Még csak most fedeztük fel, hogy a PodPad berkeiben szeptember–október folyamán készült egy podcastsorozat kedvenc sitcomunk magyar hangjaival, szóval nemcsak bepótoltuk a meghallgatást, de ki is válogattuk az adásokból a legizgalmasabb érdekességeket.
Az összesen 8, egyenként 30–45 perces részből álló széria egy bevezető és egy záróepizód mellett a hat szinkronhanggal, azaz Kökényessy Ágival (Rachel – Jennifer Aniston), Kiss Erikával (Monica – Courteney Cox), Nyírő Beával (Phoebe, Lisa Kudrow), Holl Nándorral (Joey – Matt LeBlanc), Sinkovits-Vitay Andrással (Chandler – Matthew Perry) és Galambos Péterrel (Ross – David Schwimmer) zajló beszélgetést tartalmaz, benne a szinkron elkészültéhez kapcsolódó kulisszatitkokkal és a saját életükről és pályájukról szóló részletekkel.
1. A színészek maguk is annyira szerették a Jóbarátokat, és olyan viccesnek tartották, hogy igencsak elhúzódtak egy-egy epizód szinkronmunkálatai, mert
mindig elröhögték a felvételeket.
A „80 órán át tartott egy tekercs felvétele”, ahogy az a podcast első adásában elhangzik, nyilván túlzás, de azért el tudjuk képzelni, milyen hangulat uralkodott a stúdióban.
2. A szereplőkhöz elképesztő módon passzoló magyar hangok castingja az első évad szinkronrendezőjét, Mohácsi Emilt dicséri, aki vette a fáradságot, és alaposan átgondolta, melyik amerikai sztárhoz melyik magyar művész hangja illene – és nem mindig a legkézenfekvőbb megoldást választotta. Miközben a Monicát szinkronizáló Kiss Erikával korábban már többször is dolgozott együtt, így azt is megmondta neki, hogy „a barna hangját” hozza, addig a kezdőnek számító Galambos Péterrel nem ismerték egymást, Galamb ráadásul mély hangja miatt be volt skatulyázva a marcona afroamerikai szerepkörbe (az első nap cserélni is akartak Joey magyar hangjával, Holl Nándorral) – Mohácsi mégis meglátta, azaz meghallotta benne a szerencsétlenkedő-vívódó Ross figuráját.
3. Rachel, azaz Jennifer Aniston magyar hangja, Kökényessy Ági (aki már 4 éves kora óta szinkronizál, ő kölcsönözte például a Mikrobi Pepéjének a hangját) elmesélte, hogy a Jóbarátok után egyre kevesebbet szinkronizált, mert annyira összeforrt a hangja Anistonéval, pontosabban Rachelével, hogy már egyáltalán nem tudják más hangjaként elképzelni. De a színésznő azért szinkronmunkák nélkül is elfoglalja magát: nemcsak játszik színpadon, de rendez is, ezenkívül tanítja is a színészmesterséget (a Thália Tanoda oktatója). Sok színésztől eltérően ő egyáltalán nem szeret filmet vagy sorozatot forgatni, így egyáltalán nem hiányzik neki, hogy nem hívják filmekbe; a színpad az igazi terepe.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
4. Kiss Erika, aki Monicát szinkronizálta, úgy érzi, mára kikopott a szakmából, mert viszonylag későn, 37 évesen szült, utána sokat, 7 évet kihagyott, ezért elfelejtették a rendezők – pedig nagyon hiányzik neki a színpad. Monicától eltérően egy kicsit sem rendmániás, viszont a „huszárkapitányos”, azaz parancsolgatós stílus rá is jellemző a magánéletben. Kiss annyit árult még el, hogy nem szokott rajongói megkeresésekre reagálni, mivel
pár évvel ezelőtt volt egy őrült zaklatója.
5. Phoebe, azaz Nyírő Bea nem tartja magát jó szinkronszínésznek: úgy érzi, nem tud annyira játszani a hangjával, mint a többiek, ezért neki nagyon hasonlít a saját, civil hangjára az, amit Lisa Kudrow megszólaltatásakor használt. A szinkronrendezők azonban valószínűleg nem értenek egyet vele, hiszen ő kölcsönözte Geena Davis hangját a Thelma és Louise-ban (amely munkából állítása szerint színészként nagyon sokat tanult), Kudrow-t A visszatérés című sitcomjában is szinkronizálta, de ő volt Esmeralda, vagyis Leticia Calderón magyar hangja is a mexikói szappanoperában, és a legtöbbször Emily Watsonhoz is őt hívják.
6. A magát mindig is kívülállónak látó Holl Nándorról (nincs színészi végzettsége, sosem járt semmilyen színiiskolába) hosszú és kanyargós út után derült csak ki, hogy színész lesz: először népművelőként kezdett dolgozni, majd a fizikai munkát is kipróbálta (több helyen is dolgozott segédmunkásként), és csak ezek mellett a szakmák mellett foglalkozott amatőr színjátszással. Ott azonban olyan kiemelkedően teljesített, hogy amikor már sokadjára hívták igazi kőszínházba játszani, végül beadta a derekát, és a pályát a zalaegerszegi Hevesi Sándor Színházban kezdte.
