Téma: A gyûlölet

imrebácsi 2011 ápr. 12. - 16:23:55
(24/64)
Jó régen láttam,lehet 10 éve???( még videotékákban is kerestem.)
Emlékszem erõs hatással volt rám. Meghatározó élmény,még mindig .
6/10
sanderb 2011 ápr. 12. - 14:12:28 6/10
(23/64)
Ez biztosan egy nagyszerû film, de hozzám nem szólt igazán. Látom a belefektetett energiát, munkát és mûvészetet, de nem találta meg személyemben a film a nézõjét. Szenvedtem tõle és legtöbbször untam. Realisztikus ábrázolás fekete-fehér képekkel hangsúlyozva még nem egy jó történet. 10/6
10/10
Tenebra Mors 2010 júl. 04. - 12:53:23 10/10
(22/64)
Durva film... Mikor vége lett... Illetve: az utolsó jelenet. Döbbenet. Persze volt bennem ilyen érzés, hogy "ilyet már láttam valahol". De mégis: ebben a közegben nagy hatása volt.

Egyik évfolyamtársam javasolta, miután kérdezte, hogy "láttátok a Gyûlöletet? nem? pedig alap!". Hát igen...

Röviden: parádés alakítások, fajsúlyos téma, magába szippantó atmoszféra. Elgondolkodtató és felkavaró film.

Az meg, már bocsánat, de hülyeség, hogy ez a "gettósok" iránt akar szimpátiát kelteni. Ez nem valami liberálamcsi popcornfilm... Már a címe is elég árulkodó szerintem, abból illene rájönni, hogy milyen témát dolgoz fel. Ez a film A Gyûlölet társadalomrajza. Vagy inkább korrajz. Nem az arabok vagy a feketék iránti gyûlölet jelenik meg benne, hanem az emberek egymás irányában általánosan jelenlevõ erõszak, agresszivitás, gyûlölködés. Vajon miért "antipatikusak" a film fõszereplõi is? Mert nem akarja fényezni õket sem a rendezõ, hiába vannak "szar helyezetben". Randalírozásukra egyébként sem indok a "szar helyzet", minthogy érezhetõen a film cselekményében végrehajtott tetteiket már csak a "FUN" kedvéért is mûvelik. "A rendszer ellen vagyok" - vagy valami ilyesmit mond a Vincent Cassel által játszott figura. SPOILER: De akkor kérdés, hogy, ha eme nemes cél vezérli, akkor miért kell pl. az egyik kiállításon törni-zúzni, illetve durvulni a lányokkal? SPOILER. A "Miért?" a lényeg, melyre nincs válasz. A film a "gyûlölet" mögötti okot nem is nagyon kutatja éppen ezért. A "gyûlöletnek" nincs igazi oka, az az emberben kódolva van. Csak éppen kapóra jön egy-két esemény, történelem stb., melynek ürügyén kiélheti féktelen agresszivitását az ember. S nemcsak a három fõhõsrõl van szó. A zsaruk ugyanolyan kegyetlenek, s számukra a törvény csak ürügy arra, hogy élvezettel kínozhassák a bevitt suhancokat. Ugyanígy a skinheadek, habár õk csak rövid ideig vannak jelen. Jobb is, õket már "leleplezték" sokan. Tehát szó sincs itt arról, hogy bármelyik oldalt is kimentenék. Kassovitz nem állást foglal, hanem bemutat.

Mátrix? Nem hinném, hogy sok köze van hozzá. Tartalmában semmi, mondanivalójában sem sok. Csak azért, mert az egyik fõhõs megemlíti, hogy "a rendszer ellen" lázad, még nem rokonítható a Mátrix-szal.
Viszont annál több filmes idézet, utalás van benne. SPOILER: Pl. a "The World is yours" - "The world is ours" egy szép játszma a Scarface-szel. Na, ehhez a filmhez már sokkal több köze van. SPOILER.

A fekete-fehér szintén funkcióval bír (nem mellesleg ez a sztori színesben eléggé vesztett volna értékébõl...). Hogy csak egyet említsek: ez is filmes utalás. A minimalista stílus egyik úttörõje a francia Bresson volt az '50-es években. Ezzel bizonyára elõtte is tiszteleg a rendezõ.

Na, de a lényeg: ez a film így tökéletes, ahogy van. Maradandó élmény volt.

