Téma: 24

10/10
Lyl 2009 júl. 22. - 10:17:00 10/10
(1061/1621)
Természetesen, bõven találhatunk az említett idõsávban rengeteg olyan filmet, amelyik átmehetne máshová.
Tudom, mire gondolsz, de most tulképpen azt csináljuk, hogy egy felvetett probléma kapcsán elõszedjük a média ügyén felvetõdõ - egyébként nagyon is fontos - problémákat. Sorolhatnánk reggelig, melyik milyen veszélyeket hordoz magában. De mivel ez a 24 fóruma, ezért úgy gondolom, ennek kapcsán beszélgetünk.
Egyetértek, nem ez a sorozat a legkártékonyabb, de téged is emlékeztetlek, a történet onnan indult ki, hogy azonos idõben vetítik a két évadot.
1/10
colin.com 2009 júl. 21. - 23:15:37 1/10
(1060/1621)
nem rosz sorozat az bisztosz de a valosagtol nagyon messz all
offtopic
Vinogradov 2009 júl. 21. - 23:04:15 Előzmény Quantumleap
(1059/1621)
Na, a "saját apád és bátyád"-dolog már nekem kicsit hihetetlen volt, de a többivel egyetértek...

Húzós egy életpálya, az biztos.
offtopic
Vinogradov 2009 júl. 21. - 23:02:45 Előzmény andi0811
(1058/1621)
"Én pl. tavaly év elején kattantam rá a 24-re, de már elõtte is hallottam róla, de azért nem néztem meg, mert az interneten rengetegen csak Jack gyilkolásairól, meg rémtetteirõ írtak, semmi egyébrõl."

Na igen, ez talán nem meglepõ...



"És ezt bizony 14-15 évesek írták, és írják a mai napig is! Tisztelet a kivételnek, de ezek a "gyerekek" szerintem sem látják át pl. ezt a történetet, csak a gyilkosságokat meg a kínzásokat tudják levenni belõle, de, hogy ezeket miért is teszi Jack, az fel sem merül bennük, el sem jutnak addig, hogy Jack mennyire emberi, és mennyire tragikus alak is!"

Hát azért:

1. Túldimenzionálni sem kell Jacket. Eléggé sematikus a tag több szempontból is - én elsõsorban nem az õ karaktere miatt nézem a 24-et, hanem a már említett okokból.

2. Majd kinövik. Ha meg nem, hát az nem a 24 hibája lesz - akkor az a folyamat már jóval elõbb kezdõdött...



"De elég megnéznem pl. a 15 éves unokatesómat, meg a haverjait. Hát minden eszembe jut róluk, de az, hogy átlássanak ilyen dolgokat, az még véletlenül sem!
Ha te ez már ilyen fiatalon megértetted, az csak azt jelenti, hogy érettebb vagy a korodnál."

Hát, sztem nem...

