Ez lehet a kedvenc új kütyüd idén a karácsonyfa alatt

Kapott a PORT szerkesztősége tesztelésre egy PocketBook Verse Pro Color e-könyvolvasót, kipróbáltuk.

Bár vannak még más feltörekvő szereplők is, a húsz éve létező e-könyvolvasók piacát jelenleg három nagyobb márka uralja: az Amazonhoz tartozó amerikai Kindle, az ukrán hátterű, de svájci székhelyű PocketBook és a kanadai Kobo; az e-olvasók új korszaka pedig épp mostanság érkezett el a színes készülékek egyre nagyobb mértékű elterjedésével. Ebben a kategóriában a PocketBook úttörőnek számít, hiszen ők már több színes olvasót is kiadtak, míg például az Amazon első ilyen gépe, a Kindle Colorsoft csak idén ősszel került a boltokba, méghozzá igencsak borsos, 180 ezer forint körüli áron. Aki nincs ennyire eleresztve, illetve nem márkahű, és nem ragaszkodik a leginkább elterjedt Kindle-höz, annak érdemes körülnéznie a piacon, ha színes e-olvasóval lepné meg magát vagy szeretteit idén karácsonykor.

 

E-könyv kontra hagyományos könyv

Ha képes vagy túllépni a Guttenberg óta széles körben elterjedt könyvnyomtatás hagyományos végtermékein, és nem félsz új dolgokat kipróbálni, az elektronikus könyvolvasásnak szinte csak az előnyeit tapasztalhatod meg a nyomtatott könyvekhez képest. De mik is ezek pontosan?

Először is és legfőképpen maga a kütyü!

Aki szereti a sci-fit és a technológiai újításokat, azt már az a tény is könnyen e-könyv-rajongóvá teheti, hogy igazán stílszerű sci-fit olvasni egy sci-fibe illő eszközön.

De egy ennél jóval nyomósabb érv is szól az e-könyvek mellett, mégpedig a kiadványok rohamosan emelkedő ára. Az interneten számos ingyenesen letölthető könyv érhető el (pl.: mek.oszk.hu), így pillanatok alatt anélkül, hogy kimozdulnál otthonról egy kisebb könyvtárnyi gyűjteményre tehetsz szert, de természetesen a nyomtatott változatnál némileg olcsóbban új könyveket is vásárolhatsz e-booként, igaz, ezek nem mindig egyszerre jönnek ki a hagyományos formátummal, néha bizony kicsit várni kell.

De hova rohanj, ha a világ összes könyvét úgysem tudod elolvasni egy élet alatt sem, nem igaz?

Fotó: Baski Sándor

 

A letöltés után tehát akár egy rakat könyvet tehetsz az olvasóra, és bármikor kedvedre válogathatsz a kötetek közül. Mindehhez pedig elég egy tenyérnyi hely, a helytakarékosságot tehát máris csúcsra járattad. Ami mondjuk utazáskor nagyon hasznos lehet, hisz nem kell több kilónyi papírt magaddal cipelned, mégis rengeteg könyv lehet nálad egyszerre, és nem utolsósorban otthon sem kell próbára tenned újabb és újabb megvásárolt kötetekkel a feltehetőleg már amúgy is roskadásig megpakolt könyvespolcod teherbírását. Persze egy album vagy egy szakácskönyv az más, az ilyesmi mindig jobb nyomtatott formában, és  valamit azért a könyvespolcra is kell tenni, hogy betölthesse eredeti funkcióját. 

Az e-könyvolvasókban az aktuális fényhez igazítható belső világítást is találsz, így nem kell lámpafényben vakoskodnod, és akár egy teljesen sötét helyiségben, vagy ahogy gyerekként csináltuk lámpaoltás után a takaró alatt is gond nélkül olvashatsz. Ráadásul a betűméret, egyes verzióknál pedig a betűtípus is személyre szabható, ami újabb plusz pont az e-könyvnek.

Forrás: PocketBook Verse Pro Color

Sokan hiányolják viszont az e-könyveknél a könyvillatot, de legyünk őszinték, vajon a betűk és a szavak, azaz az olvasás élménye vagy a papír illata a fontosabb? Az érzelmi kötődés illat nélkül is kialakul, csak nem az adott kötet fizikai megjelenése, hanem maga az e-olvasó és a rajta található könyvek iránt. Az olvasni szerető embernek nem feltétlenül a könyv fizikai megtestesülése, sokkal inkább a szöveg jelenti a legfőbb örömet, úgyhogy az illatélmény általi töltődést nyugodtan váltsd ki egy csésze forrón gőzölgő kávéval vagy amivel szeretnéd.

És most jöjjenek a konkrétumok!

A szerkesztőségben tesztelt PocketBook Verse Pro Color egy 6 inches (15,24 cm) képernyővel ellátott e-olvasó, amely a fekete-fehér PocketBook Verse Pro továbbfejlesztett változata, és nagyjából 70-75 ezer forintért vásárolható meg a boltokban. Ennek legújabb, lényegesen nagyobb, 10,3 inches (26,12 cm) PocketBook Color Note nevű, ceruzával felturbózott, jegyzetfüzetként is használható verziója nemrég jelent meg, és 250 ezer forint körüli áron érhető el. Mivel mindkét olvasó színes, az árai viszont jelentősen eltérnek egymástól, érdemes lehet az olcsóbb készülékkel kezdeni az e-olvasással való ismerkedést.

