sPORT

Ma ismét szóljon a RIA, RIA, HUNGÁRIA!

Néhány nappal a portugáloktól elszenvedett vereség után Marco Rossi együttese a világbajnoki címvédő Franciaország ellen lép pályára kora délután a Puskás Arénában.

15 órával azután, hogy életbe lépett az országos tisztifőorvos által kihirdetett hőségriadó Michael Oliver, angol játékvezető sípjelére elkezdődik a Magyarország-Franciaország összecsapás. Kétség nem fér hozzá: mindenki tudja, hogy a gallok a mérkőzés esélyesei, őszintén szólva már egy lehetséges döntetlen is csodaszámba menne. Talán a leginkább azért lehet szorítani, hogy a magyar labdarúgó-válogatott megszerezze első gólját a 2020-as kontinensviadalon.

Raphael Varane; Fotó: Angel Martinez - UEFA/UEFA via Getty Images

 

Marco Rossi elmondta, mindent megtettek, hogy a csapat fitt legyen; a nagy hőségben azonban okosan kell majd játszani

“Azt gondolom, a franciák esélyesek rá, hogy az egész tornát megnyerjék. Sok válogatott rendelkezik hasonlóan kiváló képességű játékosokkal, de ők egy olyan tehetségre támaszkodhatnak, akinek tudása szinte földöntúli, ő Kylian Mbappé. Egész biztos, hogy Franciaország győzelemre fog játszani holnap. Igyekeznünk kell jól teljesíteni, de a legfontosabb, hogy folytassuk a fejlődést. Tudjuk, hogy a franciák által képviselt szint nagyon nehéz feladat, szinte lehetetlen küldetés elé állít bennünket. De természetesen úgy állunk hozzá, hogy harcra készülünk, harcolni fogunk”

– kezdte a második Eb-mérkőzésünk előtti hivatalos sajtótájékoztatót Marco Rossi.

A szövetségi kapitányt a szombatra jósolt nagy melegről is kérdezték az újságírók. Marco Rossi úgy reagált, mindegy, hogy 20 vagy 30 fokban játszunk, Franciaországgal szemben nagyon nehéz dolgunk lesz, az időjárás pedig egyszerre érinti mindkét csapatot.

“Tudjuk, hogy a világbajnok ellen többet kell majd futnunk labda nélkül, mint ők, amikor pedig ekkora a hőség, nem könnyű ezt teljesíteni, ezért tökéletesen fel kell készülnünk, és okosan kell futballoznunk. A foci nagyon egyszerű játék, függetlenül attól, hogy milyen sok új taktika kerül elő; ha az ellenfél támad, mit védekezünk, ha pedig nálunk van a labda, támadnunk kell. Meglátjuk, mennyire leszünk jók, és mennyit tudunk támadni – folytatta a kapitány. – Ami minket illet, valószínű, hogy némi különbséggel, de a portugálok ellenihez hasonlóan fogunk felállni. Nehéz megmondani, mit várhatunk az ellenfelünktől. Tudjuk, hogy minden poszton világsztárjaik vannak, és elképzelhető, hogy ők hét mérkőzésre készülnek, és ennek megfelelően állítják össze a csapatot. Mi azonban a csoportmérkőzésekre készülünk, és nem lehetünk négy nap után fáradtak, hiszen mindent megtettünk, hogy fittek legyünk a következő találkozóra. Nincsenek kifogások, harcosoknak kell lennünk.”

Nego Loic régi barátjáról, Griezmannról is nyilatkozott, akiről elmondta, nem volt sok idejük beszélgetni az utóbbi időben, de nagyon várja, hogy holnap újra találkozzon vele a pályán – igaz, az utánpótlás-válogatott éveikben még csapattársakként, most pedig ellenfelekként fognak szerepelni.

– Nagyon különleges mérkőzés lesz a holnapi, de 100 százalékban arra fogok koncentrálni, hogy mindent megtegyek a magyar válogatottért, még akkor is, ha a családom nagy része Franciaországban él. Én itt élek, ez a csapatom, Magyarországért fogok harcolni – mondta a MOL Fehérvár FC védője.

