Téma: A két pápa

9/10
Gaddemon 2020 jan. 26. - 15:00:24 9/10
(45/65)
Nem vagyok vallásos, de nagyon élveztem a filmet, végig fenntartotta az érdeklődésemet és sok új dolgot tudtam meg.
Edmond Dantes 2020 jan. 26. - 14:24:23 Előzmény dave555
(44/65)
Aki Ferenc papat ellenpapanak nevezte vagy gondolja, nemcsak nagy szamarsagot mondott, hanem muveletlenseget is elarulta. Eloszor talan meg kellett volna neznie, kik es miert szamitanak a hivatalos egyhazi kanon szerint "ellenpapanak". Inkabb azt mondhatta volna "nekem nem tetszik Ferenc tehat o nekem ellenpapa". A beirassal egyebkent tokeletesen egyetertek.
8/10
gyereamozibabe 2020 jan. 26. - 01:32:04 8/10
(43/65)
Szkeptikus voltam, mert már viszolygok a liberális mantrától, de ez nagyon jó film lett. A fejtágításokat (hogy mekkora kamu) már olvastam előtte. Ettől még élveztem.
6/10
blaze86 2020 jan. 24. - 16:41:53 6/10
(42/65)
A hírveréshez képest gyenge lett, sajnos... Remek alapötlet, de mind a rendező, mind a forgatókönyvíró kihagyta a ziccert a történet és a színészek előtt/elől.
Kérdés: ez most ilyen divat, hogy az operatőri munka olyan, mint ha egy 11 éves gyerek videózna iPhone-al? Semmi értelme, és rettenetesek voltak a kivágások.
6/10, erős közepes, kár érte.
kaposznyak 2020 jan. 22. - 17:40:45
(41/65)
Mivel nem vagyok érintett az egyház dolgaiban, kívülállóként értékelem: nagyon jó film.
5/10
Atis88 2020 jan. 16. - 15:24:48 5/10
(40/65)
Szerintem ez a téma nincs olyan mély, hogy 2 órás játékidőt kitöltsön ebben a formában. Talán ha jobban kifejtették volna Ferenc múltját és hogy miért nem akart pápa lenni, akkor érdekesebb lett volna. Így viszont helyenként nekem unalmas volt.
Persze ettől függetlenül a két színész nagyon jól játszotta a karakterét.
Edmond Dantes 2020 jan. 14. - 14:00:52
(39/65)
A mindennapok valós történései izgalmasabbak lehetnek egy filmnél:
https://hvg.hu/vilag/20200114_xvi_benedek_ferenc_papa_vatikan_colibatus
Edmond Dantes 2020 jan. 13. - 21:49:33 Előzmény zetevar
(38/65)
Az új pápához: 1/1 fikciós film(ek) színesebb(ek) tud(nak) lenni, egyébként nem mindig. Ebben A két pápában azért picit több a non-fiction, nem? Még ha egyesek szerint egyoldalúbb is. (Szerintem nem.)
PS: II. János Pál újító volt? Hm... Talán félidőig és csak világpolitikai vonalon. Aztán .. de hagyjuk is.
9/10
funfun 2020 jan. 13. - 17:11:06 9/10
(37/65)
9 pontos film nálam, bár talán 10 is lehetne. Egy jelenet volt, ami zavart: a tangózása a két főszereplőnek. Kritikákban azt olvastam, inkább Ferencről szól a film, pedig Benedek is ott ugyanolyan erősen ott van, a változása, nyitottsága az újra. Valószínűleg sok a fikció a két ember kapcsolatának történetében is, nem csak magában a sztoriban, de ugyanakkor több tanmesénél. Érdekes film, magával ragadó beszélgetésekkel.
