Téma: 300

offtopic
t'nak 2010 febr. 19. - 19:12:32
(904/1244)
Sõtmiazhogy, a romák se haltak ki, pedig nincs saját országuk. Miért pont a médek, szarmaták, gepidák, illírek tették volna ezt? Elfelejtettek tán szexelni, netán koncentrációs táborokban füstölögtek el? Ugyan, ugyan. Eszükben sem volt kihalni, csak a nyelvük veszett el, ezzel a nemzetként való önmeghatározásuk is. Senki sem kergette el õket, helyben maradtak, nem dobtak rájuk atombombát, nem szóródtak szét és nem szívódtak fel más népségek közé (mint épp a példaképp említett izraeliek).
1/10
offtopic
fredi60 2010 febr. 19. - 18:56:19 1/10
(903/1244)
"Egy 2300 éve nem létezõ ország népe szerinted még létezik?"

Ilyen logika alapján kurdok sem léteznek. Sõt, zsidók sem, mert ugye 1948-ig nekik sem volt országuk.


A másik hozzászólásodra:
A médek miért ne halhattak volna ki? Ahogy kihaltak a Kárpát-medence környékén a szarmaták, gepidák, illírek például.
offtopic
Dantes 2010 febr. 19. - 18:15:07
(902/1244)
De nézzük máshonnan. Rendben. Teltek múltak az évezredek, de a perzsák fenn maradtak, és azóta is ott élnek Iránban.

Oké.

De hova lettek a médek? A párthusok? A szászánidák? Miért csak a perzsák maradtak meg Irán területén? A többi nép hova lett? Õk eltûntek, nyomtalanul?

Vagy még õk is ott élnek azért?

Na, ezért hibás az egész.

Az ott élõ nép, egyszerûen az adott területen élõ legerõsebb birodalom tagjának, utódjának tartja magát.

Véletlenül sem furcsa, hogy soha senki nem hivatkozik úgy az irániakra hogy médek? Miért nem médek? Ennyi erõvel médek is lehetnének.
offtopic
Dantes 2010 febr. 19. - 18:01:45
(901/1244)
Nem elarabosodott. Bele olvadt az arabba.

Eleve, kezdjük ott hogy az arabok a Szászánida birodalmat foglalták el. Aminek a másik neve Új-perzsa birodalom. Iránban legfeljebb a szászánidák leszármazottjaik élhetnének, de õk sem perzsák, mert a Szászánida birodalom ami igaz, hogy az Óperzsa birodalom utódainak vallották magukat. Ennyi igaz, de azon kívül hogy annak vallották magukat nem voltak azok. Az egyiptomi arabok, és az ókori egyiptomiak utódjainak tartják magukat. A románok meg a rómaiak utódjainak tartják magukat

De egyik sem igaz!

A szászánidák vették át az arabok vallását, kultúráját, és olvadtak bele az arabokba, de már sem perzsák! Az csak egy elnevetés ,hogy új-perzsa birodalom, és mindössze azért hívták õket új-perzsáknak mert egy nagy, erõs birodalom volt egykori perzsa területen .



Na most akkor a perzsák. Hatalmas nagy tévedés, hogy a perzsákra egy népként gondoltok. Ez egy sok nemzetiségû birodalom.

Na szóval az elsõ perzsa birodalom. A médek megdöntése után jön be a képbe. Ez a birodalom a Akhaimenida-uralkodók Perzsiája. Ez az eredeti , az igazi Perzsia. Ám ez megszûnt amikor Nagy Sándor legyõzte III. Dareioszt.

És innentõl fogva nincs többé Perzsia! Az ott élõ népek másokba olvadnak bele, új birodalmak jönnek létre!

Aztán következett a Szeleukida birodalom meg a többi, de ebbe már nem megyek bele.

Ám az igazi Perzsia megszûnt 2300 évvel ezelõtt! Az országuk soha többé nem létezett! Egy 2300 éve nem létezõ ország népe szerinted még létezik?



Összegezve: a perszák már jóval az arab hódítás elõtt beleolvadtak másokba, és országuk se volt soha többé, a területen több nagy birodalom is létezett, utánuk.
Az utolsó volt a Szászánida, õket hódítják meg az arabok . Azt nagyjából ellehet fogadni hogy elarabosodott szászánidák élnek többségben a mai Iránban.
offtopic
t'nak 2010 febr. 19. - 17:41:07 Előzmény Dantes
(900/1244)
Édeske, tök igazad van, tudom, hogy ugyanarról beszélünk mi ketten. Irakban is már csak amerikai katonák élnek.
10/10
Leonidas300 2010 febr. 19. - 17:36:46 10/10 Előzmény Dantes
(899/1244)
Nagyon el lett térve a témától,de muszáj beleszólnom abban a tekintetben hogy mennyire tévedsz. Ugyanis a perzsa mint nép ugyanúgy mint pl. a görög nagyon is létezik,érdemes utánaolvasni,kultúrájában kissé elarabosodott és az iszlámot is felvette,de attól még perzsa maradt és nem halt ki,ugyanúgy ahogy mi is keresztények lettünk 1000 éve mégse haltunk ki.Többszöri függetlenségi harcuk az évszázadok során is ezt bizonyitja hogy õk nem tartják az arabokat maguknál feljebb ,mit sem bizonyit jobban az hogy az ókori hitük a zoroasztrianizmus soha sem tûnt el és még ma is számos hive van.
offtopic
Dantes 2010 febr. 19. - 14:15:26
(898/1244)
Igen. Kipusztultak. Beleolvadtak a hódító népbe. Már nincsenek perzsák.

