10/10
pupacs 2010 febr. 04. - 20:25:35 10/10 Előzmény lipjud
(110/810)
Nagyon tetszik ez az értelmezés a címmel kapcsolatban, és számomra logikus is. Jó, hogy leírtad (:
lipjud 2010 jan. 10. - 01:09:06
(109/810)
Elõször is, szerintem hatalmas a filmzene, ami egész végig fenntartja a feszültséget.
Beleolvastam a régebbi hozzászólásokba és mindenki a monolit, meg a mindenféle szimbólumok jelentésérõl beszél. Szerintem egy dolgot valahogy mindenki elfelejett a nagy filozofálgatásban (habár én a könyvet nem olvastam), mégpedig a cím értelmezését: mert miért ne lehetne az utolsónak maradt ûrhajós Odüsszeusz, aki az úton elveszíti társait és a történet végén újra megfiatalodik (habár itt nem Pallas Athéné segítségével - lehet, hogy a monolit? és akkor itt kapcsolódnék is a monolit isteni színben való feltûntetéséhez).
Szerintem a kor viszonyaihoz képest nagyon jók a képi megoldások és nagyon tetszik, hogy a beszéd mennyisége a minimumra van csökkentve.
Nekem 8/10
7/10
polarka 2009 dec. 19. - 19:14:47 7/10
(108/810)
Unalmas volt. Semmi újat nem nyújtott a számomra. De ha ez volt az elsõ ilyen típusú film, ráadásul akkoriban ezek számítottak a legjobb effekteknek, akkor azt kell mondjam nem rossz.
twillight 2009 okt. 17. - 14:16:54
(107/810)
Viszont jó edzés a Baraka - Világok arca c. doksira :P
offtopic
gondil 2009 okt. 17. - 11:19:22
(106/810)
Kellõen elgondolkodtató és drámai ahhoz, hogy izgalmas legyen, ugyanakkor erõsen kétlem, hogy korunk mai nézõje, képes lenne nyugodtan végigülne hosszú perceket anélkül, hogy megnyomná a gyorsító gombot - hiába lenyûgözõ közben a képi világ és a zene*

((*külön felhívnám a figyelmet Ligeti Györgyre, valamint érdekességként jegyzem meg, hogy Kubrick Ragyogás c. filmjében Bartók Béla borzongató zenéjét hallhatjuk.))
10/10
tombenko 2009 szept. 15. - 19:53:58 10/10 Előzmény Italo Balbo
(105/810)
Hát nem teljesen.
10/10
zee944 2009 szept. 15. - 19:46:00 10/10
(104/810)
Úgy emlékeztem, hogy a 2001-hez sosem készült (Kubrick akaratából nem készülhetett) szinkron, de tegnap kezembe akadt a tizenegynéhány éves VHS-em, és azon szinkronosan van rajta. Az MTV megbízásából készülhetett 1995-ben, amikor a 100 éves a film-sorozat keretében Kelet-Európában (vagy talán egész Európában?) tévében elõször bemutatták. Meg vagyok döbbenve, esküdni mertem volna, hogy feliratosan ment, és úgy láttam már elsõre is.
Italo Balbo 2009 aug. 27. - 12:12:25
(103/810)
Mondjuk a sisak nélküli jelenet azért hadilábon áll a realitással

(kár, hogy itt nem lehet szerkeszteni a hsz-eket)
Italo Balbo 2009 aug. 27. - 12:07:57
(102/810)
Könyv nélkül semmit nem lehet érteni abból, hogy miként kapcsolódik össze a 3 rész (õskor, ûrutazás, Jupiter). Itt persze nem arra gondolok, hogy a nagy fekete hasáb, hanem hogy mi adja az igazi összetartó erõt. Kb mintha egy általános iskolás írna egy fogalmazást, de a kész szöveg együtt nem alkotna egy összefüggõ egészet, nincs kohézió. Ez persze teljesen máshogy jön le azoknak, akik olvasták a könyveket. Nekik már a fejükben vannak a hiányzó összekötések.

