A föld

El Ard
egyiptomi filmdráma, 130 perc, 1969

Értékelés:

1 szavazatból
Szerinted?

Értékelés:

1 szavazatból
Szerinted?
Az egyiptomi filmkritikusok szerint minden idők legjobb egyiptomi filmjének tartott A föld című film nyolc évig készült az Egyiptomban jólismert Abdel Rahman al-Sharqawi regénye alapján. A cselekmény 1933-ban játszódik, egy Nílus-menti kis falu paraszti közösségében.
A falu életét a föld határozza meg, pontosabban a víz, hiszen e nélkül nem terem meg semmi.
Egy napon kihirdetik a kormányzó rendeletét, a falu öntözési kvótáját tíz napról ötre csökkentik, csak öt napon át lehet a különböző csatornák és gátak segítségével vizet juttatni a földekre. A parasztok Abu Swelen vezetésével először felháborodnak, majd petíciót fogalmaznak magának a miniszterelnöknek a rendelet visszavonásáért. Az írástudók aláírják az ívet, az írástudatlanok ujjlenyomatukkal hitelesítik a petíciót. A kérést a helyi tanító viszi Kairóba, ahol azonban nem jár sikerrel, a főváros utcáin a gyarmatosító britek ellen tüntetnek.
Nem sokkal később újabb csapás éri a falut, a helyi földesúr a kormány segítségével utak építését kezdi meg a vidéken a modernitás és a fejlődés érdekében, ám ez azzal jár, hogy némelyek földjét kettészeli majd az út és vannak olyanok is, akik minden földjüket elveszítik az utak miatt. Köztük van Abu Swelen is...

Stáblista

Szereplők

Mohamed Abu Swelam
Mohammad Effendi
Abd El-Hadi

Alkotók

Hozzászólások

Szerinted?
8/10
adamnagysweetmovie 2011 márc. 01. - 10:49:09 8/10
Úgy is jó film volt, hogy a Francia Intézetbe nem jött el az elõre beígért tolmács, így sokan egy kukkot sem értettünk az arab nyelvû, francia feliratú kópiából. Én még a tartalmát sem olvastam el elõzetesen, így a film kb. 60-70%-ban homályban maradt. De ezért a 30%-ért is megérte.
Talán a magyar rendezõk közül Fábrihoz tudnám hasonlítani: kevés helyszín, kissé szinpadias díszletezés, mégis az arcok, az apró részletek szociológiailag is hitelessé teszik a filmet. Drámaiságában is Fábrihoz hasonló intenzitású (talán túl sok is volt a dráma), és formanyelvére is a mérsékeltség a jellemzõ (bár a színhasználat különösen felfokozott).