Mi történne ha...: Olaj nélkül maradnánk?

Bakancslistához adom
Aftermath: World Without Oil
12 éven aluliak számára a megtekintése nagykorú felügyelete mellett ajánlott dokumentumfilm

Értékelés:

22 szavazatból
Szerinted?

Modern, gépesített világunkat gyakorlatilag az olaj tartja mozgásban: ez a sok millió évvel ezelőtt keletkezett fosszilis fűtőanyag - és származékai - hajtják autóinkat, szállítják áruinkat és teszik lehetővé mára megszokottá vált életszínvonalunk fenntartását. De mi történne, ha egyik napról a másikra olaj nélkül maradnánk? Milyen mértékben alakulnának át a hétköznapjaink, és hogyan készülhetünk fel egy efféle drámai - de egyáltalán nem kizárható - változásra? A filmben felvázolt jövőkép helyességét könnyen lehet, hogy néhány évtized múlva maga az élet bírálja el.

Hozzászólások

Szerinted?
9/10
planeta 2012 nov. 13. - 12:12:48 9/10 Előzmény zvaradi
Hm! Amit a Tesco-n hizlalt emberekrõl mondtál, kétségtelenül igaz... az USA-ra és Nyugat-Európára, valamint Közép-Európa bizonyos részeire. A világ többi része (amirõl a film készítõi egész egyszerûen megfeledkeztek) viszont ma is tudja, milyen kézzel vetni, lóval (vagy egyéb állattal) szántani, ... amit õk nem tudnak, az az, hogy mi az a Tesco...
A film viszont, azzal együtt, hogy elég összeszedett gondolatokra épül, kizárólag az USA-t veszi tekintetbe, - nagyjából, mint a viccben, amelyben az USA-ban élõk nem tudták, mi az a "világ többi része".
nagybela75 2012 okt. 22. - 21:12:30
Elgondolkodtató volt, de nem értettem mit akar mondani a mûsor. Természetesen megint amerikára koncentrált a dolog, így már eleve nem adott globaális képet. Az hogy más nagy államokban pl. Ázsiában, Oroszországban mi fog történni az lényegtelen, de hogy Floridát érinti a leginkább a dolog azt ezerszer elmondták....

1. Nem számoltak az atomerõmûvekkel. Ha ilyen válság lenne tuti hogy még több atomerõmûvet építenének addig amíg van olaj és 'problem solved'
2. Nem számoltak azzal hogy ma már egyre több háztartásban ott van a napenergia ami végszükség esetén biztos hogy megoldást jelentene
3. Már ma vannak alternatív energiaforrások, ahogy a film bemutatta ezeket.
4. Mai napig vannak olyan életformák (Törzsek, társadalmak) amik az olajtól függetlenül mûködnek és egyáltalán nem hatják meg õket a civilizált társadalom problémái (talán ezért is maradtak fent több ezer éven keresztül és fognak is...)

