napraforgó 2012 jún. 24. - 04:06:27
(65/85)
Ez Te tényleg levéltári anyagokból kutattad ki? Vagy csak úgy kitaláltad a "hiányzó" befejezést?

Az a kolostorbavonulás mindenesetre sántít, mert Rozali protestáns volt, azt hiszem luteránus, azoknál nincsenek apácák. Meg azt hiszem a cselédségre - akik szerintem jórészt kitalált személyek lehettek - vonatkozó "adatok" sem feltétlenül igazak.
10/10
far vik 2012 jún. 23. - 23:04:10 10/10
(64/85)
Nagyon köszönjük! Nagyjából erre számítottam...
10/10
far vik 2012 jún. 14. - 21:23:39 10/10
(63/85)
Nem tudom, hogy hányadszor látom, de képtelenség megunni. És már most tudom, hogy ha a tévé elõtt leszek akkor, a harangzúgáskor, megint kicsordul a könnyem... Teljesen reménytelen azt várni, hogy ma ilyen filmek szülessenek. Talán még a technika tökéletessége, a kép élessége is ez ellen dolgozik.
Vinogradov 2011 júl. 10. - 09:06:05
(62/85)
Köszönöm a megtisztelõ véleményedet!

Valóban fogalmazhattam volna cizelláltabban korábban - könnyebb volt kihozni a sodromból. Sõt, néha bevallom, csak azért jöttem fel ide a fórumra, hogy kidühönghessem magam a számomra nem szimpatikus hsz-eken. Ma már ez nincs így...

Pl. Több, mint fél évig el is kerültem a port.hu-t...
9/10
oncogito 2011 márc. 27. - 18:47:39 9/10
(61/85)
Ilyen filmek születnek, ha a szakértelem a döntõ és nem a politikai hovatartozás.
A színész remek, mint színész, a rendezõ remek, mint rendezõ, stb.
Mindegy, ki milyen "oldallal" szimpatizál, mindenki teszi a maga dolgát.
Ez az, amit ma elvesztettünk, a tisztességet, az emberséget, a hivatástudatot - maradt a piszkos politika, ami mindent beszennyez. A mûvészetet is.
Ezért nincs ma ilyen remek alkotás.
Szánalmas korszak, szánalmas emberkékkel.
10/10
Kexo 2011 márc. 27. - 00:39:12 10/10
(60/85)
Gyönyörû filmsorozat, remek színészekkel; szép, korabeli viseletet rekonstruáló ruhatárral, eredeti felvidéki helyszíneken készített felvételekkel. Korosztálytól függetlenül mindenkinek csak ajánlani tudom a magyar filmgyártás eme gyöngyszemét!
10/10
Josi55 2011 márc. 22. - 01:12:22 10/10
(59/85)
Hibátlan film!
offtopic
lilahagyma 2011 márc. 20. - 23:23:49
(58/85)
Inkább úgy viselkedik, mint aki a "békeidõben" tömbbizalmi volt.
offtopic
spinabifida79 2011 márc. 20. - 22:24:39
(57/85)
Képzeld, ha humán orvos lett volna, akkor biztos emberekre lövöldöz.
offtopic
lilahagyma 2011 márc. 20. - 21:20:12
(56/85)
Nálunk a szomszéd állatorvos(!) szórakozott egy idõben azzal, hogy átlövöldözött a kertünkbe a légpuskájával, verebekre.
spinabifida79 2011 márc. 20. - 21:14:19
(55/85)
Nagy Gábor, hogy eltûnt a rivaldafénybõl. Egy éve hallottam egy rádióriportot vele.
Nagyon szimpatikus, normálisan gondolkodó ember benyomását keltette. El tudtam neki hinni, hogy nem vágyik a stohlbuciszerû sztárságra, kielégíti, hogy egy vidéki színházban játszik.
offtopic
spinabifida79 2011 márc. 20. - 21:11:02
(54/85)
Elég furcsa szórakozásnak tartom, ártatlan állatokat lelövöldözni: Ma már nem hiszem, hogy éhen halna valaki, ha nem vadászna. Mint, ahogy az a liba sem fagyna meg, aki sok kis prémes állat szõrméjébõl készített bundában illegeti magát.
Igaz, hogy nekem is le kellene szoknom a húsevésrõl, hogy teljesen tiszta legyen a lelkiismeretem. Fokozatosan próbálom már.
offtopic
aggodalmas 2011 márc. 20. - 19:03:41
(53/85)
Volt elég hasonlónak mondható eset manapság is. :-/
Gazdájuk mellõl kilõtt pedigrés-nyakörves ebek nemegyszer estek áldozatul, a törvény mögé bújó "vadászoknak" akiknek viszketett már az ujjuk a ravaszon, és ahelyett, hogy példát vettek volna Hemingway-rõl (!), inkább kutyára lõttek...

