Tódorka 2008 máj. 05. - 00:43:30 Előzmény Maia
(54/354)
Én most vagyok 25 éves és látom magamon, hogy jóval kevesebb "kötelezõ olvasmányt" olvastam el az iskolában, mint mondjuk édesanyámék. (ez köszönhetõ annak is, hogy kevesebbet is kellett elolvasni...pl. a Háború és békét mi már nem is olvastuk).Sõt elõfordult, hogy nem értetettem, hogy mirõl is van szó, ezért elõfordult, hogy a jól bevált a Kötelezõk röviden c. könyv került a kezembe az eredeti mû helyett. DE! én úgy gondolom, hogy Íliász, Odüsszeia nyelvezte nem elsõs gimnazista kezébe való. A Szigeti veszedelem pedig pláne nem.
A filmnézés nálunk is iskolai program volt, és személy szerint sok élmény, és információ raktározódott fel bennem, amiket késõbb (saját meglepetésre) fel tudtam használni. Láttuk többek között a: a Tanú, A zongorista, A bukás - Hitler utolsó napjai, A napfény íze, Sorstalanság, Világszám, Életvonat, Schindler listája, A légihíd és még sok más alkotást.
A TV nézésrõl pedig csak annyit szólnék, hogy az sem biztos, hogy káros. Lehet brazil és argentin szappanoperákat nézni, akciót, horrort, vagy esetleg fantasy-t, de lehet spektrumot, discoveryt is nézni, vagy esetleg ilyen filmeket.
A könyvolvasásról pedig annyit, hogy abból sem mindegy, hogy mit olvas az ember. Harry Pottert, Puskint vagy Stephen Kinget. Attól, hogy valaki könyvet olvas, nem biztos, hogy hasznosat olvas. Ezzel nem akarom azt mondani, hogy mindenki klasszikusokat olvasson, de én például szeretem Stephen King, Robert Merle, Leslie L. Lawrence könyveit, és mégis tudok nyilatkozni az ún. emberi értékekrõl, ideákról stb stb. A lényeg, hogy akár filmnézés, akár könyvolvasás, mindkét dolgot lehet hasznosan és haszontalanul is végezni.
Fekmerül a kérdés, hogy miért nem hallgatunk Mozartot, Strausst, Vivaldit nap mint nap. Miért nem szól a discoban Schubert Pisztráng vagy Mozart Figaró házassága. El kell különítenünk az általános mûveltséget a szórakozástól. Fejlõdött és változott a világ. A fiatalok régen egymással játszottak, mert nem volt más, ma pedig a számítógépen játszanak, és szinte anitszociálissá válnak. Alig vannak barátaik. Ez a probléma már továbbnyúlt a könyvolvasáson.
Szókincsük lecsökkent, kicserélõdött, a helyesírásuk borzalmas, arról nem is beszélve, hogy az sms küldéssel, és a chateléssel a szavak rövidítésekké alakulnak, a szavakat beszéd közben elharapják (mék, vok, tok, szal, és a kedvencem: izé és a vazze). És õk a jövõ. Beszélgetek fiatalokkal (14-17 évesekkel) és a mondataik hát, õõ, izé, akarom mondani, hogyis hívják, "mit tom én" szavakból állnak össze. ez a kiábrándító, nem csak az, hogy mennyit, mit és hogyan olvasnak. A hogyanról pedig annyit, hogy nem tudnak rendesen hangosan olvasni, tagoltan, értelmesen. A másik probléma, hogy sokszor nem értik, nem látják át a lényegét annak, amit olvastak. Hatalmas problémák ezek, és talán elõször ezen kellene valahogyan javítani, és azután könyvet adni a kezükbe, mert ameddig nem értik, hogy mit olvasnak vagy nem is érdekli õket nem fognak olvasni.

Bocsánat hogy ilyen hosszú lettem, de kifakadtam egy kicsit.