10/10
9/10
kispalissaci 2010 jún. 27. - 12:46:44 9/10 Előzmény Rahar
(21/64)
Baromira nem gondolom, hogy a film olyan céllal készült, hogy "szimpatikussá váljanak neked a fr-ban élõ arabok meg négerek"... Tényleg nézzél inkább Mátrixot.
9/10
pelu 2010 máj. 11. - 09:57:22 9/10 Előzmény wiliwonka
(20/64)
Tényleg, így már érthetõ! A másik klotyóból a gyerek, meg ugye nem mert addig kijönni, míg le nem léptek. Fasza volt az a jelenet! Jól vágott az öreg agya.
Én meg azon kattogtam a film után sokáig, h vajon mi volt a tanulsága az öreg sztorijának!:D
5/10
Rahar 2010 máj. 10. - 19:01:13 5/10
(19/64)
Itt mindenki agyondicséri ezt a filmet, nekem annyira nem tetszik, nem azt gondolom, hogy rossz film, inkább átlagos, legalábbis a számomra. Ezzel nem akarok senkit megsérteni, nem azért írtam le, hogy mások nekem essenek. 10 pontból 5 pontra értékeltem. Sajnálom, hogy fekete-fehérben készült el, szerintem színesben jobb lett volna. Mivel nem tudok franciául és nem is akarok, nálam csak a szinkronizált változat jöhet szóba, számomra nagyon jó a szinkron, de természetesen elfogadom azt a véleményt, hogy eredeti nyelven sokkal jobb és nem nagyon lehet bizonyos dolgokat megfelelõen lefordítani. Ha a filmnek többek között az volt a célja, hogy szimpátiát ébresszen bennem az arab és néger bevándorló franciák iránt, akkor nem érte el a célját. A bokszoló négeren kívül számomra az összes többi karakter kifejezetten antipatikus. A nagy szellemi mondandótól sem vagyok begyengülve, már elnézést de ennél több ilyen aranyköpet található például a Mátrix címû filmben, nem vagyok Mátrix és egyéb fanatikus filmrajongó. Valamint nem tudom megítélni, hogy mennyire realisztikus képet fest a pillanatnyi helyzetrõl, mivel ezt csak akkor tehetném meg, ha most ott élnék a franciaországi lakótelepek egyikében. Valaki a filmet a kisebbség miatt a Macskajajhoz hasonlította, az a film tetszik, de azok a karakterek is kifejezetten antipatikusak nekem.
wiliwonka 2010 máj. 08. - 22:53:17 Előzmény pelu
(18/64)
Azt csak azért mondta, mert be volt szarva, és el akarta terelni a srácok figyelmét. Ami sikerült is neki, mert eszükbe se jutott, hogy az öreg végighallgatta, hogy Vincent arról beszél, hogy ki fog nyírni egy zsarut.
9/10
pelu 2010 máj. 06. - 13:21:56 9/10
(17/64)
Tényleg nagyon nagy film, rengeteg tanulsággal.

Érdekelne, h az öregnek a történetét, h értelmeztétek? Azt amit a wc-bõl kilépve mesél nekik. A szibériás-vonatos sztori.
kritickus 2009 dec. 14. - 19:27:29
(16/64)
"Mert nem a zuhanás számít. Hanem a leérkezés."
zseniális film, ALAPdarab, örök klasszikus.
wiliwonka 2009 dec. 11. - 00:26:11
(15/64)
Húúú, nagyon nagy film. Nálam kábé annyira alapmû, mint mondjuk a Sin City, vagy az Amerikai História X
6/10
Spooner 2009 nov. 23. - 18:57:51 6/10
(14/64)
hú hát nemtom nekem nemjött be.. nemnéztem végig..
sushi 2009 febr. 01. - 16:57:23
(13/64)
elfogult vagyok...Fantasztikusan eltalált film...annyira jó hogy az már fáj...magam is lakótelepi jányka vagyok és hát...igen szuper hangulattal és képi világgal rendelkezik...meg minden a világítás, a történet,szereplõk...kiemelkedõen az operatõri munka na az ...azt egy orgazmusnak éltem meg:Dés hogy tudatosan használt ff ...ff, mint fantasztikus film:D...csüggtem minden percén a filmnek...és hát a vége...
marky 2009 jan. 14. - 13:45:44
(12/64)
uh, szerintem is káprázatos a szinkron. Vinz és Said magyar hangja csúcs!
7/10
johnspoiler 2008 okt. 20. - 07:51:54 7/10
(11/64)
Ez a film gyakorlatilag nem szól semmirõl és mégis mindenrõl. Bár lekötött és tetszett is, a végétõl (a zuhanás) nem voltam oda bár kétségtelen nagyot ütött.
Mindenesetre láttm már jobb mûvészfilmat is, de természetesen alapmû.
bourne 2008 szept. 09. - 09:18:19
(10/64)
istentelenül jó film ... voltam vagy 15 mikor elõször láttam, azóta meg vagy 10 szer ---
a legjobb, amikor a lakótelepen a dj srác elkezdi keverni Edith Piaf ot ...
hatalmas
10/10
CrazyBoy 2008 júl. 22. - 11:42:19 10/10
(9/64)
Ezt a filmet is véletlenül láttam egyszer késõ este, és mikor lement a zárójelenet azt hittem behidalok, úgy kezdtem, hogy mi ez a fekete-fehér izé és úgy fejeztem be hogy aztak*rva ez nagyon durván ütött, de csúnyán nagyot. Én is panelgettóban laktam jó darabig, ment a bandázás a kisebb nagyobb stiklik, és nem egy haver került a rács túloldalára késõbb, vagy barátkozott a felfüggesztett gondolatával. Tudtam azonosulni a szereplõkkel, a helyzetükkel, és a film vége nagyot üt.
rajongólány 2008 ápr. 19. - 03:11:37 Előzmény MZ/A
(8/64)
Még egy idézet a filmbõl: "be vagyunk zárva idekintre..." - súlyos gondolat, és a rendezõ meg is tudja mutatni, hogy ez mit jelent. Kár, hogy a szinkron ilyen egysíkúra sikerült, sokat levett az értékébõl.
klaradalma 2008 ápr. 10. - 20:36:24
(7/64)
Szerintem a rendezõ azért csak a kisebbség szemszögét mutatja be, mert annak idején mikor az eset történt akkor gondolom a sajtó nem éppen elfogulatlanul állította be a különbözõ etnikumokat Franciaországban. A rendezõ a filmmel talán csak egy "védõbeszédet" akart mondani.Kedves Matyej jogos a meglátásod miszerint csak az egyik fél sérelmeit látjuk, de a franciák szerintem túl sokat látták a rendõrség szemszögét.Mondjuk nem ártott volna akkori híradásokat is beletenni a filmbe (bár lehet, hogy volt erre nem emlékszem tisztán).
makrai.lilla 2008 ápr. 10. - 15:29:03
(6/64)
tényleg nagyon jo volt,én meg külnösen utálom az elöitéletes embereket,ugyhogy tökre megértettem öket mit miért tesznek...
nem lehet könnyü nekik...
telkibalint 2008 ápr. 09. - 19:56:14
(5/64)
durva és finom