Figyelem: A beküldött észrevételeket a szerkesztőink értékelik, csak azok a javasolt változtatások valósulhatnak meg, amik jóváhagyást kapnak. Kérjük, forrásmegjelöléssel támaszd alá a leírtakat!
Hozzászólások
tesz-vesz
2023 jan. 17. - 12:24:59
Artur Szmoljanyinov orosz színész volt a főszereplője Vlagyimir Putyin elnök egyik kedvenc filmjének, a 9. századnak, amely egy az afgán gerillákkal szemben utolsó erejéig kitartó szovjet alakulatról szólt. Most „külföldi ügynöknek” minősítették, és büntetőeljárás indul ellene.
Ukrajnáért harcolna Artur Szmoljanyinov orosz színész – írja a CNN. Szmoljanyinov volt a főhőse a 2005-ben bemutatott Gyevjataja rota (9. század) című orosz játékfilmnek. Ő játszotta azt a szovjet katonát, aki egyedüliként élte túl alakulatából az afgán gerillákkal való összecsapást. Emiatt gyakran nevezték őt az orosz Rambónak is.
A film annyira népszerű volt, hogy a stábot, köztük a színészeket, Vlagyimir Putyin meghívta a Moszkva melletti dácsájába, ahol együtt tekintették meg az alkotást.
Azóta nagyot változtak az idők. A Novaja Gazetának adott interjújában a külföldön élő Szmoljanyinov elmondta, hogy egy volt kollégája az orosz oldalon harcol. „ Hogy lelőném-e őt? Minden kétséget kizáróan! Előfordulhat, hogy Ukrajnáért fogok harcolni? Természetesen! Számomra ez az egyetlen út. És ha elmennék ebbe a háborúba, csakis Ukrajnáért harcolnék.”
Néhány nappal később az orosz igazságügyi minisztérium külföldi ügynöknek minősítette a színészt. Alekszandr Basztrikin, az orosz Nyomozó Bizottság vezetője szintén elrendelte, hogy Szmoljanyinov ellen büntetőeljárás induljon.
Szmoljanyinov élesen bírálta az ukrajnai háborút. Nemrég rögzített egy második világháborús népszerű szovjet dalt – Temnaja Nocs (Sötét éjszaka) – aminek a szövegét némiképp átdolgozta és a mostani viszonyokra aktualizálta. A dalt eredetileg Mark Bernesz adta elő, az első sorokban róla is megemlékezik. Szabad fordításban mindez úgy hangzik, hogy erről a sötét éjszakáról még Bernesz sem énekelne, elvégre ő egy ukrán zsidó volt.
Elég sok háborús filmet láttam már és ez biztosan benne van a legjobb tízben. Mind a történet, mind a kivitelezés nagyszerű. Semmi propaganda, semmi álhumanizmus. A háború és a hadsereg ilyen. A legjobban mégsem a katonák és a harcok igazsága tetszett, hanem egy gyönyörű igazi nő Olya, aki elindította a katonákat Afganisztánba.
Szerintem nagyon jó volt. Láttam pár orosz filmet, de ezen érzõdött, hogy kicsit odatettek a költségvetésnek. Azzal azért vitatkoznék, hogy jobb, mint az amcsi filmek, mert azok közül sok jobb van, mint ez(bár õk több filmet is gyártanak). De azt nem vitatom el, hogy a kivitelezés nyugati szintû volt, és szerencsére nem propagandafilm.
Addig tetszett a film amig nem kezdodott el a vegso csata. Addig minden teljesen hiheto, remekek a karakterek, erdekes megfigyelni a szovjet viszonyokat. De az a csata mar valahogy tul "amerikaifilmes" lett. Es az abrazolasat nem erzem realisnak (hiaba megtorten esemeny). Ezen a teren nalam az etalon az Elit alakulat.
Reg nevettem olyan jot mint a plasztikbomba -oktatas jeleneten! Valoban humoros!
Nekem tetszett. Sokkal inkább dráma, mint háborús film: a szovjet katonák mindennapjai, tapasztalatai elõször az üzbég kiképzõtáborban, az összeismerkedés, összebarátkozás, majd háborús tapasztalatok, hogy mindenki, szó szerint mindenki a szovjetek ellen harcol (hiába állt mellettük hivatalosan az afgán hadsereg, õk futottak el elsõként okosan a harcok elõl).
Nagyon tetszett egy jelenet, amikor az egyik katona (talán Vorobej?) találkozik az egyik afgán harcossal, akirõl kiderül, hogy nem is gyûlöletes ellenség, vagy szellem, hanem õ is ember, akinek van otthona, családja, szerelme. Mégis állat módjára kell leölniük egymást, mert a felsõ vezetõk hazugsága miatt, miszerint az imperialista amerikaiak ellen mentek a szovjetek, hogy az afgán testvéreiket felszabadítsák.
Egyetlen mondat nem tetszett, az utolsó, amit az egyik túlélõ orosz katona mondott: "Mi gyõztünk." A háborúban mindenki veszít, azaz minden ember, minden katona. Értem, hogy ezzel arra célzott, hogy a század teljesítette a kitûzött parancsot, miszerint védjék a magaslatot a szovjet konvojoknak, de közben kivonultak. Miért harcoltak? A semmiért. Nem véletlenül Afganisztán az oroszok Vietnámja.
Egyébként remek filmdráma az afgán háború 9. orosz századáról, akik közül csaknem mindannyian a Provincia hegy 3234 méter magas magaslatán vesztették életüket. Valós események alapján készült a film.
Az értesítések jelenleg le vannak tiltva! Amennyiben szeretnél cikkajánlókat kapni, kérlek, hogy a böngésző Beállítások / Értesítések menüpontja alatt állítsd be az értesítések engedélyezését!
Hozzászólások