A kedves, zenés, élőszereplővel tarkított, a gyerekeket is szerepeltető bábelőadás Mikulás napján játszódik. Főhőse Balambusz, a jóságos kiskrampusz, aki ebben az évben először segíthet a Mikulásnak az ajándékok szétosztásában. Egy váratlan pillanatban azonban eltűnik a zsák. A segítőkész nyúltestvérek és a kötelességtudó kiskrampusz kalandos úton visszaszerzik az ajándékokat, s minden jóra fordul. A történet végén megérkezik a Mikulás is!Szereplők: Balambusz, Tappancs, Kurtafarkú, Csacsi Csabi, Róka néni, Farkas Barkas, Cini, és a Mikulás!
A Kerek erdő közepén Nyuszipostás segít Mikulás bácsinak a csomagokat kézbesíteni, de véletlenül otthon felejtette a cetlit, amire fel van írva, kiknek kell kézbesítenie három csomagot! Hogy ne keljen hazacipelni megint a csomagokat leteszi két fa közé, hóval betakarja és a gyerekekre bízza. Sajnos, a jó szimatú és nagyon éhes róka Sima Sámuel is éppen arra ólálkodik…
Egy kincsesláda sok titkot rejt. Lili Manó nem bír magával, alig várja, hogy felnyithassa a fedelét. Mikulás nem sejti, hogy Lili Manó a kincseket a rossz gyerekeknek ajándékozza. A titokra fény derül, és Mikulás büntetésképpen némaságra inti a Manót. Eközben Rudolf, a rénszarvas, varázslatos sebességgel juttatja el a jó gyerekeket Mikulás csokoládégyárába, ahol minden megoldódik. Azért, hogy Lili ne rosszalkodjon többet, a gyerekek segítségére is szükség lesz.
Messzi Kifalván járunk, ahol a mindig boldog Kik laknak. Tőlük nem messze él Grincs, aki egykor jómaga is Ki volt, de elmenekült a településről, és kettesben élt boldogtalanul a kutyájával, Max-el Kopakhegy egyik zugában. Az egyik karácsonyi készülődés során egy kedves kislány, Cindy Lou-Ki rávette Grincset, hogy újra vegyen részt a Kik karácsonyi ünnepségén. A polgármester részéről egy sajnálatosan rosszul sikerült tréfa azonban újra megsérti és menekülésre készteti Grincset, aki arra az elhatározásra jut, hogy bosszúból belerondít a Kik karácsonyi ünnepségébe. Kifundálta, hogy mikulásnak öltözik, és elindult, hogy elcsenje a Kik karácsonyi ajándékait. Kisebb kalandok után Grincsnek sikerül elcsennie az ajándékokat, de a Kik tudják, hogy nem az ajándékok a legfontosabbak karácsonykor, hanem a szeretet, a család és az összetartozás, ezért boldogan folytatják tovább az ünnepségüket. Grincs végül bánja bűneit, a Kik is bocsánatot kérnek tőle, és mai napig boldogan, nagy szeretetben együtt ünneplik a Karácsonyt.Zuglói Arany János Általános Iskola és AMI és az DART Társulat közös előadása.