8/10
jn 2020 jan. 13. - 01:57:43 8/10
(36/65)
Valószínűleg sok csúsztatás van a történetben, ezeknek most olvasok csak sorban utána...viszont ettől még maga a film élvezhető, elgondolkoztató, sok helyen látványos, a színészi játék is remek, helyén kezelve abszolút ajánlom.
offtopic
nick név 2020 jan. 09. - 16:00:27 Előzmény zetevar
(35/65)
A szórványosan nem értékítélet, hanem ténymegállapítás, azaz nem mindig és mindenhol, hanem bizonyos a világban elszórt helyeken fordult eddig elő a szexuális zaklatás egyházi berkekben. És ez nem azt jelenti, hogy akár csak egy eset ne lenne sok, ha valamiért mégis ezt láttad bele, akkor ez egy alaptalan elgondolás volt a részedről. A probléma tárgyalása fontos, ugyanakkor az is fontos, hogy az általánosítástól is mentes legyen az eszmecsere, ahogyan általában nincsen zaklató színház, úgy nincsen általában molesztáló egyház sem, esetek vannak, problémák, jelenségek, amiket megfelelően orvosolni kell.
5/10
zetevar 2020 jan. 09. - 15:59:35 5/10 Előzmény Edmond Dantes
(34/65)
Köszönöm a cikket. Elolvastam és pontosan azt mondja, amit én is éreztem. Nagyon sokat nem tudok a pápákról, de azt éreztem, hogy ebbe a filmben erősen Ferenc felé lejt a pálya és nem értettem, miért. Azóta is próbálom helyretenni magamban a kérdést, hogy milyen is volt ez a film valójában? Hogy vajon egy olyan filmtől, ami Benedekről, a későbbi Ferencről és Benedek visszalépésének időszakáról szól, mennyire elvárható a korrektség. Lehet-e egy filmet jónak nevezni, ha ez a korrektség nincs meg?
5/10
zetevar 2020 jan. 09. - 15:40:32 5/10 Előzmény nick név
(33/65)
Na ezzel a legutóbbi hosszú hozzászólásoddal pl. tökéletesen egyetértek. Bár az, hogy milyen erős erők munkálkodnak a háttérben pontosan megítélhető abból, hogy mennyire szakad el az adott vezető a korábban hangoztatott elveitől. Látszik, hogy Ferenc is elég nehezen boldogul, nehezen viszi át az alapvető reformokat is (bár a retorikájából nem feltétlenül ez látszik) és nagy kérdés, hogy ki lesz az utódja. Nem véletlenül választották meg az idős és konzervatív Ratzingert sem, aki szöges ellentétben állt elődje, a megválasztásakor fiatal és tetterős II. János Pállal.
5/10
offtopic
zetevar 2020 jan. 09. - 15:32:32 5/10 Előzmény nick név
(32/65)
Dehogy, csak amikor azt írtad, hogy "szórványosan" előfordulnak zaklatási ügyek és botrányok, akkor úgy éreztem, hogy ez a "szórványos" szó nem a legmegelelőbb. Ezek nagyon komoly ügyek és rengeteg embert érintenek szerte a világban. És sztem csak a probléma csúcsa látszik, amit tudnak, még mindig fednek. Ahogy eddig ezeket az ügyeket intézték, az pedig iszonyatosan súlyos kérdéseket vet fel az egész egyház irányában.
offtopic
nick név 2020 jan. 09. - 13:01:10 Előzmény dave555
(31/65)
Ez egy messzire vezető kérdés, de az erkölcs nem születik meg magától, a társadalmakat alkotó emberek szülik meg, amire különböző intézmények rásegítenek, vagy hogy így és van, hogy úgy. A ami erkölcsünk alapja a 2000 éves keresztény erkölcs, vallási meggyőződéstől, vallásosságtól teljesen függetlenül. A törvényeink szelleme, az íratlan normáink alapjai, de akár csak az ateizmust is elterjesztő és felvilágosodás is ebből a szellemből következett.