A középsõ rész, az ûrhajósdi tényleg nagyszerû, látványvilágra, történetre, feszültségre, realitásra, mindenre. Az tényleg 10/10. Az eleje nem tetszik, a vége számomra nettó hülyeség. Szellemlények meg csillaggyermek? Mi van? Áh, gyengusz.
10/10
offtopic
Heathcliff 2009 aug. 22. - 01:14:39 10/10
(101/810)
Tudom, hogy semmi köze hozzá; de olyan kevés scifit ismerek, hogy az Ûrodisszea ugrott be: http://www.youtube.com/watch?v=HIoCkk7JY58 (Egy kis bemutató arról, hogy a körbe-körbe való kocogáson kívül még mivel lehet agyoncsapni az idõt egy ûrhajóban).
Anteris 2009 aug. 20. - 01:30:50
(100/810)
nekem mind a két rész bejövõs. Mint mûszaki ember bõven adtak nekem is csámcsognivalót - szeretem nézegetni az kisebb-nagyobb kütyüket a szkifi-filmekben, ûrhajó mûködését, berendezéseit, meg úgy általában minden mérnöki cuccot amit beleraktak a filmbe, mûszerfalakon is rendre végigszalad a szemem, hogy mennyire baromság vagy hihetõ amiket odaterveztek, stb, szóval ugrok az ilyenekre, ezekben meg van azért bõven mit leskelõdni szerencsére. 2001 jupiterutazási része sem zavart nagyon, mert addig is nézegettem ott jobbra balra, hogy mik is vannak, úgy hogy nem unatkoztam ; )
10/10
tombenko 2009 aug. 20. - 00:46:38 10/10
(99/810)
Egyik kedvenc filmem. Ilyennek képzelem el az igazi sci-fit, nincsenek benne irreális dolgok, épp csak egy kicsit továbbgondolta Clarke és Kubrick a tudományos fejlõdést, iiletve eljátszottak egy idegen technika lehetõségeivel. Végre egy film, amiben az ûrhajók nem zajonganak, az emberek nem szaladgálnak fel-alá a súlytalanságban, és az idegenek nem primitív emberevõk. Sajnálatos módon sokaknak a sci-fi a Csillagok Háborújánál, vagy az Alieneknél kezdõdik (amik inkább fi, mint sci alkotások, de ez nem von le semmit az értékükbõl), azaz azt várják, hogy folyamatosan nagy lövöldözések, robbanások, meg rohangálás töltsön ki egy filmet. Õk tényleg nem fogják élvezni.
kescua 2009 aug. 20. - 00:20:50
(98/810)
Sziasztok
Az egyik kedvenc filmem és szerintem is az evolúcióról szól(bár nem olvastam a könyvet de a filmet már sokszor láttam).
A története; az õsember evolúciója, az állat emberré válása, majd az ember más lényeket teremt, gépeket, értelemmel ruházza fel, és végül meglátja saját magát; az embert. Újjászületik, új faj születik, akit csak az ismer aki önmagát ismeri.
Benji54 2009 aug. 08. - 01:56:59
(97/810)
A folytatás (2010 A kapcsolat éve) szerintem sokkal jobban értékelhetõ.Számomra mindenképpen több szórakozást nyujott mint ez a film.
Benji54 2009 aug. 08. - 01:51:28 Előzmény Crazy Horse
(96/810)
Természetesen egyértelmû hogy az ûr nem egy vidámpark és "nem történik benne semmi" de hogy a filmben sem sok.Persze szeretem a sci fi-t és tetszenek azok a filmek amik az idegen élet kutatásáról szólnak de nem ilyen vontatottan.Szegény jó ember elalszik a tv elött amíg a filmben kis hajóval elindulnak megjavítani a hibás részt.
10/10
zee944 2009 júl. 14. - 19:28:45 10/10 Előzmény csibilla
(95/810)
Ezt azok az emberek szokták mondogatni, akik tudják, hogy amit láttak, meg is lehetne magyarázni, csak nekik nincs elég eszük hozzá.
10/10
offtopic
zee944 2009 júl. 14. - 19:15:36 10/10 Előzmény Crazy Horse
(94/810)
"Hát igen, az ûr már csak ilyen. Végtelen, csendes, sötét,"

Azt hittem, úgy fogod befejezni, hogy "...mint te" :D
10/10
Crazy Horse 2009 júl. 13. - 09:52:01 10/10 Előzmény Benji54
(93/810)
Hát igen, az ûr már csak ilyen. Végtelen, csendes, sötét, (emberi mértékkel mérve) nem történik benne semmi, és elszakadva minden földi kapcsolatától az ember végtelenül magányos ott, kiszolgáltatva az õt életben tartó ûrhajónak.
Ha ezt, vagy az idegen értelem létét feszegetõ kérdéseket nem tudod értékelni, akkor a SCI-FI egyszerûen nem neked való.
10/10
bociespipi 2009 júl. 13. - 00:34:06 10/10
(92/810)
Engem sokkolt a film, kiráz töle a hideg. Hatalmas alkotás.
A vége szinte már pszichedelikus élmény volt a számomra!
Benji54 2009 júl. 11. - 00:29:19
(91/810)
Sajnos nem azokat az emberek táborát erõsítem akik egekig magasztalják ezt a filmet.Számomra a film nézés lényege a szórakoztatás elsõsorban de szerintem ezzel nem vagyok egyedül.Persze az csak jó ha elgondolkodtató a film de hogy õszinte legyek ahoz történnie is kell benne elég eseménynek hogy elgondolkodjon az ember.Persze változó hogy kinek melyik mûfaj gondolkodtatja el a legjobban.Értékeltem benne a látványt hiszen azokban az idõkben ez nagy kiugrás volt és valóban jó volt.Sajnos ennél többet pozitívumot nem tudnék elmondani a filmrõl.Szörnyû volt ez a vontatottság, az egész filmet könnyen le lehetett volna tudni másfél órában és lehet akkor sokat mondtam.Az alakítások rémesek voltak és 2-3 reklámban több párbeszéd hangzik el mint ebben a filmben.Ezek a hosszú "szünetek" rémesek voltak gyakrolatilag izgulni sem volt miért.Nem akarok senkitsem megbántani a következõ véleményemmel de annyi történt hogy találtak egy szar palatáblát a holdon elküldtek néhány hülyét a jupiterre ahol az út közben a számító gép megbolondult és kinyírt mindenkit.Az egész filmnek nem volt cselekménye ami elgondolkodtatott volna.Abban a reményben néztem meg a filmet hogy egy izgalmas sci fi klasszikust nézhetek meg de ekkorát filmben még nem csalódtam.Még egyszer elnézést ha valakit megbántottam de számomra semmit nem nyújtott ez a film.