Sosem lett igazán nagy sztár, de így is Hollywood régi nagy kedvence és egyik legszerethetőbb színésze, aki most szinte felismerhetetlen katonafrizurával és favágóbajusszal
Ha előbb érkezik az egész képregény-feldolgozás őrület, akkor Thomas Jane-ből óriási sztár lehetett volna, hiszen ő volt kora egyik legjobb adaptációja, A megtorló (2004) címszereplője, de ez akkor nem számított olyan nagy dolognak – és ennek megfelelően annyi pénzt sem lehetett vele keresni. Persze Jane sem panaszkodhat, ha nem is lett A kategóriás sztár, szép karriert futott be, volt egy jövedelmező kiruccanása a tévé világába is a HUNG - Neki áll a zászló című sorozattal, legutóbb a Predator - A ragadozóban láthattuk, most pedig egy jó kis karcos zsarudrámában, a Crown Vic-ben tűnik fel, és alig lehet ráismerni.
És vajon mit takar a Crown Vic cím, tehetjük fel a kérdést, és mi tudjuk a választ is: a cím az amerikai rendőrök kedvenc járőrautóját, a Ford Crown Victoriát idézi meg, amelynek gyártását 20 év után 2011-ben szüntették meg, hogy modernebb, az új kihívásoknak jobban megfelelő modelleknek adja át a helyét. A Crown Vic arra utal, hogy hőseink Los Angeles-i rendőrjárőrként a játékidő jelentős részét egy ilyen autó belsejében töltik, de azt is, hogy egyikük még a régi világhoz tartozik, lejárt a szavatossága, átlépett rajta a fejlődés. A veterán rendőrtiszt (Thomas Jane) egy újoncot (Luke Kleintank) kap partnerként, akit be kell avatnia az éjszakai szolgálat fogásaiba, miközben két rendőrgyilkos bukkan fel a körzetükben, egy lányt pedig, aki fontos az idősebb zsarunak, kegyetlen drogdílerek rabolnak el.
Mindez persze sokban emlékeztet a műfaj nagy klasszikusa, a Kiképzés (2001 ) történetére, de a kritikusok szerint, akik a Tribeca Filmfesztiválon már láthatták a Crown Vic-et, a hasonlóság inkább csak az alaphelyzetre vonatkozik, más a történet, más a hangulat és más a végkicsengés is. Mert bár itt is van egy komoly krimivonal, sőt, rögtön kettő is, a filmet nem ez viszi el, vagy a nagy színészi alakítások, mint Denzel Washington esetében, hanem a részletek. A járőrök munkájának igazi részletei, az, hogy sosem tudják, az adott hívásra kiérkezve mibe futnak bele, és mi várja őket a következő sarkon, és ezt az indiai származású rendező-forgatókönyvíró, Joel Souza remekül adja vissza. Thomas Jane pedig nem brillírozik, mert láthatóan nem az a feladata, hanem nyomaszt. Tüskére nyírt hajjal és markáns bajusszal amúgy is nehezen ismerhető fel, a belőle áradó kiégettség és keménység pedig jó kis hangulatot áraszt magából a kétpercnyi előzetes alapján is kőkemény filmhez.
A partnerét alakító, mostanában nagyon felkapott Luke Kleintank, akit legutóbb Az Aranypintyben láthattunk, és a hamarosan érkező Midway-ben is fontos szerepet kapott, már inkább zsákbamacska, igaz, a naiv újoncot nehezebb eljátszani, mint a cinikus veteránt. Szintén felismerhetetlen, pedig fontos figura a filmben mind David Krumholtz, mind Bridget Moynahan – utóbbit én tutira nem ismertem meg első lejátszásra -, mellettük pedig feltűnik Gregg Bello, Scottie Thompson és Josh Hopkins is. A filmet Amerikában idén november 8-án mutatják be, reméljük, eljut hozzánk is, már csak Thomas Jane miatt is.