A darvakat a természetvédelemben, az egyetemes és a magyar kultúrában betöltött karizmatikus szerepe kiemeli a hazai madárfajok közül. A daru, mint természeti érték iránti örvendetesen növekvő látogatói érdeklődés indokolta, hogy ne csak a szakvezetések alkalmával élőszóban, de két egymást követő vonulási szezon közben is egy állandó kiállítás keretében megismerhetőek legyenek ezek a figyelemre méltó állatok. Hatalmas, Eurázsiára, sőt telelőhelyei révén Afrikára is kiterjedő elterjedési területe számos más darufajéval átfed, és az emberi kultúrákban betöltött szerepe is azt indokolta, hogy pusztán egy faj helyett a Föld összes, 15 darufaját bemutassuk.
A kiállításban dioráma, tapogató, interaktív térképek, videójáték, kvíz, mágneses kirakó, digitális rajztábla kínál élményszerű ismeretszerzést és önfeledt szórakozást kicsiknek és nagyoknak egyaránt. Tematikájában illeszkedik a „Hortobágy élővilága” kiállításhoz, annak egy önálló attrakcióelemét képezi.
A közönséges vagy szürke daru a Hortobágy jellemző, egykor fészkelőként, az utóbbi évtizedekben pedig vonulóként egyre emelkedő számban előforduló madárfaja. A Hortobágy pusztái, halastavai és egyéb vizes élőhelyei e faj európai vonulásának legnépesebb szárazföldi pihenőhelyeként ismertek. A daru a Hortobágyi Nemzeti Park jelképe és egyben az egyik legféltettebb természeti értéke. A daruvonulás az ősz legvonzóbb természeti eseménye a Hortobágyon, évente másfél ezer látogató vesz részt nappali táplálkozó helyek és az alkonyati daruhúzás megfigyelésére szervezett programokon.
Hozzászólások