...jelzem, az ilyen híreket hallva, magam is feltoltam volna egynehány testnyílásukba a fegyverük csövét, még azon melegében – szimplán nevelõ szándékkal. ;-)
spinabifida79 2011 márc. 20. - 16:22:38
(52/85)
Hát, ha valaki lelõné az én vizslámat, annak letolnám a torkán a puskáját. Gratulálok Görgey alispánnak! Így kell ezt csinálni!
napraforgó 2011 márc. 20. - 13:41:01
(51/85)
Mikor elõször láttam, kicsit zavartak a regénytõl való eltérései. Aztán megszerettem. Nagyjából visszaadja a regény hangulatát. Szóval szeretem. Szerintem sûrûbben kellene ismételgetni.
orgyen 2011 márc. 12. - 21:27:59 Előzmény Vinogradov
(50/85)
Idézet:
"Remélem ezt még te is viccnek szántad - a magyar közoktatás történetében soha nem volt példa arra, hogy a Toldit vagy a János vitézt teljes terjedelmében kellett volna tudni - ez amúgy is ritka szellemi képességeket tételezett volna fel a tanulókról."

Sõt még a "Toldi estéjé"-t is kötelezõ volt megtanulni teljes terjedelmében, a "Toldi szerelmé"-nek pedig jelentõs részét tudni kellett az egész osztálynak.
Mivel a gimiben kötelezõ volt az orosz és egy nyugati nyelv (esetemben a francia), még azokból is kellett memoritereket tanulnunk: oroszból Puskin, Lermontov, Szimonov verseket, franciából természetesen a Marseilles-t, Moliere és Rostand mûveibõl részleteket, Cyrano teljes befejezõ jelenetét, valamint szimbolista verseket eredeti nyelven. Az „Õszi sanzon”-t, a Marseilles-t és a Cyrano záró jelenetét ma is tudom fejbõl, pedig mat-fiz érdeklõdésem violt és ennek megfelelõ pályát választottam. Irodalmi érdeklõdésû osztálytársaim sokkal többre emlékeznek (tavaly volt a 45 éves találkozónk).
Úgy tûnik akkkor még a leggyengébb tanulók is "ritka szellemi képességekkel rendelkeztek", legalábbis a TE szemszögödbõl!!!
Hogy „soha nem volt példa”? Szüleimnek, tanáraimnak (még a mat-fiz tanár is) akik a Horthy korszakban, nagyszüleimnek akik a Monarchiában jártak iskolába úgy meg kellett tanulniuk a magyar-latin-német szövegeket, hogy még idõs korukban is fel tudták mondani Az ember taragédiájának bármelyik részét függetlenül attól milyen pályára léptek.

Idézet:
"Azt pedig már végképp fölösleges felemlegetnem, hogy az államszocializmus legsötétebb idõszakában került tiltólistára számtalan könyv, hogy Az ember tragédiáját évekig nem mutathatták be"

Pedig EZ is kötelezõ tananyag volt az 50-es években is, sok részt meg is kellett tanulni, arról nem is beszélve hogy folyamatosan szerepelt a szinházak mûsorán. Én például az 50-es években láttam elõször szülõvárosom szinházában, melyet (fából készült) 56 után a megyeszékhely azóta nagyhírû színháza tûzveszélyességre hivatkozva lebontatott, de mindenki tudta hogy így akartak megszabadulni a vetélytárstól. Ugyanitt láttam a „Csongor és Tündé”-t is.
Nem tudom honnan veszed az ismereteidet, de én az 50-es és a 60-as években jártam iskolába. A kötelezõ memoritereket csak a 70-es évek végétõl tért nyerõ liberalizmus szüntette meg.
Innen is látszik hogy nagy hiba volt, mert pld. TE is „ritka szellemi képességûeknek” tartod azokat akiknek ezeket mind tudniuk kellett ha nem akartak megbukni.

Egyébként a verstanuláshoz nem okosnak csak szorgalmasnak kell lenni. Okosnak lenni a reál tárgyakhoz, elsõsorban a matematikához és a fizikához kell, ugyanis azokat mindenekelõtt meg kell érteni míg a verseket csak betanulni kell.

Engem leginkább az zavar hogy emberek ahelyett hogy azt kifogásolnák a múlt rendszerben ami ténylegesen rossz volt, inkább primitív (mindenki számára közérthetõ) hazugságokkal mossák a honpolgár agyát. Manapság ez így „trendi”!
10/10
far vik 2011 márc. 12. - 19:16:45 10/10
(49/85)
Hmmm, már ezerszer láttam, de az elsõ rész elejérõl és errõl a szilveszteri buliról mindig lemaradtam. (A kasza az legutóbb már megvolt). Érdemes volna egyszer az Állam Népi Együttes táncosainak a nevét is megemlíteni. Itt is élmény volt nézni õket, mint még megannyi korabeli magyar kosztümös filmnben.
apuska 2011 márc. 07. - 09:29:52
(48/85)
De kifakult a kópia a Duna vizében! A tavaly nyári m2-es vetítésjóval élénkebb volt, teljesen más színkarakterisztikával.
10/10
juraj72 2010 okt. 09. - 10:22:30 10/10 Előzmény Vinogradov
(47/85)
Pontosan errõl van szó!
10/10
juraj72 2010 okt. 09. - 10:20:48 10/10 Előzmény orgyen
(46/85)
Te vak vagy!