoláján hatalmas tempót diktált. A barokk zenekar karmestere így figyelmeztette tapintatosan: mûvész úr, én nem tudok olyan gyorsan vezényelni, amilyen tempóban ön fuvolázik.
Tény, hogy a világ felgyorsult. Pl amíg 1870-es felmérés szerint 30 szótagot mondtunk ki egy perc alatt, ez ma 160.
Tehát a lassú tempó ma nem az, mint századokkal ezelõtt. Nekem nem tetszett a furulyás gyerek elõadásmódja.Elhadarni valamit nem ugyanaz, mint szépen formáltan elõadni. De ezen ne vesszünk össze! Amit ez a hangszer technikailag enged, azt kihasználta a fiú.
Túrin 2014 nov. 08. - 13:26:50
(35/104)
Sok ember rengetegféle dologhoz lenne tehetséges és az efféle véletlenek döntik el az életútját. Valszeg más hangszerben is ki tudott volna bontakozni, mert kellõképpen muzikális. Még így is gondolkodik, hogy inkább vegyészmérnök legyen, én persze a hárfára szavaznék, de ki mondhatja meg, hogy melyikben alkotna nagyobbat.
Míg pl. az énekhang adottság, ott lehet nagyokat fejlõdni, de a határok és lehetõségek a fejlõdésre alapvetõen eldõltek a fogantatáskor.
Túrin 2014 nov. 08. - 13:24:38
(34/104)
" Akkor majd a blockflötés srác sem a tempó bûvöletében él , s bármennyire igényli a XXI. század a tempót, a sebességet, a rohanást, rá fog jönni, hogy a méltóságteljes, lassú barokk mennyivel többet képes adni zeneileg, mint a gépszerû, virtuóz technika."

A blockflötés srác teljesen rendben volt, Vivaldi furulyás concertoi eleve a játékosságról, pajkosságról, virtuozitásról és a tempóról is szólnak, az is barokk zene, nemcsak a méltóságteljes hömpölygés. Nekem nagyon tetszik pl.
Túrin 2014 nov. 08. - 13:22:09
(33/104)
"Mit lehet még annak tanítani, aki 17 éves korára elsajátította azt a technikai tudást, amellyel hangszerének adottságait teljes mértékben uralni tudja?"

Az érzelmi átadást. Azt meg még hosszú évekig. Tovább is, mint a technikát.
Túrin 2014 nov. 08. - 13:15:53 Előzmény olahmiki1959
(32/104)
"A kis hegedûk mûsor közbeni kiosztása valóban nem szerencsés, hiszen senki nem tudhatja, hogy az azzal jutalmazott gyerek után következõ versenyzõk között nincs-e egy sokkal tehetségesebb gyerek, aki csak azért nem kaphat egy továbbjutást jelentõ kis hegedût, mert az egész egyszerûen elfogyott!"

A kis hegedûket benyomás, különlegesen szép elõadás alapján osztogatták, és nem csak azok jelentettek továbbjutást. Aki nem kapott, tisztában volt vele (gondolom, a szüleivel is megbeszélték), hogy a verseny szabályai alapján még simán továbbjuthat.
Túrin 2014 nov. 08. - 13:14:11
(31/104)
Azok a "pojácák" a legnagyobb hazai zenei oktatóintézmények megbecsült tanárai, a Bartók rádió neves mûsorvezetõi, zeneértõ, tisztességes, a fiatalokra partnerként tekintõ, azokkal megbecsüléssel beszélõ emberek. Én egyelõre csak egy pojácát látok itt, aki vmiért kereszteshadjáratot indított a mûsor ellen, és az te vagy.
Túrin 2014 nov. 08. - 13:11:41 Előzmény olahmiki1959
(30/104)
"szerintem totális félreértés 6-15 éves gyerekeket versenyeztetni egymással"

Jaja, totális félreértés, csak a részedrõl, barátom. Ugyanis a 6 és 15 éves gyerek két külön kategóriában indul.
pneklara 2014 nov. 08. - 12:42:32
(29/104)
Igen, az õ esetében is megtörtént az a bizonyos találkozás, mely meghatározta a jövõjét: ha jól tudom, hárfás mûvész lakott a szomszédban, s így kezdte tanítani. De mi van, ha trombitás lakik a szomszédban? Vagy nincs is zenész a szomszédban? Merre vezet az útja? És hány ember lehet, akiben ott az isteni adomány, de el sem jut a zenetanulás lehetõségéhez?Biztos, hogy mindenkiben benne szunnyad a tehetség valamire?
És elegendõ-e a tehetség? Itt is elejtették párszor, hogy vannak a tehetséges gyerekek életében is hullámhegyek, hullámvölgyek, vívódások, elfáradások.
De példaként állhatnak azok elõtt a családok elõtt, akik gyerekének szintén 24 órából áll a napja, és csak lötyögnek, lõdörögnek, unatkoznak, s szidják a világot, nyomkodják a telefont.
Becsülöm nagyon a dolgozni tudó, céltudatos, akaraterõvel bíró fiatalokat.
pneklara 2014 nov. 08. - 11:28:23
(28/104)
Azért furcsa dolog ez a hangszertanulás. Mit lehet még annak tanítani, aki 17 éves korára elsajátította azt a technikai tudást, amellyel hangszerének adottságait teljes mértékben uralni tudja?Szerencse, hogy az érettség, a megélt érzelmek, tapasztalatok, gondolatok ezt a látszólagos maximumot is emelni fogják majd. Akkor majd a blockflötés srác sem a tempó bûvöletében él , s bármennyire igényli a XXI. század a tempót, a sebességet, a rohanást, rá fog jönni, hogy a méltóságteljes, lassú barokk mennyivel többet képes adni zeneileg, mint a gépszerû, virtuóz technika.
Nagyszerû gyerekek, de, bár technikailag mindent megvalósítottak, elõadásukból hiányzott olykor egy biz. plusz.Amit csak az érett személyiség tud hozzáadni a mûhöz. Szerencsére - mert így van hova fejlõdniük, miért dolgozniuk még.Óriási csoda, hogy a csellistának, a klarinétosnak már-már tiniként is sikerül ráéreznie a lényegre.Nekem rejtély, hogy ez minek az eredménye? Jó tanár, odafigyelõ családi háttér,született tehetség, isteni adomány?
Azért gratula az m1-nek, hogy fõmûsoridõben, hétköznap ilyen vállalkozással sikerül a nép egy részét elcsábítania a dzsungelharcosoktól:)!
olahmiki1959 2014 nov. 07. - 22:57:09
(27/104)
Az megmelengeti az ember szívét, hogy ha másban nem is, a (komoly)zenében kétségtelenül nagyhatalom vagyunk...:)))
1/10
Értetlenke 2014 nov. 07. - 21:41:49 1/10
(26/104)
Azt ne hagyd ki, hogy egy csomó pénzt pazaroltak el az adófizetõk pénzébõl erre a moslékra...
9/10
Ktesibios 2014 nov. 07. - 21:34:58 9/10
(25/104)
Ez egy kiváló mûsor. Majdnem megközelíti a "Celeb vagyok, ments ki innen!" intergalaktikus színvonalát:) Gratulálok a kitalálóinak. De leginkább ezeknek a tehetséges gyerekeknek. Ez a valódi országimázs.