Evita

12 éven aluliak számára a megtekintése nagykorú felügyelete mellett ajánlott amerikai életrajzi dráma, 135 perc, 1996

Értékelés:

117 szavazatból
Szerinted?

Értékelés:

117 szavazatból
Szerinted?
Törékeny, szőke asszony áll egy hatalmas ország elnöki palotájának az erkélyén. Előtte százezres rajongó, zokogó tömeg, s ő könnyekkel a szemében búcsúzik: "Ne sírj értem, Argentína". Ő Evita Peron, a nő, aki hihetetlen mélységekből jött és hihetetlen magasra jutott. A nő, akit istenként imádtak, mert nem akart más lenni, mint egyszerű ember: bár a pompa lett az osztályrésze, nem felejtette el, mit jelent a nyomor.
Forgalmazó: InterCom

Stáblista

Díjak és jelölések

  • Golden Globe-díj

    1997
    Legjobb film - zenés film és vígjáték kategória
  • Golden Globe-díj

    1997
    Legjobb betétdal: Andrew Lloyd Webber

Hozzászólások

Szerinted?
10/10
Mf7hd 2023 máj. 18. - 23:16:49 10/10
Andrew Lloyd Webber és Tim Rice ikonikus musicaljeit sosem volt hálátlan feladat megfilmesíteni, Tom Hooper 2019-es borzalmas Macskák feldolgozását leszámítva három kifejezetten jó film is készült belőlük és ezek közül is egyértelműen az Evita viszi a prímet. A 2020-ban elhunyt Alain Parker már vén rókának számított a szakmában számos nagy sikerrel a háta mögött, amikor azonban ezt a filmet rendezte hosszú karrierjének egyetlen csufósan elrontott filmje, a tényleg vacak Promenád a gyönyörbe bukása után volt és nyilván nem akart még egy fiaskót. És ezt el is kerülte, bár ebben szerepet játszott a bivalyerős alapanyag is, amely a szerzőpáros talán legösszetettebb, zene és szöveg terén is legjobban megírt műve. Az Evitának kifejezetten jót tett a monumentális rendezés, a néhol több ezer statisztát is felvonultató nagyjelenetek, a szép eneriőrök (a közhiedelemmel ellentétben egyénként a filmet csak részben forgatták Pesten, részben pedig Buenos Airesben), a pazar jelmezek és mindehhez jöttek még a filmért Oscarra is jelölt Darius Khondji gyönyörű képei. A casting kapcsán mindig fellángol a vita, hogy a hagyományosan nagyon komoly hangi adottságokat követelő Webber musicalek mércéjét Madonna azért kicsit vékonyabb hangja megütötte-e, de azt kell mondani, hogy végülis igen. Az abban az időben az első számú női popsztárnak számító énekes-színésznő profizmusa át tudta lendíteni a komolyabb hangterjedelme váró részeken is. A serpenyő másik oldalán viszont ott van Banderas, aki egyszerűen tökéletes, nála jobb Che sem előtte sem utána nem igazán volt, generációjának legnépszerűbb spanyol színésze ebben a filmben mutatta a nagyvilágnak meg egészen kiváló énektudását és remek hangját is. Összefoglalva Alain Parker filmje 27 év után sem öregedett semmit, remek szórakozás és mindenkinek ajánlható.
9/10
Drizari 2022 nov. 03. - 11:37:01 9/10 Előzmény Xxy92
"1951 júniusában diagnosztizálták – többszöri rosszullétek után –, hogy Evitának méhnyakrákja van. Ekkor még műthető lett volna, ő azonban nem akart eltűnni a nyilvánosság elől. 1952 májusában még megjelent a közvélemény előtt a Casa Rosada erkélyén (33 kilóval könnyebben), majd július 26-án meghalt." - segített a Google.
7/10
Xxy92 2019 szept. 22. - 15:23:34 7/10
Már gyermekkorom óta szeretem a Don't cry for me Argentina c. dalt, így nagyon régóta szerettem volna megnézni ezt a filmet. Nem vagyok az online-filmezés nagy híve, így ez sokáig elmaradt, de tegnap végre leadták a tévében, ráadásul a Dunán, ahol nem szakították félbe egy órányi reklámmal.

A nagy várakozások ellenére vegyes szájízzel álltam fel a fotelből. Hagyományos filmként szerintem sokkal többet ki lehetett volna hozni ebből, mint így, musical-formában. Bár a két óránál is hosszabb műsoridő szinte fel sem tűnt, mégis sok ponton hiányérzetem volt a filmmel kapcsolatban. Bizonyos részek nagyon el lettek húzva, míg más helyeken nehéz volt követni az eseményeket. Példát is mondok: jó 15 perc szólt arról, hogy hogyan került fel a fővárosba, míg a négy európai országban tett látogatása max. 10 percbe volt belesűrítve, s aki nincs toppon a XX. századi politikában, az csak kapkodhatta a fejét, hogy miért fújjogtak rá az olaszok vagy épp az angolok.