Kaputagi 2008 máj. 04. - 23:52:19
(53/354)
Elég sajátosan "ismered" a közelmúlt történelmét, és nem elég a történelmet ismerni, de tanulni illenék belõle. Többek között, hogy a nácikat és a kommunistákat nem lehet egy lapon említeni. Az igen csak szelektív olvasmányaidban arról biztos nem olvastál, hogy még a náci szimpatizánsok is jobban féltek a náciktól, mint a komcsiktól. A lágerekrõl pedig ne is beszéljünk, hogy ott miként gyilkoltak halomra embereket a közelmúltban!, civilizált europánkban a magukat felsõbbrendûnek tartó németek.
10/10
bodri_ 2008 máj. 04. - 22:57:14 10/10
(52/354)
Tényleg jó film, tessék megnézni ! A többiek már mindent lertak elöttem.
b.luca 2008 máj. 04. - 20:12:08 Előzmény baadu
(51/354)
így van..mért ilyenkor kell leadni???
10/10
ondok 2008 máj. 04. - 13:36:05 10/10
(50/354)
Ugye mennyivel jobb lehetett a Führer v. Rákosi egyenessége,mint pl a felpuhult Kádár rendszer:) Azért ne essél tévedésbe,az elõzõeknél is volt megfigyelés .,lehallgatás.az egyik szar a másik f*s,és fõleg ne ítéljen az ,aki nem próbálta ki.
Szocske74 2008 máj. 04. - 13:18:39 Előzmény zee944
(49/354)
Jogos a 2 pont!
DE! Nem felejtsük el, amit a film bemutat, legalább olyan kegyetlen volt, mint az általam említett mûben megjelenített rezsim.
Lehet, hogy ki fognak innen tiltani, de a náci rendszer legalább egyenes volt, és megmondta, hogy bizonyos emberekre nincs szüksége. Ellentétben a kommunistával, aki csak eleinte volt ilyen, majd már elég volt az, hogy a párttitkárnak nem voltál szimpatikus, vagy valamidre fájt a foga.
Ha valaki ismeri a közelmúlt történelmét, az nem vitatkozik ezen, hiszen dokumentumok, kortársak vallomásai támasztják alá mindezt.
Pontosan ezt mutatja be ez a film is, annyi különbséggel, hogy itt a miniszter et. vet szemet a színházi író kedvesére.
Nos, én ezért tartom szükségesnek azt, hogy mindenki nézze meg, mert csak így van arra mód, hogy elkerüljük az újabb, népeket megnyomorító rendszerek kialakulását.
Aki nem ismeri a történelmet, arra ítéltetik, hogy újra élje azt.
10/10
zee944 2008 máj. 04. - 12:19:39 10/10
(48/354)
Jajj, könyörgöm, ne hasonlítgassuk ezt a Schindler listájához. Isten mentsen attól, hogy bárki is egy kalap alá vegye õket.
Szocske74 2008 máj. 04. - 07:26:04
(47/354)
Mühe fantasztikusat alakított! Isten nyugosztalja!
Kíváncsi vagyok egy dologra: mikor lesz ez a film is kötelezõ, mint a Schindler listája.
Amíg nem lesz az, addig ilyen idõpontokban fogják csak vetíteni.
10/10
Obránszky Ármin 2008 máj. 01. - 23:48:12 10/10
(46/354)
Megtisztelhetnék ezt a remekmûvet azzal, h ilyen kései órán eredeti nyelven adják le, mint ma a Hogyan éltem túl a világvégét? c. román filmmel a Dunán tették.
