Camino

16 éven aluliak számára nem ajánlott spanyol filmdráma, 138 perc, 2008

Értékelés:

40 szavazatból
Szerinted?

Értékelés:

40 szavazatból
Szerinted?
Egy film, amely megrázta Spanyolországot. A 11 éves Camino szigorú vallásos neveltetést kap anyjától, aki az Opus Dei tagja. A lány éli a kamaszok világát, már-már az első szerelem is feldereng előtte. Ám egy súlyos betegség mozgásképtelenné teszi. Camino iszonyú fájdalmakat kénytelen átélni, a sokk és a gyógyszerek okozta halucinációk már összefolynak előtte a valósággal. Mindeközben anyja a tudományos orvoslás helyett a vallási vezetők szavára hallgat, akik szerint lánya szenvedései Isten akarata, ezért nem állhatják útját.
Bemutató dátuma: 2010. május 6. Forgalmazó: Filmklik Kft.

Stáblista

Alkotók

Hozzászólások

Szerinted?
morningrise 2012 dec. 25. - 18:24:00
10/9.

Nagyon szép és szomorú film, de szerintem az elsõ fele elég vontatott. Gondolom így jobban átérezzük az egész helyzetet, de néha-néha unalmasak voltak a család tagjainak életképei.
7/10
Stanlex 2012 okt. 28. - 00:34:38 7/10
Zöldmáli írta le pontosan, ez egy "fájdalmasan szép film".
Elgondolkodtató, érdekes, komoly film.
Nagyon érzékletesen mutatja az emberi viselkedés több aspektusát is a különbözõ szereplõkön keresztül - önmagában ezért érdemes megnézni. És rendkívül szuggesztíven láttatja azt a fajta szekta-szellemet is, amit kivülállók nehezen képzelnek el, hogy hogyan alakulhat át a benne lévõ emberek személyisége. Hát így.
szorokin 2012 júl. 01. - 20:39:29
10/10
NCS 2012 júl. 01. - 15:53:24 10/10
Véletlenül néztem bele. Nagyon tetszett, aki azt mondja, hogy giccs, kíváncsi lennék, mit tart értéknek.
8/10
szingh 2012 júl. 01. - 13:29:30 8/10
Nagyon beszédes az, hogy mennyi díjat söpört be ez a film Spanyolországban, és hogy máshol mennyit nem. Az, hogy ez a film sokkolni tudjon, egy kicsit spanyollá kell válni! Olyan emberré, aki annak a társadalomnak tagja, melyet átszõ a vallásos elvakultság, melyet dogmák irányítanak, ahol önzõ, kicsinyes, kisstílû, gonosz emberek mondják meg a tutit. (Egyébként jól belátható, ha ebbõl a képletbõl elvesszük a vallást, még elvonatkoztatni sem kell, egy az egyben rólunk szól.)
Ezt a filmet érdemtelen vádak érik itt. Én pont nem gondolnám szájbarágósnak és didaktikusnak. A film nézése közben kérdések nyilallnak az elmébe, mely kérdésre nem ad a film választ, azokra a kérdésekre magadnak kell megadnod a feleletet. Tehát a film egy tükör, melyben megláthatod az igazi önmagad, és lehet, hogy a látvány nem fog tetszeni. Tessék a tükröt nem összetörni!(sic)
Camino. Filmcím és leánynév. Inkább cím és nagyon találó. Rögtön beugrik az El Camino, az út, amin mindenkinek el kell indulni. Mindenkinek aki nem tudja elfogadni a dogmákat, akiben kérdések merülnek fel, kinek lelke búzamezejében felütötte fejét a kételkedés lángvörös pipacsa.
Hogy hatásvadász és túljátszott? Nem. Mértéktartó ám meggyõzõ alakításokat láthat itt a nagyérdemû. Szemléltetõ példákat nem hozhatok, mivel nyomban spoilerért hörögnének többen. Egyébként is, mit jelent a vaknak az, hogy megvirradt?
Egyet azért kiemelnék, kinek szerepe szerinti alakítása annyira nem harsány, hogy már szinte észrevehetetlen. Ez az anya. És mégis õ az egyik fõszereplõje a filmnek, a legérdekesebb, legmegdöbbentõbb, legmeghatóbb „kamínóval”.
Az meg hogy a film nem kritizál semmit? Nos ez olyan sületlenség, amire nem lehet higgadt választ adni. Erre mondják azt, hogy „ez hülye”. De én ilyet nem mondok.
Nehéz film ez. Én sem értettem mindent kristálytisztán, túl késõi órán lett ehhez leadva. És nem biztos hogy újra megnézném. Egyáltalán nem szórakoztató film.
10/10
Zöldmáli 2012 júl. 01. - 11:46:27 10/10 Előzmény kovacsbogi
Fájdalmasan szép film, szerintem is. Az összes szereplõ játékáról csak szuperlatívuszokban lehet beszélni.
Az apa-figura külön is elképesztõen gyönyörûséges volt: a lánya iránti mérhetetlen szeretet, és a felesége iránti lojalitás pusztán arcjátékkal és tekintettel kifejezve. Fura, hogy annyira hirtelen véget ért ez a vonal. Az anya (és gyakorlatilag senki) soha nem tudta meg, mit is jelentett valójában Camino számára, hogy "Jesus szeret téged".

