Szépleányok

magyar dokumentumfilm, 90 perc, 1987

Értékelés:

16 szavazatból
Szerinted?

Értékelés:

16 szavazatból
Szerinted?
Dér András és Hartai László annakidején hatalmas port kavart dokumentumfilmje a nyolcvanas évek végi Magyarország talán egyik legfontosabb kordokumentuma.
A film úgy indult, hogy a negyven évnyi szünet után a szocializmus utolsó évtizedében megrendezett, nagy szenzációt és figyelmet keltő első magyar szépségkirálynő-választás krónikája lesz. Ám a sors - hogy szokott - közbeszólt: Molnár Csilla Andrea, az első magyar szépségkirálynő, a fonyódi gimnazista, öngyilkos lett. Egy lány, akinek minden megadatott, akit a sors kegyeibe vett, eldobta magától az életet. Az ország értetlenül és döbbenten kérdezte: miért? Molnár Csilla Andrea lett cikkek, publicisztikák és könyvek (többek között Friderikusz Sándor első könyvének) témája. Dér András és Hartai László pedig sikertörténet helyett kis magyar tragédiát forgatott...
Forgalmazó: Örökmozgó

Stáblista

Hozzászólások

Szerinted?
道の進展 okt. 21. 16:03:29
Közel 40 év távlatából látni igazán, hogy mekkora volt a kontraszt Csilla és a többiek között.
A sok egyformára tupírozott fejű lány mellett, Ő kár egy mai divatlapban is megjelenhetne a természetes, puha hullámban kicsit az arcába hulló félhosszú hajával. Neki ma sem kellene feltöltetni az ajkát, a mai lányok pont ilyet szeretnének csak legtöbbször elszúrják.
És nem volt buta sem, a buszos jelenetben nagyon éretten és okosan beszél.
Döbbenetes suttyóság vette körül az egész versenyt, ez nyilván meggyötörte, de végül nem ezért halt meg.
Családi viszály az ok, nagyon beszédes, ahogy az apja nyilatkozik.
10/10
zinajda. okt. 18. 18:44:18 10/10
A mai szépségkirálynő jelöltek nagy része "rosszlány". Csilla egy ártatlan 16 éves lány volt. Belecsöppent egy mocsok világba és nem tudta elviselni. Öngyilkossága segélykiáltás volt, nem akart meghalni. Kár ezért a kivételesen szép lányért.
t'nak 2010 júl. 20. - 19:38:21
Megtaláltam az általad említett cikket a szoborról: http://www.molnarcsilla.hu/muveszet/pauer/pauer.html
Pauer "elkészítette Magyarország Szépe szobrát, ami úgy magaslik ki az egész szépségkirálynõ választás eseményeinek mocsarából, mint az érinthetetlen szépség maga. A szépségkirálynõ, Molnár Csilla halálával a szobor önmagán túlmutató értelmet kapott (s egyben igazi, bár „rejtett” pszeudo szoborrá vált, leleplezve azt a zavaros, korrupt, álszent, esendõ, feladatához felnõni nem tudó „valóságot”, amely a lány halálához vezetett). Ekkor tûnt igazán szembe, hogy Csilla halála jelen van a róla még életben készült szoborban. A szobor ugyanis kifejezetten síremlék benyomását kelti, s mint ilyen, szimbólumává vált annak, hogy itt és most, e szépségkirálynõ választáson a Szépség egész egyszerûen meghalt."
(Szõke Annamária: Piros - fehér - zöld)
t'nak 2010 júl. 20. - 17:01:00
Pauer Gyula népszerû és híres képzõmûvész volt. Nem ez volt a nagy kiugrás a számára, nem volt ilyesmire szüksége. És hát ne kelljen már bemutatni, hogy miféle alkotásokat gyártanak, és gyártottak akkor a képzõmûvészek. Az különben is jócskán avantgárdabb kor volt a mostaninál.
t'nak 2010 júl. 20. - 16:54:31
http://hu.wikipedia.org/wiki/Simon_B%C3%B6ske
Megtaláltam, van róla egy szócikk a wikin. Nem egészen jól emlékeztem, mert a textilkereskedõtõl elvált, és egy színiigazgatóval bujdokolt. Azt nem tudom, a lányának melyik pasi volt az apja.

Amúgy az utolsó modatoddal teljesen egyetértek.
Csak hát tudod: ez a fajta cirkusz mindenhol megalázással jár, ez nem helyi sajátosság. Lui sem magyar volt, ugyebár. És az a bunkó "vörös elvtársnõk" szöveg sem magyar újságban jelent meg.
Ernyei meg ettõl függetlenül is rendkívül ellenszenves (arcra), azt nem tudom, mekkora komcsi, talán egyszerûen csak egy patkány. Bocsánat: zsúrpubi.
dzsondzs 2010 júl. 20. - 16:48:33
A szobrász is csak akkor kapott hajlandóságot befejezni a szobrot, amikor rájött, ez a lány halott, gyorsan profitáljunk belõle minél többet...
Ha nem történik tragédia, talán nem lesz belõle semmi.

Mondhatsz bármit, de számomra nem mûvész az ilyen ember.

S lám teljesült kívánsága a Nemzeti Galériával. Ugyan mennyit nyúlt le ezért?

Dr Fodros elvtárs lépéseirõl ne is beszéljünk...

Számomra ezek az undorító tények. De nem mintha új dolgok lennének.
dzsondzs 2010 júl. 20. - 16:45:04
Engem kevésbé a halála érdekel. Megtörtént. Sajnos.

Hanem, ahogy idéztem is a filmbõl. Az a korrupció. Bár nem új elõttem.
Lehetne egy magyar-mintájú "Mások élete" c. filmet készíteni a sztorival.
Mocskos kommunisták.
t'nak 2010 júl. 20. - 16:40:35
(Különben ezt a mondatot a barátnõje mondta, erre emlékszem).
t'nak 2010 júl. 20. - 16:36:46
Erre mit mondjak? Mindenképpen volt egy kollektív bûnösség egy olyan országban, ahol 800 000 tagja volt a kommunista pártnak. Nem? Azt a rohadt rendszert kollektívan tartották fenn.
De ez mindenképpen egy magánéleti tragédia volt, csak véletlenül pont egybeesett ezzel a médiacirkusszal.
De hát könyörgöm. Mintha nem tudnád, hogy nõk ennél sokkal durvább megalázásokat is elviselnek világszerte. Szexuális tárgyként vannak kezelve, ez olyan õsi dolog, mióta emberiség létezik. Ezt nem akarom ragozni, mert olyannyira nyilvánvaló. Mindehhez képest az, ami Csillával történt, lepkefing. Csak jót lehet sopánkodni rajta, hogy milyen kár érte.
Különben meg a két vh. kzött is szerveztek szépségkirálynõ választást, valmilyen Böske, egy zsidó lány nyerte meg. Több faszija volt, lánya is született, végül az élettársával, egy textilnagykereskedõvel együtt eltûnt. A lánya falun nõtt fel, ahová elrejtették, és belõle is egy dagadt parasztnénike lett. Egyszer egy fülkében utaztam vele, sok fényképet mutatott - ennyi maradt rá az anyjából.
dzsondzs 2010 júl. 20. - 16:22:44
Félre értesz. De mindegy. Nem magyarázom. Nézd meg alaposan a filmet. Nem egy vagy két apró dolog. Hanem a sok sok egymásra épülõ tény. Összességében tekintve. Nem részletekben.
"Szerintem nagyon sok embernek nem nyugodt a lelkiismerete. Van egyfajta kollektív bûnösség, ami alól nem igazán lehet feloldozni senkit."
Összes hozzászólás