Lehetne még folytatni a sort.
Arra viszont tényleg jó volt hogy elgondolkodjuk hogy egy agyon civilizált társadalom ami tényleg a kõolaj köré épült mennyire veszélyben van. Azért gondoljunk bele pár száz, ezer. tízezer évvel ezelõtt nem voltak még gépek amik benzinnel (vagy kõolaj származékkal) mentek volna vagy egyáltalán gépek nem voltak, nem volt mûanyag stb. mi mégis itt vagyunk, megszülettünk mert az õseink túlélték enélkül is...
Szóval ez az egész epizód megint egy kissé eltúlzott dolog volt, és persze hogy amerika volt megint a legnagyobb veszélyben...
ceia 2012 okt. 22. - 15:26:14
Annyiból jó lesz ha elfogy, mert addig nem fognak leállni a kõolaj alapú közlekedéssel. Már váltani kellett volna villamos jármûvekre, a légszennyezés miatt. De túl nagy üzlet az olaj, addig lesznek benzin vagy legalább dízel kutak, amíg lesz mit eladni. A hibrid autók szánalmas kiskaput jelentenek, csak arra valók, hogy el legyen odázva a teljesen villamos jármûvek elterjedése. Közben a levegõ meg szennyezõdik, a melegházhatás nõ, a jég olvad.. csak nehogy túl késõ legyen.
Sz. Péter 2012 szept. 08. - 14:03:47 Előzmény madein
A kõolajat kiváltjuk mással? És szerinted mivel váltjuk ki a mûanyagot?
Ugye tudjátok mibõl készül?!
zvaradi 2012 szept. 05. - 17:16:01 Előzmény madein
Miért nem nézted meg, ha már ott ültél a tv elõtt? A világkereskedelem összeomlása a fõ hatása az olaj megszûntének.
A bioetanol senkit nem fog érdekelni, mert ugyanazon a földterületen élelmet kell termelni, ami egy kicsit fontosabb a hülye autózásnál. Bioetanolt ma könnyû termelni, de képzeld el, ha a szóját kézzel kell elvetni, esetleg lóval felszántani ugyanazt a területet, és a mai elsatnyult Tesco-n hizlalt emberek, nem hiszem hogy hirtelen képesek lesznek kaszával betakarítani többezer hektárnyi termést. Szóval káosz lesz. Remélem minél hamarabb, ez a világ a vicc, nem a film.
7/10
Viktor6665 2012 aug. 30. - 20:58:02 7/10
kb 50év és elfogy, de már 30év múlva is csak a leggazdagabbak engedhetik majd meg maguknak a benzines autót. Az emberek nem tudnának tíz kilométereket gyalogolni a munkahelyükre, úgyhogy vagy mindenki átáll a biciklizésre, ami lássuk be nem fog megtörténni, vagy kitör a pánik és végül bizony öngazdálkodások lesznek, mint ahogy a film mutatta.
madein 2012 aug. 30. - 00:49:05
Ez a mûsor egy vicc:D 5 hónap után rájönnek az emberek hogy amúgy már ma is van biodízel, és bioetanol:D

Én szerintem még bõven maradni fog kõolaj addig hogy már a világ nagyja kiváltja azt mással. De ez hogy apokalipszis ez egy vicc. Aki nem akar idõt pazarolni ne nézze meg.
7/10
Viktor6665 2012 aug. 29. - 21:04:16 7/10
A múlt század a 20.századik volt, és a 19.században igenis hallották már az olajról az emberek, az elsõ kõolajvezeték 1865-ben épült és a 2.ipari forradalom és nagyrészt az olaj miatt indult be.

