Az aktuális rész ismertetője:
A 2012-es londoni nyári olimpiai játékok sporteseményei szinte eltörpültek a kísérőrendezvények mellett. A szervezők országszerte mintegy 12 ezer művészeti programmal - koncertekkel, kiállításokkal, színházi előadásokkal és szabadtéri rendezvényekkel - várták a briteket és az olimpia kedvéért a szigetországba utazókat. A köztévé háromfős stábja (a londoni riportjaiért már díjazott Rieger Johanna szerkesztő-riporter, Varró Angelika vágó és Kilián Attila operatőr) az olimpiai közvetítések idején exkluzív tudósításokban számolt be a kulturális dömpingről. Interjúztak az olimpia hivatalos dalát jegyző MUSE együttes tagjaival és az olimpia-történeti kiállítást megnyitó tornász-legendával, Olga Korbuttal, de bemutatták Yoko Ono életmű-kiállítását és Andy Warhol művész-autóit is. Mindeközben 48-as londoni élményeiről faggatták Szepesi György sportriportert, Kárpáti György olimpikon vízilabdázónkkal pedig a róla elnevezett metróállomásra látogattak el. Friss olimpiai bajnok kardvívónkat, Szilágyi Áront a nagy előd, Gerevich Aladár Londonban kiállított kardjánál kérdezték győzelméről, részt vettek A walesi bárdok walesi nyelvű ősbemutatóján - Walesben, sőt otthonában, családi emlékei között látogatták meg a Halas & Batchelor rajzfilmstúdiót alapító legendás rendező, a 100 éve született Halász János lányát is.
A naponta közvetített riportokba ugyanakkor lehetetlen volt minden érdekességet és magyar vonatkozású eseményt belezsúfolni, ezért az olimpiai off-programokról tudósító stáb kétrészes riportfilmben foglalja össze az élményeket - néhány exkluzív, az eredeti tudósításokból kimaradt interjúval kiegészítve a már látottakat. Megszólítják például Peter Vergo brit művészettörténészt, aki a Nyolcak, Ady és Bartók kedvéért kezdett magyarul tanulni, és a Londonban élő magyar építészt, Váci Sándort is, illetve külön beszámolnak a Victoria and Albert múzeum átfogó brit dizájn-kiállításáról. Abszolút London - minden, ami brit, és ami annak látszik!
A műsor ismertetése: 2012 lesz az az év, amikor az Olimpia történetében újra fókuszba kerülnek a művészetek. A főszereplő sport mellett az újkori olimpiai játékok történetében a legnagyobb szabású, felejthetetlen és egész Nagy-Britannián átívelő gazdag kulturális programsorozatot szerveznek az angolok. Több mint 12 ezer esemény, 25 ezer művész részvételével, Londontól Stonehenge-en keresztül Wales-ig. A nagyszabású nemzetközi fesztiválon kiemelt szerep jut a vizuális művészeteknek, a képzőművészetnek, a zenének, a színháznak, de a kulturális versengés egyik főhőse már biztos, hogy Shakespeare lesz.
Hozzászólások