A 7 legemlékezetesebb kutya, akiket magyar filmekben és sorozatokban láttunk

  • PORT

A számos remek magyar színész mellett a magyar film napján ismerkedjünk meg négylábú sztárjainkkal is.

1. Bogáncs (1958)

A magyar film őskutyájának is titulálhatjuk Bogáncsot, aki Fekete István legendás regényének 1958-as filmváltozatában jelent meg a moziképrenyőkön. A kutya mellett a Bogáncsot azért is érdemes újranézni, mert a film egy igazi időkapszulaként mutatja be a forgatási helyszín, a korabéli Pécs világát. A magyar mozgókép rajongóinak még azért is kihagyhatatlan, mert ez az alkotás volt Fejér Tamás, A Tenkes kapitánya alkotójának első nagyjátékfilmje.

2. Kántor (1976)

A leghíresebb magyar rendőrkutyáról készült, Kelet-Németországban is bemutatott minisorozatról nem kisebbet állított Szamos Rudolf forgatókönyvíró, mint hogy a Rex felügyelő című sorozatot is erről mintázták. Attól függetlenül, mennyire igaz ez, a magyar kutyás-nyomozós sorozat tényleg elég eredeti, és elég korai volt ahhoz, hogy még a nyolcvanas évek amerikai kutyás zsarufilmjeiről (Egyik kopó, másik eb / Kutyám, Jerry Lee) is joggal ugorhasson be a magyar nézőknek. A Kántort alakító Tuskó kutya pedig természetesen fenomenális a legendás szerepben.

3. Macskafogó (1986)

A Macskafogó igazi kavalkádja az egyedibbnél egyedibben ábrázolt, élettel teli, szerethető állatkaraktereknek. Azonban kutyát már csak akkor látunk benne, miután másfél órán keresztül kapkodtuk a fejünket egerek, macskák, patkányok és denevérek között. A film végén feltűnő gigantikus gépkutya – a címbéli Macskafogó – egyszerre a deus ex machina, egyszerre a MacGuffin, és egyszerre a logikus, lehengerlő záróakkord a rendszerváltás előtti időszak legőrületesebb magyar rajzfilmjében. A blökit aztán visszahozták a folytatásban is karatézni, valamint kártyázni – bár ne tették volna.

4. Az erdő kapitánya (1988)

Ismét egy klasszikus mese, ismét egy feledhetetlen magyar kutyával a főszerepben: a Dargay-Nepp-féle műhelyből kikerülő Az erdő kapitánya okosan, élvezetesen lovagolta meg az 1981-es Vuk (a simabőrű kopója szándékosan nincs ezen a listán) és a Macskafogó sikerét. 

Érdekes adalék, hogy a filmben majdnem nem is egy kutya lett a főszereplő. Ahogy az NFI oldala felidézi:Eredetileg a film valamennyi szereplője medve lett volna, akiket Dargay gyerekkori kedvenc mesehősei, Dorka és Zebulon ihlettek, s akik a Sebők Zsigmond-féle, Mühlbeck Károly rajzaival illusztrált Mackó-könyvekben tűntek fel. Ám mivel Dargay és Nepp is megszállott kutyatartók voltak (ld. Nepp Gréti…! – Egy kutya feljegyzései című, 1986-ban bemutatott televíziós rajzfilmjét), történetük főszereplőjének egy kutyát tettek meg, akinek a legfőbb segítőtársa Dorka, az erdei medvebocs.”

5. Szimat Szörény (1989)

Az 1989-es Szimat Szörény című gyereksorozat a rendszerváltozás korabeli televíziózás egy furcsa anomáliája volt. A történet egy állatok által lakott világban játszódik, főszereplője a Dogland Yardnál (!!!) dolgozó nyomozó kutya. A sorozatban az állatokat, köztük a főszereplő kutyát nehéz, nem túl vonzó maszkba öltöztették, és a a Karsai Pantomim RT. tagjai játszották el szép nagy gesztusokkal, míg a hangjaikat Kern András és Kútvölgyi Erzsébet szolgáltatták. A noiros-krimis beütés és a furcsa maszkok némileg aláásták a dolog gyereksorozat-jellegét, viszont a David Lynch-rajongók számára izgalmas rejtett kincs lehet a Szimat Szörény.

Kedvcsinálónak érdemes végigszenvedni az igazán pusztító főcímdalt:

6. Fehér Isten (2014)

Mundruczó Kornél 2014-es kutyás filmje valahol félúton helyezkedik el a művészfilm és a közönségfilm között, ám inkább azért az utóbbi felé közelít. Az ember-kutya alárendeltség forradalmiaskodó igényű feldolgozása anno nem hatotta meg a kritikusok nagy részét, de visszanézve nem nehéz nem remek szórakozásnak találni a Lili (Psotta Zsófia) és kallódó kutyája, Hagen kalandjait. A filmben emellett van annyi mélység, hogy el is tudjon gondolkodtatni, a többek között Liszt zenéjére komponált kutyás tömegjelenetek pedig mindenhogy királyak.

7. Mancs (2015)

Egészen 2015-ig kellett várni arra, hogy a leghíresebb magyar mentőkutya saját filmet kapjon. Az eredmény végül felemás lett, de ez természetesen nem a roppant cuki és tehetséges kutyaszínész, Alex hibája. A Mancs valószínűleg nem nyeri el minden egyes felnőtt néző tetszését, ám így is ötletes gyerekfilm marad, ami ügyesen vegyíti az animációt és az élőszereplős jeleneteket.