2009 júliusában szenzációs leletegyüttesre bukkant az angliai Staffordshire megye egyik szántóföldjén egy fémdetektoros amatőr régész. Terry Herbert ásója alól 1500-nál is több arany- és ezüsttárgy fordult ki, melyek a későbbi vizsgálatok szerint közel 1400 évesnek bizonyultak. "Amit találtam, csak Tutankhamon kincseihez hasonlítható" - utalt az általa kihantolt angolszász tárgyak jelentőségére Herbert, s aligha túlzott, hisz a leletek híre az egész világot bejárta, Amerikától Ázsiáig izgalomba hozva a régészeket és történészeket. De miként történt a páratlan leletegyüttes felfedezése és kihantolása? És mit lehet tudni a több mint hárommillió fontot érő, lenyűgöző szakértelemmel megmunkált kincsek eredetéről? Kinek a birtokában álltak, és miért áshatták el őket? A British Museum szakértői mellett a megtalálót is megszólaltató film többek közt ezekre az izgalmas kérdésekre keres választ - a kincsek részletes képes bemutatása mellett természetesen.
Figyelem: A beküldött észrevételeket a szerkesztőink értékelik, csak azok a javasolt változtatások valósulhatnak meg, amik jóváhagyást kapnak. Kérjük, forrásmegjelöléssel támaszd alá a leírtakat!
Egyetértek! Elképesztõ az az arcátlanság és dölyfös cinizmus, ahogy az angolok ezt a kincset közszemlére téve a magukénak tudják, amikor egyszerûen csak odakerült. A leletbõl származó elsõ tálcát Polgárdi mellett ásták ki, hogyan lehetne ez angolszász eredetû? Véleményem szerint ez a leletegyüttes ugyanannak a kultúrkörnek a része, mint a Nagyszentmiklósi kincsek, tehát a IV-V. században itt élt magyar õseinké.
Az értesítések jelenleg le vannak tiltva! Amennyiben szeretnél cikkajánlókat kapni, kérlek, hogy a böngésző Beállítások / Értesítések menüpontja alatt állítsd be az értesítések engedélyezését!
Hozzászólások