A Légcsavarért nem lelkesedtek a kritikusok, de a nézők annál inkább, hála Jodie Fosternek. Pedig eredetileg nem is nőnek szánták a főszerepet. Tévéajánló!
Ha minden idők legjobb thrillereit listázzuk, a Légcsavar valószínűleg nem jut eszünkbe, de a „legjobb alapötlet”-kategóriában már eséllyel indulhatna. Mi lehet izgalmasabb és meglepőbb helyszín egy eltűnéses sztorira, mint egy óriási repülőgép?
A Jodie Foster által alakított Kyle Pratt már a levegőben veszi észre, hogy eltűnt a hatéves kislánya, ám mindenki más azt állítja, hogy nem volt vele senki, amikor felszállt a gépre, és valóban nem is szerepel az utaslistán a gyerek. A nő már saját épelméjűségében is kételkedni kezd, de amikor felfedezi lánya keze nyomát az ablaküvegen, kétségbeesett lépésre szánja el magát: átveszi az irányítást az általa tervezett repülőgépen.
Az alapötlet Peter A. Dowling forgatókönyvírónak jutott eszébe még 1999-ben, egy barátjával folytatott telefonbeszélgetés során. Az eredeti sztorivázlat még egy repülőtéri biztonsági szolgálatnál dolgozó férfiről szólt, aki üzleti ügyben repül az Egyesült Államokból Hongkongba, miközben eltűnik a fia. Néhány évvel később Billy Ray vette át a forgatókönyvet, kivette a terroristákat a történetből, nagyobb hangsúlyt fektetett a főszereplőre, illetve a pszichés küzdelmére, plusz hozzáadta a szeptember 11-i támadások utáni feszültséget és paranoiát. A főgonosz kilétét is igyekeztek elrejteni a repülőgépen lévő különböző karakterek bemutatásával. A film kimondva-kimondatlanul Alfred Hitchcock Londoni randevú című filmjéből is merít, amelyben egy idős nő eltűnik egy vonaton, és csak egy utas emlékszik rá.
Az eredetileg Sean Pennek szánt szerep végül Jodie Fosterhez került (a férfias név árulkodik arról, hogy nem nőnek írták meg elsőre a figurát). Robert Schwentke rendező, aki végig tudta, hogy a karakterből hiányzik valami, így beszélt a nemváltásról a film DVD kommentárjában: „Ha férfi főszereplővel van dolgod, van egy bizonyos ikonográfia, amit használhatsz, bizonyos reakciók, amikre a férfiak általában képesek."
A technikai hitelességet illetően sem lehet panaszunk, mindkét író tanulmányozhatta a Los Angeles-i nemzetközi repülőtéren egy Boeing 747-es belsejét, hogy kidolgozzák azt a korlátozott teret, amelyben a történet játszódik.
A film vegyes kritikákat kapott a kritikusoktól, akik dicsérték a rendezést, a színészi alakításokat (különösen Fosterét) és a thrillerelemeket, de kritizálták a forgatókönyvet. A nézők viszont szerették (világszerte több mint 223 millió dolláros bevételt hozott az 55 millió dolláros költségvetésére), a Porton is 8.1 ponton áll 425 szavazat után. Akik viszont biztos nem rajongtak érte, azok a Hivatásos Légikísérők Szövetségének tagjai, ők a Légcsavar bojkottjára szólítottak fel, mert szerintük a légiutas-kísérőket bunkónak és nem segítőkésznek ábrázolja, az egyikük pedig a terroristák cinkosaként lép fel.
via: Wikipedia / IMDb