A The Big Bang Theory másra is utal, mint az ősrobbanás elméletére.
A The Big Bang Theory (nálunk: Agymenők) tévésorozat 12 évadon keresztül futott nagy sikerrel, és csak azért lett vége, mert a széria főszereplője, a Sheldon Coopert alakító Jim Parsons magánéleti és szakmai okokból ki akart szállni, a készítők pedig úgy gondolták, hogy Sheldon nélkül már nem lenne értelme folytatni. Ő ugyanis egy olyan egyedülálló, különc karakter, aki elég népszerű volt ahhoz, hogy a fiatalkori énje egy saját spin off sorozatot is kapjon Az ifjú Sheldon címmel, ráadásul már ennek a spin offnak is van egy spin offja, a Georgie & Mandy első házassága (sőt, már készül egy másik spin off is).
![](https://media.port.hu/images/001/218/406.jpg)
Jim Parsonsnak nagyon kemény nyara volt, mielőtt úgy döntött, a 12. évad után nem akar többé részt venni a népszerű sitcom készítésében.
Tovább
Azt viszont valószínűleg kevesen tudják, hogy az egyszerre idegesítő és szerethető Sheldon neve eredetileg nem is ez volt a sorozatban!
Jessica Radloff 2022-ben megjelent The Big Bang Theory: The Definitive, Inside Story of the Epic Hit Series című könyvében ugyanis az az érdekes kulisszatitok szerepel, hogy Sheldon kezdetben Kenny néven futott azokban az időkben, amikor Chuck Lorre és Bill Prady kitalálták, hogy a sorozatuk két stréberről, Kennyről és Leonardról szól, akik mellé beköltözik a szomszédba egy gyönyörű lány, Penny.
![](https://media.port.hu/images/001/296/485.jpg?1433297047)
Így a sorozat címe eredetileg az lett volna, hogy Lenny, Penny és Kenny...
Bill Prady szerződésében ugyanis az állt, hogy „Lenny, Penny and Kenny a/k/a Big Bang Theory” címmel kell majd sorozatot forgatnia. Chuck Lorre viszont tisztelegni szeretett volna Sheldon Leonard, a híres televíziós színész, producer és rendező előtt, aki olyan klasszikus amerikai sitcomokon dolgozott, mint a The Danny Thomas Show, a The Andy Griffith Show és a The Dick Van Dyke Show (amelyek olyannyira kultikus sorozatoknak számítanak az Egyesült Államokban, hogy a VandaVízió első fele is ezek előtt tisztelgett).
Így lett Kennyből Sheldon, de honnan jött a Big Bang?
The Big Bang Therory cím a „nagy bummra”, vagyis az ősrobbanás elméletére utal, mely szerint a világegyetem egy rendkívül sűrű, forró állapotból fejlődött ki nagyjából 13,8 milliárd évvel ezelőtt. Chuck Lorre viszont csak részben azért használta a címben a „big bang” kifejezést, mert ez egy geekeket foglalkoztató, izgalmas tudományos teória, hanem azért is, mert tetszett neki, hogy a szó nemcsak az univerzum születésére utal, hanem szexuális töltetű jelentése is van: nagyjából azt jelenti az angol szlengben, hogy „oltári nagy kefélés”.
Visszatekintve ez már kissé kínos, de a Két pasi - megy egy kicsi sikere olyan nagy hatással volt rám, hogy a The Big Bang Theory címbe is bekerült a szex sejtetése. És én elég furkó voltam ahhoz, hogy ezt ki is használjam, mert tetszett az ötlet, hogy olyasmit vegyek át, ami már a kultúra része.
Chuck Lorre ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy egyszer találkozott egy olyan tudóssal, aki amiatt siránkozott, hogy ha az interneten rákeres a „The Big Bang Theory” kifejezésre, akkor az Agymenők-sorozat jelenik meg első találatként, és nem az ősrobbanás elmélete. Lorre kollégája, Bill Prady ugyanakkor az Agymenők-könyvben maga is elismerte, hogy nem volt elragadtatva a szexuális célozgatásoktól, de végül nem is nagyon ágált ellene.
Elmondom a jegyzőkönyv kedvéért, hogy prűd vagyok, Michiganből származom, és tényleg nagyon prűd kifogásokat fogalmaztam meg Lorre-nak. De az volt a gond, hogy nem volt helyette jó alternatívám. Az egyetlen módja annak, hogy megszabadulj egy olyan dologtól, amit nem szeretsz, az az, hogy valami jobbat találsz ki. Nekem viszont nem volt semmi jobb ötletem. Ezért nem is küzdöttem túl keményen, de formális kifogást azért emeltem!