Jakutföldön, az örök fagy országában az ott élő jakut nép híven őrzi még a 13. századból, Közép-Ázsiából hozott sámánisztikus gyökereit és az abból táplálkozó gazdag mese-és mondavilágát. Az akár kilenc hónapon át tartó sötét tél kedvez a több estén keresztül előadó népi mesemondók (olonhusztok) izgalmas és varázslatos történeteihez, amelyeket olonhoknak nevezünk. Az UNESCO által 2008-ban az emberiség szellemi kulturális örökségébe sorolt mitikus mesék középpontjában a mindenség közepén lévő Világfa áll, amely három részre – Felső-világ, Középső-világ, Alsó-világ – tagozódik. A Középső- világban élő emberek rendszeresen kapcsolatba kerülnek a másik két világ szellemeivel és istenségeivel, akik különböző alakot öltenek. Az ártó szellemek sok gondot okoznak a halandóknak, de az emberiség bátor hősei végül győzedelmeskednek a sötétség lényei fölött. Ezt a gazdag, izgalmas és jeges világot hozzák el a Fővárosi Nagycirkusz manézsába a Jakutföld Gyémánt Cirkusza artistaművészei impozáns jelmezekbe bújva, tradicionális zenékkel és lenyűgöző cirkuszi produkciókkal fűszerezve. A Jakutföld Gyémánt Cirkuszának artistaművészei öt éven át Kínában képezték tovább tudásukat, hogy a lehető legprofibban jelenítsék meg az artistaművészet ismert zsánereit. A Hófödte Álom – Ősi cirkuszi mesében lesznek lovakon vágtázó és szaltózó hősök, jégtündér hófehér galambjaival, izgalmas hintaszám, kelekótya bohócok, akrobatikus zsonglőrszám, gúlaszám, diabolo, talajakrobatika, rúddobó szám, kínai rúd szám, drótkötél egyensúlyozó szám, ugrókötél szám, látványos tömegjelenetek, romantikus levegőszám és megannyi varázslat. A történetmesélő darabban a Fővárosi Nagycirkusz konferansziéja, Maka Gyula személyesíti meg az embereket segítő varázslót, míg Gábor Anita színésznő a gonosz ellenpárját, a Jégviharkirálynőt.
A történetből megtudhatjuk, hogy hol lakik a jóságos Hétfejű Tündér, érdemes-e jónak lenni, és egymásra találhatnak-e azok, akiket maga a Százarcú Boszorkány átkozott meg, de a kacsakirály és kacsa-királykisasszony tanulságos históriájából kiderül az is, hogy az önzetlen szeretet csodákra képes.
A Királynők Kertjének közepén áll egy csodálatos harang, amely csak akkor szólal meg, ha a Királynőnek gyermeke születik. Új lakói, a lusta harangemberkék átokkal sújtják Százszorszép Bóbiska hercegnőt, mert a születését ünneplő harangszó felverte őket százéves álmukból. Vajon sikerül-e Bóbiskának megtörni az átok erejét és elnyerni a boldogságot?
A koreográfiát jeles elődök után a Magyar Táncművészeti Egyetem oktatói készítették, és a Magyar Táncművészeti Egyetem növendékei és hallgatói adják elő. Csajkovszkij: Diótörő Karácsony este van. A Marika és családja a meghívott vendégekkel együtt tölti az ünnepet. A gyerekek figyelmét egy későn érkező vendég vonja magára. Ő Drosselmeyer úr, aki Marikának egy különleges babát hoz ajándékba: a Diótörőt. Az ünneplés a vége felé közeledik, búcsúznak a vendégek, és Marika aludni tér. Álmában harcias egerek bújnak elő, de a Diótörő nagy csatában – és Marika segítségével! – legyőzi az Egérkirályt, majd mesebeli tájra indul Marikával. A kislány álmában Mária Hercegnővé válik, aki mellett ott a Herceg: a hős Diótörő, aki mesebeli birodalmába vezeti menyasszonyát: birodalmának lakói táncukkal gyönyörködtetik a vendégeket. Azonban az álom gyorsan végetér – itt az ébredés ideje (és ezzel az előadás vége!) A koreográfiát jeles elődök után a Magyar Táncművészeti Egyetem oktatói készítették, és a Magyar Táncművészeti Egyetem növendékei és hallgatói adják elő.
Nagy készülődés van Mikulásnál, csomagolni kell az ajándékokat. Ebben Trallala manó mindig nagyon lelkes, sokat segít a Mikulásnak. Oszvald főkrampusz viszont sokszor kerüli a munkát, és amit kérnek tőle azt sem csinálja meg. Az egyik ilyen eset, amikor a kaput kellett volna becsukni, ám ő ezt nem tette meg. Be is osont a nyitott kapun egy betörő, aki el akarja orozni a gyerekek ajándékait, de nem kell a Mikulást félteni. A gyerekek segítségével elővarázsolják az elkeveredett varázspálcát és plüssmacivá varázsolják a betörő fakardját. Így aztán a betörő mehet a dutyiba, a dolgok pedig a régi kerékvágásba kerülnek.
