Rick Deckard a lézerfegyverét szorongatja, alatta Rachel, a gyönyörű android mered a semmibe, kezében füstölgő cigarettával a film plakátján. De melyik poszterről is van szó?
1982-öt írunk, ekkor jelent meg Philip K. Dick regényének feldolgozása Ridley Scott rendezésében, hogy gyakorlatilag már aznap örök klasszikus legyen, aminek eredeti plakátjaiért ma már csillagászati összegeket fizetnek a gyűjtők. De pontosan milyen is a Szárnyas fejvadász eredeti plakátja? A nyolcvanas évek elején a forgalmazók már egységes plakátokban gondolkodtak a nemzetközi piacon, de nem létezett még a mai, sokszor lélektelen egységesítés, az egyes területeken néha teljesen más verziók kerültek ki az oszlopokra akár szomszédos országokban is.
De lássuk, hogy nézett ki a tényleg eredeti, vagyis az amerikai plakát! Két olyan elem határozza meg, ami ma már aligha kerülhetne ilyen helyre egy filmplakáton, Harrison Ford lézerfegyvere – amit egyébként Charter Arms Bulldog revolverből és egy Steyr Mannlicher puskából raktak össze, majd néhány LED lámpát biggyesztettek rá – és Sean Young füstölgő cigarettájából. Utóbbit egyértelmű, hogy ma már tilos ábrázolni, az előbbit pedig a túlzott erőszak jegyében. A kép szerkezete a kevert műfajt tükrözi vissza: a repülő űrhajók, a felhőkarcolók és a fények a sci-fit, a fegyveres férfi és a csábító pózban lévő nő, illetve a fekete háttér a film noirt képviselik. Szép poszter klasszikus elrendezésben, de nem mindenkinek tetszett – kérdés, találtak-e ennél jobbat?
Az angol és a francia poszter is teljesen más – és ezt vették át később a belgák, olaszok és spanyolok is. És nem teljesen értem, miért. Az egyértelmű, hogy ezekben az országokban nem nagy költségvetésű sci-fiként, hanem művészfilmként akarták Scott alkotását eladni, de mi magyarázza ezt a szerkezetet? A kép felső felét teljes egészében üresen hagyták, csak a futurisztikus Los Angeles fényei és egy ház oldala látszik rajta, vöröslő fényben fürödve. Ettől persze alul minden összepréselődik, de ez még nem magyarázat a szereplők furcsa montázsára. Persze, jóval a photoshop megjelenése előtt járunk, de nyilván művészi választás az, hogy Deckard alakja fekete-fehér, pontosabban piros-fehér, míg a két replikáns színes, bár mindkettőjük képét máshonnan ollózták ki, hiszen teljesen más a megvilágításuk. De legalább itt szerepel Rutger Hauer Roy, az androidok vezére, a közönség kedvence, akinek a legjobb sorok jutottak a filmben, és aki az amerikai plakátról lemaradt.
Volt persze más verzió is. A német plakáton visszaköszön a francia égbolt, de belemontíroztak egy űrhajót az amerikai változatból, és ha lehet, még zavarosabb a szereplők elhelyezése. Harrison Ford igazi VHS borító hangulatban néz velünk farkasszemet, míg Sean Young nercbundában szegezi valakire a fegyverét, aki nem látható, de alulra még odabiggyesztették Hauert is, ezúttal galamb nélkül. A legviccesebb, hogy biztos, ami biztos, az eredeti angol cím kapott egy DER határozott névelőt, és így már a németek is magukénak mondhatták. A japánok, talán a régi vasszövetség emlékére, ezt a változatot vették át, de mivel szeretik a pici dolgokat, a hosszú stáblistát lekicsinyítették és belepréselték a képbe, ami ettől sem lett szebb.
Az ausztrálok más úton haladtak, ők tényleg a szépségre utaztak, függetlenül a film műfajától, ha úgy tetszik, magától a filmtől. Az ő verziójuk olyan, mintha egy francia művészfilmre invitálnák a jónépet, gyengéd szépiaszínekkel, hangsúlyos kerettel, és, hogy biztosra menjenek, Fordnak nem csak az arca, hanem a futó alakja is megjelenik, nem véletlenül, hiszen az ő neve a leghangsúlyosabb itt. És amiben még nagyon más ez a poszter, az Sean Young haja, ami a futurisztikus konty helyett itt szabadon, kibontva látható, szintén egy teljesen más hangulatú alkotást ígérve.
És ha már más hangulat, íme egy lengyel poszter, ami tényleg mást ígér. Itt Zhora, a stripper android alakja elevenedik meg, látványosan, szépen, hangsúlyosan és egyedien – tökéletesen illeszkedve a lengyel plakáttervezés jól felismerhető hagyományaiba. Szokták is mondani, hogy bezzeg a lengyeleknek megvolt a maga víziója a filmről, tessék, milyen más a plakát, csak sajnos ez egy külön, gyűjtők számára készített darab, nem forgalmazói verzió, 2006-ban nyomtatták ki 400 példányban, mindet el is kapkodták rögtön. Persze rengeteg rajongói plakát készült az évek során mindenhol, közepesek, jók és nagyon jók.
A korabeli magyar plakát az amerikai verzió hazai mutációja, nem önálló poszter volt felül az angol, alul a magyar címmel. Pedig, ha minden igaz, a legendás Merczel Péter elkészítette a saját verzióját a MOKÉP felkérésére, de a forgalmazó végül a látványosabb, „kereskedelmibb” amerikai változat magyarítása mellett döntött. És bár minden tiszteletünk Merczelé, lehet, hogy ezúttal az eredeti tényleg érdekesebb volt. Az viszont látszik, hogy vagy a hazai nyomda nem volt a helyzet magaslatán, vagy olyan alapanyaggal dolgoztak, ami nem engedte meg a finom részleteket, mert a kép minősége olyan, mintha színes fénymásolóval készült volna.
És a végére az új film, a Szárnyas fejvadász 2049 két plakátja, a hangulatos, de talán kissé túlságosan is divatkatalógus jellegű beharangozó plakát, ahol inkább a kabát és az autó a főhős…
… és a régire reflektáló új plakát magyar verziója az eredeti betűtípussal és félbevágott felirattal, már két férfi főszereplővel, az új esztétika és a reklámtörvények értelmében a fegyverek alig látszanak. És már cigi sincsen, ahogy a filmben sem.
Külön köszönet a Plakátfiúnak a plakátokkal kapcsolatos információkért!