A mûsorról: Nem volt túl érdekes, nagyjából azt mondta amit vártam, bár jóval optimistább számítások, pl afrikába kizárt dolog, h csak 20millión halnának éhen emiatt. a legnagyobb bajom vele az, hogy 80%-ban csak amerikáról szólt, mint mindig minden a national-en, talán ha egyszer említették meg az európai uniót vagy kínát.
slywer 2012 aug. 29. - 20:15:10
Ez mind a "civilizáció"hoz kell. a múét században---bocsi' a XIX. században nem nagyon hallottak az olajról---vagyis nem ennyire veszélyesen.Mondjuk,itt a teljes hiányáról van szó,de pl. egy tanyán...? Elvégre a nagyvárosokba is "vidék"rõl szállítják az élelmet a boltokba,ill. konzervgyárakba.Fûtés,élelem megoldva (fa,állattenyésztés,földmûvelés).
ceia 2012 febr. 03. - 19:52:24
És mi lenne, ha egyáltalán sohesem lett volna olaj? Egészen más világban élnénk - ki tudja, talán egy jobban.
De hogy a kérdésre válaszoljak: Elég nagy káosz lenne, mivel gyakorlatilag az olajra és a villamosságra épül a civilizációnk. E kettõ nélkül úgymond nincs emberi élet. Felborulna a kialakult hatalmi és üzleti rend(?). Persze akkor is élnénk, nem kell aggódni. Megoldanának mindent máshogy. De elõször nagy cirkusz lenne, ami kihatna pár generációra.
timi1983 2012 jan. 27. - 20:59:31 Előzmény Henci8
Hihetetlen milyen embereket engednek a gyermekjólétnél dolgozni! Ilyeneket aki ilyen stílusban ír a rá bízott emberekrõl! Ilyen embereket a közelbe sem szabadna engedni!!! Nem minden ember alkalmas minden szakmára, pl. én sem lennék jó fizikával foglalkozó területeken, de azért valami alkalmassági vizsga nem ártana, hogy a gyerekek olyan emberek kezébe kerüljenek, akik megértik a problémájukat és nem így állnak hozzá mint ahogy a hozzászóló teszi. Én nem nézek le valakit csak azért mert nem ismeri az angol vc-ét.
Bizonyos vállalatoknál, jobb helyeken is megnézik, hogy kit vesznek fel (az állásinterjúnál), itt is úgy kéne, hogy valamilyen megértõ, érzelmi intelligenciával rendelkezõ személyt alkalmazzanak!
NANU..! NANU..! 2011 febr. 02. - 01:31:22
Az Építõ Ipar is leállna, mert ott is használnak Olajat és Olaj származékból és melléktermékbõl származó anyagot/kat… :(
Aki meg még mindig csak ott tart, hogy gazdasági válság lesz meg ehhez hasonló, annak ideje lenne már felébredni, mert már kb. 3 éve benne vagyunk és még maradunk is pár évig, sõt, az is lehet, hogy ki sem megyünk belõle, mert nincs húzó erõ és olyan fejlõdési technológia, ami miatt be tudna ind. a világ gazdasága… :(
Az Alternatív energia használat és elõállítás még gyerek cipõben jár még és kevés van belõle, valamint mindenki a csodára vár és e-miatt is pangás van, mert várják a nagy áttörést, ezért nincs lendület, mert nincs aki megtudná fizetni pl. a drága napelemeket, collektorokat… :(
A szél energia elé is csak kis hazánkban mennyi akadályt gördítenek, hogy visszatartsák a szaporodását… :(
Majd ha a Paks elszól, kaparhatjuk a fejünket, hogy hová tudnak menni, lakni a túlélõk… :(
Szóval nem csak az Olajal van itt a baj, meg hogy mivel meggyen az autónk, mert már energiát tudunk nyerni másból is és már villanymotorral is készül már autó, amihez már nem kell kõolaj származék, max. az egyes alkatrészek kenéséhez, de (intelligens) mágnesekkel, már azt is ki tudják váltani, így nincs súrlódás... ;)
Az AKARAT az, ami hiányzik csak… :(
twillight 2011 febr. 01. - 23:19:36 Előzmény qwertx5
A gazdaság nem áll le. Sokminden leáll majd, a népesség nagy százaléka akár éhen is halhat / megfagyhat, de mivel kizárólag a kõolajról van szó, még mindíg marad földgáz, kátrány stb. csak a természetes kõolajszármazékokból.
De megmarad a napenergia, vízenergia, atomenergia stb.

A mûanyaggyártásban lenne az üzemanyagon kívül még nagy probléma, de pl. útburkolatnak megint használhatnának teszem azt bazaltot.

Végeredményben ha rendesen végiggondolod, nem is akkora veszteség.
qwertx5 2011 febr. 01. - 21:50:46
Több hozzászólás említette a hadiipart, repülõgépeket, stb. Mi a helyzet például a mentõautókkal, tûzoltóautókkal? Hogy fog valaki azonnali (értsd: 20-30 perc) mûtétre kórházba kerülni? Mert ami autóval húsz perc, az lóval, szekérrel, gyalog ötször, tízszer, vagy százszor hosszabb. Én is azt mondom, hogy olaj nélkül lehet élni, mert max. járunk gyalog. Csak sajnos kõolajra (nyersolajra) szinte mindenhol szükség van: vegyipar, feldolgozóipar, stb. Fura lesz látni...valószínû egyik napról (hétrõl) a másikra fog megtörténni, még az évtized végéig (2018-19). Egy szép nap nem lesz mit tankolni...a gazdaság szó szerint leáll...
1/10
gyuszo07 2010 júl. 03. - 11:49:24 1/10
Én komoly 1 pontra értékelném ezt a fércmunkát.
Ahhoz hasonlítanám a filmet, mintha versenyt rendeznének ki tud többet
dekázni levegõvel és hogyan lehet jól felkészülni belõle, ki milyen stratégával lehet nyerõ.