Csajkovszkij Diótörője évtizedek óta a karácsonyi készülődés elengedhetetlen része az Operaházban. Vaszilij Vajnonen és Oláh Gusztáv emlékének adózva 2015 karácsonyára egy újrapolírozott, a klasszikus balett hagyományait követő, de a 21. század táncművészeti és látványvilágbeli elvárásainak megfelelő új kiállítással jelentkezünk. A klasszikus zenei anyagra egy igazi Diótörő-specialista, a nemzetközi hírnévnek örvendő Wayne Eagling és Solymosi Tamás koreografál új mesebalettet. A Magyar Nemzeti Balett életében először készít ilyen világszerte elismert művész a társulat tagjaira szabott, belőlük ihletet merítő koreográfiát.
Csipkerózsika hatalmas partyt rendez csodálatos palotájába a Mikulás idei eljövetelére. Az eseményre az összes mesehős meghívást kap, kivéve a mesék gonosz szereplőit. A 101 kiskutyából jól ismert Szörnyella de Frász emiatt égtelen haragra gerjed és olyan akadályt gördít az ünnepség elé, ami még a Mikulás érkezését is fenyegeti.Micimackó, Julian Király, Pöttöm Panna és Pinokkió Csipkerózsika segítségével megpróbálnak úrrá lenni a helyzeten.
Karácsony este együtt díszíti a család a szalonban felállított hatalmas fát, majd megkezdődik az ajándékok átadása. Marika diótörő bábot kap ajándékba. Miután aludni tér, álmában megelevenednek a nemrég átélt események képei, a bábok, játékok életre kelnek.
Ki ne ismerné a kedves Nagy Horgászt és állandó partnerét, sporttársát, a kekec Főkukacot? Most történeteik fordulatos, kacagtató és tanulságos kalandokon át színpadi feldolgozásban is újraélhetőek.
– életjáték – XXVIII. Weöres Sándor Országos Gyermekszínjátszó Találkozón arany minősítést kapott, azMDPT elnökségének ajánlásával.„A Szálka Stúdió naprendszert 12 bolygó alkotja, az Árpád Gimnázium nevű galaxisban található. A bolygók forgási sebességét tanévekben mérjük. A naprendszer legnagyobb rejtélye a B 612-es kisbolygó.Neked vannak vulkánjaid? Élnek a bolygódon tigrisek? Ki a te rózsád? Tudsz rajzolni óriáskígyót vagy bárányt? Milyenek a szüleid? Mi leszel, ha nagy leszel? Szereted hallgatni a csillagokat? Mit jelent az, hogy múlékony? Láttál már naplementét? Neked milyen a bolygód?”Játsszák: Balogh Dzsesszika, Börgöndi Luca, Fekete Zsófia, Ferencz Kristóf, Hoffmann Lotti, Káfony-Házi Hella, Nyitrai Réka, Südi Zsuzsa, Szabó Luca, Tatai-Szűcs Emma, Vető Csongor.Rendezte: Tara Andrea
XXVIII. Weöres Sándor Országos Gyermekszínjátszó Találkozón arany minősítés, az MDPT elnökségének ajánlásávalCsepPet az Érsekvadkerti Petőfi Sándor Általános Iskola 4. évfolyamos színjátszóinak vidám csapata, akik iskolába lépésük óta játszanak együtt. Tóth Krisztina három mesét összefűző történetével különös népmesei világba kalauzolnak. Egy sűrű erdőben járunk, ahol a cigányasszony az emberével vándorol, ahol elveszett gyereket lehet találni, ahol beszél a bagoly, és kéken könnyezik a tó. A CsepPet általfeldolgozott darab szól születésről, családról, gyökereinkről, a sorsról. Közben pedig a csillagok ugyanúgy ragyognak mindannyiunkra, akárhonnan jöttünk, akárhová tartunk. Rendezte: Fontányi Andrea
