Egyéb

Borszerda | FEHÉR

Magyar Nemzeti Galéria
2021. szeptember 22. (szerda) 18:00
Ár: 3800 Ft, kedvezményes: 2800 Ft

Helyszín:

Magyar Nemzeti Galéria
1014 Budapest, I. kerület, Szent György tér 2.

A Magyar Nemzeti Galéria legnépszerűbb nyári programsorozata, a Borszerdák idén immár tizedik alkalommal várja a képzőművészet és a bor iránt érdeklődő látogatókat. A rendezvény ismét izgalmas programot kínál júliusban: szerda esténként különleges kiállításokkal, izgalmas tárlatvezetésekkel és előadásokkal, élő zenével és borkóstolóval készülnek. Az idei Borszerdák témája: Színek, ízek, képek, s ennek megfelelően minden héten másik szín – vörös és kék, zöld és arany – áll a programok középpontjában.


Bor | Bodri Birtok
Szekszárd déli határában, a festői szépségű Faluhely-dűlőben található a Bodri Birtok, mely ma már egy igazi borturisztikai komplexum, hiszen borászatot, rendezvénycentrumot, éttermet, látványkonyhát és vendégházakat is magába foglal. A birtok építése 1999-ben kezdődött, az akkor ligetes-erdős, elhanyagolt szőlőkkel, romos tanyákkal, kertekkel tagolt területen. A 2001-ben telepített első öt hektár szőlő pár éven belül már tizenegy hektárra növekedett. A régi érlelőpince 2002-ben épült, 2003-ban követte a feldolgozó és az étteremnek otthont biztosító épület. A nagypince 12 kupolával rendelkezik, és elnyerte Közép-Európa legnagyobb újonnan épített kupolás pincéjének titulusát. Szintén 2011-ben megkezdődött a vendégházak kialakítása is, 2013-ban pedig megnyitott az OPTIMUS étterem, amely azóta is magas szintű bor- és gasztroélményt kínál a birtokra látogató vendégeknek. A következő nagy fejlesztés a 2014-ben átadott 1400 négyzetméteres rozéüzem volt, mely már nagyobb mennyiségű, kitűnő minőségű bor készítésére is lehetőséget ad. A technológiai fejlesztéssel párhuzamosan jelentősen növekedett a pincészet szőlőterülete, 2019-ben már 160 hektár feletti saját művelésű terület biztosította a magas minőségű alapanyagot. Az utóbbi évek szőlészeti és borászati fejlesztései biztos hátteret teremtettek a magyar és exportpiacok magas színvonalú kiszolgálásához és a további piacfejlesztéshez.
A Bodri Pincészet saját termő szőlőterülete jelenleg több mint 150 hektár, amihez több hektár integrációban működtetett szőlőterület is kapcsolódik.


Beszélgetés | A bor – és ami mögötte van…
A meghívott borászat képviselőjével Kocsis-M. Brigitta Hevesi Endre-, Zsigmond Márta- és Akadémiai Újságírói-díjas műsorvezető beszélget minden Borszerda-esten. Szerelme a magyar bor, ezért szerzett bortanácsadói végzettséget a Borkollégiumban 2020 márciusában. A pandémia alatt indította BorPortré című online beszélgetős műsorát, melyben a tudományos, az üzleti és a kulturális élet kiválóságaival beszélget egy pohár bor mellett. Vendégei között szerepelt többek között Al Ghaoui Hesna újságíró, Bánki György pszichiáter, Csókay András idegsebész, Juhász Anna irodalmár, Kiss László csillagász, Kürti Sándor üzletember és Zólyomi Zsolt parfümőr is. Kocsis-M. Brigitta emellett a Novum című heti tudományos magazinműsor szerkesztő-műsorvezetőjeként dolgozik, kommunikációs tréningeket tart és rendezvények háziasszonyaként tevékenykedik.


Zene | Juhász Gábor Trió
Juhász Gábor Gramofon- és Artisjus-díjas, Jónás Tamással együtt Aegon-társdíjas jazzgitáros és zeneszerző. 2006-ban alapította meg a Juhász Gábor Triót. Több nemzetközi hírű zenésszel játszott már együtt, akik közül Archie Shepp, Palle Mikkelborg, Erik Truffaz, Randy Brecker, Charlie Mariano, Ian Ballamy, Lars Danielsson, Stephen James, Bebo Baldan, Federico Sanesi, Theo Jörgensman mindenképp említést érdemel. 2009-ben 1978 címmel jelent meg szerzõi CD-je. A lemez 2010-ben elnyerte az Év Magyar Jazz Hanglemeze díjat. Juhász Gábor, Lukács Miklós és Szalai Péter 2013-ban rögzített koncertalbuma a Making a Change címet viseli, és John Coltrane A Love Supreme című művének feldolgozása gitárra, cimbalomra és ütőhangszerre. Az albumon ezenkívül Juhász Gábor saját szerzeményei és Lukács Miklós egy Debussy-feldolgozása is hallható. 2015-ben a jazzma.hu közönségszavazata alapján elnyerte Az év jazzgitárosa címet. 2021-ben ugyancsak megkapta Az év jazzgitárosa címet a MagyarJazz portál kritikusi és közönségszavazatai alapján.


Előadás
Minden szín alfája – A fehér Szinyei Merse Pál művészetében – Krasznai Réka előadása
Itt a fehér, hol a fehér Szinyei festményein? A Majális fehér ruhás nőalakján, a Léghajó krémfehér csíkjain, a Pacsirta vattacukorszerű, puha, kerek bárányfelhőin, a Ruhaszárítás szélben lobogó fehér szövetein, a Hóolvadás olvadó fehérjein vagy Szinyei Téli tájának a napkeltétől színesre festett megannyi árnyalatán… A sort sokáig folytathatnánk, hiszen nincs olyan festmény, amely ne tartalmazna legalább egy kicsike fehéret. A fehér minden szín alfája: nélkülözhetetlen alapszín a festők palettáján, bár a vásznon gyakran álcázza magát, elbújik, észrevétlen marad. Szinyei fő művein ez a „nem-szín” vagy „színtelen (akromatikus) szín” mégis főszerepet kap!


Tárlatvezetések
Fényszimbolika a gótika művészetében – Király Zsuzsanna múzeumpedagógus tárlatvezetése
A sokszínű fehér – A fehér szín jelentéstartományának lehetőségeiről a 20. század eleji magyar képzőművészet alkotásain keresztül – Koós Nikolett múzeumpedagógus tárlatvezetése
Tiszta romantika – Sepsey Zsófia művészettörténész tárlatvezetése



A tárlatvezetéseken – műtárgyvédelmi követelmények miatt – csak korlátozott létszámban, regisztrációt követően lehet részt venni. 


A rendezvényen kép- és hangfelvétel készülhet, amelyet a Galéria saját felületein, kiadványaiban, illetve promóciós anyagain felhasználhat. A látogatók ennek kapcsán semmilyen követeléssel nem élhetnek a Galériával, a felvétel készítőivel, illetve jogos felhasználójával szemben.


A kupola 21.30-ig látogatható.

Ajánlók és kritikák: