A tudósok megint megmérték, hogy melyik a legijesztőbb film

Meglepő a végeredmény, de csak akkor, ha nem láttuk a tavalyi toplistát.

Többek közt onnan lehet tudni, hogy közeleg a halloween, hogy a MoneySupermarket nevű szervezet menetrendszerűen rangsorolja minden idők legijesztőbb horrorfilmjeit.

A 2020 óta minden évben megrendezett, Science of Scare címen futó tanulmányban több száz önkéntes vesz részt, akik több órányi horrorfilmet néznek végig egy-egy pulzusmérővel felszerelkezve, miközben a kísérlet vezetői a szívritmusukat figyelik. A kutatók tavaly egy új pontozási rendszert is bevezettek, és már nemcsak a pulzusszámot figyelik percenkénti ütésszámban (BPM) mérve, hanem a pulzusszám-eltérést is, milliszekundumban (m/s) mérve. A két pontszámot ezután kombinálják, és így kapják meg a végeredményt, amelyben minden film kap egy 100-as skálán mért „félelmetességi pontszámot” (Scary Score).

A tanulmány szerint minden idők legijesztőbb horrorfilmje továbbra is Scott Derrickson 2012-es természetfeletti horrorja, a Sinister, amelynek megtekintésekor a nézők átlagosan 34 százalékos szívritmus-emelkedést tapasztaltak. A film, amiben az Ethan Hawke által alakított író nyugtalanító tartalmú filmekkel teli dobozra bukkan, és ezzel ijesztő természetfeletti események sora veszi kezdetét, 2020-ban és 2023-ban az élen végzett, de 2021-ben és 2022-ben lecsúszott a második helyre.

A lista élmezőnyében nem történt komoly átrendeződés, továbbra is dobogós a 2020-as Az utolsó rítus (Host), illetve a Skinamarink (2022), amelyet az Insidious (2010), a Démonok között (2013), az  Örökség (2018) és a Mosolyogj (2022) követ. A Top 10-be befért még az Ördögűzés Emily Rose üdvéért (2005), a Hell House LLC (2015) és a 2022-es Beszélj hozzám!

Forrás: Money Supermarket

 

A 2024-es filmek közül a legijesztőbbnek a 20. helyen nyitó Valami különös (Oddity) bizonyult, és a top 50-be bejutott még az idei év nagy horrorszenzációja, a nálunk is moziba kerülő Bohócrém 3., illetve a Stopmotion, a Szeplőtelen, a Longlegs – A rém, és Az első ómen.

via: NME