Tiborcsik 2012 nov. 13. - 13:27:11
(4922/5342)
Nekem az tetszett félelmetesen, ahogy Hong titkáron a hatalommal együtt fokozatosan elhatalmasodott a hatalomvágy eltorzító hatása, nagyon jól megoldották ezt finom személyiségváltozási jelekkel.
6/10
napraforgó 2012 nov. 13. - 13:18:41 6/10
(4921/5342)
Kicsit fura volt a tegnapi részben az is, hogy a kivégzés után hirtelen valahol vidéken vagyunk, ahol leszedik Jakjongot egy kerítés tetejérõl, majd egy percel késõbb kiderült, hogy õ a titkos királyi megbízott, akinek feladata felszámolni a korrupciót a tartományban. Aztán Dzsang Teót látjuk egy röpke pillanatig, majd Dalho "kardvásárlási" akcióját.
Aztán hirtelen a kinevezési ceremónia.
Valahogy itt a végén már csak olyan ötletszerûen összedobták a történéseket, semmi nem következik semmibõl, vagyis nincs logikai felépítése a cselekménynek.
Ezzel együtt sajnálom, hogy ma véget ér. Mikor lesz valami hasonló?
10/10
roni102 2012 nov. 13. - 13:14:30 10/10
(4920/5342)
Na eljött ez a nap is, az utolsó rész. :(
Remélem a következõ hasonló nagyon jó sorozatot sokkal jobban fogják reklámozni és nem mindig a 8. résztõl fogom õket látni.
Én kicsit hiányoltam SY halál részeit, 1és fél részben ezt lerendezték.. kicsit mintha a végét elkapkodták volna.

De nem búsúlok, mindig lesznek ilyen jó kis sorozatok, bár én szorgalmaznám a 20 részeseket is most láttam 3 is és nagyon nagyon jók voltak!
Koczina Judit 2012 nov. 13. - 09:15:34
(4919/5342)
Mara, a The great seer-t nem nézed?
Koczina Judit 2012 nov. 13. - 09:14:52
(4918/5342)
"a Dongi túl szirupos volt és jószerivel csak az alacsony sorból származó lány felemelkedésével, királyi ágyassá emelkedésével foglalkozott."
Ha valaki ezt olvassa, azt hiheti, hogy DY beriszálta magát a király ágyába, hogy egy erotikus történetrõl van szó. Elõször is tudjuk, hogy a király azt kap meg, aki csak akar, egész biztos, hogy megfelelõbb jelöltek is akadtak volna erre a célra. DY elõször is tisztázta az apja szerepét egy korábbi összeesküvésben, felderített több gyilkosságot és gyilkossági kísérletet és leleplezte Jang szerepét a királyné elûzetésében. Ha nagyon le akarjuk egyszerûsíteni, ágyas azért lett, mert a király beleszeretett. (Igaz történet.) És ne felejtsük el azt sem, hogy DY volt az anyja egy jelentõs királynak, aki több mint 50 évig uralkodott.
Ebbõl a trilógiából természetesen a PÉ volt a legjobb a fõzõcskés próbatételeivel együtt. A rendezési stílus felett azóta egy kicsit lehet, hogy eljárt az idõ, de akit egyszer megfogott ez a különleges világ, nem nem nagyon akar szabadulni tõle.
notni 2012 nov. 13. - 08:52:09
(4917/5342)
Szerintem ne írjuk a kultúrák közötti eltérések számlájára azt, hogy ez a film nem sikerült igazán.
6/10
napraforgó 2012 nov. 13. - 08:32:34 6/10
(4916/5342)
hanglejteéésel = hanglejtéssel
Nem tudom néha miért sokszorozza meg a betúket ez a buta klaviatúra.
6/10
napraforgó 2012 nov. 13. - 08:30:56 6/10
(4915/5342)
Korábban valaki megírta, hogy a nálunk játszott sorozatok melyik évben készültek, ha jól emlékszem a YiSan megelõzte a DongYt. Ha az ember tisztában van az idõrenddel, látja, hogy mennyit fejlõdtek a sorozatkészítés közben.
Lehet, hogy ez a nyugati ízléshez közelítés csak nekünk (vagy nekem) jó, de én se nagyon csípem a hossza "felség"-ezést, meg a hasonló nyafogásokat. Sokszor a vicces mellékszereplõk is eltúlozzák a játékot.
Néha az az érzésem, hogy olyan, mint a XIX. századi magyar színjátszás az eltúlzott gesztusokkal, a drámai hanglejteéésel, stb. Vagy mint a XX. sz. eleji némafilmek (feliratok nélkül).
Ez nyilván a keleti színházi kultúrákból is eredhet, ahol szintén ilyen eltúlzott gesztusokkal adták elõ a történetet. Ott van pl. a japán No színház, vagy a kínai operák.
Sajnos én egyiket sem tudom élvezni, minden történelmi érdeme ellenére.
notni 2012 nov. 13. - 07:51:29
(4914/5342)
Nagy rajongója vagyok ezeknek a sorozatoknak, de ez a sorozat „mérsékelten jó”. Unalmas, vontatott, és az érzelemcunamik…. Komplett részeket lehet úgy kihagyni, hogy nem veszti el az ember a fonalat. Kimaradunk 200 „felségbõl” meg 150 „Szongjonból”.
Valóban a Silla volt eddig kimagaslóan a legjobb. Remélem a következõ sorozat újra a megszokott (elvárt) színvonalat hozza.
7/10
offtopic
dorombka 2012 nov. 13. - 07:28:57 7/10
(4913/5342)
Valószínûleg azért érezzük a diszharmóniát, mert a lassú, részletes tradicionális játékokhoz hasonlóm tempót irányoztak elõ, amely nekünk idegen.
Bár nem tudom mi a jobb... valószínûleg a mai rohanó világban a pattogósabb áll közelebb a stílusunkhoz.
Lehet, hogy egy európai szemmel végzett vágás közelebb hozná a történéseket, de az nem az lenne, ami a lényeg.
mint egy fõzés:lehet fúziós,finom, mutatós de az nem a mama fõztje-

