A tárgy. történet. etc. című kiállítás-sorozat és program célja, hogy alternatív látogatói útvonalakat építsen ki a Nemzeti Múzeum állandó kiállításain, tudományos, ismeretterjesztő és múzeumpedagógiai programokat szervezzen ezek köré, dokumentálja, és széles körben megossza eredményeit, megismerje látogatói véleményét, nézőpontjait, meghallgassa véleményüket.
2018-ban elsőként a betűk szólítják meg a látogatót, hogy évezredeken átsétálva gondolja újra, hányféleképp juthatunk el A-tól Z-ig.
Betűk
Mi a láthatóvá tett kulturális emlékezet, az írás szerepe a Kárpát-medencében az őskortól napjainkig? Hányféle írásbeliség nyomait őrizzük a Múzeumban?
Az útvonalat végigjárva az első karcolt csonteszközöktől – kereskedelmi és kulturális kölcsönhatások lenyomatain, pénzeken, ékszereken, képző- és iparművészeti alkotásokon át –, 20. századi „hibrid” tárgyakig juthatunk.
Az útvonallal összekötött tárgyak sokfélék; anyaguk, kiterjedésük, használatuk és történetük eltérő, de ismert vagy ismeretlen alkotójuk vágya az emlékezésre, a rögzítésre és továbbadásra mindegyik hordozón ott maradt. A kultúra szövedéke, amely valaha körbe fonta őket, az idők során fölfeslett, mi pedig a foszlányokból próbáljuk kibogozni az üzenetet.
Most a betűkkel kezdjük az újraolvasást.
Hozzászólások