A musical főhősét, a négyszáz évvel ezelőtt élt Miguel de Cervantes írót nagyon elszomorítja, hogy a világ nem úgy működik, ahogyan kellene. Regényt ír a társadalmi visszásságokról, melyben a főhős, Alonso Quijana kóbor lovag módjára útra kel, hogy igazságot tegyen.
A Hatalom négy évszázaddal ezelőtt sem tűrte a bírálatot, ezért az inkvizíció börtönébe vettette az írót - korunk művészének alteregóját. Cervantes a rabok szórakoztatására felölti a Búsképű Lovag maszkját-jelmezét, hogy rögtönzött színielőadásban újrajátsszák a szélmalomharcos Don Quijote lovag szörnyűséges kalandjait és gyönyörűséges halálát. Cervantes - mielőtt az inkvizíció bírósága elé viszik, hogy felbújtó eszméiért feleljen - ebben a "próbaperben" szeretné meggyőzni rabtársait arról, hogy "az életet nem olyannak kell elfogadni amilyen, hanem amilyen lehetne".
A Don Quijote bőrébe bújt Cervantes "hivatásos álmodozóként" dalban fogalmazza meg a mindenkori művész "itt" (Magyarországon) is és "most" (2012-ben) is érvényes hitvallását: a legreménytelenebbnek tűnő egzisztenciális-emberi-társadalmi helyzetben is küzdeni egy szebb, jobb, élhetőbb világért, mert az emberi létnek értelmet "e küzdés maga" ad. (Pinczés István, rendező)
A(z) Hevesi Sándor Színház előadása
Hozzászólások