Elõször is alapvetõen a rendszer rossz - nem akarja tudomásul venni a valóságot.
Másodsorban unom már, hogy minden az USA-ról szól, az õ szemszögébõl mutatja be, hogyan lehet "túlélni", nevetséges megközelítésekkel, ezt a rossz rendszert.

A "gazdaságnak" nevezett valami úgy mûködik, hogy van a természet nevû valóság, ami megújuló, nagyon érzékeny, mindig egyensúlyban van.
Namármost jön ez a csúnya gazdaság és versenyt csinál abból, hogyan lehet kizsákmányolni ezt az egyensúlyi rendet. Ezt elnevezi fejlõdésnek.
Gyakorlatban hogyan is néz ez ki?
Van x elnevezésû transznacionális vállalat, aki mindenfajta szabályozás fölött áll, azt mondja kétforintért meg három üveggolyóért elkezdi kivágni mondjuk az Amazonas környékén a fákat, mondjuk 10000 km2-en.
Számvitelileg ez úgy néz ki, hogy a fa könyvbeli értéke még nullaként sem szerepel, így nincs amortizáció sem. Csak a gépekre van amortizáció.

Viszont a profitot nem is annyira a kétforintért dolgozó bennszülött adja, hanem a könyvben sehol sem szereplõ nyersanyag, ami ráadásul emberi mértékkel mérve nem megújuló.

A pénz alapvetõen hitelt testesít meg, minden a hitel körül forog. A kihelyezett hitelre sosincs elég fedezet, ezért újabb hitelt kell kihelyezni (biztosítani kell, hogy nõjön a fogyasztás is, valamint a beruházások mennyisége).
Most ott tartunk, hogy ahhoz, hogy ne omoljon össze a gazdasági rendszer, egyre növekvõ mértékben kell növelni a GDP-t, hiszen a reálpiac (termelés) nem maradhat le nagyon a pénzpiactól. Nagy ötlet volt a szolgáltatási szektor bõvítése, hiszen pl. tanácsadás címszóval (mondjuk reklámötlet készítésével) meg lehet dobni a GDP-t és nem is kell annyit izzadni hozzá. Viszont ez sem elég a csodához, így is növekvõ ütemben nõ a természet - mint egyensúlyi rendszer - kizsákmányolása.
Nem kell professzornak lenni ahhoz, hogy rájöjjünk - növekvõ ütemben növekvõ, zárt rendszer növekedése bizony véges.
100 millió év alatt a természet által létrehozott kincseket kb.: 140 év alatt feléltük.

A rendszerrel még az a probléma, hogy minden erre lett felépítve, méghozzá szisztematikusan, "erre ez épül" módjára. Tehát még ha pótolnák is az olajat valami más energiaforrással, akkor is a vegyiparral mi lenne? Mi van a logisztikával, az autóiparral a távközléssel?