Ezenkívül elképesztően idegesítő volt a magyar felirat, melyben a szavak köszönőviszonyban sem voltak az eredeti szavakkal. Sok helyen még a jelentéstartalom is csak ímmel-ámmal volt megfeleltethető az eredetinek. Mégis ki és honnan veszi a bátorságot, hogy egész mást jelenítsen meg, mint amiről valójában szó van? Értem én, hogy azt akarta kihozni, hogy rímeljen, de el lehet gondolkozni, mi a fontosabb: a rímelés, vagy a gondolatok autentikus megjelenítése?! Kérem szépen, ez nem költészeti műhely, hanem filmfordítás! Ráadásul még egy orbitális baki is becsúszott, mikor a 'Junín, 1920' feliratot úgy fordította le a főokos fordító, hogy "1920 júniusa", holott Junín egy argentin város...
Arról nem is beszélve, hogy vajon mennyire hathat autentikusnak, az hogy a '30-as években egy dél-amerikai ország munkásnépe perfekt angolból s a hozzájuk folyton angolul szóló elnöknő minden szavát értik. Értem én, hogy amerikai a film, de én csak nem tudok napirendre térni efölött, még ha a transzparensek spanyolul is voltak megírva.

Azt sem értettem, mire föl ment ő egyedül áldozni egy hatalmas templomba, úgy hogy százak nézték. Mármint nincs ellene ellenvetésem, csak nem értem, milyen apropóból történt ez, mert nem volt megmagyarázva. Mint ahogy az sem, hogy tett-e valaki valamit az ostyára, s attól lett-e rosszul, vagy valami más betegségben halt meg? Mert erről sem volt egy fél információ sem. A haldoklása tehát nem volt megmagyarázva, nem értettem, miért történt mindez.



A filmre összességében 8-ast adnék, de a vérlázító félrefordítások miatt 7-est kap. Mindenesetre köszönöm a Duna tévének, hogy az unalomig ismételt sorozatok és francia limonádék mellett néha még értéket képviselő filmeket is műsorra tud tűzni.
andru1@freestart.hu 2019 aug. 09. - 17:42:48
Madonna nem játszik rosszul, de sosem lesz kedvencem ez a film. A Peron házaspár nácikat bújtatott Argentinában, köztük Mengelét is.
christine97 2016 szept. 16. - 17:25:43
Nagyon szép és megindító film! 2006 karácsonyán mintha leadta volna az RTL Klub.. Sajnos azóta sem láttam. :(

Madonna tökéletes választásnak bizonyult Evita szerepére, a dalok is szuperek! 10/8
Segítõ Béka 2013 jan. 25. - 13:08:30 Előzmény Mike088
mondj konkrét példákat is, az argentinok nemigen szeretik ezt a filmet, nem véletlen gondolom ez se
9/10
mf5hd 2012 okt. 30. - 19:42:10 9/10
Szerintem a mai napig a legjobb musical feldolgozás, ami legfõképp Alan Parker rendezésének köszönhetõ. Na és persze Andrew Lloyd Webber és Time Rice párosának, talán a legkiforottabb musicaljük, ha egyáltalán lehet ilyet mondani a Macskák, az Operaház Fantomja, vagy a Jézus Krisztus Szupersztár után. Bár nem vagyok nagy Madonna rajongó de alakítása elfogadható, Banderas pedig zseniláis, mint mindig. 10/9
9/10
doktormacko 2012 okt. 20. - 11:43:40 9/10
9 / 10 Elfogult vagyok , mert Madonna akedvenc énekesnõm.
Mike088 2012 szept. 25. - 22:07:27
Gyakorlatilag ez az egész zenébõl áll. Van egy Argentín verzió is akit érdekel a téma annak feltétlenül ajánlom: Evita az igaz történet
Mike088 2012 szept. 23. - 22:38:41
Nézhetõ film, bár a készítõk politikai érdekeltsége erõsen ferdíti a történetet, hiszen sok olyan dolgot nem emelnek ki amit ki kéne, amit meg nem kéne azt vastagon az emberek arcába... A peronizmus nyomot hagyott a szegénységben élõ emberek szívében, és még vannak akik ezt az idõszakot Argentína fénykorának tekintik, ahol a nagytõke és a banki hatalom szabad rablásának megfékezésével emberek milliónak javult az élethelyzete.
Összes hozzászólás