Ferenc pápa szerintem is lényegesen közelebb áll az eredeti keresztény szellemhez, viszont ha bele akarunk ebbe a kérdésbe menni, akkor szerintem az állna a legközelebb a keresztény szellemiséghez, ha az egyház megszűnne hierarchikus hatalom és politikai létesítményként működni. Az egyháznak nagy szerepe volt abban, hogy a szellemiség elterjedjen a világ ezen részén, de abban is, hogy sok száz évvel később korrumpálódjon és fokozatosan romoljon, hogy a személyes, bensőséges hitből rítusok sorozatává és kötelező események láncolatává és politikai eszközzé degradálódjon. (Vicces, amikor nagy keresztények gúnyolják a mostani pápát csak azért, mert valódi pápaként viselkedik.)
A modern ember valóban identitásválságban él, fóbiákkal van tele és élethazugságokkal, ez pedig többek között visszavezethető az individuumra, csúnyábban fogalmazva az egóra alapozó felvilágosodásra, amelynek természetesen vannak pozitív oldalai, de megint csak a teljességhez tartozik az érme másik oldala. Én egyébként örülnék neki, ha Ferenc pápa még sokáig, lényegesen jobban vezetné a katolikus egyházat, mint ahogy eddig történt, viszont annak örülnék a legjobban, ha a keresztény vallást nem a csak célvezérelt jelképek, a szentek, a pokol és az egyéb egyházi kreálmányok jelképei határoznák meg, ha tényleg visszatérne valami eredeti, igaz forráshoz, ha Ferenc pápa, vagy egy utódja még közelebb vinné a vallást ahhoz, ami eredetileg volt, megtisztulással, nyitottsággal, mindennel együtt. De persze szentimentalizmust félretéve ez ebben a modern, zakatoló és sok szempontból embertelen, elidegenedett világban minden bizonnyal megvalósíthatatlan.
10/10
dave555 2020 jan. 09. - 11:58:14 10/10
(30/65)
Nagyon szépen bemutatja a film, hogy Ferenc pápa visszahozta a "keresztény" szó valódi jelentését. Szembenézés az egyház bűneivel, nyitottság a homoszexuálisok felé és ami talán a legaktuálisabb, a menekült kérdés, azaz a menekülteken segíteni alapvető emberi kötelességünk. Amúgy ez egy normális világban nem keresztényi kötelesség lenne, pusztán alapvető erkölcsi szabály: a minimum. De miután egy erkölcsileg végtelenül züllött világban élünk, ezt ma a pápának kell kimondania, és sokan még így sem fogják fel. Sőt, egy magyar kormánypárti televízióban egy jobboldali "értelmiségi" szájából még az is elhangzott, hogy Ferenc pápa egy ellenpápa, ami teljes abszurditás. Mint ahogy az is, hogy ez a csávó mind a mai napig nem kért ezért a mondatáért bocsánatot. Sajnos sok álkereszténynek egyszerűen fáj az, hogy az egyház Ferenc pápa vezetésével próbál visszatérni eredeti küldetéséhez.
Edmond Dantes 2020 jan. 09. - 10:45:40
(29/65)
Nagyívű, finom, pártatlan elemzés a filmről és a két pápáról itt: https://mandiner.hu/cikk/20200108_ket_papa_sok_tevedes_egy_fikcio Ferenc-utálóknak és Benedek-fanoknak szinte kötelező olvasmány.
offtopic
nick név 2020 jan. 08. - 20:55:15 Előzmény zetevar
(28/65)
Egyfelől a nevet jobban szeretem, mint a nick-et, másfelől pedig jó lenne, ha példákat is mellékelnél a vádaskodásodhoz, nem csak úgy hagynád a levegőben, ahogyan azt ma szokás. Már persze ha komolyan gondolod és nem csak úgy jól esett leírni, ezt gondolni és kész.
offtopic
nick név 2020 jan. 08. - 20:30:10 Előzmény zetevar
(27/65)
Sosem bagatellizáltam a zaklatási ügyeket sem a keresztény egyházaknál, sem sehol máshol, ezt elutasítom.
5/10
zetevar 2020 jan. 08. - 20:25:00 5/10 Előzmény nick név
(26/65)
Nick, nem a film bagatelizál, hanem te az utsó elõtti hozzászólásodban.