Az aktuális rész ismertetője: Két szülőfalum volt... Raptis Ioannis vall Magyarországon menekültként töltött gyerekkoráról, életéről, sorsáról, amelyen keresztül a görög polgárháború menekültjeinek sorsát ismerhetjük meg. Fényképgyűjteményével, élete munkásságával példázza a hazai görögség életét az áttelepüléstő napjainkig. Ősi minták, modern mese Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy tótkomlósi szlovák család, ahol a kislányok már gyerekkorukban hercegnőnek érezték magukat a nagymama és az anyuka szorgos keze alatt megszülető, gyönyörű szép tótkomlósi mintás hímzett ruhákban. Az elsőszülött kislány, Tünde el is határozta, ha felnő, divattervező lesz és ezeket a csodálatos mintákat álmodja majd a ruháira is. Így is lett. A tótkomlósi mintákat még sok-sok híres magyar motívumkincs követte, mint pl. a kalocsai, a matyó. S az immár felnőtt divattervező hölgy, Hrivnák Tünde magas minőségű kollekcióival nemcsak a hazai, hanem a világ divatának élvonalába is betört. Ismerkedjenek meg vele!)
A műsor ismertetése:
METSZET
A filmet az október 19-i Magyar-Bolgár Barátság Napja alkalmából vetítjük a Dokuzónában.
Kozsuharov Ognjan 40 éve Budapesten élő bolgár képzőművész. Magyarország számos városát díszítik köztéri szobrai, restaurációi, de vannak munkái, amelyek egyértelműen tükrözik a művész bolgár származását.
A művészet mellett Kozsuharov Ognjan a sport terén is jeleskedik. Több éve edző és szakosztályvezető a Főváros és Környéke Aikido Egyesületnél, amely, mint mondja, sok közös vonást rejt a művészettel.
Feleségével, Kneisz Eszter gobleinművésszel több közös kiállításon vannak túl, egymás véleménye mindkettejük munkájában fontos.
Mindketten véletlenül kerültek a művészet azon területére, ami nélkül ma már el sem tudnák képzelni mindennapjaikat. A közös dolgokat keresik, a közös nevezőt. Ez az élet minden területén fontos a két művész számára.
Hozzászólások