Simona néni; A cremonai hegedűs

opera, 2022.

Még nincs szavazat!

Légy te az első!

Vígopera egy-egy felvonásban, magyar nyelven, angol felirattal.

Dohnányi Ernő: Simona néni

Dohnányi Ernő azon magyar zeneszerzők egyike, akiknek műveit sokkal ritkábban játsszák, mint megérdemelnék. Az Opera igyekszik tenni ez ellen: A vajda tornya és A tenor után most a Simona nénit, a Zeneakadémia egykori főigazgatójának első operáját tűzi műsorra.

Simona néni egy apácazárda szigorúságával tartja Beatricétől távol a kérőket, ódon itáliai villájában. A nénit fiatal korában faképnél hagyták az oltárnál, és azóta mindenkit óv a szerelmi csalódásoktól. Nuto, a hűséges háziszolga gondoskodik arról, hogy egy férfi se tehesse be a lábát. Nem sejtik, hogy egy kérő álruhában már bejutott: Ghino gróf süketnéma kertésznek tetteti magát. A megfelelő pillantra vár, hogy szerelmet valljon a szépséges Beatricének, és megszöktesse a birtokról. Egyszer csak megjelenik Ghino vén, hóbortos cimborája, Florio gróf is, aki régi ismerősre talál a villában. Ez a találkozás nem várt hatással van a fiatal szerelmesek életére is.

Zeneszerző: Dohnányi Ernő
Áthangszerelte: Kalocsai Andrea
Szövegíró: Victor Heindl

Magyar szöveg: Galambos Attila
Dramaturg: Gasztonyi Kálmán
Rendező: Varga Bence
Díszlettervező: Fekete Anna
Jelmeztervező: Schütz Nikolett
Angol nyelvű feliratok: Arthur Roger Crane

Karmester: Dohnányi Olivér
Simona néni: Megyesi Schwartz Lúcia
Beatrice: Miksch Adrienn
Giacinta: Sáfár Orsolya
Ghino gróf: Varga Donát
Florio gróf: Cseh Antal
Nuto, házmester: Pataki Bence

Hubay Jenő: A cremonai hegedűs

A cremonai hegedűs Hubay Jenő legnépszerűbb operája, melyet 1894-ben mutattak be Budapesten. Ünnepi alkalmakkor a zeneszerző játszotta benne a nevezetes hegedűszólót. A mű nemcsak hazánkban, hanem külföldön is nagy sikert aratott: Németországban, Svájcban és Ausztriában, sőt New Yorkban is bemutatták. Így Goldmark Károly műve, a Sába királynője után ez a második magyar opera, mely eljutott a tengerentúlra. 1987-ben tévéjáték készült belőle, de az elmúlt több mint harminc évben nem játszották. Most a Sancta Susanna rendezésével már figyelmet szerzett Varga Bence állítja színpadra.

Ferrari mester, a hegedűiről híres Cremona város céhelnöke bejelenti, hogy a polgármester pályázatot hirdet mesterhegedű készítésére. A nyertes jutalma egy aranylánc, illetve a leánya, Giannina keze. Giannina megrökönyödik azon, hogy apja egyszerűen hozzáadná a verseny győzteséhez, anélkül, hogy az ő véleményét meghallgatná. Giannina gyerekkori játszótársába, a jóképű és népszerű Sandróba szerelmes, aki Ferrari mester céhműhelyében dolgozik. A fiú, hogy megszerezze magának a leányt, jelentkezik a pályázatra egy szépen szóló hegedűvel, de a púpos Filippo, Ferrari mester másik tehetséges tanítványa is benevez. A helyzet pikantériája, hogy Sandro és Filippo jóbarátok.

Zeneszerző: Hubay Jenő
Áthangszerelte: Andorka Péter
Szövegíró: François Coppé, Henri Beauclair
Magyar szöveg: Galambos Attila
Rendező: Varga Bence
Díszlettervező: Fekete Anna
Jelmeztervező: Schütz Nikolett
Dramaturg: Gasztonyi Kálmán
Angol nyelvű feliratok: Arthur Roger Crane
Karigazgató: Csiki Gábor

Karmester: Dohnányi Olivér
Ferrari mester: Cser Krisztián
Giannina: Molnár Ágnes
Sandro: Ninh Duc Hoang Long
Filippo: Sándor Csaba
A polgármester: Kiss András
Hegedűn közreműködik: Alexandre Anatolii Dimcevski

A(z) Eiffel Műhelyház előadása

Bemutató időpontja:

2022. február 5., Eiffel Műhelyház

Hozzászólások