300 éves időutazás a BÁV ART kiállításán

  • PORT

A Reprezentáció és technológia kamarakiállítás felbecsülhetetlen értékű, sokszor meghökkentő témájú érmékből, kitüntetésekből és a hozzájuk tartozó szerszámokból kínál 300 éves áttekintést május 25-ig az MNM Kupolatermében.

III. világháborús kitüntetés is látható a BÁV ART kiállításán.

Hazai és nemzetközi szinten is egyedülálló kiállítás várja a látogatókat a BÁV ART numizmatikai kincseiből a Magyar Nemzeti Múzeum Kupolatermében. Az április 22. és május 25. között megtekinthető, Reprezentáció és technológia – három évszázad éremművészetének titkai elnevezésű tárlat főszereplői az éremveréshez használt verőtövekből kínál mintegy 300 éves áttekintést.

A BÁV ART kezelésében álló, több mint 25 000 darabos verőszerszám-kollekció mérete egyedülálló Európában, a világ leghíresebb numizmatikai gyűjteményei – például a berlini Bode Múzeum vagy a párizsi Monnaie de Paris – verőtőállománya is jóval kisebb. A művészeti, technika- és ipartörténeti szempontból is különleges gyűjteményből a Magyar Nemzeti Múzeum Kupolatermében egy egyedülálló válogatást tekinthetnek meg a látogatók, a verőtövek mellett a hozzájuk kapcsolódó eredeti  éremveretekkel együtt.

Mik azok a verőtövek?

Az acélból készült verőtövek felhasználásával készítették és készítik jelenleg is a különféle érmeket, jelvényeket és kitüntetéseket. Az éremveréshez – a kalapácson kívül – két szerszámot használtak: egy alsó és egy felső verőtövet, ezekbe vésték az érem negatívját. Az alsó verőtő felületére helyezték a veretlen éremlapkát, majd erre került a henger alakú felső verőtő. A mester a felső verőtőre mért erőteljes kalapácsütéssel sajtolta, verte bele az éremképet.

Miért kihagyhatatlan?

A teljes gyűjtemény mai előállítási költsége akár a 25 milliárd forintot is elérheti, ám eszmei értéke még ennél is nagyobb, hiszen a magyar történelem 300 évéből kínál áttekintést. Többek között láthatjuk az 56-os nemzetőr jelvényt, amelyből mindössze három sorszámozott példány készült el, a gyűjtemény legrégebbi darabját 1711-ből, Ferenc József koronázási emlékérmét, valamint egy hátborzongató, harmadik világháborús kitüntetést, amely a hidegháború idején készült el titokban.

További részletek BÁV ART kiállítás a Magyar Nemzeti Múzeumba.