Így is sokan beleszólnak, mert a nézõket ott maximálisan kiszolgálják , jó értelemben..
De például én ugyan szerettem sillát, de a bónusz 12 rész egy másik film volt számomra ...

Egyébként ahogy ide-oda beleolvasgatok igen sok amerikai, európai re-markot készítenek,
meg próbálkoznak mindenféle stílussal , történelem sávval...
most például divat az idõugrás, meg a fantáziavilág erõs domináns beépítése a történetbe
6/10
napraforgó 2012 nov. 13. - 07:17:37 6/10
(4912/5342)
Valahogy úgy érzem, hogy a sorozatok készítõi mostanában - az elmúlt években - tanulgatják a telenovella-készítést. Van, amelyik jobban sikerül, van, amelyik kevésbé. Az MTV által bemutatottak közül talán a Silla királyság volt a legjobb, a legfeszesebb, ott aztán nem voltak üresjáratok.
Nem tudom, hogy melyik volt a legkorábbi, de a Palota ékkövében is hosszúra nyúló fõzõcskejelenetek voltak, amelyeket nélkülözni lehetett volna, a Dongi túl szirupos volt és jószerivel csak az alacsony sorból származó lány felemelkedésével, királyi ágyassá emelkedésével foglalkozott. Ez, a témához képest hosszúra nyúlt. A YiSan jó lett volna, mert itt egy király életútja volt a téma, csak sok volt az üresjárat. Ezt egy európai rendezõ vágásokkal úgy gatyábarázná, hogy kb. 30 részben mindig történne valami, a szereplõk jellemét pedig megõrizné, a film szellemisége is fogyaszthatóbb lenne egy Koreán kívüli akármilyen (nem ázsiai) kultúra számára is.
Na de annyira nem volt zavaró így se, hiszen, ha nem tetszik, át lehet menni egy másik csatornára. Csak sajnálom, mert az ember általában szuperlatívusokat vár egy koreai sorozattól, aztán meg csalódik, ha nem éri el ezt a színvonalat.
7/10
offtopic
dorombka 2012 nov. 13. - 07:07:27 7/10
(4911/5342)
Kösz a javítást, közben rájöttem, de már addigra kiment az üzenet.

Egy Joseon idõszak-beli állatorvosról szól a történet.aki mindenféle akadály után udvari/királyi orvos lesz.
Van benne rivalizálás, szerelem érdekes módszerek alkalmazása mint pl. akkupunktúra....