Mit csinál 7 milliárd ember (2010-ben ennyi a föld lakosainak száma) számítógép nélkül, telekommunikáció nélkül a teleszemetelt,nyersanyaghiányos, energiahiányos, gazdaságilag és idõjárást tekintve extrém kilengéseket mutató bolygón?
Biztos, hogy nem tud lítiumakksis autót gyártani...
No comment...
kabala 2010 jún. 14. - 19:32:09
Na azt én már nem szeretném megérni! Nem lesz egyszerû, az tuti.
freeetoaster 2010 jún. 14. - 17:27:10
Szerintem itt páran teljesen elbagatelizáljátok a dolgot és alaptalanul írtok olyasmit hogy "biztos nem lesz gond" meg "már kész a technika a polcokon" csak nem éri meg használni.
Javaslom nézzétek meg a legalsó riportot ezen az oldalon és olvassatok, kutassatok kicsit a téma után: http://ffek.hu/blog/hetesi_zsolt/sajtovisszhangjaink_folyamatosan_bovul
8/10
Henci8 2010 jún. 11. - 09:22:30 8/10 Előzmény makailaci25
Én a 6 milliárd rabszolga alatt azt értem amit érteni lehet, vagyis, hogy egy igen kevés emberbõl álló csoport uralkodik ma a világon és az összes többi ember csak az õ hatalmukat hivatott erõsíteni. De...
Beszélhetünk a túlszaporodásról is. Teljesen igazad van abban amit leírsz. Amivel kiegészíteném az az, melyre legjobb példa talán ez az ország. Létezik itt egy "kisebbség" (20 éven belül ugyanannyian lesznek mint mi), nevezetesen a romák, akiket egyszerûen szabadjára engedtek. Semmilyen gátat nem szabnak nekik. Amellyel nyilván még nem is lenne akkora probléma, ha az értelmi színvonal nem lenne ilyen alacsony. Hiszen gondoljunk bele, hogy mekkora hasznot hajthatna ez a csoport, ha csupa értelmiségi és fejlett világszemléletû ember kerülne ki közülük. Csakhogy ez nagyon nem így van. Sajnos tapasztalataim vannak (dolgoztam gyermekjóléti szolgálatnál), hogy mennyire alacsony az értelmi színvonal és ezzel az életszínvonal. És sajnos ezzel a társadalmat ebbe az irányba sodorják. Ha nem tesz valamit a kormányunk ennek a problémának a megoldására, akkor szépen lassan lehúzhatjuk magunkat a klotyón. Ill. azon sem mert a legtöbben az angol Wc-t sem ismerik.
Szóval a helyzet az, hogy nálunk van nagyobb probléma is az olajhiánynál. És az már más lapra tartozik, hogy ez az ország teljesen kivonhatná magát a nagyhatalmak olajfüggésébõl, hiszen gondoljunk bele, hogy a természeti adottságaink tökéletesek az alternatív energiatarmeléhez. Magas a napsütéses órák száma = napenergia, mezõgazdasági termelésre alkalmas vidék = bioüzemanyagok, szeles vidék = szélenergia, tele vagyunk folyókkal = vízenergia, a föld alatt felmérhetetlen mennyiségû geotarmikus energia lapul. És ki tudja még mi létezik, amirõl még csak nem is tudunk + van egy Paksunk. Szóval ha végre lenne egy tökös banda, aki ki mer szállni az olaj- és orosz gázfüggésbõl, semmi bajunk nem lenne. Csak hát a korrupció és a hatalomvágy kielégíthetetlen. Sajnos...
makailaci25 2010 jún. 10. - 08:53:45 Előzmény Henci8
Nem egyértelmû a megfogalmazásod henci8!Nem derül ki, hogy a 6milliárd rabszolga, vagy egyáltalán a 6milliárdos túlszaporodott emberiség létszáma miatt aggódsz.Nos, ha mindkettõ miatt, akkor bele kell törõdnöd,de megszervezhetünk egy partizánakciót erre a célra.Engem is aggaszt az emberiség felelõtlen szaporodása.Az állati ösztönben legalább benne van,hogyha nincsenek az utódok számára megfelelõ életfeltételek, nem szaporodik.Az "értelmes" embernél ez nem így van. Az emberi élet amúgy is szenvedés még a tehetõseknek is,hát még azoknak akik, nyomorban élnek.Nem tudom megérteni a nagycsaládos tenyészegyedek logikáját sem: majd az állam,ha kell... Majd az adófizetõk pénzébõl...Mert ha az a sok utód {4-20}felnõ, nem fognak meglenni civilizációs ártalmak és tevékenység nélkül és ha jól végiggondoljuk, ez a folyamat exponenciális,de legalább az a haszna meglesz, hogy a környezetszennyezés miatt már nem marad egy darabka föld se, amiért érdemes lenne háborúzni...
Fenyo1 2010 jún. 10. - 00:33:51 Előzmény Marcipáncica_
Tudtommal az ITER még nem épült fel, és számos dolog nincs még kifejlesztve vele kapcsolatosan. Legalábbis ipari méretek szintjén.
És én fõleg erre gondoltam, az alternatív források ipari, tömeggyártás szintû bevezetésére, módszereinek kifejlesztésére. Ez az, amit nem hagynak.
Az elsõ kereskedelmi fúziós erõmûvet pld valahogy 2040-2050 köré teszik, pld.
Összes hozzászólás