Michelangelo művénél a politikai tartalom a megbízás történetéből nyilvánvaló. Akkor kérték fel rá, amikor a város egy időre elűzte az egyeduralomra törő Medici családot, és bevezette új, köztársasági alkotmányát. A firenzei köztársaság jelképe nem gyermekifjú, hanem izmos harcos. A hős még a tett előtt áll: teljesen meztelen, és bár a parittya köve ott bújik jobb kezében, és szíja ott a vállán, a fegyverből alig látszik valami. Arcán harag és megvetés, homlokát ráncolva ő a megtestesült Erő és Harag, a szabadságát megvédeni kész polgár két alaperénye. Nyilvánvaló politikai jelkép voltáról tanúskodik az is, hogy egy tekintélyes - firenzei polgárokból álló - bizottság javaslatára az 5 és fél méteres Gigászt a Palazzo Vecchio kapujának közvetlen közelében helyezték el.
Figyelem: A beküldött észrevételeket a szerkesztőink értékelik, csak azok a javasolt változtatások valósulhatnak meg, amik jóváhagyást kapnak. Kérjük, forrásmegjelöléssel támaszd alá a leírtakat!
Hozzászólások
adamnagysweetmovie
2014 febr. 18. - 15:32:04
" Erõ és Harag, a szabadságát megvédeni kész polgár két alaperénye"
Hogy kikopott ez a kifejezés mostanában, pedig nemes lenne.
Az értesítések jelenleg le vannak tiltva! Amennyiben szeretnél cikkajánlókat kapni, kérlek, hogy a böngésző Beállítások / Értesítések menüpontja alatt állítsd be az értesítések engedélyezését!
Hozzászólások