és még található egy kis kedvcsináló ajánló videó is itt:
http://kdramatic.blogspot.hu/2012/09/k-drama-horse-doctor-2012.html
Mara60 2012 nov. 13. - 06:58:08
(4910/5342)
Nem a lány a címszereplõ, hanem a fiú. Õt még nem láttam eddig sorozatban, de kifejezetten tetszik. A karaktere is remek, okos, jó humorú, nagy dumás. A lány pedig pont olyan, mint Dokmanként volt, mikor még nem tudta, hogy hercegnõ. A közös jeleneteiken képtelen vagyok abbahagyni a mosolygást, olyan jópofák együtt.
7/10
offtopic
dorombka 2012 nov. 13. - 06:28:33 7/10
(4909/5342)
Ezt is szívesen megnézném, már más is dicsérte.
Horse doktor
És vannak benne ismerõs arcok, már a címszerepló is alias Tokmán
http://asianwiki.com/Horse_Doctor
Mara60 2012 nov. 13. - 06:13:44
(4908/5342)
Nekem is kiegyensúlyozatlannak tûnt a sorozat, némi üresjáratokkal. Gondolom ezt többen mondhatták is az alkotópárosnak, mert a Dong Yi már pörgõsebb volt. Az új sorozata, a Lódoktor pedig (bár nem szeretném elõre elkiabálni) kifejezetten jó. Kicsit hasonlít a Palota ékkövére, itt is egy érdekes orvoskarriert mutat be, csak itt a fõhõs férfi.
7/10
dorombka 2012 nov. 13. - 06:06:20 7/10
(4907/5342)
És mindenkinek szép és szerencsés napot kívánok!
Ma lesz az utolsó rész , ami biztos szomorú lesz hiszen ma látjuk utoljára a királyt :((
7/10
offtopic
dorombka 2012 nov. 13. - 06:03:28 7/10
(4906/5342)
Kösz a cikket.
Az ábécérõl , a hangul megalkotásáról illetve annak "atyjáról" is készült egy sorozat.
Én csak "képregényben" láttam, de így is lebilincselõen érdekes volt...meg volt benne minden, amit a koreai sorozatokban szeretünk: izgalom, titok, szerelem , barátság, felelõsség, emberközeli történelem.....
Amikor halottam, hogy lesz új sorozat a tv-ben...bevallom erre gondoltam.
Mély gyökerû fák
http://azsiaekkovei.hu/kdorama/tree-with-deep-roots
7/10
dorombka 2012 nov. 13. - 05:55:30 7/10
(4905/5342)
Igazad van, kiegyensúlyozatlan volt az "idõbeosztás".
Állítólag eredetileg 60 részesre tervezték, de menet közben lett meghosszabbítva.
Bár én inkább úgy érzem, hogy inkább több részesre kívánták titokban és menet közben lett rövidebb.
6/10
napraforgó 2012 nov. 13. - 05:40:38 6/10
(4904/5342)
Találtam egy érdekes cikket a koreai írásról, a koreai-magyar kéziszótárról, a koreai nyelvrõl.
Eszerint szemben a kínai nyelvvel, mely írásjeleket használ, a koreai betûírást alkalmaz. A távol-keleti szigetország ábécéje (한글) azonban „csak" 14 mássalhangzóból és 10 magánhangzóból áll.
Külföldön gyakran a koreai cégek finanszírozzák a koreai kultúra terjesztését, és gyakran egyetemi szintû oktatását.
Néhány világcégük neve magyarul: Samsung - Három csillag; Daewoo - Végtelen világegyetem; Hankook - Korea

http://hetivalasz.hu/kultura/koreat-erteni-is-kell-57030/
6/10
napraforgó 2012 nov. 13. - 05:06:28 6/10
(4903/5342)
Én szeretem a koreai sorozatokat, amit eddig bemutatott az MTV, mind láttam. Egzotikusak, szép kivitelezésûek, a gondolatiságuk sokszor megkapó.
De azért vannak olyan dolgok is, amik nem tetszenek. Pl. ebben is túl sok idõt eltöltöttek a 10 éves Liszán életével, Deszu mogyoróival és pucér popsijával, stb. (több, mint 30 részt!)
A király életének utolsó másfél évtizedét - amikor nyilván ereje teljében volt, alkotott, új fõvárost hozott létre, stb. stb. összecsapták 2-3 részben.
Egy jobb rendezõ nyilván megcsinálta volna kiegyensúlyozottabban a történetet, ahol a hangsúlyok a herceg/király életének , munkásságának valóban fontos eseményeire esnek és az üresjáratok, a merengések, meg a maga elé bámulások nem tartanak órákig.

Szóval: Jó volt, jó volt... de lehetett volna jobb is.