Deschamps: A magyaroknak sokat segíthetnek a szurkolók

Didier Deschamps, a franciák szövetségi kapitánya szerint a portugálok elleni összecsapásunk megmutatta, hogy komolyan kell venni a magyar csapatot.

Fotó: Nick England - UEFA/UEFA via Getty Images

 

“A szurkolók jelenléte sokat jelenthet a hazai csapatnak” – fogalmazott a sajtótájékoztatón Deschamps. “Ne feledjük, a 85. percig tartották magukat a segítségükkel, aztán pedig ők szerezték az első gólt is – még ha nem is volt szabályos. Sokat elárul a stílusról az is, hogy a magyaroknak olasz szakember ül a kispadján. A támadójátékunkat folyamatosan fel akarjuk frissíteni: új pozíciókat és taktikát próbálunk tökéletesíteni, de biztos vagyok benne, hogy az ellenfelünk is folyamatosan megújul. A magyar válogatott nagyon jó a rögzített helyzeteknél. Hátul határozottak kívánunk maradni, és persze sok múlik az ellenfél stílusán is.”

Hugo Lloris, a franciák világbajnok kapusa is megemlítette, hogy a magyar szurkolók sokat segíthetnek majd Marco Rossi együttesének.

– Nagyon örülök neki, hogy itt lehetünk, és hogy nagyszerű hangulat mellett játszhatunk holnap. Tudjuk jól, hogy a magyarok tizenkettedik játékosa a szurkolótábor lesz. Nagy melegre készülünk, de számunkra ez nem jelenthet gondot, abban azért bízunk, hogy lesz ivószünet. A magyarok az utolsó percekig nagyon jó mérkőzést játszottak a portugálok ellen. Tudjuk, hogy nincsenek könnyű mérkőzések, de az a célunk, hogy minden körülmények között megszerezzük a három pontot. A rögzített helyzetekre nagyon figyelnünk kell majd – mondta a kapus.

1976-ban győzött legutóbb a magyar válogatott a franciák ellen

Akkor a későbbi ezüstcipős, Fekete László találatával, az volt az első vereség, amelyet Michel Hidalgo, a francia labdarúgás első Európa-bajnok szövetségi kapitánya elszenvedett a Kékek élén. Mégis, inkább pozitív értelemben korszakhatár az az időszak a francia futballban, akkor kezdődött egy nagy futballfejlesztési program – ennek már részese volt az előző szövetségi kapitány, az erdélyi Kovács István is –, amely aztán elképesztően sikeres szűk fél évszázadot hozott az ország labdarúgásában.

Azóta a Kékek minden fontos titulusból nyertek legalább egyet, kétszer is világbajnokok lettek, ugyancsak kétszer nyertek Európa-bajnokságot, egyszer olimpiai bajnoki címet, Konföderációs-kupát – az első három trófeát korábban nem sikerült elhódítani, a negyedikre csak az 1998-as vb-arany után volt először lehetőségük.

Döntetlen Glasgow-ban és Londonban is

A labdarúgó Európa-bajnokság 8. napján a svédek kora délutáni győzelme után 1-1-es döntetlennel ért véget a Horvátország-Csehország találkozó, majd az angol-skót összecsapáson még gól sem született a Wembley-stadionban.

37. perc: Lovren a tizenhatoson belül arcon könyökölte Patrik Schicket (Bayer Leverkusen), a videobírós visszanézést követően megítélt büntetőt maga a sértett lőtte a jobb alsó sarokba (0-1).

A fordulás után szinte azonnal egyenlítettek a horvátok: az első játékrészben jobbszélsőként játszó Perisic már a bal oldalon futballozva lőtt szép gólt.