A PocketBook Verse Pro Color legnagyobb előnye a Kindle-lel szemben, hogy szinte minden formátumot, beleértve a CBR és CBZ képregényformátumokat is lekezel  igen, az epubot is,

amit az Amazon legtöbb készüléke nem támogat. (Persze ez a probléma a könyvek e-mailben való elküldésével vagy egy konvertáló programmal könnyen áthidalható, mégis jelent némi macerát.) A kijelző felbontása (1072 × 1448, színes: 536 × 724) talán nem olyan éles, mint a Kindle-nél, cserébe az E Ink Kaleido technológiának hála színeket is kapunk, szemben a fekete-fehér változatokkal, így akár képregényeket, illusztrált könyveket, mesekönyveket is hiányérzet nélkül, élvezettel olvashatunk. Már pusztán a színes könyvborítók látványa ad egyébként egy hatalmas plusz élményt a használat során.

Bár a 16 GB belső tárhellyel ellátott PocketBook kijelzője  ugyanakkora, mint a legtöbb olvasóé, maga a készülék kisebb, és a képernyőt csupán egy vékony perem keretezi alul és felül. Ez a kis méret hordozáskor jól jöhet, ráadásul könnyű is az eszköz,

mindössze 182 gramm, és nevéhez hűen egy zsebbe is belefér

– egy gyerek kezébe például jobban beleillik, mint egy Kindle. Az ujjlenyomatok viszont sajnos nagyon meglátszódnak az olvasó amúgy elegáns, sötétszürke, bordázott műanyag borítású hátulján.

Forrás: PocketBook Verse Pro Color

Sok más készülékkel ellentétben a Pocketbook Verse Pro Colort gombokkal is ellátták, így az ujjainkkal történő legyintés mellett akár ezekkel is lehet lapozni vagy navigálni a menüben, viszont ez elég hangos a lenyomáskor (legalábbis az általunk tesztelt darabon), és ez a recsegés hosszú távon zavaróvá válhat. Az egész nagyon kompakt és minden adja magát, a könyvjelzőzés – egy koppintás a jobb felső sarokra – egyszerű, a SMARTlight elülső világítás igényeinkhez mérten kalibrálható, az eszköz ráadásul vízálló, és akár 60 percet is kibír (maximum 2 méter mély) édesvízben károsodás nélkül. Az üzemidőre sem lehet panasz, a készülék 2100 mAh kapacitású akkumulátora egy feltöltéssel akár egy hónapig is bírja.

Fotó: Baski Sándor

 

A menü kezelése egyszerű, és kezdőként is könnyen elboldogulhatsz vele, bár található benne egy kellően hosszú használati útmutató is azoknak, akik nem maguktól szeretnék felfedezni és megismerni az eszközt. A könyvek egy USB-C-kábel segítségével rámásolhatók az olvasóra, de e-mailben is elküldhető minden egy PocketBook-fiók létrehozása után a PocketBook Cloud és Dropbox segítségével. A navigáció semmilyen nehézséget nem okoz, a könyvtárban a tartalmak több szempont szerint is rendezhetők, és egy jól működő, több nyelven is elérhető szótárt is kapott a gép. Van lehetőség jegyzeteket készíteni, és persze található rajta böngésző is, de ne várjunk tőle csodát, mert ahogy az az e-olvasóknál megszokott, ez is kicsit lassú. Ellenben arra pont jó, hogy valamilyen egyszerű dologra rákeressünk olvasás közben, így nem kell egy másik eszközt is használni emiatt.

Az olvasón akad az olvasáson kívül egyéb szórakozási lehetőség is, például van benne színező, és alapszintű játékokkal (sakk, sudoku stb.) is el lehet ütni az időt. Extra az is, bár nem szép dolog, viszont felidézi a tankönyvfirkálós iskolás éveket, hogy az olvasott könyvek oldalára, sőt a borítójára is ráírhatunk vagy rárajzolhatunk.

Forrás: PORT

 

Hasznos lehet a hangoskönyv és a zenelejátszás funkció: a készülék többféle hang- és hangoskönyvformátumokat is lekezel. A lejátszáshoz azonban szükségünk lesz bluetooth-os fülhallgatóra vagy hangfalra, de csatlakoztatható hozzá füles is adapter segítségével.

A Text-to-Speech felolvasás is jól jöhet, mondjuk akkor, ha vacsorafőzés közben is haladnánk az olvasmányunkkal,

ennek segítségével ugyanis bármilyen írott szöveg hangoskönyvvé változtatható. Ez a funkció 26 nyelven érhető el, köztük a természetes hangzású magyar férfi- (Attila) és női (Kinga) hangokkal.


Könyvrajongóknak ideális karácsonyi ajándék

Érdemes-e vele tenni egy próbát? Mindenképpen igen. Hasznos lehet azonban felmérni vásárlás előtt az igényeinket: szükségünk van-e színes kijelzőre, miket olvasunk majd rajta, szoktunk-e hangos könyvet hallgatni, gyerekek is használják-e majd az eszközt, és milyen ár-érték arányban gondolkodunk. Ennek tudatában könnyebben eldönthetjük, milyen tudású készülék lesz jó nekünk, elég-e egy alap tulajdonságokkal bíró e-olvasó, vagy egy komolyabb, ellenben drágább készülék lesz a megfelelő választás. Egy nem képregényrajongó olvasó nem biztos, hogy kiélvezi a színes készülék nyújtotta előnyöket, szimplán csak a könyvolvasáshoz egy egyszerűbb, fekete-fehér készülék is tökéletesen elegendő. Aki mégis inkább egy színes készüléket választana a kínálatból karácsonyi ajándék gyanánt, és a Pocketbook Verse Pro Color mellett dönt, nem fog csalódni.