Könyvek karácsonyra kiskamaszoknak

Kiskamaszoknak nem könnyű olyan karácsonyi meglepetést választani, ami elég menő, elég izgalmas és még könyv is. De az idén megjelent, kiskamaszoknak szóló Pagony kötetek között biztosan találunk megfelelőt.

Szabó Borbála: A János vitéz-kód

Mi köze egymáshoz a mateknak és az irodalomnak? Hogy kerül egy plusz szereplő a János vitézbe? Megannyi kérdés, amire mind választ kapunk Szabó Borbála regényében, A János vitéz-kódban. Azok a gyerekek, akiket eddig untattak a kötelező olvasmányok, most biztosan másként fognak rájuk tekinteni! Sokan sokféleképp próbálkoztak már azzal, hogy a motiválatlan kamaszokat közelebb hozzák a régi irodalmi művekhez. Szabó Borbála egy egészen extrém megoldás mellett döntött: bedobott egy gyereket a sztoriba.

Egyik hősünk, Berti épp az iskolakönyvtárban tölti a délutánját: próbálja átrágni magát a János vitézen. Unalmában elkezd firkálgatni a padra, majd egyszer csak megmagyarázhatatlan módon hirtelen eltűnik, és egyenesen a János vitéz kellős közepén köt ki…


Mészöly Ágnes: A királyné violája

Ki gondolta volna, hogy a törin lehet nevetni? Mészöly Ágnes regényének elején rögtön egy irtó vicces versbetétet találunk: azon merenghetünk el, milyen lenne, ha Mátyás király ma élne, és felszállna a négyeshatosra vagy posztolna a Facebook oldalára. Mégsem ő jön ide, hanem egy mai korban élő osztály egy része csöppen vissza Mátyás király udvarába. Négy diákot kísérünk el a kalandokra, és megismerkedünk a kor legfontosabb történelmi szereplőivel.


Wéber Anikó: Az ellenállók vezére

Az Abszolút Töri sorozat kötete a kiegyezés korába repíti az olvasót. Wéber Anikó, a regény szerzője pedig láthatóan nagyon szereti ezt az időszakot, és nagyon beleásta magát az érdekességekbe – ezekből itt különösen sokat kapunk. A gyerekek beleshetnek Ferenc József koronázási ünnepségébe, megismerkedhetnek Erzsébet királynéval és a kor nagy politikusaival is. Betekintést nyerhetnek intrikákba, sőt: állást foglalhatnak Kossuthtal kapcsolatban.


J. C. Bertman: Könyvvadászok 2. – A feltörhetetlen kód

Emily és James San Franciscóban élnek, és egy kódfejtős, rejtvénymegoldós online könyvklub, a Könyvvadászat tagjai. Az első kötetben már a végére jártak egy egészen komoly bűnténynek, de úgy tűnik, a nyugodt hétköznapokat nem nekik találták ki. Egy könyvbemutatón ugyanis furcsa eseményeknek lesznek szemtanúi, majd hozzájuk kerül egy minden eddiginél izgalmasabbnak tűnő, titkosírással írt szöveg...


Kate Scott: Csak Jack

Jack és édesanyja folyton költözködnek, mióta a szülők elváltak. Hősünk a történet kezdetekor már a hatodik iskoláját kezdi két éven belül, ami azzal jár, hogy kifejlesztett egy különleges képességet: bárhová képes beilleszkedni. A Sherlock-módszer segítségével nyomozza ki, hogy az adott közösségben hogyan fogadtassa el magát anélkül, hogy valójában közel kerülne bárkihez is. Hiszen minek barátságokat kötni, ha aztán úgyis továbbállnak? Ebben az új iskolában azonban nem várt dologgal szembesül: őszintén megkedveli az egyik osztálytársát, Tylert, aki szabadidejében (sőt, néha iskolaidőben is) feltalál mindenféle szuper dolgot, például szárnyas cipőket. Jack azt veszi észre, hogy nem figyel már oda a távolságtartásra, mindenfélét megoszt új barátjával, és minden idejüket együtt töltik. És akkor hamarosan kilátásba kerül egy újabb költözés...


(via Pagony)