(Külön érdekesség, hogy az 1996-ban született, tehát a forgatáskor mindössze 11-12 fõszereplõ lánynak ez volt az elsõ filmje. A bemutatót követõ évben persze azonnal 3 filmben is játszott, és azóta is évente 1-1 filmet készít.)

Nem csoda, hogy a film 19 díjat és 5 jelölést söpört be a különbözõ nemzetközi filmfesztiválokon.
Fanatikus hívõknek és ateistáknak egyaránt érdemes megnézni, szerintem.
Dragonfrog 2012 júl. 01. - 11:38:32
a port.hu "ajánlása" úgy hibáas, ahogy van, de ha valaki vette volna a fáradtságot és kicsit megpiszkálja a netet, könnyen talál infót:
http://forwhomthefilmrolls.blog.hu/2010/04/05/camino_egy_szent_kislany_utolso_utja
a leírásban szerepel minden azzal kapcsolatban, amit te hibaként róttál fel:)..lehet a fenti link tán végképp nem nézted volna meg, de legalább nem pazarolsz el az életedbõl több mint két órát:)

egyformák nem vagyunk, a film szerintem 10es....elgondolkodtató, és nem is a kislány helyzete a legmegrázóbb...
10/10
Vérone1992 2012 júl. 01. - 11:36:51 10/10
Láttam már jó néhány igazi drámát és megható filmet, néhányukat meg is könnyeztem, de konkrétan csak két filmen tudtam sírni.Az egyik a Camino.

Csodálatos és igazán megható film, és tényleg nem értem, hogy hogyan lehet ezt a filmet ócsárolni. A kislány mögött egész Hollywood elbújhatna..

19/f
szorokin 2012 júl. 01. - 10:34:57 Előzmény Ford Mustang
az ösztöneim azt súgták a film eleje alapján, h hagyjam abba
hát én adtam neki esélyt, végignéztem,
az ösztöneimnek igaza/uk volt...

hatásvadász, ultragiccses, teátrális,
túljátszott, - a kevesebb jóval több lett volna...
/+ sokszor öncélú és felesleges(legalábbis én nem találtam a
mély jelentést)gagyi számítógépes effektektel tûzdelt/

kétféle kategóriát látok, amelyekbe lehetne skatulyázni a filmet:
1. haldoklós film
2. társadalom vagy szervezet-kritika
jelen esetben az Opus Dei, katolikus egyház lehetne a tárgya

1. a filmben: az ilyen történeteket szokták nõi magazinokba
és/vagy "megható történetek" címû (ponyva)kötetekbe pakolni...
-> a nézõ nézi és meghatódik, a kívánt hatás elérve, zsebkendõ
könny és orrfúj letöröltetik
2. a filmben: semmilyen Opus Dei/katolikus egyház kritika sincs
sõt, ellenkezõleg....

tehát a
-kritikai szál semennyire sem áll.
-haldoklás van, persze, folyamatosan, de az émelyítõen cukrosan tálalva,
"megható történetek" féleképp.

ennyit a két skatulyáról és a filmrõl.
bokafogo 2012 jún. 30. - 14:07:41
annyit a filmhez..hogy a 15-19ik szazadig a spanyol politikai elit tagjai jezsuitak voltak...ma a spaynol politikai elit tagjai (kb Franco idoszakatol kezdve) az Opus Dei szekta hivei...
Effektive a rendhez tartozok egyfajta gondolkodasmodjat abrazolja a film.
Nagy nepszerusege van amugy ebben a korben az orszagban a Da Vinci kodnak is.
Összes hozzászólás