Egy összeégett magyar nyelvész és egy elátkozott nő megható története háborúról és emlékezésről.
1. A németek
Azok a németek, akik a film elején gróf Almásy László (Ralph Fiennes) repülőgépére lőnek, valójában nem statiszták, csak turisták, akik örömmel vettek részt a forgatáson. A produkciónak ugyanis nem volt pénze több statisztára.
2. A smink
Ralph Fiennes égési sérüléseit minden nap öt órába telt elkészíteni a sminkeseknek, ugyanis a színész ragaszkodott ahhoz, hogy azokban a jelentekben is a teljes testét sminkeljék be, ahol csak a feje látszott.
3. A stúdió
A film eredetileg a Twentieth Century Fox égisze alatt készült volna, de a stúdió erősen bele akart szólni a szereposztásba: például Katharine Clifton szerepére egy ismertebb színésznőt akartak Kristin Scott Thomas helyett, és Demi Moore kifejezetten ácsingózott a szerepre. A producerek azonban nem hagyták, hogy a stúdió beleszóljon a castingba, így a Fox kihátrált, és pár hétre bizonytalanná vált a projekt. Végül a Miramax vette meg a filmet.
4. A casting
Persze Kristin Scott Thomast sem hasraütésszerűen választották ki, sőt, ő is eléggé szerette volna a szerepet, amit azután kapott meg, hogy levelet írt a rendezőnek, Anthony Minghellának, amiben ez állt: „A filmedben én vagyok ’K’.”
5. Az Oscar-díj
Juliette Binoche Oscar-díjat kapott a legjobb női mellékszereplő kategóriában Hana megformálásáért. Hároméves fia igencsak szeretett játszani az aranyszobrocskával, aminek hatására az megkopott, de 2005-ben megjavították: ugyanis az Akadémia örök garanciát vállal az Oscar-díjakra. (A film amúgy kilenc Oscar-, hat BAFTA- és két Golden Globe-díjat kapott.)
6. Bruce Willis
Bruce Willis-nek felkínálták David Caravaggio szerepét, de akkori ügynöke lebeszélte róla. A szerepet végül Willem Dafoe kapta meg, Willis pedig a film sikerét látva kirúgta az ügynökét.
7. A vágás
Említettük, hogy Az angol beteg 9 Oscart kapott, az egyiket a vágásért, ami azért különleges, mert ez volt az első film, amit digitálisan vágtak. Walter Murch analóg módszerrel kezdte a vágást, de amikor a fia megbetegedett, átváltott digitális technikára, hogy otthon tudja végezni a munkát, és együtt tudjon lenni a gyermekével.
8. A Disney
Bár sosem gondolunk rá így, de ez az első Disney-film, ami elnyerte az Oscar-díjat a legjobb film kategóriában – ugyanis a Miramax akkoriban a Disney Company egyik részlege volt.
9. A hossz
Az angol beteg még a mostani, két és háromnegyed órás (162 perc egész pontosan) hosszával is próbára teszi a nézőt, de a rendező, Anthony Minghella első verziója 4 óra 10 perces volt.
(via IMDb)