Azon már meg sem lepõdöm, h egy olyan filmet tesznek majdnem hajnali idõpontra, amit mindenkinek látnia kellene, de mint tudjuk, a kereskedelmi televíziózás nem kultúrmisszió... Mindegy, ez az a film, amiért megéri fennmaradni. Mindenkit erre bíztatok! Nem kezdem el újra méltatni ezt csodálatos filmalkotást, lejjebb már megtettem. Elég ritkán adok 10/10est egy filmre. Hát most eljött az ideje. :-)
10/10
trillárom 2008 máj. 01. - 13:23:03 10/10
(45/354)
Jajj,de örülök,hogy leadják!Annak már kevésbé,hogy gyufaszálakkal kell majd kitámasztanom a szememet,hogy végig tudjam nézni..Egyszerûen hihetetlen,hogy Indiana Jones 100szor vetített kalandja fõmûsoridõben megy,ezt a filmet pedig éjfél után adják.Szegény emberek nehogy véletlen valami filmóriást,valami kis kultúrát kapjanak, a végén még megárt nekik és nem néznék a Popdarálót és hasonló IQ mûsorokat..
10/10
baadu 2008 ápr. 24. - 17:45:47 10/10
(44/354)
Döbbenetesen jó film. Az sajnos kevésbé meglepõ hogy ha adják akkor éjfélkor. Normális idõben nem lehet TV-t nézni.

(azt megjegyezném, hogy Ulrich Mühe rezzesételenül pazar alakítását úgy csinálta végig, hogy õ ezt anno átélte fordított helyzetben, ráadásul a felesége volt az ügynöke...)
10/10
Lisa111 2008 ápr. 22. - 18:05:23 10/10
(43/354)
Lesz a tv2n május 4én késõ este, aki még nem látta, pótolja.
10/10
akoska 2008 ápr. 13. - 23:43:15 10/10
(42/354)
Utóbbi idõk egyik legjobb filmje.
10/10
trillárom 2008 márc. 07. - 13:05:50 10/10
(41/354)
Néhány hete láttam.Huh,na ez olyan film,ami után a teremben ülõk néma csendben állnak fel székükrõl a stáblista megnézése után!Zseniális alkotás,nagyon megérdemelte az Oscart és még sok más díjat..
10/10
zee944 2008 febr. 14. - 12:40:12 10/10
(40/354)
Sajnos ez mindenkinél bekavar szerintem, magamat is beleértve. Köszi, A visszatérést lecsekkolom, ha kölcsönözhetõ, a Sátántangótól tartok.
10/10
zee944 2008 febr. 14. - 10:41:18 10/10
(39/354)
Bizonyára rontja az élményt, ha eleve nagyon magas elvárásokkal nézed meg. De ha már itt tartunk, mi az, ami téged falhoz ver?
8/10
mkcmagico 2008 febr. 14. - 10:09:35 8/10 Előzmény Redfield
(38/354)
Nem tudom mi igaz belõle és mi nem, mindenesetre nagyon jó film.
10/10
Redfield 2008 jan. 11. - 16:06:52 10/10
(37/354)
Én is csak dícsérni tudom, ahogy az elõttem szólók. Hibátlan remekmû, a székhez szögez, és megérint. 10/10
annamano 2007 dec. 27. - 10:03:03
(36/354)
Amikor elhívott egy barátnõm, hogy nézzük meg a filmet, elég nagy elõítélettel indultam neki... német film (nem sok igazán jó német filmmel találkoztam eddig, tisztelet a kivételnek) német nyelven (több mint 2 órán keresztül hallgatni az általam legkevésbé szépnek tartott nyelvet...elnézést, ha valakinek kedvence)szóval, kicsit fanyalogva indultam neki, pláne, hogy aznap inkább valami vidámabb témájú filmet szerettem volna látni. De, õszintén mondhatom, hogy ilyen gyönyörû és megrázó filmet talán most hirtelen nem is tudnék mondani még egyet, mint amilyen ez a film. Ezt mindenkinek látni kell! Sajnáltam, hogy a moziban , rajtunk kívül nem nagyon ültek velünk egykorú fiatalok...
10/10
verdeleth 2007 dec. 24. - 02:04:04 10/10
(35/354)
Úristen, nem találok szavakat. Rég rázott meg ennyire már film. Talán csak a legnagyobbak. És mindez egy elsõfilmestõl hihetetlen. Nem tudok mit irni.Hihetetlen teljesitmény.