47. perc: Egy, a félpálya közeléből gyorsan elvégzett szabadrúgás után Ivan Perisic (Internazionale) indult meg a labdával a bal szélen, majd befelé húzott és tizenegy méterről nagy erővel kilőtte a hosszú felső sarkot (1-1).

A hajrában a csehek előtt is adódtak lehetőségek, de az utolsó percben Petkovic lövésénél Kalasnak kellett nagyot mentenie ahhoz, hogy együttese megszerezze az egyik pontot.

Labdarúgó Európa-bajnokság

D csoport, 2. forduló:

Horvátország-Csehország 1-1 (0-1)
Glasgow, Hampden Park, 5607 néző, v.: Carlos del Cerro Grande (spanyol)
Gól: Perisic (47.). illetve Schick (37., büntetőből)
Horvátoszág: Livakovic – Vrsaljko, Vida, Lovren, Gvardiol – Modric, Kovacic (Brozovic, 87.) – Perisic, Kramaric (Vlasic, 62.), Brekalo (Ivanusec, 46.) – Rebic (Petkovic, 46.)
Csehország: Vaclik – Coufal, Kalas, Celustka, Boril – Holes (Kral, 63.), Soucek – Masopust (Hlozek, 63.), Darida (Barak, 87.), Jankto (Sevcik, 74.) – Schick (Krmencik, 75.)

Nem született gól az angol-skót összecsapáson

Gareth Southgate szövetségi kapitány 25 éves és 31 napos átlagéletkorral a háromoroszlánosok történetének legfiatalabb kezdőcsapatát küldte pályára világversenyen.

A fordulás után mindkét tizenhatosnál alakultak ki ígéretes lehetőségek, az angol védelemnek ráadásul egyszer a gólvonalról kellett tisztáznia – ez Jamesnek sikerült -, kapuba találnia azonban egyik gárdának sem sikerült.

Az 1872 óta íródó párharc 115. találkozóján a 48 angol és 41 skót siker mellett ez volt a 26. döntetlen.

Anglia-Skócia 0-0
London, Wembley Stadion, 20 306 néző, v.: Antonio Mateu Lahoz (spanyol)
Anglia: Pickford – James, Stones, Mings, Shaw – Rice, Phillips – Foden (Grealish, 63.), Mount, Sterling – Kane (Rashford, 74.)
Skócia: Marshall – McTominay, Hanley, Tierney – O’Donnell, McGinn, Gilmour (Armstrong, 76.), McGregor, Robertson – Dykes, Adams (Nisbet, 86.)

A D csoport állása: 1. Csehország 4 pont (3-1), 2. Anglia 4 (1-0), 3. Horvátország 1 (1-2), 4. Skócia 1 (0-2)

3. forduló:
június 22., kedd: Horvátország-Skócia, Glasgow 21.00
június 22., kedd: Csehország-Anglia, London 21.00

Svédország fontos győzelmet aratott Szlovákia ellen

74-76. perc: Quaisont ugrott ki a 16-oson belül, az indításra kimozduló Dúbravka elöl eltolta a labdát, a kapus pedig elhúzta a lábát, 11-es. A büntetőt Emil Forsberg (RB Leipzig) félmagasan a kapu bal oldalába rúgta (1-0).

E csoport, 2. forduló:

Svédország-Szlovákia 1-0 (0-0)
Szentpétervár, 11 525 néző, v.: Daniel Siebert (német)
Gól: Forsberg (76., büntetőből)
Svédország: Olsen – Lustig, Lindelöf, Danielson, Augustinsson (Bengtsson 88.) – S. Larsson, Ekdal (Svensson 88.), Olsson (Claesson 64.), Forsberg (Krafth 93.) – Isak, Berg (Quaison 64.)
Szlovákia: Dúbravka – Pekarík (Haraslin 65.), Satka, Skriniar, Hubocan (Hancko 84.) – Kucka, Hrosovsky (Dúris 84.) – Koscelnik, Hamsík (Benes 77.), Mak (Weiss 77.) – Duda.

Forrás: MLSZ/MTI