Vannak történelmi korok, amikor a történelem egy választóvonalat húz, s ekkor mérleget kell készíteni. Magyarországon elmaradt a társadalom tisztességes önvizsgálata, de sajnos az egyházé is, pedig ahhoz, hogy újra tudjon indulni, szükség van kollektív megtisztulásra, a múlttal való szembenézésre. A film bemutatja a Magyar Katolikus Egyház és az Állambiztonsági Hivatal 1945 utáni "történetét". A magyarországi szerzetesrendek feloszlatását, a szerzetesek és világi papság internálását, börtönbe zárását, azt, hogy a megfélemlítések hatására hogyan sikerült az ÁVH-nak a papi és szerzetesi körökben is informátorokat szerveznie. Bemutatja az "enyhülés" időszakát, a Vatikán kompromisszumokkal teli keleti politikáját, a párt és az egyház közötti együttműködés különböző formáit és a mai törekvéseket, melyek az egyház és a társadalom közötti bizalom helyreállítását tűzték ki elsődleges célul.
Bemutató dátuma: 2009. szeptember 17.
Forgalmazó: Európa 2000
Figyelem: A beküldött észrevételeket a szerkesztőink értékelik, csak azok a javasolt változtatások valósulhatnak meg, amik jóváhagyást kapnak. Kérjük, forrásmegjelöléssel támaszd alá a leírtakat!
Hozzászólások
adamnagysweetmovie
2013 máj. 28. - 09:10:16
A tekintélyuralmi rendszerek sorozatban állítják lehetetlen helyzetek elé az egyént: vagy mártír vagy, vagy cinkos.
Nincs jó választás, az egyén bûne a rendszerbõl adódik.
Ez az egész jelentgetés gusztustalan volt. Ha még ma is mûködik, akkor most is gusztustalan. Hogy az egyház is benne volt pláne az. Nehezen tud ezzel elszámoni a politika.
Némi fogalmam van róla, hogy ment ez. Aki nem tetszett a politikának, azt kikezdték. Ha nem tudtak jogilag fogást találni rajta, akkor jött legalább 100 olyan módszer, amivel el tudták lehetetleníteni, vagy tönkre tudták tenni. Mocskos pletykák, csapdák, stb, stb.
Ezért disszidáltak sokan, mert itthon csak utcaseprõk lehettek volna. Rosszabb esetben öngyilkosok lettek. Magyarország miért vezette az öngyilkossági statisztikákat, ha mi voltunk a legvidámabb barakk?
Minden érthetõ, de mi van akkor, ha rendszerváltás van. A volt megfigyelõk lesznek a bûnösök? Semmi.
Gyomorforgató, undort keltõ: apa a saját fiáról jelentett az államvédelmiseknek, stb.
Ezzel együtt meg kell nézni a sorozat valamennyi részét, és azoknal sem árt megismerni az egykori állapotokat, akik történetesen 1989 után jöttek a világra...
Egy adalék: A kommentátor, Várszegi Asztrik atya, fõapát, akkor fak-történelem tanárom bátorságáról tudjatok annyit, hogy bár a bencés gimnázium történelemóráján, de ezekrõl a dolgokról már mesélt nekünk, csendben és érintõlegesen, de 1981-ben, azaz csaknem 30 éve!!! Ha véletlenül valamelyik diák kétszínû, és felnyomja, elvihették volna érte...
Gondolom bizonyos, igen befolyásos köröknek köszönhetõ, hogy ilyen késõn adják ezt a remek sorozatot. Ha cáfolni nem tudnak, megpróbálják elhallgatni a dolgokat. Pedig a mai rész, a PMI-rõl szóló, különösen is érdekes volt.
Nekem a legnagyobb meglepetést Kiszely István okozta. Pont most 20 éve "találta meg" Petõfit Barguzinban, 8 évig volt Budapest I. kerületének alporgármestere. Kiderült, hogy "Feledy" néven III/III-as jelentéseket írt fõleg papokról, köztük egykori rendtársairól is. Csaknem 500 jelentésével bizton pályázhat a legaktívabb ügynök címre, 1990-ig folytatta tevékenységét.
Én még mindíg a hatása alatt vagyok, elképesztõ, hátborzongató!
Nem csodaí, hogy a mai politika annyira abszurd, amennyire.
Ilyen diktatúrából nem nõhet ki egészséges hajtás!
Nem is nõtt.
a kritokus hangvézellel ias egyetértek.
Bár fontos, hogy a filmmegszületett, egy seggberugás az álszentségnek, csak így tovább.
A kritika fanyalogva fogatta, én várakozással. A véleményem a következõ: a film nagy-nagy pozitívuma az, hogy végre elkészülhetett; megpróbált lényegretörõ lenni és érthetõ. Sokmindenre adott magyarázatot, amit eddig nem tudtam ( a püspöki kar pontos szerepe és kényszerû megalkuvása).
Amit hiányoltam a filmbõl az, hogy talán túlságosan leegyszerûsítette a rendszer mûködésének bemutatását (sajnálom, hogy Mindszenty érintõlegesen került a filmbe és nem kutatták jobban az õ hívei szerint dicsõséges, szerintem meggondolatlan hozzáállását a rendszerhez). Az alsó papság ( akik kénytelenek voltak túlélésre berendezkedni és szolgálni a szûk keretek között, tehát titokban hitoktani, keresztelni stb.)mennyire volt kiszolgáltatva tartótisztek, ügynökök zaklatásának.Talán nem ártott volna több nevet, információt felvonultatni a szenvedõ papság soraiból. Tomka Ferenc atya könyve ( a Halálra szántak mégis élünk) alaposabb anyag, mint a film. Kár, hogy õt vagy a könyvét nem kérték segítségül a film készítõi.
Nem szoktam sok dokumentum filmet nézni de ez nagyon jó lett. Maga a téma is jó,a technikai részek és a forgatás is szinvonalas. Tuti hogy megveszem vagy megszerzem valahonnan ezt a filmet :-)
Nem hiszem el, hogy 20 év(!) hallgatás, mellébeszélés után kis hazánkban is elkészülhetett egy ilyen film. Valószínûleg ebben is utolsók vagyunk a térségben, de ez nem von le semmit az alkotók munkájából. Gratulálok a bátorságukhoz!
Az értesítések jelenleg le vannak tiltva! Amennyiben szeretnél cikkajánlókat kapni, kérlek, hogy a böngésző Beállítások / Értesítések menüpontja alatt állítsd be az értesítések engedélyezését!
Hozzászólások