A görögökkel kicsit más a helyzet, nem olvadtak bele a hódító oszmánokba, nem vették fel a vallásukat, neveiket, szokásaikat.

Jobb lesz ha elfogadod: nincsenek perzsák, ahogy az ókori értelemben vett egyiptomiak sincsenek.
filiszteus 2010 febr. 19. - 13:24:11
(897/1244)
És szerinted mi lett a perzsákkal? Kipusztultak, mint a dodo?
Mi a véleményed a görögökrõl? Ezek szerint õk törökök?
offtopic
Dantes 2010 febr. 19. - 13:14:49
(896/1244)
Közben megválaszoltam ezt.
offtopic
Dantes 2010 febr. 19. - 13:14:26
(895/1244)
Persze az igaz, hogy a nyelvük perzsa, és sokan perzsáknak is mondják magukat , a lakosság 51 %

Na most Egyiptomban meg 95% egyiptomi.

Akkor, ezek szerint Egyiptomban, akkor nem arabok élnek? Hanem Kheopsz egyiptomijai? Kheopsz népe?

Iránban pedig Xerxész perzsái élnek? Xerxész népe?

Az egyiptomi lakosok már csak névben és a helyben kötõdnek az ókori Egyiptomhoz.

Az irániak, szintén csak a névben, helyben meg mondjuk a nyelvben kötõdnek a perzsákhoz. Egyébként rohadtul nem perzsák.

Mohamedán vallásra tértek át, elarabosodtak, és ma már nem élnek olyanok akiket az ókori értelemben véve perzsáknak lehetne nevezni.
filiszteus 2010 febr. 19. - 13:09:18
(894/1244)
Ma is vegyes lakosság él: perzsák, törökök, azeriek, kurdok.
offtopic
Dantes 2010 febr. 19. - 13:04:49
(893/1244)
Cöcöcöcö..nagyon vicces vagy. Figyelj, nyiss már ki egy történelem könyvet, és olvasd el kik foglaltál el az ÚjPerzsa birodalmat. Na kik? Tudod mi áll ott? Az áll ott, hogy az arabok! Bizony!

Ráadásul már az Új perzsa birodalomnak sincs sok köze az Ó-perzsa birodalomhoz. Azt meg a makedón Nagy Sándor tüntette el, örökre.

Na és persze Perzsiában nagyon vegyes lakosság élt.
filiszteus 2010 febr. 19. - 13:01:59
(892/1244)
Bocs, nem figyeltem. Süketek párbeszéde. Megnézném Dantes traumatológiai zárójelentését, miután egy perzsát learabozott.
filiszteus 2010 febr. 19. - 12:49:51
(891/1244)
Ki beszélt arabokról Iránnal kapcsolatban? Egyiptomban élnek arabok.
offtopic
Dantes 2010 febr. 19. - 12:43:42
(890/1244)
És ezt miért nekem mondod?Én is ép ezt mondtam, hogy már nincsenek perzsák.
offtopic
t'nak 2010 febr. 19. - 12:17:51
(889/1244)
Perzsák? Ugyan, hogy éltek volna ott még perzsák? Addigra már mindenki Nagy Sándor volt! Mert ha egyszer meghódította, akkor ugye nem párologhatott onnan el csak úgy! A hét vicce volna, hogy az eredeti lakosság maradt továbbra is ott!
offtopic
Dantes 2010 febr. 19. - 10:59:37
(888/1244)
No, mesélj, akkor kik élnek Iránban, perzsák? Szerintem meg ez a hét vicce, mert a perzsa birodalom több birodalom neve, több nép neve volt, és ma már nem élnek perszák.

A Perzsa birodalmat Nagy Sándor megszüntette.

A Szászánida Birodalom vagyis Újperzsa birodalom, 642 után szûnt meg. És tudod kik hódították meg? A szerinted nem ott élõ arabok. Ja. Biztos miután a Szászánida birodalmat az arabok meghódították, a hódító arabok elpárologtak, és ott maradtak a perzsák?

Ezt akarod mondani?
1/10
offtopic
fredi60 2010 febr. 19. - 09:46:13 1/10
(887/1244)
Ha ezzel azt akartad mondani, hogy Iránban arabok élnek, akkor ez (minimum) a hét vicce.
És ha magad elé képzeled: perzsául (fárszi) beszélõ arabok.... :DDD
offtopic
filiszteus 2010 febr. 18. - 22:59:24
(886/1244)
Igen az s betûje tûnt fel Butler-nek meg kissé erõlködve beszélt és azt hittem beszédhibás. A skótoknak saját nyelvük soha nem volt? Azt tudom, hogy az írek gyakorlatilag most újratanulják az anyanyelvüket, mert az angol iskolarendszer gyakorlatilag kiradírozta az írekbõl a hosszú megszállás alatt. Anatómiailag mások a skótok mint az angolok? Õk nem keveredtek a normannokkal?
offtopic
filiszteus 2010 febr. 18. - 21:10:26
(885/1244)
Nyugodtan okoskodjál. Arról hallottam én is, hogy az angol nyelvnek egész más az artikulációs bázisa, mint a magyarnak
(lásd think, amit hazánkfiai szink-nek ejtenek és az angolok nem tudják, mi akar elsüllyedni) de azt nem tudtam, hogy a skót akcentus beszédhibára emlékeztet. Mivel nem értek hozzá, készséggel elhiszem Neked.