Arnold Schwarzenegger klasszikusa ma este a tévében!
Paul Verhoeven akciódús, látványos filmjét minden idők egyik legjobb sci-fijének tartják. A Philip K. Dick Emlékárusítás nagyban és kicsinyben című novellája alapján készült film 1990. június 1-jén került a mozikba, nemzetközi szinten pedig több mint 260 millió dollárt hozott össze, valamint elnyerte a legjobb vizuális effektekért járó Oscar-díjat. A film idén ünnepli 35. évfordulóját, ennek apropóján összegyűjtöttünk néhány érdekességet róla, amit valószínűleg eddig te sem tudtál.
David Cronenberg volt az eredeti rendező
Mielőtt Paul Verhoeven holland filmrendező beszállt a projektbe, több rendezőt is felkértek a munkára. Köztük volt Richard Rush, Bruce Beresford, Russell Mulcahy, és David Cronenberg is, aki megírt már tizenkét vázlatot, végül mégis nemet mondott a filmre. Ötletei azonban nem voltak hiábavalóak, hiszen neki tulajdonítják a Marson látható mutánsok megalkotását.
Eredetileg Patrick Swayze lett volna a főszereplő
Dino De Laurentiis producer eredetileg Patrick Swayze-t szerette volna Douglas Quaid főszerepére, úgy tudni, meg is egyeztek a színésszel. Arnold Schwarzenegger neve egyébként már felmerült ekkor is, azonban De Laurentiis szerint nem a színész volt a megfelelő a szerepre. Az olasz producer filmes cége azonban a forgatás elején csődbe ment, így a filmet leállították. Arnold Schwarzenegger ideje pedig ekkor jött el, ugyanis a színész meggyőzte a rivális Carolco céget, hogy vásárolja meg a forgatókönyvet, hogy ő a film főszereplője lehessen.
A forgatáson szinte mindenki ételmérgezést kapott
Total Recallt hat hónapon keresztül Mexikóvárosban forgatták, ez alatt az időszak alatt pedig Schwarzenegger és Ronald Shusett író kivételével a stáb minden tagja ételmérgezést kapott. Verhoeven a forgatás végére annyira rosszul lett, hogy állandóan egy mentőautót tartatott a közelben. Schwarzenegger egyébként úgy kerülte el a betegséget, hogy az ételeket az Egyesült Államokból szállíttatta, nem véletlenül. Két évvel korábban ugyanis a Predator forgatása során megbetegedett a fertőtlenítetlen víztől, szintén Mexikóban.
Michael Ironside-nak eltört a bordája, de folytatta a forgatást
A film egyik legemlékezetesebb jelenete, amikor Quaid és Richter (Michael Ironside) összevesznek a liftben. A jelenet forgatása közben Ironside-nak eltört a bordája, a színész azonban ennek dacára is folytatta a forgatást. A további sérülések elkerülése érdekében a továbbiakban bordavédőt viselt, ami az egykori NFL irányítóé, Jim Plunketté volt.
Schwarzenegger beszólt Ironside-nak
Schwarzenegger a forgatás alatt szembesítette Ironside-ot a folyamatos telefonhasználatával. A színész ekkor elárulta kollégájának, hogy a rákos nővérével beszélget. Ezt követően Arnold is beszélt a nővel, különböző diétákat és edzésprogramokat ajánlott neki a gyógyulása érdekében, ezt a kedvességet pedig Ironside sosem felejtette el Schwarzeneggernek.
Arnold Schwarzeneggernek többször megsérült a keze
A filmben szereplő rengeteg fizikai mutatvány miatt egyáltalán nem meglepő, hogy a forgatás alatt Arnold Schwarzenegger is megsérült. A Hilton lakosztályban zajló közelharcjelenet során a jobb kezén tört el az egyik ujja, ami miatt be is kellett gipszelni a kezét. Ez az oka egyébként annak, hogy a sérülést követően forgatott jelenetek közül sok esetben a keze kikerül a képből. A színésznek egy másik jelenet forgatása során is a keze sérült meg: amikor a karaktere, Quaid beverte egy vonat ablakát, akkor egy hiba miatt Schwarzenegger valóban beverte az üveget, ami mély vágásokat ejtett a kezén.
Eredetileg X-besorolást kapott
A Total Recall erőszakos jelenetei miatt eredetileg X-besorolást kapott. A hivatalos megfogalmazás szerint ebbe a kategóriába olyan filmek tartoznak,
amik alkalmasak kiskorúak fizikai, szellemi és erkölcsi fejlődésének károsítására. Ezeket a besorolású filmeket televíziós sugárzására alkalmatlannak minősítették.
Ahhoz, hogy megkapja az R-besorolást (17 évnél fiatalabbak csak szülői felügyelettel nézhetik meg) több jelenetet is ki kellett vágni.
Már a 70-es években elkezdtek dolgozni a forgatókönyvön
Ronald Shusett és Dan O'Bannon már a 70-es években elkezdtek dolgozni a film forgatókönyvén, ám rájöttek, hogy a projekt valószínűleg túl drága lenne a benne szereplő rengeteg speciális effektus miatt. A sztori kidolgozását így elhalasztották, helyette pedig elkezdtek O'Bannon ötletén dolgozni, amely szerint egy űrszörny terrorizálja egy űrhajó legénységét. Ebből született meg aztán az 1979-es A nyolcadik utas: a Halál.
via Screen Rant, IMDb