Világhírű művészettörténész és kurátor kapja 2022-ben a Moholy-Nagy-díjat

 A világ egyik legismertebb Moholy-Nagy-kutatója, a művészettörténész és kurátor, Ifj. Dr. Botár Olivér (Oliver A. I. Botar) veheti át a Moholy-Nagy-díjat 2022. október 27-én Fülöp József rektortól a MOME Campusán.  

Ifj. Dr. Botár Olivér, Forrás: MOME


Botár a Moholy-Nagy László életmű és a közép-európai modernizmus egyik legismertebb kutatója, aki az elmúlt évtizedekben páratlanul sokat tett azért, hogy a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem névadójának munkásságát, annak komplexitását és hatását a kortárs kultúrára világszerte megismerjék és megértsék. A University of Manitoba, School of Art professzora és igazgatóhelyettese kurátorként jegyzi a tavaly Kanadában bemutatott Bauhaus (Canada) 101 című átfogó kiállítást, emellett számos könyv, többek között a magyar nyelven is megjelent Természet és technika - Az újraértelmezett Moholy-Nagy (1916-1923) című kötet szerzője is. Kutatásai során újraértelmezte Moholy-Nagy munkásságát, az addig elsősorban technológia és innovációorientált alkotóként számontartott művészről feltárva többek között azt is, hogy eszmeiségének meghatározó eleme volt a biocentrizmus, a környezeti és a természeti tudatosság. Az előttünk álló globális kihívások fényében ez a dimenzió még inkább aktuálissá teszi munkásságának tanulmányozását a designerek, művészek és oktatási intézmények számára. "Moholy-Nagy egész pedagógiai hozzáállásával arra törekedett, hogy az embereknek megmutassa, hogyan tudnak a modernitásban boldogabban élni a technológiai áramlásával, túláramlásával együtt" - fogalmazott Dr. Botár Olivér.

A díjat odaítélő kuratórium döntésével nagyra értékeli Dr. Botár Olivér munkásságát, és szeretne hozzájárulni ahhoz, hogy a világhírű kutató szorosabb kapcsolatot ápolhasson a Moholy-Nagy László nevét viselő, szellemiségét a 21. századba továbbvivő intézménnyel, diákjaival, oktatóival és kutatóival. 

Moholy-Nagy-díj, Tervezte: Ádám Krisztián, Forrás: MOME


Az őszi címátadó keretében doktori címről szóló oklevelét vehet át dr. Schneider Ákos, Dezső Renáta, Körösvölgyi Zoltán, Simon Péter Bence, Sterk Barbara és dr. Kollarik Tamás, egyetemi docensi címről szóló oklevelet Göde András és Gyenge Zsolt. Sor kerül továbbá a MOME és a Mercedes-Benz együttműködésének 20 éves évfordulója alkalmából a Mercedes-Benz vezető tervezőinek, jelenlegi és korábbi szakembereinek oktatási tevékenyégükért adományozott címzetes egyetemi tanári, valamint címzetes egyetemi docensi címek átadására is: ennek keretében kap oklevelet Robert Lešnik, Thomas Sälzle és Németh Gábor Tamás is.

További információ a Moholy-Nagy-díjról.