Ehhez hasonlóan a szinkronizálás is rendkívül nehezen indult be a színész számára. Amikor először kipróbálta, saját bevallása szerint a kép fölött futó time code-ok annyira megzavarták, hogy rosszkor kezdte el mondani a szövegét, így rögtön el is zavarták a Pannónia Filmstúdióból. Később azonban egy beugrásnak köszönhetően mégis felfedezték a tehetségét ezen a téren is, és azóta
kellemes orgánuma miatt nemcsak narrátornak hívják rendszeresen, de Joey-n kívül például a Férjek gyöngyében Kevin James megszólaltatása is hozzá fűződik.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
7. Sinkovits-Vitay Andrásról (Chandler) köztudott, hogy édesapja a magyar színészlegenda, Sinkovits Imre, édesanyja pedig Gombos Katalin színésznő volt. De a színész beszámolója szerint szoros szálak fűzték Latinovits Zoltánhoz is, aki – Sinkovits-Vitay szavaival élve – 1976. június 4-én bekövetkezett haláláig nevelte (két nappal Latinovits halála előtt még találkoztak). Atyai barátságuk akkor kezdődött, amikor az Isten hozta, őrnagy úr! forgatása idején mindketten félrevonultak aludni, a gyermek Sinkovits-Vitay pedig szó szerint ráesett az ágyon fekvő színészfejedelemre. Azt is Latinovits javasolta egyébként a színésznek, hogy legyen becsületes szakmája is, így Sinkovits-Vitay András igazi diplomahalmozó lett: van például építőmérnöki és jogi diplomája is.
8. Szintén Chandler magyar hangja mesélte el, hogy színpadi karrierje úgy kezdődött, hogy 3 éves korában a takarásból berohant a színpadra, amikor meglátta édesanyját egy csókjelenetben, és az „édesapám nem örülne” szavakkal nyűgözte le a színház közönségét – akkor kapta élete első nyílt szini tapsát.
Amikor azonban már mindketten aktívan játszottak, rendszeresen kedélyesen beszólogattak egymásnak: a színész elmesélt például egy esetet, amikor apja megnézte Othellóként (akit értelemszerűen barnára festett arccal játszott), és előadta azt a szemtelenséget, hogy a végén, amikor fia megkérdezte, hogy tetszett neki az alakítása, visszakérdezett, hogy „melyik voltál te?” Az eset tanulsága azonban az volt, hogy hiába érezte úgy Sinkovits-Vitay András, hogy ő hatalmas érzelmi mélységeket járt be a színpadon, Sinkovits Imre kioktatta, hogy nem neki kell éreznie, hanem a nézőnek.
9. Ross magyar hangja, Galambos Péter is érdekes dolgokat mesélt. Számára sem volt mindig egyértelmű, hogy színész lesz, mivel
fiatalon sokáig politikusnak készült,
még pártot is alapított, ezenkívül egy ideig ő volt az akkor még óbudai polgármester, Tarlós István személyi asszisztense. Óbudához kötődik felfedezése is a színész szakma számára, mivel az itteni Banán Klubot vezetve „kényszerült” egyszer versmondásra, amivel olyan nagy hatással volt a közönségre, hogy rájött, hogy neki ezzel kell foglalkoznia.
Amikor azonban felvették a Színház- és Filmművészeti Egyetemre, Kerényi Imre osztályába járt, aki egyáltalán nem bizonyult jó mesternek. Semmiféle iránymutatást nem adott a hallgatók számára, csak kritizálta őket, ami egy alkalommal odáig fajult, hogy a színpadra ordított fel valami megalázó dolgot Galambosnak. Ekkor mester és tanítványa majdnem egymásnak mentek, mivel Galamb nem volt hajlandó lenyelni a dolgot. Az ügy vége az lett, hogy Galambos Pétert kirúgták az intézményből. De utólag már egyáltalán nem bánja a történteket, hiszen azt is abszurdnak tartja, hogy főiskolai évei alatt egyetlen tanára sem mondta neki, hogy milyen különleges a hangja – így végül a szinkronhoz is kerülő úton, egy barátja segítségével jutott el.
10. A podcastsorozat záróepizódjában felmerült, hogy a magyar hangok tudnának-e mit kezdeni azzal a helyzettel, ha találkoznának azzal a Jóbarátok-sztárral, akit ők szinkronizáltak. Kiss Erika biztos benne, hogy ő nagyon jól el tudna beszélgetni Courteney Coxszal a gyereknevelésről, mert mindketten imádják a gyereküket. Kökényessy Ági arról számolt be, hogy ő gratulálna Jennifer Anistonnak a pályájához, mert nagyon jó színésznőnek tartja, míg Sinkovits-Vitay András azt mondta, ő nem mondana semmit Matthew Perrynek, csak megölelné, mert nagyon megindította a sorsa (a sztár függőségéről és hányattatásairól itt írtunk korábban).
(via PodPad / Jóbarátok magyar hangja podcast)