A játék és szeretet gyógyító ereje- avagy hogyan került elő a Csodálatos Pitypangmező Királyának elveszett szíve.A Csodálatos Pitypangmezőnek nincs többé úrnője, hogy széppé varázsolja azt. Az étel ízetlen, a viccet nem követi nevetés, a palota falai csöndtől visszhangoznak. A Király önmagával folytatott harca és a Királynő elvesztése felett érzett fájdalom egyre nagyobb káoszba taszítja a birodalmat, amin csak a két gyermek, Porcsin és Mimóza segíthet. Elhatározzák, hogy visszaszerzik édesapjuk elveszett szívét, és megmentik a királyságot. Ez a vizuálisan is megkapó, bábos elemekkel dolgozó előadás a gyászfeldolgozás különböző fázisain keresztül kalauzolja a nézőt, és a mesei keret segítségével a gyerekek számára is emészthetővé tesz nagy súllyal bíró témákat. Sok humorral és érzékenyenbeszél a szülő-gyermek kapcsolatról, arról, hogy mi történik, ha felcserélődnek a szerepek,és a megmentő felnőtt felelőssége a gyerekek vállára nehezül. Külön köszönet: PALYA GÁBOR DÁVID, KULCSÁR VIKTÓRIA, GULYÁS DÓRAAz előadást 6-11 éves korú gyermekeknek és családjuknak ajánlják.Az előadás hossza 70 perc egy szünettel, utána egy órás drámainstruktor foglalkozást tartanak a látottakhoz kapcsolódóan. Az V. TITÁNium Színházi Szemle Ódry-díjas előadása.Támogatók: TITÁNium Színházi Szemle, Füge Produkció Drámainstruktorok: Nyáry Pál, Hollósy Réka Dramaturg: Vass Alexandra Közreműködik: Kenéz Sára
Egy pszichológus várószobájában összegyűlik hat ember. Kiderül, hogy mind egyszerre kaptak időpontot a neves szaktekintélyhez, aki késik. A hosszas várakozás alatt a páciensek beszédbe elegyednek egymással, elő kerül egy Monopoly és spontán csoport terápiává szerveződik…Laurent Baffie fergeteges komédiáját óriási sikerrel játsszák Franciaország- szerte. Figyelem: Az előadásban a nyugalom megzavarására alkalmas szókimindó kifejezések hangzanak el!!!
Vajdasági Magyar Amatőr Színjátszó Találkozó, kortárs magyar dráma legjobb színreviteléértSzereposztás:Incze - Tombácz ImreIringó - Király AnnamáriaIzabella - Fehér MartinaIzsák - Király SándorFlorin - Budai JózsefTechnika: Komarek Igor, Budai Andrea, Király HertaRendezte: Király Sándor
A Petőfi Sándor elbeszélő költeménye alapján született daljáték 1904-es, Király Színházbeli ősbemutatóján a darab elsöprő sikere még az alkotókat is meglepte. A színpad hol felpezsdült, hol megnyugtató vidámságot árasztott, a közönség derült, nevetett, majd Bagó meghatóan szép dala alatt már a sírás kerülgette a nézőket. A dal befejeztével újrázást követeltek, de az ismétlés egy kicsit váratott magára, mert a Bagót alakító Papp Mihálynak is könnyek peregtek az arcán. Kukorica Jancsi és Iluska megindító szerelmi története, a csodás, magyar népmesei motívumokban bővelkedő daljáték, mely híven követi az eredeti művet - és amely több mint száz éve visszatérő sikerdarabja a hazai és határon túli színpadoknak -, negyven év után ismét látható lesz a Budapesti Operettszínházban. Közreműködik: a Budapesti Operettszínház ÉNEKKARA, BALETTKARA, ZENEKARA, valamint, BOZSIK YVETTE TÁRSULAT táncosai.