Nem ismerem az unokatesódat, sem a 15 éves haverjait, így róluk nem nyilvánítanék véleményt, de van egy-két elképzelésem a dologról...
offtopic
Vinogradov 2009 júl. 21. - 22:55:45 Előzmény ghostdog75
(1057/1621)
Na igen, hidd el, felõlem délután 6-kor is adhatnák... :)
far vik 2009 júl. 21. - 20:29:40
(1056/1621)
Hölgyeim, uraim, lehetne használni az offtopic gombot! Amit pedig szeretnék itt megjegyezni: Kedves port.hu, jó reggelt! Ideje volna a stáblistát igazítani a 4. évad szereplõgárdájához!
Quantumleap 2009 júl. 21. - 14:40:39 Előzmény Vinogradov
(1055/1621)
Nemcsak a talpon levésröl van szó. Teri halála, barátok-kollégák elvesztése, egy két éves kínai fogság maradandó emléke, a saját bátyád és apád ellened fordult, ésatöbbi. Akik öt írják (vagy Michael Scofieldet vagy Alex Mahonét és ilyesmiket), szerintem csak a jellemzö adottságokat látják, amiket ök is szívesen birtokolnának, és figyelmen kívül hagyják a drámai kíséröelemeket.
10/10
andi0811 2009 júl. 21. - 13:23:26 10/10 Előzmény Vinogradov
(1054/1621)
Húú, de régen írtam ide!
Az én tapasztalataim is azt mutatják, amit Lyl írt.
Én pl. tavaly év elején kattantam rá a 24-re, de már elõtte is hallottam róla, de azért nem néztem meg, mert az interneten rengetegen csak Jack gyilkolásairól, meg rémtetteirõ írtak, semmi egyébrõl. Én meg azt gondoltam, hogy ezek szerint ez egy Rambó utánzat, abból meg én köszönöm szépen, de nem kérek! És ezt bizony 14-15 évesek írták, és írják a mai napig is! Tisztelet a kivételnek, de ezek a "gyerekek" szerintem sem látják át pl. ezt a történetet, csak a gyilkosságokat meg a kínzásokat tudják levenni belõle, de, hogy ezeket miért is teszi Jack, az fel sem merül bennük, el sem jutnak addig, hogy Jack mennyire emberi, és mennyire tragikus alak is!
De elég megnéznem pl. a 15 éves unokatesómat, meg a haverjait. Hát minden eszembe jut róluk, de az, hogy átlássanak ilyen dolgokat, az még véletlenül sem!
Ha te ez már ilyen fiatalon megértetted, az csak azt jelenti, hogy érettebb vagy a korodnál.
ghostdog75 2009 júl. 21. - 13:02:30 Előzmény Vinogradov
(1053/1621)
én feladtam...egyszerûen nem vagyok képes fennmaradni ilyen késõn,ráadásul,hogy még élvezzem is a cselekményt...
nem megy,másnap 6kor van kelés...
kedves MTV1,szomorú vagyok.
offtopic
Vinogradov 2009 júl. 21. - 10:13:56
(1052/1621)
Hát, mondjuk ez tényleg durva...

24 órán keresztül talpon lenni, ráadásul ilyen hiperaktivitást igénylõ körülmények között...
Na neee...

Mondjuk aki Benjamin Linust vagy John Locke-ot írt, azt sem igazán értettem...

Akkor már inkább Jacob... Vagy Richard Alpert... Vagy Sawyer... :)

Egyébként a legtöbben Barney Stinson-t és Hank Moodey-t írták.

Én is legszívesebben Hank Moodey lennék: szívesen lennék olyan körülmények között kiégett híres író negyven évesen, mint õ (ha értitek, hogy mit értek "körülmények" alatt :) )...
Vinogradov 2009 júl. 21. - 10:01:19
(1051/1621)
"Igen, vitaindítónak szántam a felvetést."

Maga a felvetés valóban égetõen aktuális, de a 24 kapcsán, továbbra is állítom, kissé túldramatizált.



"Sajnos, az általánosítás óhatatlan, és nyilván vannak kivételek, lásd te, akinek már gyermekkorában is volt olyan érdeklõdési köre (töri), ami azért alapot adott a megértéshez, feldolgozáshoz."

Ezt is meg tudom érteni egyébként, sõt, még a kutyák és a kisöccs terrorizálására vonatkozó megjegyzést is, mert a mai 16-17 évesek valóban igazán és rendkívüli mértékben éretlenek, infantilisek tudnak lenni - mondjuk pl. a 60-as, 70-es vagy 80-as évekbeliekhez képest.



"Nem, nem gondolom, hogy mindent a 24 számlájára kéne írni, bármi történik egy kamasz lelkében, vagy életében. De azt igenis fenntartom, hogy azok a gyerekek, nem kevesen, akiknek a mintát és a szórakozást a lassan már meghatározó bûnözést, terrort feldolgozó sorozatok jelentik(helyszínelõs, zsarus, thriller, krimi, stb.) igenis elvihetik - nem feltétlenül - a hangsúlyt."

Nem gondolom, hogy a 24-ben azon lenne a fõ hangsúly, hogy Jack Bauer mekkora fej. Sõt, megmutatják a számtalan hibáját is - sztem egész hús-vér karaktert sikerült kerekíteni belõle, annak ellenére is, hogy bizonyos tekintetben nagyon sematikusra vették a figuráját.

A 24 elsõsorban alapvetõ döntési helyzetekrõl, választásokról szól, ezek generálják a sorozat utánozhatatlan izgalmát és hangulatát, nem pedig az, hogy Jack hány embert öl meg egy adott részben (mellesleg ebbõl a szempontból sem lehet a sorozatot naturalizmussal vádolni).

Akkor már inkább mondjuk a helyszínelõs dolgokat említeném meg, amelyek 20-21.00-tõl már minden további nélkül mennek a tévében. Tessék megnézni mondjuk Horace vérszegény színészi játékát, és mindenek fölé helyezettségét a CSI: Miami-ban.

És akkor még nem is beszéltem a borzalmasan igénytelen német nyomozóssorozatokról - ezek is nagy veszélyt jelentenek a 24-hez képest.

De a legnagyobbat - ezt továbbra is vallom - a számítógépes játékok. Sztem ezen a téren mutatkozik a legégetõbb probléma...

Ezekhez visszonyítva az olyan sorozatok, mint a 24, a Wire, vagy a Shields, (sõt, néhol még a Szökés is) hasznosnak is tekinthetõk egy 16-17 éves számára, hiszen az amerikai kultúra rengeteg jelensége megismerhetõ belõlük a hús-vér figurák hús-vér történetei révén.



"Amiért ezt fölvetettem - tán dramatizáltam, ahogy mondod -, annak az az értelme, hogy beszélgetünk róla, és nem csak képeket vágunk be, hogy jaj de cuki Tony vagy Jack, és nem csak arról írunk, kinek, mennyire kedvenc sorozata. :)"

A fölvetés jogos, azt viszont nem hiszem, hogy azokat fenyegetné a legnagyobb veszély, akik Tony vagy Jack "cukiságáról" (ddddd...) értekeznek ebben a fórumban.



"Ha pedig visszaolvasol, akkor kiderül, hogy eredetileg azért lázongtam csak, hogy miért egy idõben megy a két csatornán a 4. és a 6. évad. :)"

Tudom, hogy errõl volt szó, csak az lepett meg, hogy ez a felvetésed a 24 kapcsán született, minthogy százszor kisebb veszélyt jelent, mint jópár fõmûsoridõben, sõt, nappal futó sorozat, sõt, rajzfilm.
Quantumleap 2009 júl. 21. - 09:47:41
(1050/1621)
Nekem errõl a vitáról az jut eszembe, amikor a sorozatjunkie-n az volt a hét kérdése, hogy "Melyik sorozatszereplõ lennél szívesen", jó páran Jack Bauert írták. Én meg néztem, hogy ezek normálisak? Ki akarna az õ bõrében lenni? Nyilván tizenéves kamaszok voltak, akik ezt írták.
10/10
Lyl 2009 júl. 21. - 09:36:43 10/10
(1049/1621)
Nyitott kapukat döngetsz, de sajnos hiába.
Rendeletileg be vagyon tiltva a kiskorúak dohányzása, ivása, de sorra nézheted meg azokat a riportokat, amelyek arról szólnak, hogy tojik rá a szülõ, az iskola, a boltos és nagyjából mindenki. Ennek ellenére, nagy számban nõnek föl olyan srácok és lányok, akikre ez nem vonatkozik.
Amúgy meg a mértékletesség, ami szerintem fontos lenne, és nem az, hogy vészharangot kongassunk azért, mert lop egy slukkot 16 évesen apa cigijébõl, vagy a családi ebédnél koccinthat a szüleivel kb 3 cent vörösborral. :)
10/10
Lyl 2009 júl. 21. - 09:29:03 10/10
(1048/1621)
Igen, vitaindítónak szántam a felvetést.
Sajnos, az általánosítás óhatatlan, és nyilván vannak kivételek, lásd te, akinek már gyermekkorában is volt olyan érdeklõdési köre (töri), ami azért alapot adott a megértéshez, feldolgozáshoz.
Nem, nem gondolom, hogy mindent a 24 számlájára kéne írni, bármi történik egy kamasz lelkében, vagy életében. De azt igenis fenntartom, hogy azok a gyerekek, nem kevesen, akiknek a mintát és a szórakozást a lassan már meghatározó bûnözést, terrort feldolgozó sorozatok jelentik(helyszínelõs, zsarus, thriller, krimi, stb.) igenis elvihetik - nem feltétlenül - a hangsúlyt.
Ehhez is nyilván alany kell, és a probléma nagyon bonyolult, vannak érvek szép számmal mellette, és ellene.
Amiért ezt fölvetettem - tán dramatizáltam, ahogy mondod -, annak az az értelme, hogy beszélgetünk róla, és nem csak képeket vágunk be, hogy jaj de cuki Tony vagy Jack, és nem csak arról írunk, kinek, mennyire kedvenc sorozata. :)
Részemrõl legalább is annak van értelme, ami valamiért megmozgat, akkor is gondolkodunk rajta, vagy a kapcsán, amikor már vége. Ezt pedig a 24 maradéktalanul teljesíti.
Ha pedig visszaolvasol, akkor kiderül, hogy eredetileg azért lázongtam csak, hogy miért egy idõben megy a két csatornán a 4. és a 6. évad. :)
Vinogradov 2009 júl. 20. - 20:56:07 Előzmény Lyl
(1047/1621)
Azt hiszem kicsit túldramatizálod a dolgot...

Én 15 évesen kezdtem el nézni a 24-et, és nem volt problémám a megértésével - ma már divat lett leszólni Amerikát, meg ami amerikabarát, úgyhogy valahogy nem hiszem, hogy Jackbõl valami elképesztõ nagy hõst fog kreálni magának egy tini (manapság nem ez a divat) - mondjuk az igaz, hogy állítólag 6 évad, azaz 6 nap alatt valami 210-220 embert ölt meg összesen (ezt régebben olvastam valahol - fogalmam sincs, hogy ki vehette az engergiát, hogy összeszámolja)...

Na mindegy, szóval a 16-os korhatár bõven elég, minthogy amúgy is sok érdekességet tudhat meg belõle bizonyos állami szervek mûködésérõl, ami megítélésem szerint (Bár CTU ugye nem létezik) azért elég hitelesen kerül elõ a sorozatban...

Ráadásul egy átlagos számítógépes játékhoz képest semmi veszélyt nem jelent még egy 14 évesre sem - ebben is biztos vagyok.



"Te is tudod jól, hogy egy egy döntés hátterét, vagy Jack idõnként szinte szadista megnyilvánulásait nem úgy értékeli egy kamasz, mint egy felnõtt. Sok mindent mérlegelni, elfogadni, önfeláldozni, vagy adott esetben az egyén érdekeit a feladat elé helyezni, nagyon nehéz megérteni tapasztalat hiányában."

Sztem tizenöt-tizenhat évesen nekem egész jól sikerült képet alkotnom a dolgokról (mondjuk én törimániás voltam és vagyok, szóval ennyivel talán könnyebb dolgom volt). Hogy kiben milyen kép születik meg errõl, az meg sztem 16 év felett már gyakorlatilag mindegy is...



"Ennek az egész sorozatnak szerintem elég komoly üzenetei vannak, melyeket még elmagyarázni is nehéz, nem hogy megértetni egy tinivel."

Ha nem érti, akkor valószínûleg nem is fogja érdekelni, akkor pedig nézni sem - tapasztalat...



"Ezzel együtt tisztában vagyok azzal, hogy a szülõk jelentõs része nem veszi a fáradságot, hogy belemenjen abba, gyerkõce mit értett meg belõle, inkább elintézi annyival, nekem tetszett, akkor a gyereknek sem lesz baja belõle."

Hát, ha 16 év felett nagyon sokat magyarázni kell, akkor azt õszintén sajnálom...

Megbeszélni, persze, igen - nade magyarázni!



"De amíg õ nem fog senkit nyaktöréses módon kivégezni, addig a gyereke esetleg kipróbálja a haverján, vagy egy kisebb gyereken, esetleg a kutyán."

Szomorú jelenséget érintettél - csakhogy ennek a problémának nem épp kamaszkorban a legnagyobb az aktualitása...

Ez leginkább a fiatalabb korosztályokat fenyegeti, akiknek bizony én sem feltétlenül mutatnám meg a 24-et - de még a Cobra 11-et sem, ami, amellett, hogy igénytelen, még ráadásul fõmûsoridõben is ontja az erõszakot és a butaságot.

És még mennyi mindent nem... Pl: azokat a rajzfilmeket, amiket nekik szántak, pedig még én sem nézném meg õket, annyira rosszak és hibás gondolkodásmódot közvetítenek.

De ha egy 16-17 éves tini kutyákat terrorizál, esetleg még az öccsét is, ilyetén módon, az biztosan nem a 24 hibája lesz, hanem már jóval elõbbre datálódik a probléma kezdete...



"Vagy, amikor azt említik, hogy Jack mennyire kiégett, akkor a gyerek nem tulajdonít ennek jelentõséget, mert nem tudja, mit is jelent."

12 évesen tudtam, hogy mit jelent az, hogy "kiégett"... :)



"Ami számára átjön, az a könnyûszerrel történõ gyilkolászó, meg a minden kínzást elviselõ, sõt a halálból visszahozott Jack példája, aki egy óra múlva már tökéletes kondiban van. De azt nem veszi le, hogy mennyire ki van borulva, amikor nem is egyszer kollégáját kellett kivégeznie.
Összefoglalva, lelkileg és mentálisan nem érti, nem értheti meg, ezért tartom én a sorozatot 18-asnak."

Ez sztem megint nem egy 16-17 éves problémája kéne hogy legyen...

Mellesleg nagyon kevés érettséget feltételezel te egy tinirõl - sokkal többet tud az, mint gondolnád...

Egy 16-17 éves legalábbis biztosan...

16-os karika, 21.30-22.00-s kezdés - ne mondd már nekem, hogy ez nem korrekt...
Vinogradov 2009 júl. 20. - 20:36:29
(1046/1621)
A 24-et szerintem 21.30-22.00-kor kellene a legkésõbb adni, és a 16-os karikát érzem maximum indokoltnak.

Nonszensz ez a 23.00-as kezdés, ráadásul két csatornán, ugyanabban az idõben a 4. és a 6. évad...

Nevetséges...
Quantumleap 2009 júl. 20. - 18:42:10
(1045/1621)
És én szerinted mire céloztam, ha nem a cigire és a piára?:) A második évad elején Jack pont úgy néz ki, mint aki hosszú idõ után erõt vett, hogy józan maradjon, és találkozzon a lányával. Gondolom, a fénykép nézésekor nehéz kibírnia, hogy a víznél maradjon.
10/10
Lyl 2009 júl. 20. - 15:19:49 10/10
(1044/1621)
Te is tudod jól, hogy egy egy döntés hátterét, vagy Jack idõnként szinte szadista megnyilvánulásait nem úgy értékeli egy kamasz, mint egy felnõtt. Sok mindent mérlegelni, elfogadni, önfeláldozni, vagy adott esetben az egyén érdekeit a feladat elé helyezni, nagyon nehéz megérteni tapasztalat hiányában. Ennek az egész sorozatnak szerintem elég komoly üzenetei vannak, melyeket még elmagyarázni is nehéz, nem hogy megértetni egy tinivel.
Ezzel együtt tisztában vagyok azzal, hogy a szülõk jelentõs része nem veszi a fáradságot, hogy belemenjen abba, gyerkõce mit értett meg belõle, inkább elintézi annyival, nekem tetszett, akkor a gyereknek sem lesz baja belõle.
De amíg õ nem fog senkit nyaktöréses módon kivégezni, addig a gyereke esetleg kipróbálja a haverján, vagy egy kisebb gyereken, esetleg a kutyán.
Vagy, amikor azt említik, hogy Jack mennyire kiégett, akkor a gyerek nem tulajdonít ennek jelentõséget, mert nem tudja, mit is jelent. Ami számára átjön, az a könnyûszerrel történõ gyilkolászó, meg a minden kínzást elviselõ, sõt a halálból visszahozott Jack példája, aki egy óra múlva már tökéletes kondiban van. De azt nem veszi le, hogy mennyire ki van borulva, amikor nem is egyszer kollégáját kellett kivégeznie.
Összefoglalva, lelkileg és mentálisan nem érti, nem értheti meg, ezért tartom én a sorozatot 18-asnak.
10/10
Lyl 2009 júl. 20. - 14:40:07 10/10
(1043/1621)
Nem gondolom én sem. :)
De nem is ez volt a téma, hanem a cigi és az ital.
Quantumleap 2009 júl. 20. - 08:53:41 Előzmény Lyl
(1042/1621)
Na, azért én nem hiszem, hogy Jack az elsõ két évad közötti idõszakot könytárakban és kultúrházakban töltötte.:)