Hétvégén nyit a Lepkekert

Szombaton megnyitja kapuit a Fővárosi Állatkert színpompás lepkeháza, ahol különleges trópusi pillangókkal ismerkedhetünk egészen bensőséges viszonyok között. A nyitóhétvégén ráadásul vezetett séta és ehhez kapcsolódó kézműves-foglalkozás is várja az érdeklődőket.

A Pálmaház szomszédságában található Lepkekert az állatkert egyik szezonális látnivalója, amely nyár elejétől (alkalmanként már május végétől) kora őszig, az időjárás alakulásától függően szeptemberig, esetleg október elejéig várja a látogatókat. A Lepkekert maga lényegében egy pergola építmény fényáteresztő oldalfalakkal, illetve egy óriási hálósátorral. A 240 négyzetméter alapterületű bemutatóhely 1200 köbméternyi légterében rendszerint másfél-kéttucat különféle trópusi lepkefaj félezernél is több egyedét láthatják a látogatók, méghozzá oly módon, hogy be is lehet sétálni a lepkék közé, és egészen közelről megcsodálni ezeket a meseszép állatokat.

Látnivalóban igazán nincs hiány, hiszen az itt bemutatott fajok mindegyike igen különleges, és többnyire nevezetes is valamiről. Akadnak például termetes, tenyérnyinél is nagyobb példányok. Aztán vannak olyan lepkéink, amelyek különleges mintájukkal, vagy a szárnyukon megfigyelhető, színjátszó, irizáló színhatás miatt keltik fel a figyelmet. De akad olyan lepkefaj is, amelynek szárnyai részben átlátszók, így könnyebben bele tud olvadni környezetébe. Sokuknak különleges története van: az egyik újvilági faj hímjei például őshazájukban úgy jutnak ásványi anyagokhoz, hogy felszívják a kajmánok könnyeit.

 

Forrás: Fővárosi Állat- és Növénykert

 

A bemutatott fajok nagy része távoli tájakon, Közép- és Dél-Amerikában, Délkelet-Ázsiában, esetleg Afrikában őshonos, tehát javarészt trópusi fajokhoz tartoznak. Időnként előfordul, hogy hazai fajokat is bemutatnak: ezek általában nappali pávaszemek, amelyek hernyói mentett állatként kerülnek be az állatkertbe olyankor, amikor a kedvezőtlen időjárás miatt ezek a hernyók segítség nélkül elpusztultak volna.

A lepkék az ízeltlábúak, azon belül pedig a rovarok közé tartoznak. Jóllehet a rovarok jellemzően nem tartoznak az állatkerti látogatók körében nagy népszerűségnek örvendő állatok közé, a lepkék kivételt képeznek. Látványos megjelenésük, pompás színeik miatt kifejezetten kedvelt élőlények, így a Lepkekert iránt is minden évben nagy az érdeklődés.

A természettudósok eddig nagyjából 180 ezer különböző lepkefajt fedeztek fel, így a lepkék – a bogarak, a hártyásszárnyúak és a kétszárnyúak mellett – a fajokban leginkább gazdag rovarrendek közé tartoznak (összehasonlításként az emlősöknek nagyjából 5500, a madaraknak pedig úgy 10.000 faja ismeretes). Az eddig felfedezett lepkefajok jó része természetesen a trópusi területek lakója, Magyarországon nagyjából 3500 fajuk fordul elő.

A lepkék petékkel szaporodnak. A petékből kelnek ki a lárvák, amelyeket a lepkék esetében hernyónak nevezünk. Ebben az életszakaszban az állat legfőbb feladata a táplálkozás: minél több táplálékot – nagyrészt különböző növények leveleit – kell ilyenkor elfogyasztaniuk, hogy a tápanyagok később építőkövei lehessenek a kifejlett lepke, azaz az imágó testének. A hernyóból imágóvá való átalakulás a báb állapoton keresztül történik. A hernyó bebábozódáskor lényegében becsomagolja magát, hogy odabent, a báb belsejében átalakuljon. A bábból kikelő lepke szárnyai kezdetben még gyűröttek, de a frissen kikelt állat lassan belepumpálja a testnedveit és kimerevíti őket. Közben szép lassan meg is száradnak a szárnyak, s amikor ez bekövetkezik, a lepke egyből repülni is tud velük. A röpképes kifejlett, imágó állapotban az állatok fő célja a szaporodás, vagyis az, hogy megfelelő párt találjanak, a nőstények pedig petéket rakjanak le. Éppen ezért ebben az életszakaszban táplálkozásuk merőben eltér a lárvakoritól. Ilyenkor főleg energiában gazdag táplálékon, nektáron, édes gyümölcsök nedvein szoktak élni, hiszen a repülés maga igencsak energiaigényes tevékenység.

 

Forrás: Fővárosi Állat- és Növénykert

 

A Lepkekert induló állománya minden esetben lepkefarmokról származik. Ezeken a trópusi területeken, például Costa Ricában található farmokon a lepkefarmerek rendszerint több tucat különböző fajt szaporítanak nagy tételben a Lepkekerthez hasonló bemutatóhelyek számára. A szóban forgó lepkefarmok természetvédelmi szempontból igen fontosak. Tevékenységüknek köszönhetően elkerülhető, hogy az állatokat a vadonból fogják be. Ráadásul a lepkék szaporítása, a hernyóknak szükséges, helyben őshonos tápnövények termesztése olyan munkalehetőséget, megélhetést kínál a szóban forgó területek lakosságának, amely – az ültetvényes gazdálkodással, vagy éppen a bányászattal ellentétben – összhangba hozható az őshonos élővilág védelmével, illetve a fenntarthatóság szempontjaival.

A lepkefarmokról származó lepkék szállításra akkor kerül sor, ha a hernyók már bebábozódtak. Amíg báb állapotban vannak, gondosan becsomagolják, majd légi úton Budapestre szállítják őket. A kicsomagolt bábokat a Lepkekertben található üvegfalú bábszekrényben függesztik fel, ahonnan a kikelés után rögtön a Lepkekert légterébe röppenhetnek ki.

Ne hagyjátok ki a szombati vezetett sétát, mert rengeteg érdekes dolgot tudhattok meg ezekről a különleges lényekről!

További infókért klikkeljetek ide!